|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2А Функция. Функцияның графигі |
Мектеп: А.Назарбеков атындағы №87 ЖОББМ |
|||||
|
Мерзімі: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақ тақырыбы: |
y=ax2 функциясы, оның қасиеттері және графигі |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.4.1.10 ункциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу; |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Функцияның графигін салу үшін кестені құрады. Функцияның графигін салады. Функция графигі мен а коэффициентінің таңбасы арасындағы тәуелділікті анықтайды; Функцияның дайын графигі бойынша коэффициент мәнін анықтайды. Бір-бірін сыйлауға, тындауға, өзара мәдениеттілікке және бірлесе жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелейді. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Баға лау |
Ресурстар |
||
|
Басы 5 минут |
Мақсат: сабақтың басын ұйымдастыру. Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. «Шаттық шеңбері» әдісі арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Шеңберде тұрып оқушылар бір-біріне жақсы тілектерін айтып, жылулық сыйлайды. Сабақтағы ұстаным: «Адамның алдында ақылға апаратын үш жол бар: ойлау жолы, бұл ең жақсысы; ұқсау жолы, бұл – ең жеңілі; жеке тәжірибе жолы, бұл – өте жауаптысы» (Конфуций). Олай болса сабақ барысында әр оқушы жақсы жолмен жұмыс жасайды. Үй тапсырмасын тексеру: №24.7 - №24.8(т)
«Ой қозғау» әдісі бойынша сұрақтар қойылады. |
а) Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. ә) Үй жұмысында оқушылар жіберген қателер олардың есінде сақталып қалмау үшін оны түзету. Сұрақтар: а) Функция дегеніміз не? ә) Тәуелсіз айнымалыны не деп атаймыз? б) Тәуелді айнымалыны не деп атаймыз? в) Функцияның анықталу облысы деген не және оны қалай белгілейді? г) Функцияның мәндер облысы деген не және оны қалай белгілейді? |
Смайлик-тер |
Сұрақтарға жауап берген оқушыларды әр түрлі смайликтермен мадақтау |
||
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 15 минут |
Жаңа білімді қалыптастыру y = ax2 функциясының графигі координаталар бас нүктесі арқылы өтеді және функцияның графигі ординаталар осіне қатысты симметриялы болады. Мысалы, y = x2, y = –x2 y = 0,5x2 және y = 5x2 функциялардың графиктері келесі түрде болады.
|
Білім алушылар ережелерді тыңдайды. Есептерді шығарады. Математикалық тілде сөйлейді.
Тапсырмаларды орындайды. №1. Нүктелер берілген: А(2;8), В(-3;18), С(-3;9), D (3;18). Осы нүктелердің қайсысы у=2х2 функциясының графигінде жатады? Дескриптор: 1. Нүктеледің координаттарын теңдеуге қойып, тура теңдік шығуын тексереді; 2. Нүктелердің ішінен координаттары теңдеуді қанағаттандыратындарын теріп алады; №2. Аргументтің х=2,1; -0,3; 0,3; -2,1 мәндеріне сәйкес келетін 1)у=0,4х2; 2) у= - 2х2 функциясының мәнін табыңдар. Дескриптор: 1. Теңдеулердің мәндер кестесін құрады; |
Жұлдызша арқылы бір-бірін бағалау.
|
Оқулық, кестелер, кеспелер |
||
|
20 минут |
Оқулықпен жұмыс: №25.1 , №25.2 , №25.3(2), №25.5(2,4) Оқушылардың қабілеттеріне қарай деңгейлік тапсырмалар. |
Оқушылардың қабілеттеріне қарай деңгейлік тапсырмалар беріліп, бағалау кретерийі арқылы бағаланады. |
ҚБ «Бағдар-шам» |
Оқулық, кеспелер |
||
|
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту: Өтілген тақырып бойынша сұрақтар қою. Үйге тапсырма: Оқушылардың қабілеттеріне қарай үй тапсырмасына деңгейлік тапсырмалар. №25.3(1,3), №25.5(1,3)
Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс: №1. Сызықтық функциядағы у-тің мәндерін табыңдар. х = 1; 2; 3; 7; 8; а) у = х2 б) у = х2 + 1 №2. Сызықтық функцияның гарфигін салыңдар. а) у = 1 - 2х б) у = х + 1 |
Рефлексия: «Желкенді кеме» О |
|
стикерлер |
||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
|
Үлгерімі нашар оқушыларға тапсырмалар беру. Дарынды оқушыларға жеке тапсырмалар беру. |
Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау |
Нұсқаулықпен жүргізіледі. |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
y=ax2 функциясы, оның қасиеттері және графигі
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2А Функция. Функцияның графигі |
Мектеп: А.Назарбеков атындағы №87 ЖОББМ |
|||||
|
Мерзімі: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақ тақырыбы: |
y=ax2 функциясы, оның қасиеттері және графигі |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.4.1.10 ункциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу; |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Функцияның графигін салу үшін кестені құрады. Функцияның графигін салады. Функция графигі мен а коэффициентінің таңбасы арасындағы тәуелділікті анықтайды; Функцияның дайын графигі бойынша коэффициент мәнін анықтайды. Бір-бірін сыйлауға, тындауға, өзара мәдениеттілікке және бірлесе жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелейді. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Баға лау |
Ресурстар |
||
|
Басы 5 минут |
Мақсат: сабақтың басын ұйымдастыру. Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. «Шаттық шеңбері» әдісі арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Шеңберде тұрып оқушылар бір-біріне жақсы тілектерін айтып, жылулық сыйлайды. Сабақтағы ұстаным: «Адамның алдында ақылға апаратын үш жол бар: ойлау жолы, бұл ең жақсысы; ұқсау жолы, бұл – ең жеңілі; жеке тәжірибе жолы, бұл – өте жауаптысы» (Конфуций). Олай болса сабақ барысында әр оқушы жақсы жолмен жұмыс жасайды. Үй тапсырмасын тексеру: №24.7 - №24.8(т)
«Ой қозғау» әдісі бойынша сұрақтар қойылады. |
а) Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. ә) Үй жұмысында оқушылар жіберген қателер олардың есінде сақталып қалмау үшін оны түзету. Сұрақтар: а) Функция дегеніміз не? ә) Тәуелсіз айнымалыны не деп атаймыз? б) Тәуелді айнымалыны не деп атаймыз? в) Функцияның анықталу облысы деген не және оны қалай белгілейді? г) Функцияның мәндер облысы деген не және оны қалай белгілейді? |
Смайлик-тер |
Сұрақтарға жауап берген оқушыларды әр түрлі смайликтермен мадақтау |
||
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 15 минут |
Жаңа білімді қалыптастыру y = ax2 функциясының графигі координаталар бас нүктесі арқылы өтеді және функцияның графигі ординаталар осіне қатысты симметриялы болады. Мысалы, y = x2, y = –x2 y = 0,5x2 және y = 5x2 функциялардың графиктері келесі түрде болады.
|
Білім алушылар ережелерді тыңдайды. Есептерді шығарады. Математикалық тілде сөйлейді.
Тапсырмаларды орындайды. №1. Нүктелер берілген: А(2;8), В(-3;18), С(-3;9), D (3;18). Осы нүктелердің қайсысы у=2х2 функциясының графигінде жатады? Дескриптор: 1. Нүктеледің координаттарын теңдеуге қойып, тура теңдік шығуын тексереді; 2. Нүктелердің ішінен координаттары теңдеуді қанағаттандыратындарын теріп алады; №2. Аргументтің х=2,1; -0,3; 0,3; -2,1 мәндеріне сәйкес келетін 1)у=0,4х2; 2) у= - 2х2 функциясының мәнін табыңдар. Дескриптор: 1. Теңдеулердің мәндер кестесін құрады; |
Жұлдызша арқылы бір-бірін бағалау.
|
Оқулық, кестелер, кеспелер |
||
|
20 минут |
Оқулықпен жұмыс: №25.1 , №25.2 , №25.3(2), №25.5(2,4) Оқушылардың қабілеттеріне қарай деңгейлік тапсырмалар. |
Оқушылардың қабілеттеріне қарай деңгейлік тапсырмалар беріліп, бағалау кретерийі арқылы бағаланады. |
ҚБ «Бағдар-шам» |
Оқулық, кеспелер |
||
|
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту: Өтілген тақырып бойынша сұрақтар қою. Үйге тапсырма: Оқушылардың қабілеттеріне қарай үй тапсырмасына деңгейлік тапсырмалар. №25.3(1,3), №25.5(1,3)
Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс: №1. Сызықтық функциядағы у-тің мәндерін табыңдар. х = 1; 2; 3; 7; 8; а) у = х2 б) у = х2 + 1 №2. Сызықтық функцияның гарфигін салыңдар. а) у = 1 - 2х б) у = х + 1 |
Рефлексия: «Желкенді кеме» О |
|
стикерлер |
||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
|
Үлгерімі нашар оқушыларға тапсырмалар беру. Дарынды оқушыларға жеке тапсырмалар беру. |
Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау |
Нұсқаулықпен жүргізіледі. |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||
шағым қалдыра аласыз




қушыларға
кеме суреті бар парақшалар

