|
Бөлім: |
2-бөлім. Тәрбиенің қайнар бұлағы. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абдрахманова С.А |
|
Күні: 05.12 |
|
|
Сыныбы: 5б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ыбырай Алтынсарин. Әңгіменің мазмұны |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.2.1.1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеу мен қарама-қарсы суреттеулерді табу. |
|
Сабақтың мақсаты: |
әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеу мен қарама-қарсы суреттеулерді табады. |
|
Құндылыққа баулу |
Адалдыққа,жауапкершілікке, еңбекқорлыққа,білімділікке баулу |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
Сабақтың басы 3 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,қатысуын түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру |
Психология лық ахуал қалыптастыру Оқушылар амандасады, Оқу-құралдарын дайындайды. |
|
Оқулық, жұмыс дәптерле рі |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 7мин
Сабақтың ортасы
10 мин 10минут 10мин |
Қызығушылықты ояту Жылдам сұрақ: – Салыстыру деген не? – Қарама-қарсы суреттеу деген не? Екі суретті көрсетемін: қыс пен жаз, күн мен түн. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларды сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырамын Жаңа білім Салыстыру (теңеу, параллелизм): Екі
заттың, құбылыстың ұқсастығын көрсету. Күн – алтын табақтай жарқырады. Баланың даусы сыңғырлаған қоңыраудай еді. Қарама-қарсы суреттеу (антитеза): Екі
құбылыстың айырмашылығын анық көрсету. Қыста ызғарлы жел ұлиды, ал жазда масатыдай жайлау құлпырады. 1-тапсырма. Мәтіннен салыстыруды тап Үзінді: Атымтай Жомарт күн сайын жұмыс істеген кезде, оның қолындағы құралдар күн нұрында күмістей жарқырап тұратын. Халыққа жасаған жақсылығы да нұрдай төгіліп, елдің жүрегіне жылы әсер қалдыратын. Тапсырма: Дескриптор: Салыстыруды дұрыс табады; Қандай сөздер арқылы жасалғанын түсіндіреді. Жауап үлгісі: құралдар … күмістей жарқырады жақсылығы … нұрдай төгіліп 2-тапсырма. Қарама-қарсы суреттеулерді анықта Үзінді: Атымтай Жомарт бай болғанымен, көп бейқам байлар сияқты масаттанған жоқ. Ол еңбекті құрметтеп, өзін өзгелерден жоғары санамады. Кейбір сараң байлар дүниені қимағанымен, Атымтай керісінше барын бөлісуге дайын болды. Тапсырма: Жауап үлгісі: Сараң байлар ↔ Жомарт Атымтай Масаттану ↔ Кішіпейілділік Бермейді ↔ Бөліседі 3-тапсырма. Венн диаграммасы Тақырып: Тапсырма: Мысал жауап: 4-тапсырма. Сөйлемді толықтыр (салыстыру) Салыстыру сөздерін пайдаланып сөйлемдерді жалғастыр:
|
Оқушылар айырмашылық пен ұқсастықтарды атайды.
Осы үзіндіден салыстыруды табады
Қарама-қарсы суреттеулерді анықтайды
Венн диаграммасын сызады
Салыстыру сөздерін пайдаланып сөйлемдерді жалғастырып жазады.
|
Жарайсың!
Дескриптор:2б -салыстыруды дұрыс табады; -қандай сөздер арқылы жасалғанын түсіндіреді.
Дескриптор:2б -қарама-қарсылықты табады; -екі бейненің айырмашылығын түсіндіреді.
Дескриптор:3б -кейіпкерлерді салыстырады; -ұқсастық/ айырмашылықты дұрыс көрсетеді.
Дескриптор:3б -салыстыру сөздерін пайдаланып сөйлемдерді жалғастыр: -«сияқты», «секілді», «дай» формаларын қолданады. |
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Маған … тапсырмасы ұнады, себебі …. Ең қиын болғаны …. Келесі сабақта … білгім келеді.» |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды |
Мұғалім оқушыларды Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады |
|
|
Үй тапсырма сы |
«Атымтай Жомарттай болу үшін…» шағын мәтін жазу. |
|
|
. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ыбырай Алтынсарин. Әңгіменің мазмұны
Ыбырай Алтынсарин. Әңгіменің мазмұны
|
Бөлім: |
2-бөлім. Тәрбиенің қайнар бұлағы. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абдрахманова С.А |
|
Күні: 05.12 |
|
|
Сыныбы: 5б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ыбырай Алтынсарин. Әңгіменің мазмұны |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.2.1.1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеу мен қарама-қарсы суреттеулерді табу. |
|
Сабақтың мақсаты: |
әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеу мен қарама-қарсы суреттеулерді табады. |
|
Құндылыққа баулу |
Адалдыққа,жауапкершілікке, еңбекқорлыққа,білімділікке баулу |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
Сабақтың басы 3 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,қатысуын түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру |
Психология лық ахуал қалыптастыру Оқушылар амандасады, Оқу-құралдарын дайындайды. |
|
Оқулық, жұмыс дәптерле рі |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 7мин
Сабақтың ортасы
10 мин 10минут 10мин |
Қызығушылықты ояту Жылдам сұрақ: – Салыстыру деген не? – Қарама-қарсы суреттеу деген не? Екі суретті көрсетемін: қыс пен жаз, күн мен түн. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларды сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырамын Жаңа білім Салыстыру (теңеу, параллелизм): Екі
заттың, құбылыстың ұқсастығын көрсету. Күн – алтын табақтай жарқырады. Баланың даусы сыңғырлаған қоңыраудай еді. Қарама-қарсы суреттеу (антитеза): Екі
құбылыстың айырмашылығын анық көрсету. Қыста ызғарлы жел ұлиды, ал жазда масатыдай жайлау құлпырады. 1-тапсырма. Мәтіннен салыстыруды тап Үзінді: Атымтай Жомарт күн сайын жұмыс істеген кезде, оның қолындағы құралдар күн нұрында күмістей жарқырап тұратын. Халыққа жасаған жақсылығы да нұрдай төгіліп, елдің жүрегіне жылы әсер қалдыратын. Тапсырма: Дескриптор: Салыстыруды дұрыс табады; Қандай сөздер арқылы жасалғанын түсіндіреді. Жауап үлгісі: құралдар … күмістей жарқырады жақсылығы … нұрдай төгіліп 2-тапсырма. Қарама-қарсы суреттеулерді анықта Үзінді: Атымтай Жомарт бай болғанымен, көп бейқам байлар сияқты масаттанған жоқ. Ол еңбекті құрметтеп, өзін өзгелерден жоғары санамады. Кейбір сараң байлар дүниені қимағанымен, Атымтай керісінше барын бөлісуге дайын болды. Тапсырма: Жауап үлгісі: Сараң байлар ↔ Жомарт Атымтай Масаттану ↔ Кішіпейілділік Бермейді ↔ Бөліседі 3-тапсырма. Венн диаграммасы Тақырып: Тапсырма: Мысал жауап: 4-тапсырма. Сөйлемді толықтыр (салыстыру) Салыстыру сөздерін пайдаланып сөйлемдерді жалғастыр:
|
Оқушылар айырмашылық пен ұқсастықтарды атайды.
Осы үзіндіден салыстыруды табады
Қарама-қарсы суреттеулерді анықтайды
Венн диаграммасын сызады
Салыстыру сөздерін пайдаланып сөйлемдерді жалғастырып жазады.
|
Жарайсың!
Дескриптор:2б -салыстыруды дұрыс табады; -қандай сөздер арқылы жасалғанын түсіндіреді.
Дескриптор:2б -қарама-қарсылықты табады; -екі бейненің айырмашылығын түсіндіреді.
Дескриптор:3б -кейіпкерлерді салыстырады; -ұқсастық/ айырмашылықты дұрыс көрсетеді.
Дескриптор:3б -салыстыру сөздерін пайдаланып сөйлемдерді жалғастыр: -«сияқты», «секілді», «дай» формаларын қолданады. |
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Маған … тапсырмасы ұнады, себебі …. Ең қиын болғаны …. Келесі сабақта … білгім келеді.» |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды |
Мұғалім оқушыларды Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады |
|
|
Үй тапсырма сы |
«Атымтай Жомарттай болу үшін…» шағын мәтін жазу. |
|
|
. |
шағым қалдыра аласыз













