Қисқа муддатли режа.
Фан: Адабий ўқиш
18-19-дарс
|
Бўлим: |
Менинг Ватаним –Қозоғистон |
|
Ўқитувчининг исми-шарифи: |
|
|
Куни: |
|
|
Синфи: |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
Дарснинг мавзуси: |
Мулзам бўлдим. Ака-укалар. |
|
Ўқув дастурига мос ўқув мақсадлари: |
4.1.5.1 ўз фикри ва ҳис- туйғулариини, кўзқарашини хиссиётини ҳаётий бошқа асрлардаги ўхшаш воқеалар билан қиёслаган ҳолда билдириш 4.2.3.1 асар мавзуси ва асосий ғоясини аниқлаш, муаллифнинг фикрини матндан маълумотлар келтирган ҳолда далиллаш 4.3.2.1 таниш матнга янг қаҳрамонларни қўшиш, янги сюжетлар киритиш, шеър (тўрт мисра) ёзиш |
|
Дарснинг мақсади: |
Ўз онасига деган тўғри муносабат ҳақида эссе ёзишда бадииё тасвир востиларини фойдаланишни ўрганади. Оилада ака – ука , опа – сингиллар орасида қандай муносабатда бўлишни ўрганади |
Дарснинг бориши:
|
Дарснинг босқичлари/ Вақти: |
Ўқитувчининг ҳаракати |
Ўқувчининг ҳаракати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
Дарснинг бошланиши: Қизиқтириш 7 мин. |
Диққатни жалб қилиш: 1. Саломлашиш, йўқлама. 2. Ҳамкорлик ўрнатиш 3.Уй вазифаларини сўраш. |
Уйга берилган топшириқлар бўйича берилган саволларга жавоб беради |
ҚБ. «Рағбатлантирувчи сўз» усули билан ўқувчи баҳоланади |
Дарслик, иш дафтари,
|
|
Янги дарсга кириш: 5 минут
|
(Ў.Ё.Г) Шодлик доирасини қуриб шеър ёдлатиш: Керакли ўқув қуролларини тайёрлаб оламиз.Хавфсизлик қоидаларини ва тўпнинг “олтин қоидасини” эслаб оламиз Ўқувчиларни 2 гуруҳга бириктирамиз ва дарс мақсадини аниқлаймиз.Ўқувчиларга янги дарс мавзуси, баҳолаш меъзони таништирилади. |
Барчамиз болалармиз Бу азим ер юзида Биз учун кўкда доим Қуёш сочар нурини |
|
А4 қоғози |
|
Дарснинг асосий қисми . 35мин. |
Ўқувчиларнинг диққатини бир жойга жамлаш мақсадида «Мунчоқ» услубидан фойдаланиб, 1-топшириқ амалга оширилади Матнни ўқинг. Мулзам бўлдим Бир куни кутилмаганда уйимизга меҳмон келиб қолди. Қутидаги нонларни кўздан кечирган ойим: Азимжон, нонларнинг бироз суви қочиб қолибди. Югур болам, новвойхонага чиқиб кел, -дея қўлимга пул тутқаздилар. Велосипедимга ўтириб, кўчага отилдим. Тандирдан янги узилган нонлардан халтамга жойлаб беришди: Қани, тезроқ уйинга олиб бора қол, халта терлаб, нонларинг ивиб қолади – дея тайинлади новвой амаки. Саралаш: Ўқувчиларнинг барчаси:
Ҳикоя нима ҳақида
эканлигини айтади; Ҳикоянинг «Мулзам булдим» деб номланишини тушунириб беради; Айрим ўқувчилар: Онаси Азимжонни нима учун урушмаганлигини ўз фикри билан ёритади 2-Топшириқ Ҳикоя мазмунидан қандай хулосага келдингиз? Азимжон ўз онасига нисбатан тўғри муносабатда булдими? 2.ҳикоя нима учун «Мулзам бўлдим» деб номланган 3- топшириқ. Шеърни ифодали ўқинг. Ака- укалар қўшиғи. Саволларга жавоб беринг. 4- топшириқ. Матнни ўқинг. Қайсар болалар (Г) «Ким чаққон?» ўйини қайси гуруҳ матнни тез ўқиб, тушуниб, мазмунини гапириб беради . 5- топшириқ (Я) Савол ва топшириқлар Ҳикоядаги ака –укаларнинг ҳаракатлари сизда қандай таасурот қолдирди. Алижон билан валижоннинг нотўғри харакатларини айтиб беринг. Ҳикоядан ака- уканинг диологини ролларга бўлиб ўқинг. 6-топшириқ Мақолларни ўқинг, мазмунини тушунтиринг. Айрилган йулда қолар Бўлинган – дўлда Бирлашган дарё бўлур, Тарқалган ирмоқ бўлур. Мақоллар тўғрисида маълумотлар тўпланг, дўстларингиз билан ўртоқлашинг Саралаш Барча ўқувчилар: мақолларнинг маъносини айтди; Ўқувчиларнинг асосий қисми:мақолларни ёдлай олди Айрим ўқувчилар: мақолларнинг мазмуни қайси асарга мос эканлигини айта олди |
Дескриптор: билим олувчи Ҳикоя мазмунига кўра хулоса чиқара олади. Дескриптор: билим олувчи -Ҳикоя мазмунига кўра хулоса чиқарди; -Ўз фикрларини далиллай олди. Дескриптор: билим олувчи Саволларга жавоб беради Дескриптор: билим олувчи -матнни ўқийди; -мазмунини гапириб беради Дескриптор: билим олувчи -нотўғри харакатларини тушунтирди; -таасуротини айтди. Дескриптор: билим олувчи -мақолларнинг мағзини чақди; -мақолларни ёдлади.
|
Баҳолаш: юлдузча 2 балл Баҳолаш: юлдузча 2 балл Баҳолаш: юлдузча 2 балл Баҳолаш: юлдузча 2 балл Баҳолаш: юлдузча 2 балл Баҳолаш: юлдузча 2 балл
|
Дарслик Дарслик Дарслик Дарслик дарслик
|
|
Дарснинг якуни: 5 мин |
Уй вазифаси Ота- она ҳақида шеър ва мақоллар ёдлаб келиш Қайта боғланиш: «Менинг сеҳрли сандиқчам» усули орқали бугунги дарс жараёнидаги энг қизиқарли босқич ҳақида ёзади дарснинг боши: дарс ўртаси: дарс охири: Уйга вазифа: шеърни ёд олиш |
|
|
|
Ўқув иши бўйича директор ўринбосари: _____________ текширилди
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
уқиш 18-19 дарс
уқиш 18-19 дарс
Қисқа муддатли режа.
Фан: Адабий ўқиш
18-19-дарс
|
Бўлим: |
Менинг Ватаним –Қозоғистон |
|
Ўқитувчининг исми-шарифи: |
|
|
Куни: |
|
|
Синфи: |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
Дарснинг мавзуси: |
Мулзам бўлдим. Ака-укалар. |
|
Ўқув дастурига мос ўқув мақсадлари: |
4.1.5.1 ўз фикри ва ҳис- туйғулариини, кўзқарашини хиссиётини ҳаётий бошқа асрлардаги ўхшаш воқеалар билан қиёслаган ҳолда билдириш 4.2.3.1 асар мавзуси ва асосий ғоясини аниқлаш, муаллифнинг фикрини матндан маълумотлар келтирган ҳолда далиллаш 4.3.2.1 таниш матнга янг қаҳрамонларни қўшиш, янги сюжетлар киритиш, шеър (тўрт мисра) ёзиш |
|
Дарснинг мақсади: |
Ўз онасига деган тўғри муносабат ҳақида эссе ёзишда бадииё тасвир востиларини фойдаланишни ўрганади. Оилада ака – ука , опа – сингиллар орасида қандай муносабатда бўлишни ўрганади |
Дарснинг бориши:
|
Дарснинг босқичлари/ Вақти: |
Ўқитувчининг ҳаракати |
Ўқувчининг ҳаракати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
Дарснинг бошланиши: Қизиқтириш 7 мин. |
Диққатни жалб қилиш: 1. Саломлашиш, йўқлама. 2. Ҳамкорлик ўрнатиш 3.Уй вазифаларини сўраш. |
Уйга берилган топшириқлар бўйича берилган саволларга жавоб беради |
ҚБ. «Рағбатлантирувчи сўз» усули билан ўқувчи баҳоланади |
Дарслик, иш дафтари,
|
|
Янги дарсга кириш: 5 минут
|
(Ў.Ё.Г) Шодлик доирасини қуриб шеър ёдлатиш: Керакли ўқув қуролларини тайёрлаб оламиз.Хавфсизлик қоидаларини ва тўпнинг “олтин қоидасини” эслаб оламиз Ўқувчиларни 2 гуруҳга бириктирамиз ва дарс мақсадини аниқлаймиз.Ўқувчиларга янги дарс мавзуси, баҳолаш меъзони таништирилади. |
Барчамиз болалармиз Бу азим ер юзида Биз учун кўкда доим Қуёш сочар нурини |
|
А4 қоғози |
|
Дарснинг асосий қисми . 35мин. |
Ўқувчиларнинг диққатини бир жойга жамлаш мақсадида «Мунчоқ» услубидан фойдаланиб, 1-топшириқ амалга оширилади Матнни ўқинг. Мулзам бўлдим Бир куни кутилмаганда уйимизга меҳмон келиб қолди. Қутидаги нонларни кўздан кечирган ойим: Азимжон, нонларнинг бироз суви қочиб қолибди. Югур болам, новвойхонага чиқиб кел, -дея қўлимга пул тутқаздилар. Велосипедимга ўтириб, кўчага отилдим. Тандирдан янги узилган нонлардан халтамга жойлаб беришди: Қани, тезроқ уйинга олиб бора қол, халта терлаб, нонларинг ивиб қолади – дея тайинлади новвой амаки. Саралаш: Ўқувчиларнинг барчаси:
Ҳикоя нима ҳақида
эканлигини айтади; Ҳикоянинг «Мулзам булдим» деб номланишини тушунириб беради; Айрим ўқувчилар: Онаси Азимжонни нима учун урушмаганлигини ўз фикри билан ёритади 2-Топшириқ Ҳикоя мазмунидан қандай хулосага келдингиз? Азимжон ўз онасига нисбатан тўғри муносабатда булдими? 2.ҳикоя нима учун «Мулзам бўлдим» деб номланган 3- топшириқ. Шеърни ифодали ўқинг. Ака- укалар қўшиғи. Саволларга жавоб беринг. 4- топшириқ. Матнни ўқинг. Қайсар болалар (Г) «Ким чаққон?» ўйини қайси гуруҳ матнни тез ўқиб, тушуниб, мазмунини гапириб беради . 5- топшириқ (Я) Савол ва топшириқлар Ҳикоядаги ака –укаларнинг ҳаракатлари сизда қандай таасурот қолдирди. Алижон билан валижоннинг нотўғри харакатларини айтиб беринг. Ҳикоядан ака- уканинг диологини ролларга бўлиб ўқинг. 6-топшириқ Мақолларни ўқинг, мазмунини тушунтиринг. Айрилган йулда қолар Бўлинган – дўлда Бирлашган дарё бўлур, Тарқалган ирмоқ бўлур. Мақоллар тўғрисида маълумотлар тўпланг, дўстларингиз билан ўртоқлашинг Саралаш Барча ўқувчилар: мақолларнинг маъносини айтди; Ўқувчиларнинг асосий қисми:мақолларни ёдлай олди Айрим ўқувчилар: мақолларнинг мазмуни қайси асарга мос эканлигини айта олди |
Дескриптор: билим олувчи Ҳикоя мазмунига кўра хулоса чиқара олади. Дескриптор: билим олувчи -Ҳикоя мазмунига кўра хулоса чиқарди; -Ўз фикрларини далиллай олди. Дескриптор: билим олувчи Саволларга жавоб беради Дескриптор: билим олувчи -матнни ўқийди; -мазмунини гапириб беради Дескриптор: билим олувчи -нотўғри харакатларини тушунтирди; -таасуротини айтди. Дескриптор: билим олувчи -мақолларнинг мағзини чақди; -мақолларни ёдлади.
|
Баҳолаш: юлдузча 2 балл Баҳолаш: юлдузча 2 балл Баҳолаш: юлдузча 2 балл Баҳолаш: юлдузча 2 балл Баҳолаш: юлдузча 2 балл Баҳолаш: юлдузча 2 балл
|
Дарслик Дарслик Дарслик Дарслик дарслик
|
|
Дарснинг якуни: 5 мин |
Уй вазифаси Ота- она ҳақида шеър ва мақоллар ёдлаб келиш Қайта боғланиш: «Менинг сеҳрли сандиқчам» усули орқали бугунги дарс жараёнидаги энг қизиқарли босқич ҳақида ёзади дарснинг боши: дарс ўртаси: дарс охири: Уйга вазифа: шеърни ёд олиш |
|
|
|
Ўқув иши бўйича директор ўринбосари: _____________ текширилди
шағым қалдыра аласыз













