Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспарлаудың тарауы: Сынып: 0 «Б» |
Мектеп: «С. Ғаббасоа атындағы ЖББОМ» КММ Мұғалімнің аты-жөні: Дуйсенкулова Куралай Амантаевна |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Ашқарақ аю. Ю дыбысы мен əрпі |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттарды(оқу бағдарламасына сілтеме) |
0.1.1.1 Тілдің дыбыстарын естіп қабылдау, оларды сөздер ішінен бөлу жəне сөзсіз жеке айту. 0.1.1.2 Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратып, дұрыс дыбыстау 0.1.3.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы жəне төменгі сызығын сақтап, əріп элементтерін жазу. |
|
|
Сабақ мақсаты: |
Көпшілік тəрбиеленушілер:.
Кейбір тəрбиеленушілер:
|
|
|
Бағалау критерийлері |
Білу: Суреттегі заттардың аттарын атап, ю дыбысының орнын ажырата біледі, Түсіну: сөздің қай жерде қолданылатыны туралы айтады. Қолдану: суретпен жұмыс жасай алады, сөздерден сөйлем құрайды. |
|
|
Тілдік мақсат |
Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз. Ашқарақ Пәнге тән лексика мен терминология: Ашқарақ, аю, ою, қою.
-Ю қандай дыбыс? - “қою” сөзіне дыбыстық талдау жаса - жазу жолын жол аралық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі жағын сақтап Ю дыбысын жазады |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Шығармашылық және қамқорлық көрсету арқылы сыйластыққа тәрбиелеу. |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Көркем әдебиеттен Ю дыбысы бар өлеңдермен таныстыру, Мүсіндеу пәнінен ермексазбен Ю дыбысын бейнелеу |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта, таныстырылым. Ю дыбысы туралы электронды оқулық арқылы мәлімет алады Ю дыбысанан басталатын суреттерді көре алады. Аю туралы қызықты деректер көрсетіледі. |
|
|
Бастапқы білім |
Сөз бен сөйлемді ажыратады. Таныс əріптерден сөз құрайды, дыбыстық талдау жасайды. Əңгіме құрайды. |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 0-7 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі. (Ұ) Психологиялық ахуал туғызу үшін шеңберге тұрады. Балалар, сендердің парталарында бір сурет жатыр. Бірақ ол толық сурет емес, қиындысы. Кәне соны барлығымыз қандай сурет екенін білу үшін ортаға шығып, қолымыздағы мозайкаларды құрап, қандай суреттің шыққанын көрейік. Ортаға шығып «Сыйластық аралы» шеңберін құрайық.
1 -тапсырма. Жұмбақ (Ұж) Мұғалім балаларға жұмбақ оқып береді. Шеңберді əкеліп алаңға, Байлап қойдым бағанға. (Ю)
Тақтадағы суретті көрсетеді. Балаларға жұмбақтың жауабын мұғалім түсіндіреді Ю əрпін бейнелеп көрсетеді.Балалар Ю əрпімен таныс болады
Топтастыру әдісі. «Менің таңдауым» алынған суреттері арқылы топтасады. І топ: аю ІІ топ: ою ІІІ топ. Қою І топ: 1-тапсырма: «Аю қандай?» (Т) қимылмен көрсетеді. Өз білгендері бойынша мәлімет айтады. Ормандағы аюдың, Құлпынайы көп екен. Теріп, теріп алайық, Қалтамызға салайық! «Шапалақ» әдісі арқылы бағалау
ІІ топ: 2- тапсырма: «Қызықты сәт» (Т) (тіл дамыту пәнімен байланыс)
(ою түрлеріне шолу жасау) «бағдаршам» арқылы бағалау
ІІІ топ: 3- тапсырма: (Т ) «Ю – дың құпиясы»
«бас бармақ» ишарасы арқылы бағалау
Сергіту сəті (Ұж)
Дыбыстық жаттығу. Ю-ю-ю – қорбаңдайды аю. Ю-ю-ю – аюдың арманы тою. Ю-ю-ю – біздің айран қою.
4 – тапсырма: «Көркем жазу» (Ұж) Жазу жолына Ю дыбысының баспа түрін жазады |
«мозайка» әдісі арқылы аюдың суретін құрастырады . Ю дыбысы туралы электронды оқулық арқылы мағлұмат беріледі Слайд арқылы Ю дыбысына қатысты суреттерді көрсетіледі Суреттер
Құрақ көрпелер
Суреттері көрсетіледі
|
|
Сабақтың ортасы
8-27 минут |
||
|
Сабақтың соңы 28-30 минут |
Рефлексия «Менің тәттім» аюдың сыйлығы кімде көп? Сабақ бойына алған сыйлық сандарын санайды. (Әділ болды ма? Өз ойың?)
|
|
|
Cаралау- |
Бағалау – |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Тапсырма №1. (мүсіндеу пәнімен байланыс) Тақтада ілулі тұрған Ю əрпінің бейнесіне қарап таяқшадан жəне ермексаздан Ю əрпін жасайды. Мұғалім балаларға көмектеседі. Көрме ұйымдастыру арқылы «Көрмеге саяхат» (Галереяға) «Менің ойым» әдісі арқылы бір сөйлеммен бағалау
Тапсырма №2. (музыка пәнімен байланыс) Суретте берілген жануарлардың дыбысын және қимыл- қозғалыс арқылы да көрсетеді.
Қалыптастырушы бағалау. Тапсырма №3. Берілген суреттер бойынша әңгіме құрайды
«Шапалақ» әдісі |
Қалыптастырушы бағалау. «Шапалақ» әдісі арқылы бағалау «бағдаршам» арқылы бағалау «бас бармақ» ишарасы арқылы бағалау «Менің ойым» әдісі арқылы бір сөйлеммен бағалау
«Шапалақ» әдісі |
Ұйымдастыру кезеңіндегі сергіту жаттығуларын жасағанда қауіпсіздік ережелерін сақтау. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ю дыбысы мен әрпі
Ю дыбысы мен әрпі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспарлаудың тарауы: Сынып: 0 «Б» |
Мектеп: «С. Ғаббасоа атындағы ЖББОМ» КММ Мұғалімнің аты-жөні: Дуйсенкулова Куралай Амантаевна |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Ашқарақ аю. Ю дыбысы мен əрпі |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттарды(оқу бағдарламасына сілтеме) |
0.1.1.1 Тілдің дыбыстарын естіп қабылдау, оларды сөздер ішінен бөлу жəне сөзсіз жеке айту. 0.1.1.2 Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратып, дұрыс дыбыстау 0.1.3.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы жəне төменгі сызығын сақтап, əріп элементтерін жазу. |
|
|
Сабақ мақсаты: |
Көпшілік тəрбиеленушілер:.
Кейбір тəрбиеленушілер:
|
|
|
Бағалау критерийлері |
Білу: Суреттегі заттардың аттарын атап, ю дыбысының орнын ажырата біледі, Түсіну: сөздің қай жерде қолданылатыны туралы айтады. Қолдану: суретпен жұмыс жасай алады, сөздерден сөйлем құрайды. |
|
|
Тілдік мақсат |
Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз. Ашқарақ Пәнге тән лексика мен терминология: Ашқарақ, аю, ою, қою.
-Ю қандай дыбыс? - “қою” сөзіне дыбыстық талдау жаса - жазу жолын жол аралық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі жағын сақтап Ю дыбысын жазады |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Шығармашылық және қамқорлық көрсету арқылы сыйластыққа тәрбиелеу. |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Көркем әдебиеттен Ю дыбысы бар өлеңдермен таныстыру, Мүсіндеу пәнінен ермексазбен Ю дыбысын бейнелеу |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта, таныстырылым. Ю дыбысы туралы электронды оқулық арқылы мәлімет алады Ю дыбысанан басталатын суреттерді көре алады. Аю туралы қызықты деректер көрсетіледі. |
|
|
Бастапқы білім |
Сөз бен сөйлемді ажыратады. Таныс əріптерден сөз құрайды, дыбыстық талдау жасайды. Əңгіме құрайды. |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 0-7 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі. (Ұ) Психологиялық ахуал туғызу үшін шеңберге тұрады. Балалар, сендердің парталарында бір сурет жатыр. Бірақ ол толық сурет емес, қиындысы. Кәне соны барлығымыз қандай сурет екенін білу үшін ортаға шығып, қолымыздағы мозайкаларды құрап, қандай суреттің шыққанын көрейік. Ортаға шығып «Сыйластық аралы» шеңберін құрайық.
1 -тапсырма. Жұмбақ (Ұж) Мұғалім балаларға жұмбақ оқып береді. Шеңберді əкеліп алаңға, Байлап қойдым бағанға. (Ю)
Тақтадағы суретті көрсетеді. Балаларға жұмбақтың жауабын мұғалім түсіндіреді Ю əрпін бейнелеп көрсетеді.Балалар Ю əрпімен таныс болады
Топтастыру әдісі. «Менің таңдауым» алынған суреттері арқылы топтасады. І топ: аю ІІ топ: ою ІІІ топ. Қою І топ: 1-тапсырма: «Аю қандай?» (Т) қимылмен көрсетеді. Өз білгендері бойынша мәлімет айтады. Ормандағы аюдың, Құлпынайы көп екен. Теріп, теріп алайық, Қалтамызға салайық! «Шапалақ» әдісі арқылы бағалау
ІІ топ: 2- тапсырма: «Қызықты сәт» (Т) (тіл дамыту пәнімен байланыс)
(ою түрлеріне шолу жасау) «бағдаршам» арқылы бағалау
ІІІ топ: 3- тапсырма: (Т ) «Ю – дың құпиясы»
«бас бармақ» ишарасы арқылы бағалау
Сергіту сəті (Ұж)
Дыбыстық жаттығу. Ю-ю-ю – қорбаңдайды аю. Ю-ю-ю – аюдың арманы тою. Ю-ю-ю – біздің айран қою.
4 – тапсырма: «Көркем жазу» (Ұж) Жазу жолына Ю дыбысының баспа түрін жазады |
«мозайка» әдісі арқылы аюдың суретін құрастырады . Ю дыбысы туралы электронды оқулық арқылы мағлұмат беріледі Слайд арқылы Ю дыбысына қатысты суреттерді көрсетіледі Суреттер
Құрақ көрпелер
Суреттері көрсетіледі
|
|
Сабақтың ортасы
8-27 минут |
||
|
Сабақтың соңы 28-30 минут |
Рефлексия «Менің тәттім» аюдың сыйлығы кімде көп? Сабақ бойына алған сыйлық сандарын санайды. (Әділ болды ма? Өз ойың?)
|
|
|
Cаралау- |
Бағалау – |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Тапсырма №1. (мүсіндеу пәнімен байланыс) Тақтада ілулі тұрған Ю əрпінің бейнесіне қарап таяқшадан жəне ермексаздан Ю əрпін жасайды. Мұғалім балаларға көмектеседі. Көрме ұйымдастыру арқылы «Көрмеге саяхат» (Галереяға) «Менің ойым» әдісі арқылы бір сөйлеммен бағалау
Тапсырма №2. (музыка пәнімен байланыс) Суретте берілген жануарлардың дыбысын және қимыл- қозғалыс арқылы да көрсетеді.
Қалыптастырушы бағалау. Тапсырма №3. Берілген суреттер бойынша әңгіме құрайды
«Шапалақ» әдісі |
Қалыптастырушы бағалау. «Шапалақ» әдісі арқылы бағалау «бағдаршам» арқылы бағалау «бас бармақ» ишарасы арқылы бағалау «Менің ойым» әдісі арқылы бір сөйлеммен бағалау
«Шапалақ» әдісі |
Ұйымдастыру кезеңіндегі сергіту жаттығуларын жасағанда қауіпсіздік ережелерін сақтау. |
шағым қалдыра аласыз























