Сабақ :
№1
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалім:
|
Сынып: 5Т1
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспағандар
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Ыбырай Алтынсарин «Қыпшақ
Сейітқұл» Сейітқұл-еңбек адамы.
|
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу мақсаттары:
|
Т/Ж 4 Көркем шығармалардан
шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа
айту
Т/Ж1 Әдеби шығарманың жанрына
қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау.
Т/Ж3Көркем шығармадағы
кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын
ашу
(5.Т/Ж2) Әдеби шығарманың
тақырыбы мен идеясын анықтау.
|
Сабақ
мақсаты:
|
Оқушылардың
барлығы
Өз бөлігін негізі оқиғаларын
баяндайды.
Композициялық құрылымын
біршама анықтады.
Образдарды кейбір аспектілер
бойынша талдады
Құрылымды эсседе шығарманың
идеясын біршама
Оқушылардың
көпшілігі
Өз бөлігін мазмұнын
баяндайды
Композициялық құрылымын
негізінен анықтады
Образдарды көпшілігі
аспектілер бойынша талдады
Құрылымды эсседе шығарманың
идеясын көпшілігі ашты.
Оқушылардың
кейбірі
Өз бөлігін детальді
баяндайды
Композициялық құрылымын толық
анықтады.
Образдарды толық аспектілер
бойынша талдады.
Құрылымды эсседе шығарманың
идеясын толық ашты.
|
Құндылықтарды
игерту:
|
«Мәңгілік ел» идеялары мен
азаматтық жауапкершілік «Қыпшақ-Сейітқұл». Сейітқұл-еңбек адамы
тақырыбын талқылау арқылы жүзеге асырылады. Өмір бойы оқу қағидасы
ақпаратты өздігінен іздеуде, сабақ мақсатын білуде, кері байланыс
беруде, рефлексия жасауда, алған білімінің практикалық мәнін
түсінуде көрініс табады.
|
Пәнаралық
байланыс:
|
Әдебиет.
|
АКТ-ны қолдану
дағдылары:
|
PowerPoint
таныстырылымы қолданылады, материал ғаламтордан алынған
.
|
Тілдік
мақсаттар:
|
Грамматика
Оқшау сөздер: қаратпа,
қыстырма, одағай сөздер
Пән лексикасы және
терминология:
Барымта, тобыр, шығыр, кент,
қарауыл сөздері
Диалог және жазылым үшін
қажетті сөз тіркестер:
Менің ойымша, біріншіден,
екіншіден, менің пайымдауынша
|
Осыған дейін
меңгерілген білім
|
Ыбырай Алтынсарин
өмірі мен шығармашылығы
|
Жоспар
|
Жоспарланатын
уақыт
|
Жоспар бойынша орындалуы
тиіс іс-әрекеттер
|
Дереккөздер
|
Сабақтың
басы
5
мин
|
Оқушылар 3 топқа қима қағаздар
арқылы бөлінеді.
І топ
ІІтоп
ІІІ
топ
« Болжау ағашы»
әдісі
(Тақтада А3 форматта плакат ілініп тұрады,
балалар түсінгендерін, елестеткендерін
жазады.)
Мақсаттармен
танысу
|
|
Сабақ
ортасы
10
мин
5
мин
10
мин
|
-Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Әр
топқа бір мәтіннің 4 бөлігі бөліп беріледі. Оқып болған соң, әр
оқушы 1,2,3 – топтарға барады, яғни жаңа топ
құрылады.
-Әр оқушы келген тобындағы
мәтіннің бөлігі туралы айтып түсіндіреді.
Тапсырма:
І
топқа Әңгіме мазмұны бойынша оқушыларға сұрақ
құрастыру
тапсырылады. 1. Қыпшақ Сейітқұл қандай ойға
қалды? 2. Елді байыту үшін қайда
барды? 3. Қабырғаның бойына келген Сейітқұл
кедейлерге не берді? 4. Кедейлер қалай еңбек
етті? 5. Егіннен шыққан өнімнің артығын қайда
апарады? 6. Қыпшақ Сейітқұл ел алдында қандай құрметке
ие болды? II
топқа
Әңгімені мазмұндау үшін жоспар
құрастыру. 1. Отыз үйлі тобырдың қамын ойлаған - Қыпшақ
Сейітқұл. 2. Торғай жеріндегі Қабырға өзенінің бойына
орналасуы. 3. Отыз үйлі кедейлермен бірге егін
егу. 4. Малы көбейіп, бай
болу. 5. Сейітқұлдың жұрт ағасы
атануы.
III
топқа Әдеби
эссе. Адам өмірі тіршілігінің мәні де, сәні де -
еңбек. Еңбек адамның ойлау қабілетін дамытады. «Еңбек етсең
ерінбей, тояды қарның тіленбей» дегендей әр адам қаншалықты еңбек
етсе, соншалықты соның жемісін көреді. Адам еңбекпен есейіп, оның
өмірге деген танымдық көзқарасы қалыптасады. «Еңбектің наны -
тәтті, жалқаудың жаны - тәтті» дегендей, адамның өз еңбегімен
тапқан «наны», «асы» адал болады. Неліктен
?....
2-тапсырма
Композициялық құрылымын
органайзерге салу:
Композициялық
бөлік
|
Шығармадан
үзінді
|
Оқырманға
әсері
|
Оқиғаның
басталуы
|
|
|
Оқиғаның
байланысуы
|
|
|
Оқиғаның
дамуы
|
|
|
Оқиғаның
шиеленісуі
|
|
|
Оқиғаның шарықтау
шегі
|
|
|
Оқиғаның
шешімі
|
|
|
3-тапсырма
Әңгіме мазмұнына байланысты
өз пікірлеріңді білдіріңдер
Кейіпкер
|
Мінез-құлқы,
Іс-әрекеті
|
Менің
пікірім
|
|
|
|
Бағалау
критерийлері:
Критерийлер
|
Төмен
|
Орта
|
Жоғары
|
үзінділерді мәнерлеп
оқу
|
Өз бөлігін негізі
оқиғаларын баяндайды.
|
Өз бөлігін мазмұнын
баяндайды.
|
Өз бөлігін детальды
баяндайды.
|
фабуласы мен
сюжеттік дамуын сипаттау
|
Композияциялық
құрылымын біршама анықтадыы.
|
Композиция-лық
құрылымын негізінен
анықтадыы.
|
Композициялық
құрылымын толық анықтадыы.
|
портреті мен
іс-әрекеті арқылы образын
ашу
|
Образдарды кейбір
аспектілер бойынша талдады.
|
Образдарды көпшілігі
аспектілер бойынша талдады.
|
Образдарды толық
аспектілер бойынша талдады.
|
гуманистік
тұрғыдан талдау.
|
Құрылымды
эсседешығарманың идеясын біршама
ашты.
|
Құрылымды эсседе
шығарманың идеясын көпшілігі
ашты.
|
Құрылымды
эсседешығарманың идеясын толық
ашты.
|
|
|
Сабақтың
соңы
5
мин
|
Рефлексия.
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Дифференциация – Сіз
оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп
отырсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың
ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай
тексересіз?
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік
ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік
элемент)
|
Дифференциация үш түрде іске
асады:
1- оқушыларға қолдау көрсету
мақсатында, тапсырмалар біртіндеп күрделенді, оқушы деңгейлерге өту
мүмкіндігін алды.
2 –оқушылардан күтілетін
нәтиже әр түрлі.
|
Оқушылар дескрипторлар арқылы
өздерін тексереді.
|
Сабақ мәдениетке қатысты
болғандықтан, белсенді азаматтық позициясын қалыптастыруға септігін
тигізеді. Сабақта оқушылардың өміріне қауіпті ештеңе
пайдаланылмайды. PowerPoint таныстырылымы
қолданылады.
|
Ойлану
|
|
Жалпы
баға
.
Сәтті өткен екі нәрсені
атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
1.
Қандай екі нәрсе сабақтың
одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
1.
.
Осы сабақ барысында сынып
немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін
қажет болуы мүмкін қандай ақпарат
алдым?
|