Материалдар / Уақыт өлшем бірліктерін түрлендіру №164 4-тоқсан
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Уақыт өлшем бірліктерін түрлендіру №164 4-тоқсан

Материал туралы қысқаша түсінік
Бастауыш сынып мұғалімдеріне әдістемелік көмек
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім:

Уақыт

Мұғалімнің аты-жөні


Күні:

23.05.23ж

Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Уақыт өлшем бірліктерін түрлендіру №164

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.1.3.2 ** секунд өлшем бірлігін қолданып өлшеу

3.1.3.4** уақыт (сек,мин, сағ, тәул. ғасыр) бірліктері олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру

Сабақтың мақсаты

уақыт өлшем бірліктерін (мин, сағ, тәул) олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру

сағаттағы уақыт көрсеткішін оқиды және өздігінен секундқа дейін дәлдікпен сағатта уақытты белгілей алады.

сағаттардың әртүрлі түрлерін пайдалана отырып, уақытты атайды.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


3 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

Топқа бөліну «Санау» әдісімен жүреді.

Өткен тақырыпқа шолу:

Үйге берілген оқу тапсырманы тексеру.

Оқу материалын жариялау «Сұрақтар ілмегі» әдісі арқылы жүреді.

- Өткенде қандай тақырып өттік?

-Қандай тапсырмалар орындадық?

-Ендеше бүгінгі сабағымызда уақыт өлшем бірліктерін байланыстыра отырып, құрама есептерді шығару тәсілдерін, екі үш амалмен орындалатын және жанама түрде есептеу тәсілдерін бекітетін боламыз.

Оқу мақсаты жарияланады

Ширату жаттығуларын жасайды.

Топқа бірігеді.

Сұрақтарға жауап береді.

Тақырыпты ашады.

«Ауызша мадақтау жүреді. Оқушылар жауаптары толықтыры-лады.

Оқулық

Дәптер

лер

Қалам қарын

даштар

Жаңа білім

15 мин





























10 мин

















2 мин



Бекіту

10 мин




Ынталандыру.

1941 жылдың 22 маусымы күні, шамамен таңғы сағат 4 кезінде фашистік Герман әскері КСРО-ның батыс шегарасына басып кірді. Осылайша тарихта ІІ Дүниежүзілік соғыстың шығыс майданы - Ұлы Отан соғысы басталды.

1945 жылы 9 мамырда Кеңес қызыл армиясы Германияның астанасы Берлин қаласының төбесіне Жеңіс туын тікті.Жеңіс күні -  Қазақстанда мамырдың 9-ы (БатысЕуропада 8 мамырда, себебі Капитуляция актіне Орталық Еуропа уақыты бойынша 22:43 қолтаңба қойылды, ал бұл Мәскеу уақыты бойынша 0:43, яғни 9 мамыр) мемлекеттік мереке болып табылады.

Мақсат қою (мәселелі жағдаят)

Уақытты білу не үшін қажет екен?

Қандай уақыт өлшем бірліктерін білесің?

Бір тәулікте неше сағат бар?

Бір сағатта неше минут бар?

Уақыт бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп қалай түрлендіруге болады?

Сонымен, біздің сабақтың мақсаты – уақыт (мин, сағ, тәул.) бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру.

Ұжыммен жұмыс

2сағ 15мин- 90мин= 45 мин

310с +4мин 55с=605с

6 мин40с : 8=50с

150с x6 =900с

5 сағ20 мин : 4=80мин

Қиындықтарды түзету

Мұғалім тапсырманың орындалу дұрыстығын тексереді.

Кімде қиындық туындады?

Сіз қай жерде қателік жібердіңіз?

Жіберілген қателіктің себебі неде?

Мұғалім оқушыларға оқулықтағы

2-тапсырманы өз беттерімен орындауды ұсынады.

1 күнде = 15 беттен

15 бетті әр бетін 7минуттан= 105 минут

3 күн = 315минут= 5сағ 15мин

11:35 - 09:30 = 2сағ 5 мин

Өзіндік жұмыс кезінде қиындық туындамаған балалар өз іс-әрекетіңіздің мақсатын құрастырыңыз.

4 Топпен жұмыс

А) 90:10=9 қорап

Ә) 150: 15= 10 қатар сап

5-тапсырманы жұппен практикалық жұмыс түрінде орындатуға болады. Оқушылардың алдарына сағаттардың макеттері беріледі. Әрбір келесі сағаттағы уақытқа дейін қанша уақыт өткенін анықтайды. Жауабын минут және секундпен өрнектейді.

0Shape1 8сағ 39минут 15с =

4минут 5с

08сағ 43 минут 10с =

1Shape2 4сағ 25минут 01с =

1 минут 52 с

14сағ 26минут 53с =


7-тапсырманы жұппен орындатуға болады. Оқушылар кесте бойынша әр сыныптың тәрбие сағаты қанша уақытқа созылғанын анықтайды.

1сынып 35 минутқа созылды

2сынып 40 минутқа созылды

3сынып 1сағат 10 минутқа созылды

4сынып 1сағат 30 минутқа созылды


Өткенмен жұмыс

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады


8-тапсырманы өз беттерімен орындайды. Эталонмен тексеру ұйымдастыруға болады.


9-тапсырма практикалық жұмыс болып табылады. Оқушылар фигуралардың ұзындығы мен енін сызғышпен өлшеп анықтайды. Фигуралардың периметрін және ауданын табады. Ол үшін қажетті формуланы жазады.


10-тапсырма зерттеушілік қасиетті талап етеді. Теңдіктер дұрыс болуы үшін өрнектерге жақшалар қояды.

100 – (45 + 75 : 5) = 40 100 – (45 + 75) : 5 = 76

(100 – 45 + 75) : 5 = 26 (100 – 45) + 75 : 5 = 70


ЕҚҚЕО

Қарқынды оқушыларға : Қарқыны баяу оқушыларға:

«Дұрыс және бұрыс» ойыны

Тапсырма

Дұрыс

Бұрыс

Бір тәулікте 14 сағат бар.


+

Бір сағатта 60 минут бар.

+


Бір минутта 120 секунд бар.


+

Секунд уақыттың ең үлкен өлшем бірлігі.


+

Секундті өлшейтін құрал секунд өлшеуіш

+



Тапсырма орындайды.













Ауызша және жазбаша түрде жұмыс жасайды және

қолданады









Тапсырма орындайды.



























Топпен бірлесе отырып жұмыс жасайды
















































Көмек қажет ететін оқушыларға түсіндіру жұмысымен бірге қосымша уақыт беріледі.

Берілген нұсқаның дұрыс, бұрысын анықтайды.


1-10 балл аралығы


Дескриптор:

Уақыт өлшем бірліктерін біледі

Қолдану ерекшеліктерін анықтайды

-3балл.





















Дескриптор:

1.Есептің шешуін табады, жазады.

2.Сұрағын қояды.

2.Өрнек құрастырады.

3. Шешуін, жауабын жазады.

4.Жауабын сағат және минутпен өрнектейді.

2балл.

























Дескриптор:

Сағаттардағы көрсетілген уақыттарды анықтайды.

Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнектейді.

2 балл.


















Дескриптор:

Практикалық іс әрекеттермен жүргізе алады

Пайдалану ерекшеліктеріне мән береді

Сұрақтарға жауап береді

-3балл.


Оқулық дәптер,

Материалды жүктеу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!