Қисқа муддатли режа
Фан номи: Ўқиш
36-дарс
|
Бўлим: |
5 бўлим Табиат ҳодисалари |
|
Педагогнинг исми - шарфи: |
|
|
Куни: |
|
|
Синфи: |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
Дарснинг мавзуси: |
Рангин қорлар |
|
Ушбу дарсда эришиладиган таълимий мақсадлар |
4.2.7.1 асардан бадиий тасвир воситаларини ( қиёслаш, ўхшатиш, сифатлаш, аллитерация,муболаға) топиш ва улардан фойдаланиш 4.3.2.1 таниш матнга янги қаҳрамонларни қўшиш, янги сюжетлар киритиш,шеър (тўрт мисра ) ёзиш |
|
Дарснинг мақсади: |
Эртакни онгли равишда тушуниб, кўз югуртириб, саволлар қўйган ҳолда, таҳлил қилиб ўқишни ,танқидий нуқтаи назардан баҳолашни ўрганади |
Дарснинг бориши:
|
Дарснинг вақти |
Педагогнинг ҳаракати |
Ўқувчининг харакати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
|
Боши 10- минут |
Саломлашиб, ўқувчиларни дарсга тайёрлаш. Дарсни фасллар бўйлаб саёҳат қилиш, тинчлик дақиқасини уюштириш мақсадида фасллар ҳақидаги мусиқали видеолавҳа билан бошлаш.Ўқувчиларни гуруҳларга бириктирилади. Фасллар расмини танлаш усули билан гуруҳларга бириктириш. 1-гуруҳ – қиш 2-гуруҳ – баҳор 3-гуруҳ – ёз 3-гуруҳ – куз Ўтилган мавзуни мустаҳкамлаш. Энциклопедиядан қишда содир бўладиган табиат ҳодисалари ҳақида маълумотлар тўплаб, дўстларингиз билан бўлишинг. Ўқувчилар тўплаб келган маълумотлари билан бўлишади. “ Меҳмон” усули орқали бир – бирларига меҳмон бўлиб бориб, тўплаб келган маълумотлари билан таништиришади. Ким нимани билиб олганлигини сўраб аниқлаш. Ўқувчиларнинг диққатини жамлаб улар билан биргаликда дарс мақсади аниқланади. |
Хар хил усуллар билан бахоланади. |
Дарслик, сюжетли расмлар, тарқатма варақлар, жадваллар |
||
|
Ўртаси 30минут |
Янги мавзу баёни: 1. Янги мавзу билан таништириш мақсадида,“Занжирли ўқиш” усулидан фойдаланиб, “Рангин қорлар” эртагини ўқитиш. Янги сўзлар маъносини тушунтириш мақсадида луғат иши ўтказиш Луғат иши ўтказиш. экватор, шокила сўзларининг маъносини тушунтириш “Бўёқлар бозори” ўйинини уюштириш. Ўқитувчи буёқчи ролини бажаради. Турли рангларни тайёрлаб сотади. Ҳар бир гуруҳ ўз номига мос савдо ясайди. Ҳар бир фасл олаётган рангларини эртак асосида танлаб, нега айнан шу ранглар кераклигини тушунтириб, изоҳлаб беради. |
Дескриптор. Билим олувчи. - гуруҳда танлайдиган рангларини келишади. - танлаган рангларини изоҳлайди - ўз фикрларини исботлайди, тушунтиради.
|
Баҳолаш. Қор парчалари 2 балл Баҳолаш. Қор парчалари 2 балл |
Дарслик Рангли фламастерлар А4 |
|
|
|
2.Савол ва топшириқлар “Саволдан савол” усулидан фойдаланиш 1. Қадимда қорлар қандай рангда бўлган? 2.Баҳорнинг яшил рангни танлаш сабабини тушунтиринг. 3.Баҳорнинг ҳаракатчанлиги-ю, ёзнинг мудраб туриши нимани англатади? 4.Куз билан қишга хос табиат ҳодисаларини айтинг.
|
Дескриптор. Билим олувчи берилган савол-лардан фойдала-ниб, янги савол тузади гуруҳлар ўзаро бир – бирларига саволлар қўйи-шади саволларга жавоб беришади. |
Баҳолаш. Қор парчалари 2 балл |
дарслик |
|
|
|
4- топшириқ. Топишмоқнинг жавобини топинг. Экваторда у битта, Бизнинг иқлимда тўртта. “Беш мисрали шеър” Ҳар бир гуруҳ ўз гуруҳ номига оид, яъни фасллар ҳақида беш мисрали шеър ёзишади. |
Дескриптор. Билим олувчи -Ўқувчилар билан биргаликда топишмоқ жавобини аниқлайди -Экватор ҳақида тушунчаларини айтади |
Баҳолаш. Қор парчалари 2 балл Баҳолаш. Қор парчалари 2 балл |
Дарслик |
|
|
Якуни 5минут |
Қайта боғланиш: “Тугалланмаган гаплар” усули Мен учун бугунги дарс.............. Бугун менинг устозим .......... Мен дарсда .......... хохлардим Мен учун ......... қизиқ бўлди Гуруҳли вазифаларда ............ Уйга вазифа: 3. Интернетдан фаслларга оид турли турли табиат ҳодисаларини аниқлаб, маълумотлар тўплаб, дафтарга ёзиб келиш
|
Ўқувчилар қайта боғланиш бера олади. |
Смайликар билан бахолнади. |
Расмлар стикерлар |
|
Ўқув иши бўйича директор ўринбосари: _____________ текширилди
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Уқиш 36 дарс 4 синф
Уқиш 36 дарс 4 синф
Қисқа муддатли режа
Фан номи: Ўқиш
36-дарс
|
Бўлим: |
5 бўлим Табиат ҳодисалари |
|
Педагогнинг исми - шарфи: |
|
|
Куни: |
|
|
Синфи: |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
Дарснинг мавзуси: |
Рангин қорлар |
|
Ушбу дарсда эришиладиган таълимий мақсадлар |
4.2.7.1 асардан бадиий тасвир воситаларини ( қиёслаш, ўхшатиш, сифатлаш, аллитерация,муболаға) топиш ва улардан фойдаланиш 4.3.2.1 таниш матнга янги қаҳрамонларни қўшиш, янги сюжетлар киритиш,шеър (тўрт мисра ) ёзиш |
|
Дарснинг мақсади: |
Эртакни онгли равишда тушуниб, кўз югуртириб, саволлар қўйган ҳолда, таҳлил қилиб ўқишни ,танқидий нуқтаи назардан баҳолашни ўрганади |
Дарснинг бориши:
|
Дарснинг вақти |
Педагогнинг ҳаракати |
Ўқувчининг харакати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
|
Боши 10- минут |
Саломлашиб, ўқувчиларни дарсга тайёрлаш. Дарсни фасллар бўйлаб саёҳат қилиш, тинчлик дақиқасини уюштириш мақсадида фасллар ҳақидаги мусиқали видеолавҳа билан бошлаш.Ўқувчиларни гуруҳларга бириктирилади. Фасллар расмини танлаш усули билан гуруҳларга бириктириш. 1-гуруҳ – қиш 2-гуруҳ – баҳор 3-гуруҳ – ёз 3-гуруҳ – куз Ўтилган мавзуни мустаҳкамлаш. Энциклопедиядан қишда содир бўладиган табиат ҳодисалари ҳақида маълумотлар тўплаб, дўстларингиз билан бўлишинг. Ўқувчилар тўплаб келган маълумотлари билан бўлишади. “ Меҳмон” усули орқали бир – бирларига меҳмон бўлиб бориб, тўплаб келган маълумотлари билан таништиришади. Ким нимани билиб олганлигини сўраб аниқлаш. Ўқувчиларнинг диққатини жамлаб улар билан биргаликда дарс мақсади аниқланади. |
Хар хил усуллар билан бахоланади. |
Дарслик, сюжетли расмлар, тарқатма варақлар, жадваллар |
||
|
Ўртаси 30минут |
Янги мавзу баёни: 1. Янги мавзу билан таништириш мақсадида,“Занжирли ўқиш” усулидан фойдаланиб, “Рангин қорлар” эртагини ўқитиш. Янги сўзлар маъносини тушунтириш мақсадида луғат иши ўтказиш Луғат иши ўтказиш. экватор, шокила сўзларининг маъносини тушунтириш “Бўёқлар бозори” ўйинини уюштириш. Ўқитувчи буёқчи ролини бажаради. Турли рангларни тайёрлаб сотади. Ҳар бир гуруҳ ўз номига мос савдо ясайди. Ҳар бир фасл олаётган рангларини эртак асосида танлаб, нега айнан шу ранглар кераклигини тушунтириб, изоҳлаб беради. |
Дескриптор. Билим олувчи. - гуруҳда танлайдиган рангларини келишади. - танлаган рангларини изоҳлайди - ўз фикрларини исботлайди, тушунтиради.
|
Баҳолаш. Қор парчалари 2 балл Баҳолаш. Қор парчалари 2 балл |
Дарслик Рангли фламастерлар А4 |
|
|
|
2.Савол ва топшириқлар “Саволдан савол” усулидан фойдаланиш 1. Қадимда қорлар қандай рангда бўлган? 2.Баҳорнинг яшил рангни танлаш сабабини тушунтиринг. 3.Баҳорнинг ҳаракатчанлиги-ю, ёзнинг мудраб туриши нимани англатади? 4.Куз билан қишга хос табиат ҳодисаларини айтинг.
|
Дескриптор. Билим олувчи берилган савол-лардан фойдала-ниб, янги савол тузади гуруҳлар ўзаро бир – бирларига саволлар қўйи-шади саволларга жавоб беришади. |
Баҳолаш. Қор парчалари 2 балл |
дарслик |
|
|
|
4- топшириқ. Топишмоқнинг жавобини топинг. Экваторда у битта, Бизнинг иқлимда тўртта. “Беш мисрали шеър” Ҳар бир гуруҳ ўз гуруҳ номига оид, яъни фасллар ҳақида беш мисрали шеър ёзишади. |
Дескриптор. Билим олувчи -Ўқувчилар билан биргаликда топишмоқ жавобини аниқлайди -Экватор ҳақида тушунчаларини айтади |
Баҳолаш. Қор парчалари 2 балл Баҳолаш. Қор парчалари 2 балл |
Дарслик |
|
|
Якуни 5минут |
Қайта боғланиш: “Тугалланмаган гаплар” усули Мен учун бугунги дарс.............. Бугун менинг устозим .......... Мен дарсда .......... хохлардим Мен учун ......... қизиқ бўлди Гуруҳли вазифаларда ............ Уйга вазифа: 3. Интернетдан фаслларга оид турли турли табиат ҳодисаларини аниқлаб, маълумотлар тўплаб, дафтарга ёзиб келиш
|
Ўқувчилар қайта боғланиш бера олади. |
Смайликар билан бахолнади. |
Расмлар стикерлар |
|
Ўқув иши бўйича директор ўринбосари: _____________ текширилди
шағым қалдыра аласыз













