Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пәні:қазақ тілі |
Мектеп: |
||||
|
Сыныбы: 5 |
Қатысқан оқушы саны: қатыспағандар: |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Айдарқызы Ардақ |
||||
|
Бөлім тақырыбы |
Бос уақыт және хобби |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Уақыт алтыннан қымбат |
||||
|
Оқу мақсаты |
5.1.5.1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру; 5.4.4.1 жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру; Көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру; Жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді, өз ойын білдіреді Түбір сөздерді ажырата біледі |
||||
|
Оқыту |
|||||
|
Сабақ кезеңдері |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
ресурстар |
|
|
3 минут 4 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, сабаққа дайындық Психологиялық ахуал орнату: Оқушылар бір-біріне жақсы тілек айтады. Уақыт және алтын белгісі бар қағаздарды таңдау арқылы оқушыларды топқа бөлу 1-топ: Уақыт 2-топ: Алтын Үй тапсырмасын сұрау: Оқушылар жеке жауап береді. 53-беттегі 6-тапсырманы орындау. Бос уақытты тиімді пайдалану туралы кестені толтыру |
Оқушылар бір-біріне жақсы лебізін білдіріп, топқа бөлінеді Үй тапсырмасын оқып, сұрақтарға жауап береді |
Кестеде берілген сұрақтың әр дұрыс жауабы үшін 1б. |
Қима қағаздар Смарт тақта |
|
|
Кіріспе 2 минут Сабақ ортасы 7 минут 7 минут 7 минут 10-15 минут |
Тақырыпты болжау: Оқушыларға топ атауларына байланысты сұрақ қоя отырып, жаңа сабақтың тақырыбын болжату. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. Тыңдалым және айтылым дағдысы Оқушыларға тақырып бойынша тыңдалым мәтінін тыңдатып, мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру «Уақыт алтыннан қымбат» мәтіні
1-тапсырма. Жұптық жұмыс Тыңдалым мәтіні негізінде төмендегі сұрақтарды талқылап, жұбыңмен диалог құр.
Дескриптор:
ЖАЗЫЛЫМ 2-тапсырма: Жеке жұмыс 1-топ: Берілген сөздердің түбірін тауып, көшіріп жаз. Морфологиялық талдау жаса. Ұлды – , малды – , әнші – , күйші – , аңшы – , бұйымдар – , үлкенге – , жұмбақтар – , ағаштан – , теріден – , тәрбиенің – . 2-топ:Сөздерге қосымша жалғап, мақал құрап жаз. Түбір сөздерді белгіле. Тіл, қару, сөз. Бас, кеспек, болса, тіл, жоқ Сөз, қу, пәле, жолық. Сөз, сүйек, өт, ет, таяқ, өт. Дескриптор:
Сергіту сәті. 3-тапсырма:Топтық жұмыс Шығармашылық тапсырма 1-топ: Берілген мақалдарды қолдана отырып, уақыт ағашын құрастыр
2-топ: Берілген өлеңді оқып, әдеби монтаж дайындау Уақыттан бәрі
жеңілер, Мейірімін төгіп саған
да, Дескриптор:
|
Оқушылар тақырыпты болжап, сабақ мақсатын анықтайды Тыңдалым мәтіні негізінде сұрақтарға жауап береді Сұрақтарды негізге ала отырып, диалог құрады Әр топ берілген тапсырмаларының негізінде талдау жасап, мақал құрастырады Оқушылар видеодағы қимылды қайталайды Оқушылар берілген тапсырмалардың негізінде шығармашылық жұмыс жасайды, топта белсенділік танытады |
Қ/б: жарайсың, өте жақсы т.б. Қ/б: жарайсың, өте жақсы т.б. Әр дұрыс жауап 1б. бағаланады, мұғалімнің кері байланысы беріледі Дескриптор бойынша дұрыс орындалған тапсырмаға 1 б. беріледі Мұғалімнің кері байланысы Көтерілген мәселе бойынша өз ойын белдіреді; Шығармашылықпен айналысады Жалпы 2б |
Смарт тақта Смарт тақта Маркер, таратпа қағаздар Смарт тақта, оқулық, тақтамен жұмыс
Видео
А3 форматты қағаз Маркер
Әдеби кітап Смарт тақта |
|
|
Сабақ соңы 3 мин |
Кері байланыс Үй тапсырмасы:Уақыт туралы үш мақал жазып, сөз құрамына қарай талдау |
Оқушылар өз пікірін жазып, тақтаға іледі |
Оқушылар бірін-бірі «қошамет» әдісімен бағалайды |
|
|
Тыңдалым мәтіні
Өз уақытымызды ұтымды пайдалана білеміз бе?
Уақыт – қымбат
нәрсе. Біз уақытқа бағынатынымызды ескере бермейміз. Мысалы,
уақытты кез келген сәтте ұзартып, қалаған кезімізде қысқарту
еркімізде емес. Оның бізге бағынбайтын заңдылығы бар. Көреген
халқымызда уақыт жайлы «қас қағым сәт», «сүт пісірім», «көзді
ашып-жұмғанша», «қамшының сабындай қысқа ғұмыр» сияқты сөз
тіркестері ертеден қалыптасқан. Уақытқа бағынатынымызды дәлелдейтін
«уақыт – емші», «уақыт – төреші» деген ұғымдар да бар. Бұдан
ата-бабамыздың уақыт қадірін түсініп, бағамдай білгенін ұғамыз.
Уақыттың қадірін түсінуді, дұрыс пайдалануды ұрпақтарына да
жеткізген.
Уақытты бос өткізу – қателік. Адам баласы уақытты
бағаламағандықтан мүмкіндіктерінен айырылады. Ұтымды пайдаланған
уақыт – арман-мақсатқа жетудің бірден-бір жолы.
Қазіргі техника дамыған заманда теледидар көру, әлеуметтік
желілерде отыру, телефонмен ұзақ сөйлесу әдеттері көбейіп кетті.
Осы әдеттерге кеткен уақыт жоспарлы, мақсатқа жетуге бағытталған
болса, ол – қуанарлық жағдай. Уақытты өз пайдамызға асыру жолдары:
ойға алған жұмыстың тізімін жасау, жоспар құру және өз
мүмкіндігімізді ескеру. Абай атамызайтқандай, әркүнімізгеесеп
беру.
ҚазАқпаратсайтынан
«қас қағым сәт», «сүт пісірім», «көзді ашып-жұмғанша», «қамшының сабындай қысқа ғұмыр», «уақыт – емші», «уақыт – төреші»
3-тапсырма:Топтық жұмыс
Шығармашылық тапсырма
1-топ: Берілген мақалдарды қолдана отырып, уақыт ағашын құрастыр
-
Уақыт керуеніне бөгет жоқ.
-
Уақыттың бос өткені - өмірдің бос кеткені.
-
Әр нәрсе уақытында қызықты.
-
Ештен кеш жақсы.
-
Кешегікүнненалысжоқ,
-
Ертеңгікүнненжақынжоқ.
-
Өткенкүн - ұшқанқұс,
-
Шақырсаң да келмейді.
-
Еңбектепжылжысаң да ертеңгеұмтыл.
2-топ: Берілген өлеңді оқып, әдеби монтаж дайындау
Уақыттан бәрі
жеңілер,
Жол да жоқ артқа
шегінер
Осы күн, осы сәт
бізге,
Бір-ақ рет қана
берілер...
Уақыттан асқан билік
жоқ,
Уақыттан озған жүйрік
жоқ,
Адамға Алла
бұйыртқан
Уақыттан қымбат сыйлық
жоқ.
Өткізе бермей жай
ғана,
Уақытты жарат
пайдаңа.
Жиырма төрт сағат – тең
уақыт
Берілген кедей-байға
да.
Мейірімін төгіп саған
да,
Мүмкіндік берді хақ
Алла.
Денсаулық пенен
уақытты,
Берген ғой тегін
адамға.
Неге біз осы, неге
біз,
Ұмытып кете
береміз?!
Денсаулық пенен
уақыттың,
Қадірін білмей
келеміз...
Оңымнан туып тұрса
Айым,
Уақытты дұрыс
жұмсайын!
Несие уақыт
берілген,
Жиырма төрт сағат күн
сайын!
УАҚЫТ
АЛТЫН




жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Уақыт алтыннан қымбат
Уақыт алтыннан қымбат
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пәні:қазақ тілі |
Мектеп: |
||||
|
Сыныбы: 5 |
Қатысқан оқушы саны: қатыспағандар: |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Айдарқызы Ардақ |
||||
|
Бөлім тақырыбы |
Бос уақыт және хобби |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Уақыт алтыннан қымбат |
||||
|
Оқу мақсаты |
5.1.5.1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру; 5.4.4.1 жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру; Көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру; Жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді, өз ойын білдіреді Түбір сөздерді ажырата біледі |
||||
|
Оқыту |
|||||
|
Сабақ кезеңдері |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
ресурстар |
|
|
3 минут 4 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, сабаққа дайындық Психологиялық ахуал орнату: Оқушылар бір-біріне жақсы тілек айтады. Уақыт және алтын белгісі бар қағаздарды таңдау арқылы оқушыларды топқа бөлу 1-топ: Уақыт 2-топ: Алтын Үй тапсырмасын сұрау: Оқушылар жеке жауап береді. 53-беттегі 6-тапсырманы орындау. Бос уақытты тиімді пайдалану туралы кестені толтыру |
Оқушылар бір-біріне жақсы лебізін білдіріп, топқа бөлінеді Үй тапсырмасын оқып, сұрақтарға жауап береді |
Кестеде берілген сұрақтың әр дұрыс жауабы үшін 1б. |
Қима қағаздар Смарт тақта |
|
|
Кіріспе 2 минут Сабақ ортасы 7 минут 7 минут 7 минут 10-15 минут |
Тақырыпты болжау: Оқушыларға топ атауларына байланысты сұрақ қоя отырып, жаңа сабақтың тақырыбын болжату. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. Тыңдалым және айтылым дағдысы Оқушыларға тақырып бойынша тыңдалым мәтінін тыңдатып, мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру «Уақыт алтыннан қымбат» мәтіні
1-тапсырма. Жұптық жұмыс Тыңдалым мәтіні негізінде төмендегі сұрақтарды талқылап, жұбыңмен диалог құр.
Дескриптор:
ЖАЗЫЛЫМ 2-тапсырма: Жеке жұмыс 1-топ: Берілген сөздердің түбірін тауып, көшіріп жаз. Морфологиялық талдау жаса. Ұлды – , малды – , әнші – , күйші – , аңшы – , бұйымдар – , үлкенге – , жұмбақтар – , ағаштан – , теріден – , тәрбиенің – . 2-топ:Сөздерге қосымша жалғап, мақал құрап жаз. Түбір сөздерді белгіле. Тіл, қару, сөз. Бас, кеспек, болса, тіл, жоқ Сөз, қу, пәле, жолық. Сөз, сүйек, өт, ет, таяқ, өт. Дескриптор:
Сергіту сәті. 3-тапсырма:Топтық жұмыс Шығармашылық тапсырма 1-топ: Берілген мақалдарды қолдана отырып, уақыт ағашын құрастыр
2-топ: Берілген өлеңді оқып, әдеби монтаж дайындау Уақыттан бәрі
жеңілер, Мейірімін төгіп саған
да, Дескриптор:
|
Оқушылар тақырыпты болжап, сабақ мақсатын анықтайды Тыңдалым мәтіні негізінде сұрақтарға жауап береді Сұрақтарды негізге ала отырып, диалог құрады Әр топ берілген тапсырмаларының негізінде талдау жасап, мақал құрастырады Оқушылар видеодағы қимылды қайталайды Оқушылар берілген тапсырмалардың негізінде шығармашылық жұмыс жасайды, топта белсенділік танытады |
Қ/б: жарайсың, өте жақсы т.б. Қ/б: жарайсың, өте жақсы т.б. Әр дұрыс жауап 1б. бағаланады, мұғалімнің кері байланысы беріледі Дескриптор бойынша дұрыс орындалған тапсырмаға 1 б. беріледі Мұғалімнің кері байланысы Көтерілген мәселе бойынша өз ойын белдіреді; Шығармашылықпен айналысады Жалпы 2б |
Смарт тақта Смарт тақта Маркер, таратпа қағаздар Смарт тақта, оқулық, тақтамен жұмыс
Видео
А3 форматты қағаз Маркер
Әдеби кітап Смарт тақта |
|
|
Сабақ соңы 3 мин |
Кері байланыс Үй тапсырмасы:Уақыт туралы үш мақал жазып, сөз құрамына қарай талдау |
Оқушылар өз пікірін жазып, тақтаға іледі |
Оқушылар бірін-бірі «қошамет» әдісімен бағалайды |
|
|
Тыңдалым мәтіні
Өз уақытымызды ұтымды пайдалана білеміз бе?
Уақыт – қымбат
нәрсе. Біз уақытқа бағынатынымызды ескере бермейміз. Мысалы,
уақытты кез келген сәтте ұзартып, қалаған кезімізде қысқарту
еркімізде емес. Оның бізге бағынбайтын заңдылығы бар. Көреген
халқымызда уақыт жайлы «қас қағым сәт», «сүт пісірім», «көзді
ашып-жұмғанша», «қамшының сабындай қысқа ғұмыр» сияқты сөз
тіркестері ертеден қалыптасқан. Уақытқа бағынатынымызды дәлелдейтін
«уақыт – емші», «уақыт – төреші» деген ұғымдар да бар. Бұдан
ата-бабамыздың уақыт қадірін түсініп, бағамдай білгенін ұғамыз.
Уақыттың қадірін түсінуді, дұрыс пайдалануды ұрпақтарына да
жеткізген.
Уақытты бос өткізу – қателік. Адам баласы уақытты
бағаламағандықтан мүмкіндіктерінен айырылады. Ұтымды пайдаланған
уақыт – арман-мақсатқа жетудің бірден-бір жолы.
Қазіргі техника дамыған заманда теледидар көру, әлеуметтік
желілерде отыру, телефонмен ұзақ сөйлесу әдеттері көбейіп кетті.
Осы әдеттерге кеткен уақыт жоспарлы, мақсатқа жетуге бағытталған
болса, ол – қуанарлық жағдай. Уақытты өз пайдамызға асыру жолдары:
ойға алған жұмыстың тізімін жасау, жоспар құру және өз
мүмкіндігімізді ескеру. Абай атамызайтқандай, әркүнімізгеесеп
беру.
ҚазАқпаратсайтынан
«қас қағым сәт», «сүт пісірім», «көзді ашып-жұмғанша», «қамшының сабындай қысқа ғұмыр», «уақыт – емші», «уақыт – төреші»
3-тапсырма:Топтық жұмыс
Шығармашылық тапсырма
1-топ: Берілген мақалдарды қолдана отырып, уақыт ағашын құрастыр
-
Уақыт керуеніне бөгет жоқ.
-
Уақыттың бос өткені - өмірдің бос кеткені.
-
Әр нәрсе уақытында қызықты.
-
Ештен кеш жақсы.
-
Кешегікүнненалысжоқ,
-
Ертеңгікүнненжақынжоқ.
-
Өткенкүн - ұшқанқұс,
-
Шақырсаң да келмейді.
-
Еңбектепжылжысаң да ертеңгеұмтыл.
2-топ: Берілген өлеңді оқып, әдеби монтаж дайындау
Уақыттан бәрі
жеңілер,
Жол да жоқ артқа
шегінер
Осы күн, осы сәт
бізге,
Бір-ақ рет қана
берілер...
Уақыттан асқан билік
жоқ,
Уақыттан озған жүйрік
жоқ,
Адамға Алла
бұйыртқан
Уақыттан қымбат сыйлық
жоқ.
Өткізе бермей жай
ғана,
Уақытты жарат
пайдаңа.
Жиырма төрт сағат – тең
уақыт
Берілген кедей-байға
да.
Мейірімін төгіп саған
да,
Мүмкіндік берді хақ
Алла.
Денсаулық пенен
уақытты,
Берген ғой тегін
адамға.
Неге біз осы, неге
біз,
Ұмытып кете
береміз?!
Денсаулық пенен
уақыттың,
Қадірін білмей
келеміз...
Оңымнан туып тұрса
Айым,
Уақытты дұрыс
жұмсайын!
Несие уақыт
берілген,
Жиырма төрт сағат күн
сайын!
УАҚЫТ
АЛТЫН




шағым қалдыра аласыз













