Қысқа мерзімді(сабақ) жоспар
|
Бөлім: |
Тәрбиенің қайнар бұлағы |
|
|
Білім беру ұйымы |
Ақсеңгір ОМ |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Өркен Серікбай |
|
|
Күні |
26.11.2024 жыл |
|
|
Сыныбы: 5 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.1.1.1.Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
«Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінің фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі / Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут
|
І. Ұйымдастыру Амандасу. Түгендеу
ІІ. Өткен сабақты пысықтау Оқыту түрі: жеке жұмыс Әдісі: Сұрақ-жауап Тапсырма: оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді 1.Ыбырай Алтынсарин қай жылы дүниеге келді?1841 2.Ыбырай Алтынсаринді кім тәрбиелеген?атасы 3.Ыбырай Алтынсариннің «Қазақ хрестоматиясы» қай жылы жарық көрді? 1879 4.Ыбырай Алтынсарин кім болған?педагог 5.«Кел, балалар, оқылық!» өлеңінің авторы? Ыбырай 6.Ыбырай Алтынсарин қазақ қыздарына арнап мектепті қай жерде ашты? Ырғыз 7.Ы.Алтынсариннің атасы:Балғожа би 8.Ы.Алтынсарин неше жасында қайтыс болды? 48 жасында 9.Ы.Алтынсарин қай жылы Балғожа бидің хатшысы ретінде тілмаштық қызмет атқарды? 1857 ж
|
Мұғаліммен амандасады, оқушылар сабақта жоқ оқушыларды айтады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: Ы.Алтынсарин туралы сұрақтарға жауап береді; Кері байланыс: «Жақсы жауап», «Тиімді жауап»
|
Қазақ әдебиеті, 5-сынып. «Атамұра» баспасы , 2017 жыл, 160 бет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 минут 10 минут 8 минут 12 минут |
ІІІ. Жаңа сабақ. Оқыту түрі: жеке жұмыс Әдісі: Тақырыпты болжау.
Сабақтың тақырыбы: Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі Сабақтың мақсаты: «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінің фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды. Топқа бөлу: «flippity» платформасы арқылы 3 топқа топтасады. І топ ІІ топ ІІІ топ IV. Оқыту түрі: Топтық жұмыс Оқыту әдісі: Оқы, топтас, талқыла Шарты: Оқушылар оқулықтағы «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесін оқып, екі сұрақтан дайындайды.
|
Берілген мақалдарды суретпен сәйкестендіріп, сабақ тақырыбын табады. Оқуышалар «flippity» платформасы арқылы кездейсоқ оқушы атын таңдар үш топқа топтасады. І топ ІІ топ ІІІ топ Оқушылар әңгімені оқып танысады. Бір-бірлеріне екі сұрақтан қояды, сұраққа жауап береді. |
Дескриптор: Әңгімені толық оқиды; Екі сұрақ дайындайды; Сұрақтарға жауап береді; Кері байланыс: мадақтау арқылы кері байланыс |
https://www.flippity.net/RandomNamePicker.htm Қазақ әдебиеті, 5-сынып. «Атамұра» баспасы , 2017 жыл, 160 бет
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
V. Оқыту түрі: жұптық жұмыс Әдісі: Сәйкестендіру Шарты: Оқушылар мәтіннен көп нүктенің орнына тиісті сөздерді тауып сәйкестендіреді
ЕБҚ: оқушыларға тапсырмалар беріледі |
Оқушылар жұптасып. Мәтін мазмұны негізінде сәйкестендіреді. |
Дескриптор: Әңгіменің мазмұны негізінде сәйкестендіреді Кері байланыс: мадақтау арқылы кері байланыс. |
Сәйкестенді ру кестесі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
VI. Оқыту түрі: жеке жұмыс Әдісі: 4 мүмкіндік. genially.com платфомасындағы сұрақтарға жауап береді 1. Ы. Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінің тақырыбы? A) Еңбек B) Ұрлық C) Сауда 2.Эпос жанрының шағын түрі? А) тұрмыс-салт жыры В) оқиға С) әңгіме 3..Сейітқұл халқын қайда көшірді? А) Түркістанға В) Қабырға бойына С) Ешқайда 4..Сейітқұлдың көшудегі мақсаты? А) Егіншілікке үйрету В) Мал бағу С) Алма бағын өсіру 5.Сейітқұл қандай астық түрлерін өсірді? А) тары,қарбыз,қауын В) тары, арпа,бидай С)арпа,бұршақ,күріш 6.Сейітқұл егіншілікті қай жақтан үйренді? А) Түркістаннан В) Қабырға бойынан С) Ешқайдан 7.Сейітқұлдың ағасы немен айналысты? А) Егіншілікпен В) Ұрлықпен С) Мал бағумен 8. Сейітқұлдың ағасының мақсаты не? А)Малды бағып,көбейту В)Мал бағып,өсіру С)Мал ұрлап, бай болу 9.Сейітқұл неше үймен көшті? А) 30 үй В) 32 үй С) 29 үй 10. 5-6 жылда Сейітқұлдың елі қанша үйге көбейді? А) 350 үй В) 400 үй С) 300 үй 11. Сейітқұлдың ағасының тағдыры не болды? А) Сейітқұл тауып, қасына алады В) Барымтамен айналысып кетті С) Бай болып кетті |
Оқушылар genially.com платфомасы арқылы 4 тест сұрақтарына жауап береді.
|
Дескриптор: Әңгіме мазмұны бойынаша тест сұрақтарына жауап береді; «ООМ – орынға отырғызу матрицасы» әдісі арқылы + жүйесімен оқушылардың нәтижесі шығады
|
https://view.genially.com/674449a3f043801aa1965354/interactive-content-zertteu-sabay
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
VII. Рефлексия: «ҚҚҚ» әдісі арқылы кері байланыс беріледі. Қ-қызық Қ-қиын Қ-құнды VIII. Бағалау.
ІХ. Үй тапсырмасы: «Сейітқұл – заманынан озып туған адам» тақырыбына 50-55 сөзден тұратын эссе жазу.
|
«ҚҚҚ» әдісі арқылы сабаққа рефлексия жасайды. Қ-қызық Қ-қиын Қ-құнды
нәтиже балдарын талдайды
|
Оқушы нәтиже балдарын талдайды. Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады «ООМ – орынға отырғызу матрицасы» әдісі
|
https://flippity.net/rp.php?c=
|
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Сабақтың мақсаты: «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінің фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды.
4+ 10 балл
3+ 8 балл
2+ 6 балл
1+ 4 балл
|
Қабырғаның бойына келген соң, Сейітқұл қолына кетпен алып, ..... кедейіне де кетпен беріп, жер тегістеп, егін егуге кірісті. Түркістан жағында көрген үлгісімен судан арық қазып шығарып, егінге су жіберді. |
|
жәрмеңке реуішті |
|
Қыпшақ Сейітқұл отыз үйлі тобырымен, жұрттың тегіс аттаныс ..... , бұл отыз үй кедейді қалайынша етсем байытып, халық қатарына қосамын деп ойға қалды. |
|
базар отыз үйлі |
|
Енді сол жұртының ....... аңдыған жаудан, ұрыдан, даладағы бөріден сақтаудың қамын ойлап, уайымға қалды. |
|
барымтасы бар уақытта |
|
Бұл жағынан көңілі тыныш болған соң, Сейітқұл енді Бұхара, Қоқанға мал айдатып, ол кенттерден қазақ қолды әртүрлі товар алдырып, жылда егін піскен уакытта манағы қорғанда .... болды. |
|
адал бейнет, табан ет, мандай терімен тапқан дәулетін |
|
Қабырғаның бойына келген соң, Сейітқұл қолына кетпен алып, ..... кедейіне де кетпен беріп, жер тегістеп, егін егуге кірісті. Түркістан жағында көрген үлгісімен судан арық қазып шығарып, егінге су жіберді. |
|
жәрмеңке реуішті |
|
Қыпшақ Сейітқұл отыз үйлі тобырымен, жұрттың тегіс аттаныс ..... , бұл отыз үй кедейді қалайынша етсем байытып, халық қатарына қосамын деп ойға қалды. |
|
базар отыз үйлі |
|
Енді сол жұртының ....... аңдыған жаудан, ұрыдан, даладағы бөріден сақтаудың қамын ойлап, уайымға қалды. |
|
барымтасы бар уақытта |
|
Бұл жағынан көңілі тыныш болған соң, Сейітқұл енді Бұхара, Қоқанға мал айдатып, ол кенттерден қазақ қолды әртүрлі товар алдырып, жылда егін піскен уакытта манағы қорғанда .... болды. |
|
адал бейнет, табан ет, мандай терімен тапқан дәулетін |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ыбырай Алтынсарин. "Қыпшақ Сейітқұл" әңгімесі. Презентациясымен бірге
Ыбырай Алтынсарин. "Қыпшақ Сейітқұл" әңгімесі. Презентациясымен бірге
Қысқа мерзімді(сабақ) жоспар
|
Бөлім: |
Тәрбиенің қайнар бұлағы |
|
|
Білім беру ұйымы |
Ақсеңгір ОМ |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Өркен Серікбай |
|
|
Күні |
26.11.2024 жыл |
|
|
Сыныбы: 5 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.1.1.1.Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
«Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінің фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі / Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут
|
І. Ұйымдастыру Амандасу. Түгендеу
ІІ. Өткен сабақты пысықтау Оқыту түрі: жеке жұмыс Әдісі: Сұрақ-жауап Тапсырма: оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді 1.Ыбырай Алтынсарин қай жылы дүниеге келді?1841 2.Ыбырай Алтынсаринді кім тәрбиелеген?атасы 3.Ыбырай Алтынсариннің «Қазақ хрестоматиясы» қай жылы жарық көрді? 1879 4.Ыбырай Алтынсарин кім болған?педагог 5.«Кел, балалар, оқылық!» өлеңінің авторы? Ыбырай 6.Ыбырай Алтынсарин қазақ қыздарына арнап мектепті қай жерде ашты? Ырғыз 7.Ы.Алтынсариннің атасы:Балғожа би 8.Ы.Алтынсарин неше жасында қайтыс болды? 48 жасында 9.Ы.Алтынсарин қай жылы Балғожа бидің хатшысы ретінде тілмаштық қызмет атқарды? 1857 ж
|
Мұғаліммен амандасады, оқушылар сабақта жоқ оқушыларды айтады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: Ы.Алтынсарин туралы сұрақтарға жауап береді; Кері байланыс: «Жақсы жауап», «Тиімді жауап»
|
Қазақ әдебиеті, 5-сынып. «Атамұра» баспасы , 2017 жыл, 160 бет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 минут 10 минут 8 минут 12 минут |
ІІІ. Жаңа сабақ. Оқыту түрі: жеке жұмыс Әдісі: Тақырыпты болжау.
Сабақтың тақырыбы: Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі Сабақтың мақсаты: «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінің фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды. Топқа бөлу: «flippity» платформасы арқылы 3 топқа топтасады. І топ ІІ топ ІІІ топ IV. Оқыту түрі: Топтық жұмыс Оқыту әдісі: Оқы, топтас, талқыла Шарты: Оқушылар оқулықтағы «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесін оқып, екі сұрақтан дайындайды.
|
Берілген мақалдарды суретпен сәйкестендіріп, сабақ тақырыбын табады. Оқуышалар «flippity» платформасы арқылы кездейсоқ оқушы атын таңдар үш топқа топтасады. І топ ІІ топ ІІІ топ Оқушылар әңгімені оқып танысады. Бір-бірлеріне екі сұрақтан қояды, сұраққа жауап береді. |
Дескриптор: Әңгімені толық оқиды; Екі сұрақ дайындайды; Сұрақтарға жауап береді; Кері байланыс: мадақтау арқылы кері байланыс |
https://www.flippity.net/RandomNamePicker.htm Қазақ әдебиеті, 5-сынып. «Атамұра» баспасы , 2017 жыл, 160 бет
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
V. Оқыту түрі: жұптық жұмыс Әдісі: Сәйкестендіру Шарты: Оқушылар мәтіннен көп нүктенің орнына тиісті сөздерді тауып сәйкестендіреді
ЕБҚ: оқушыларға тапсырмалар беріледі |
Оқушылар жұптасып. Мәтін мазмұны негізінде сәйкестендіреді. |
Дескриптор: Әңгіменің мазмұны негізінде сәйкестендіреді Кері байланыс: мадақтау арқылы кері байланыс. |
Сәйкестенді ру кестесі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
VI. Оқыту түрі: жеке жұмыс Әдісі: 4 мүмкіндік. genially.com платфомасындағы сұрақтарға жауап береді 1. Ы. Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінің тақырыбы? A) Еңбек B) Ұрлық C) Сауда 2.Эпос жанрының шағын түрі? А) тұрмыс-салт жыры В) оқиға С) әңгіме 3..Сейітқұл халқын қайда көшірді? А) Түркістанға В) Қабырға бойына С) Ешқайда 4..Сейітқұлдың көшудегі мақсаты? А) Егіншілікке үйрету В) Мал бағу С) Алма бағын өсіру 5.Сейітқұл қандай астық түрлерін өсірді? А) тары,қарбыз,қауын В) тары, арпа,бидай С)арпа,бұршақ,күріш 6.Сейітқұл егіншілікті қай жақтан үйренді? А) Түркістаннан В) Қабырға бойынан С) Ешқайдан 7.Сейітқұлдың ағасы немен айналысты? А) Егіншілікпен В) Ұрлықпен С) Мал бағумен 8. Сейітқұлдың ағасының мақсаты не? А)Малды бағып,көбейту В)Мал бағып,өсіру С)Мал ұрлап, бай болу 9.Сейітқұл неше үймен көшті? А) 30 үй В) 32 үй С) 29 үй 10. 5-6 жылда Сейітқұлдың елі қанша үйге көбейді? А) 350 үй В) 400 үй С) 300 үй 11. Сейітқұлдың ағасының тағдыры не болды? А) Сейітқұл тауып, қасына алады В) Барымтамен айналысып кетті С) Бай болып кетті |
Оқушылар genially.com платфомасы арқылы 4 тест сұрақтарына жауап береді.
|
Дескриптор: Әңгіме мазмұны бойынаша тест сұрақтарына жауап береді; «ООМ – орынға отырғызу матрицасы» әдісі арқылы + жүйесімен оқушылардың нәтижесі шығады
|
https://view.genially.com/674449a3f043801aa1965354/interactive-content-zertteu-sabay
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
VII. Рефлексия: «ҚҚҚ» әдісі арқылы кері байланыс беріледі. Қ-қызық Қ-қиын Қ-құнды VIII. Бағалау.
ІХ. Үй тапсырмасы: «Сейітқұл – заманынан озып туған адам» тақырыбына 50-55 сөзден тұратын эссе жазу.
|
«ҚҚҚ» әдісі арқылы сабаққа рефлексия жасайды. Қ-қызық Қ-қиын Қ-құнды
нәтиже балдарын талдайды
|
Оқушы нәтиже балдарын талдайды. Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады «ООМ – орынға отырғызу матрицасы» әдісі
|
https://flippity.net/rp.php?c=
|
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Сабақтың мақсаты: «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінің фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды.
4+ 10 балл
3+ 8 балл
2+ 6 балл
1+ 4 балл
|
Қабырғаның бойына келген соң, Сейітқұл қолына кетпен алып, ..... кедейіне де кетпен беріп, жер тегістеп, егін егуге кірісті. Түркістан жағында көрген үлгісімен судан арық қазып шығарып, егінге су жіберді. |
|
жәрмеңке реуішті |
|
Қыпшақ Сейітқұл отыз үйлі тобырымен, жұрттың тегіс аттаныс ..... , бұл отыз үй кедейді қалайынша етсем байытып, халық қатарына қосамын деп ойға қалды. |
|
базар отыз үйлі |
|
Енді сол жұртының ....... аңдыған жаудан, ұрыдан, даладағы бөріден сақтаудың қамын ойлап, уайымға қалды. |
|
барымтасы бар уақытта |
|
Бұл жағынан көңілі тыныш болған соң, Сейітқұл енді Бұхара, Қоқанға мал айдатып, ол кенттерден қазақ қолды әртүрлі товар алдырып, жылда егін піскен уакытта манағы қорғанда .... болды. |
|
адал бейнет, табан ет, мандай терімен тапқан дәулетін |
|
Қабырғаның бойына келген соң, Сейітқұл қолына кетпен алып, ..... кедейіне де кетпен беріп, жер тегістеп, егін егуге кірісті. Түркістан жағында көрген үлгісімен судан арық қазып шығарып, егінге су жіберді. |
|
жәрмеңке реуішті |
|
Қыпшақ Сейітқұл отыз үйлі тобырымен, жұрттың тегіс аттаныс ..... , бұл отыз үй кедейді қалайынша етсем байытып, халық қатарына қосамын деп ойға қалды. |
|
базар отыз үйлі |
|
Енді сол жұртының ....... аңдыған жаудан, ұрыдан, даладағы бөріден сақтаудың қамын ойлап, уайымға қалды. |
|
барымтасы бар уақытта |
|
Бұл жағынан көңілі тыныш болған соң, Сейітқұл енді Бұхара, Қоқанға мал айдатып, ол кенттерден қазақ қолды әртүрлі товар алдырып, жылда егін піскен уакытта манағы қорғанда .... болды. |
|
адал бейнет, табан ет, мандай терімен тапқан дәулетін |
шағым қалдыра аласыз
















