Сабақтың
тақырыбы:
Ы.Алтынсарин «Қыпшақ
Сейітқұл». Сейітқұл – ел
қамқоршысы
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
«Қоссейіт» жалпы орта
мектебі
Күні: 30.11.2017ж
|
СЫНЫП: 5
|
Қатысқаноқушылар
саны:
|
Қатыспағаноқушылар
саны: 0
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
шығармадағы эпизодтар арқылы
тарихи құндылығын бағалау;
(5.Б/С1)
көркем шығармалардан шағын
көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту. (5.Т/Ж4
)
|
Сабақ
нәтижесі:
|
Оқушылардың барлығы мынаны
орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша
тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап
береді.
Оқушылардың көбісі мынаны
орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе
орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша
үлестірме ресурстармен жұмыс
жасайды.
Оқушылардың кейбіреуі
мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс
берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша
мәліметтер мен дәлелдер келтіре
алады.
|
Бағалау
критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын
өзіне аудара алады.
|
Тілдік
құзіреттілік
|
көркем
шығарма
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер,
топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі
заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс,
стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап,
әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік.
Рефлексия.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка, қазақ
тілі.
|
Алдыңғы
оқу
|
Ыбырай Алтынсарин
«Қыпшақ Сейітқұл». Сейітқұл – еңбек
адамы
|
Сабақтың
жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы
:
|
Бағалау
түрлері
|
Басталуы
5
минут
|
Ұйымдастыру кезеңі 2
минут
Топтарға
бөлу: Түрлі-түсті қаламсаптар арқылы
топқа бөлу
Бірнеше құттықтау қағаздарын
топ құрамындағы оқушылар саны бойынша беске, алтыға жыртып, оларды
араластырып, оқушыларға таратып беру керек. Оқушылар қиықтарды
құрастырып бүтін сурет шығарады. Сол арқылы топтарға
бөлінеді.
Психологиялық ахуал
қалыптастыру: 3 минут
«Шаттық шеңбері»
тренинг
Оқушылар дөңгелектеп
тұрып, бір-біріне жылы сөздер
айтады.
|
1-топ:
Жазушылар
2-топ:
Зерттеушілер
3-топ:
Суретшілер
|
Жаңа
білім
10
минут
|
«Сақина салмақ
ойыны»
Балалар біз бүгін сақина
салмақ ойынын ойнаймыз. Бұл ойынның бүгіінгі ерекшелігі кімнің
қолында сақина қалса менің сұрағыма жауап
береді?
-
Ы. Алтынсарин қай жерде
дүниеге келді? (Қостанай облысы, Қостанай
ауданында)
-
Ыбырай әкесі қайтыс болғаннан
соң кімнің қолында тәрбиеленді? (атасы Балғожа
бидің)
-
Орынбор шегара комиссиясының
қазақ балаларына арналған мектебіне қай жылы түсті?
(1850ж)
-
1857 жылы оқуды бітіргеннен
соң Ыбырай кімнің қолында жұмыс істеді? (Орынбор шегара
комиссиясында әскери старшина қызметіндегі атасы Балғожа бидің
хатшысы болды)
-
Екі сыныптық орыс-қазақ
мектептерін қай жерлерде ашады? (Елек, Қостанай, Торғай, Ырғыз
уездерінде)
-
1879 жылы қандай еңбектері
жарық көрді? («Қазақ хрестоматиясы», «Қазақтарға орыс тілін
үйретудің бастауыш құралы»
еңбектері)
-
«Орнебургский листок» газетіне
мақалалары қай жылы шықты?
(1880ж)
-
Ыбырай Алтынсарин кім? (аса
көрнекті тұлға, ақын әрі жазушы, жаңашыл
педагог)
-
Ы. Алтынсарин қандаи
училищелер ашуға көп күш жұмсады? (қазақ жастары арасынан
эканомика, ауылшаруашылығы, қолөнер
кәсіпшілігі)
-
Эпос жанрының шағын түрін не
деп атайды? (әңгіме)
|
Оқулық,
мәтіндер.
|
Ортасы
10
минут
|
«Джиксо»
әдісі. Бұл әдісте топқа әртүрлі
мәтінді бөліп беремін. Сол мәтін бойынша әр топтан бір топбасшы
шығып екінші топқа өз тапсырмаларын
түсіндіреді.
Әр топ өз мәтіндерін
постерге түсіреді.
|
Оқулық, ақформат,
маркер
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
«Мен Қазақпын»
биі
|
видеожазба
|
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
10
минут
|
3-тапсырма.
Сұрақтарға топпен жауап береді.
І-топ. Сейітқұл елі
үшін қандай ой ойлады? Оған ерген халық қандай кәсіппен айналыса
бастады?
ІІ- топ. Сейітқұл
бастаған елге басқалар не себепті
қосылды?
ІІІ-топ. Сейітқұлдың
ағасы бай болу үшін не істеді? Соңында тағдыры қалай
аяқталады?
|
|
Бағалау
Кері
байланыс
3
минут
|
«Бас бармақ» әдісі
арқылы оқушылар бір-бірін
бағалайды.
«Рефлексиялық
шеңбер»
|
Білім
қоржыны
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
Оқушылар өздерін басбармақ
әдісі мен бағалайды. Мұғалім күлегештер арқылы бағалап
отырады.
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз
жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді
жазыңыз.
Сол ұяшықтағы сіздің
сабағыңыздың тақырыбына
сəйкес
келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1: «Сақина салу» әдісі табысты
болды.
2: «Джиксо» әдісі табысты
болды.
Қандай екі нəрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
Шаттық шеңберінде
оқушылардың бір-біріне деген жылы лебізін
білдіруі.
2:
Басбармақ әдісімен
бағалануы.
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|