Бекітемін:
|
Бөлім: |
Абсолютизм: Батыс пен Шығыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айғалиев Е. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
27.01.2025 ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 «Г» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Юнлэ мен Токугава билігі Батыс билеушілерінің билігіндей шексіз болды ма? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату; 6.3.1.5 саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әр түрлі елдердің билеушілерінің қызметін салыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату; - саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әр түрлі елдердің билеушілерінің қызметін салыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Жасампаздық және жаңашылдық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 8 минут Жаңа сабаққа өту |
Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу,оқу-құралдарын
алғызу,зейіндерін сабаққа аудару, сабақтың мақсатымен
таныстыру. Үй тапсырмасына
шолу 3.Ресейде орталықтанған мемлекеттің құрылуына
ІІІ Иван мен ІV Иванның жүргізген саясаты ықпал етті ме?
1. Суретте кімдер
бейнеленген? 3.Бұл суреттердің бүгінгі сабабағымызға қатысы бар ма? Оқушыларды сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру. |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Мадақтау |
Тақырып Тық сұрақтар мен суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 15 минут 5 минут 6 минут 6 минут |
Мәтінмен жұмыс. Постер қорғау
1-тапсырма. Термин сөздермен жұмыс Сёгун – жапонның әскери қолбасшысы. Ол үкiмет басшысы да болды. Самурай – Жапониядағы ұсақ дворяндардың әскери-феодалдық сословиесi. Микадо – Жапония императорының титулы. Даймё – ең ірі феодалдар. Си-но-ко-сё – жапон қоғамындағы сословилік, әлеуметтік жүйе. Си – самурайлар, но - шаруалар, ко – қолөнершілер, сё – саудагерлер. «Нихон» немесе «Ниппон»– «Күн шығатын ел» дегенді білдіреді
4-тапсырма. Венн диаграммасы
|
Дескриптор:
-Жапонияда феодалдық қоғамның
қалыптасуы анықтайды
Дескриптор:
Дескриптор: -Берілген жылдардағы болған оқиғаларды анықтайды
Дескриптор:
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Тортар бірін-бірі бағалайды
Бағалау: Дайын үлгі жауап 5 балл
5 балл
3 балл
|
Ақпараттық мәтін
Жалпы біліп беретін мектептің
6-сыныбына арналған оқулық.
ҚБ парағы
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту 4 минут |
Сабақты қорытындылау
Тарихи
диктант 2.1603жыл елді біріктіруді аяқтап, сегун деген атақ алды 3.Токугава әулетінің сегундары Жапонияны 1867-1869ж буржуазиялық ревалюцияға дейін 265ж биледі 4.Жапонияда бір орталыққа бағынатын мемлекет орнағаннан кейін, елге шетелдіктердің келуіне тиым салынған. 5.1616 жылдың 1 маусымында 73 жасар Токугава Иэясу Сумпу сарайында қайтыс болған.
Үйге тапсырма зерттеу |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
Бағалау: Дайын үлгі жауап
|
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Абсолютизм: Батыс пен Шығыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айғалиев Е. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
03.02.2025 ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 «Г» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Юнлэ мен Токугава билігі Батыс билеушілерінің билігіндей шексіз болды ма? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату; 6.3.1.5 саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әр түрлі елдердің билеушілерінің қызметін салыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату; - саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әр түрлі елдердің билеушілерінің қызметін салыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Жасампаздық және жаңашылдық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 7 минут Жаңа сабаққа өту |
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды
түгелдеу) 2.1603жол елді біріктіруді аяқтап, сегун деген атақты кім алды? (Токугава) 3.Токугава әулетінің сегундары Жапонияны қанша жыл биледі.(1867-1869ж буржуазиялық ревалюцияға дейін 265ж биледі) 4.Жапонияда бір орталыққа бағынатын мемлекет орнағаннан кейінгі сыртқы елдермен жүргізген саясаты. (Шетелдіктердің елге келуіне тиым салды.) 5.1616 жылдың 1 маусымында 73 жасар Токугава Иэясу қай жерде қайтыс болды? (Сумпу сарайында қайтыс болған.) «Ой қозғау» әдісі.
1. Суреттерде не
бейнеленген? 3.Бұл суреттердің бүгінгі сабабағымызға қатысы бар ма? Оқушыларды сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жаңа тақырыппен танысады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Презентация № 1бет Сұрақтар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 15 минут 7 минут 7 минут 5 минут |
Жаңа сабақ. Топтық жұмыс. Тізбектеп айту стратегиясы
1 тапсырма. Венн диаграммасы
2-тапсырма. Жылдар сөйлейді
4-тапсырма. Дұрыс және теріс тұжырымды анықтап, (- +) белгісін қойыңыз А) Юнлэ (Чжу Ди) (2 мамыр 1360 - 12 тамыз 1427) - әулетті қалаушы екінші император. + Ә) Юнлэ Ұлы Қытай каналын қайта салғызды;+ Б) «Юнлэ энциклопедиясы» 600 жыл бойы әлемдегі ең үлкен энциклопедия болып саналған;+ В) Император Юнлэнің 1403 жылдан бастап 22 жыл билік еткен тұсында Мин күш қуаты артты;+ Г) Шанхай мен Сунцян аудандары қант шығарумен айналысты- Д) Пекин 300 жылдай Қытайдың астанасы болды;- Е)Қытайда ірі сауда кемелер 600-700 адамға дейін алып жүре алатын жағдайға жетті+ |
Мәтіннен негізгі
идеяны анықтайды;
Дескриптор:
Токугава мен Юнлэнің
ерекшеліктері мен ұқсастықтарын
анықтайды;
Дескриптор -Берілген жыллдардағы болған оқиғаларды анықтайды;
Дескриптор:
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Тортар бірін-бірі бағалайды
Өзін-өзі бағалау 3 балл
6 балл
7 балл
|
Ақпараттық
мәтін
Жалпы біліп беретін мектептің
6-сыныбына арналған оқулық.
ҚБ парағы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту 3 минут |
Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма Зерттеу жұмысы |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Рефлексия -Бүгінгі сабақта не білдік? -Не бізге қызықты болды? -Тағы не білгіміз келеді? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Юнлэ энциклопедиясы (永樂大典, Юнлэ дадянь) — қытай императоры Юнлэның ойы бойынша қытай ғалымдарына 1407 жылға қараған шақтағы белгілі барлық білім қарастырылуы тиіс болған әлем тарихындағы ең үлкен[1] қағаз энциклопедия.
Энциклопедияны жинақтауға Ханьлинь академиясының мың ғалымы жұмылдырылды. Энциклопедия құрамында 22877 орама қағаз болып, олар 11095 томды құрады. Оның құрамына конфуциандықтың толық мәтіндері және ежелгі авторлардың бүтін трактаттары кірді.
Энциклопедияның жалғыз ғана толық экземпляры болғанға ұқсайды. Қазіргі кезге дейін бір бөлігі 1962 жылы ҚХР-да жарияланған 400 томға жуығы жетті.
Жас шағы мен билікке келуі
Ол жақсы білім меңгерген, Янь-вана титулын алған (оның үлес жері ежелгі Янь патшалығының орнында орналасқан). Ол Пекин қаласында тұрған және өз қайын атасы Сюй Да қолбасшымен моңғалдарға қарсы жорықтарды басқарған. Чжу Ди моңғалдарға қарсы жорықтарда, Пекин қаласының жағдайын жақсартуда үлкен жетістіктерге қол жеткізген. Оны әкесі Чжу Юаньчжан жоғары бағалаған. Сол уақыттарда тақта Чжу Цзинь императордың баласы отырған, бірақ 1392 жылы ерте қаза болған.
Император Чжу Юаньчжан 1398 жылдың 24 маусымында қайтыс болған, билікті оның немересі Юаньвэнь алған. Жаңа император өз бауырларына қастықпен қараған. Ол Юнлэ қолбасшыны биліктен аластату үшін басқа қолбасшыларды дайындай бастаған.
Чжу Ди сол уақытта көтеріліске дайындалған. Ол қолбасшылардың ішінде беделді болған, әскери шеберлікті жақсы меңгерген және Сунь-цзы классикалық аңсарын оқыған. Оны жергілікті тұрғындар жақтаған, өз жағына моңғол әскерін де қаратқан. Чжу Ди қолбасшыға қарсы әскери өнердің шебері Цзинлун шыққан, бірақ жеңіліс тапқан. 1402 жылдың 15 қаңтарында Чжу Ди Нанкин жеріне қарсы жорықты бастауға шешім қабылдаған. Ли Цзинлун қорқыныштан қалалық қақпаны ашқан, сондықтан дүрбелең басталған. Императордың сарайы өртке оранған, Юньвэнь өз жұбайымен бірге сол жерде қайтыс болуы мүмкін.
Чжу Ди император титулын алып, 1402 жылы Юньвэнь жақтастарын биліктен шектеген, бұрынғы императордың атын тарихтан өшіріп, «Цзяньвэнь» билік уақытын «Хуанъу» дәуірінің жалғасымен ауыстырған. Ол өзінің заңсыз іс-әрекетін білдіртпеу үшін Фан Сяожу деген тарихшының басын шапқан. Фан Сяожу өз қанымен «узурпатор» деген мағына беретін иероглиф жазып кеткен, осы арқылы императордың заңсыз билігін тарих беттері арқылы болашаққа әшкерелеген.
Ішкі саясаты
Билікке заңсыз әрі қатал жолмен келгеніне қарамастан, Юнлэ билігінің уақыты тарихта салтанатты мерзім ретінде қалған. Император халықты қалыпты жағдайда ұстауға тырысқан, сонымен қатар буддалық рәсімдер мен мейрамдардың маңызын арттырған. Ол биліктің рационалдық жүйесін енгізген.
Чжу Ди ғылым мен білімге көп көңіл аударған. Император Юнлэ үлкен энциклопедия жазуға бұйырған, бұл энциклопедия тарихта «Юнлэ энциклопедиясы» деп қалған, 600 жыл бойы әлемдегі ең үлкен энциклопедия болып саналған, бірақ кейін бұл рекордтты Ағылшын Уикипедиясы жаңартты. Ішінде жарты миллион бет болған, осы уақытқа дейін 4%-ы ғана сақталған.
Чжу Ди
Император экономиканы арттыруға белсене кіріскен. Ақсүйектермен біріге отырып, Юнлэ жемқорлықпен, жасырын топтармен, қарақшылармен және Юньвэн жақтастарымен қатал күресе бастаған. Император азық-түлік өнімдерін көбейту үшін шаралар қабылдаған. Янцы жерін өңдеген, Ұлы Қытай қорғанын жаңартқан. Қайта құрылған Ұлы каналдың ашылуы Янцы жерімен солтүстік жерлер арасындағы кең каботажды кеме қатынасының тоқтауына әкеп соқтырған.
Чжу Ди Пекин қаласын Қытайдың астанасы ретінде жариялаған, дәл осы жерде «Жабық каланың» құрылысы басталған және аяқталған. Пекин 500 жылдай Қытайдың астанасы болды.
Чжу Ди билігінің кезінде конфуцийшілдік және ғылым дамыған. Ол Су Цзин деген мемлекет хатшысына барлық кітаптар мен тақырыптар бойынша қысқa аңдатпалар жасауға бұйырған, 17 айдан кейін бірінші томы жарық көрген, ал 1557 жылы «Юнлэ билігі кезіндегі энциклопедия» деген келесі том пайда болған. Осы жерде адамзаттың Қытайға белгілі барлық жетістіктері жазылған. Бұл еңбек 11 томға жіктелген 3000 жазбадан тұрған.
Чжу Ди жаңалықтарға толерантты түрде қараған Конфуцийшілдікті даосизмді және буддизмді қолдаған қытайлық дәстүрлерді жаңдандыруға, моңғолдардың мәдениетке әсерін тоқтатуға тырысқан.
Сыртқы саясаты
Юнлэ дәуірі кезіндегі дипломатиялық және әскери-дипломатиялық экспедициялар:
Көк- Ишиха
Қара- Чжэн Хэ
Жасыл- Чэнь Чэн
Императордың көршілес елдерге деген әскери және дипломатиялық саясаты - «Орталық мемлекет», яғни Қытайдың Мин империясы әлемнің төрт бұрышында деген сөз.
Чжу Ди императордың әрекеттері «Ішкі Қытай» шекарасынан тыс жерлерде Мин империясының билігін күшейтуге негізделген. Ол өзін толық император ретінде мойындату үшін жиі өз әтектерімен Мин империясынан алыс-жақын жерлерге сапар шеккен.
Тарих бойынша осы іс әрекеттердің барлығын Чжу Ди император Мин империясының әлемдік қолдауын алу үшін жасаған. Оның ішкі саясаты жан-жақты болған.Солтүстікке қарсы Чжу Ди моңғолдарды жою үшін 5 жорық жасаған және «бейбіт» моңғолдармен миналық сауда жүргізген. 1406 жылы Дайнгу мемлекетіне жорық басталған.
Императордың заңсыз жолмен билікке келгені маңызды болған. Осыған байланысты халық арасында бұрынғы император тірі деген қаңқу сөздер жүре бастаған. Чжэн Хэ деген зерттеуші Юнлэ императордың ағасын іздеуге белсене қатысқан. Осы мәселе Чжу Ди императордың әлсіз жағы болып есептелген.
Қазасы
1424 жылдың 1 сәуірінде Чжу Ди Гоби шөлінде моңғолдарға қарсы соңғы жорығын бастаған. Жорық барысында сәтсіздіктер көп болған. Император депрессияға ұшыраған, бірнеше рет инсульт алған. 1424 жылдың 8 тамызында жан тапсырған, Чжу Ди Чаклин табытында жерленген.[1][2][3][4]
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Юнлэ мен Токугава билігі Батыс билеушілерінің билігіндей шексіз болды ма?
Юнлэ мен Токугава билігі Батыс билеушілерінің билігіндей шексіз болды ма?
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Абсолютизм: Батыс пен Шығыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айғалиев Е. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
27.01.2025 ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 «Г» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Юнлэ мен Токугава билігі Батыс билеушілерінің билігіндей шексіз болды ма? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату; 6.3.1.5 саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әр түрлі елдердің билеушілерінің қызметін салыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату; - саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әр түрлі елдердің билеушілерінің қызметін салыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Жасампаздық және жаңашылдық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 8 минут Жаңа сабаққа өту |
Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу,оқу-құралдарын
алғызу,зейіндерін сабаққа аудару, сабақтың мақсатымен
таныстыру. Үй тапсырмасына
шолу 3.Ресейде орталықтанған мемлекеттің құрылуына
ІІІ Иван мен ІV Иванның жүргізген саясаты ықпал етті ме?
1. Суретте кімдер
бейнеленген? 3.Бұл суреттердің бүгінгі сабабағымызға қатысы бар ма? Оқушыларды сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру. |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Мадақтау |
Тақырып Тық сұрақтар мен суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 15 минут 5 минут 6 минут 6 минут |
Мәтінмен жұмыс. Постер қорғау
1-тапсырма. Термин сөздермен жұмыс Сёгун – жапонның әскери қолбасшысы. Ол үкiмет басшысы да болды. Самурай – Жапониядағы ұсақ дворяндардың әскери-феодалдық сословиесi. Микадо – Жапония императорының титулы. Даймё – ең ірі феодалдар. Си-но-ко-сё – жапон қоғамындағы сословилік, әлеуметтік жүйе. Си – самурайлар, но - шаруалар, ко – қолөнершілер, сё – саудагерлер. «Нихон» немесе «Ниппон»– «Күн шығатын ел» дегенді білдіреді
4-тапсырма. Венн диаграммасы
|
Дескриптор:
-Жапонияда феодалдық қоғамның
қалыптасуы анықтайды
Дескриптор:
Дескриптор: -Берілген жылдардағы болған оқиғаларды анықтайды
Дескриптор:
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Тортар бірін-бірі бағалайды
Бағалау: Дайын үлгі жауап 5 балл
5 балл
3 балл
|
Ақпараттық мәтін
Жалпы біліп беретін мектептің
6-сыныбына арналған оқулық.
ҚБ парағы
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту 4 минут |
Сабақты қорытындылау
Тарихи
диктант 2.1603жыл елді біріктіруді аяқтап, сегун деген атақ алды 3.Токугава әулетінің сегундары Жапонияны 1867-1869ж буржуазиялық ревалюцияға дейін 265ж биледі 4.Жапонияда бір орталыққа бағынатын мемлекет орнағаннан кейін, елге шетелдіктердің келуіне тиым салынған. 5.1616 жылдың 1 маусымында 73 жасар Токугава Иэясу Сумпу сарайында қайтыс болған.
Үйге тапсырма зерттеу |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
Бағалау: Дайын үлгі жауап
|
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Абсолютизм: Батыс пен Шығыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айғалиев Е. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
03.02.2025 ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 «Г» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Юнлэ мен Токугава билігі Батыс билеушілерінің билігіндей шексіз болды ма? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату; 6.3.1.5 саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әр түрлі елдердің билеушілерінің қызметін салыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату; - саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әр түрлі елдердің билеушілерінің қызметін салыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Жасампаздық және жаңашылдық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 7 минут Жаңа сабаққа өту |
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды
түгелдеу) 2.1603жол елді біріктіруді аяқтап, сегун деген атақты кім алды? (Токугава) 3.Токугава әулетінің сегундары Жапонияны қанша жыл биледі.(1867-1869ж буржуазиялық ревалюцияға дейін 265ж биледі) 4.Жапонияда бір орталыққа бағынатын мемлекет орнағаннан кейінгі сыртқы елдермен жүргізген саясаты. (Шетелдіктердің елге келуіне тиым салды.) 5.1616 жылдың 1 маусымында 73 жасар Токугава Иэясу қай жерде қайтыс болды? (Сумпу сарайында қайтыс болған.) «Ой қозғау» әдісі.
1. Суреттерде не
бейнеленген? 3.Бұл суреттердің бүгінгі сабабағымызға қатысы бар ма? Оқушыларды сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жаңа тақырыппен танысады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Презентация № 1бет Сұрақтар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 15 минут 7 минут 7 минут 5 минут |
Жаңа сабақ. Топтық жұмыс. Тізбектеп айту стратегиясы
1 тапсырма. Венн диаграммасы
2-тапсырма. Жылдар сөйлейді
4-тапсырма. Дұрыс және теріс тұжырымды анықтап, (- +) белгісін қойыңыз А) Юнлэ (Чжу Ди) (2 мамыр 1360 - 12 тамыз 1427) - әулетті қалаушы екінші император. + Ә) Юнлэ Ұлы Қытай каналын қайта салғызды;+ Б) «Юнлэ энциклопедиясы» 600 жыл бойы әлемдегі ең үлкен энциклопедия болып саналған;+ В) Император Юнлэнің 1403 жылдан бастап 22 жыл билік еткен тұсында Мин күш қуаты артты;+ Г) Шанхай мен Сунцян аудандары қант шығарумен айналысты- Д) Пекин 300 жылдай Қытайдың астанасы болды;- Е)Қытайда ірі сауда кемелер 600-700 адамға дейін алып жүре алатын жағдайға жетті+ |
Мәтіннен негізгі
идеяны анықтайды;
Дескриптор:
Токугава мен Юнлэнің
ерекшеліктері мен ұқсастықтарын
анықтайды;
Дескриптор -Берілген жыллдардағы болған оқиғаларды анықтайды;
Дескриптор:
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Тортар бірін-бірі бағалайды
Өзін-өзі бағалау 3 балл
6 балл
7 балл
|
Ақпараттық
мәтін
Жалпы біліп беретін мектептің
6-сыныбына арналған оқулық.
ҚБ парағы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту 3 минут |
Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма Зерттеу жұмысы |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Рефлексия -Бүгінгі сабақта не білдік? -Не бізге қызықты болды? -Тағы не білгіміз келеді? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Юнлэ энциклопедиясы (永樂大典, Юнлэ дадянь) — қытай императоры Юнлэның ойы бойынша қытай ғалымдарына 1407 жылға қараған шақтағы белгілі барлық білім қарастырылуы тиіс болған әлем тарихындағы ең үлкен[1] қағаз энциклопедия.
Энциклопедияны жинақтауға Ханьлинь академиясының мың ғалымы жұмылдырылды. Энциклопедия құрамында 22877 орама қағаз болып, олар 11095 томды құрады. Оның құрамына конфуциандықтың толық мәтіндері және ежелгі авторлардың бүтін трактаттары кірді.
Энциклопедияның жалғыз ғана толық экземпляры болғанға ұқсайды. Қазіргі кезге дейін бір бөлігі 1962 жылы ҚХР-да жарияланған 400 томға жуығы жетті.
Жас шағы мен билікке келуі
Ол жақсы білім меңгерген, Янь-вана титулын алған (оның үлес жері ежелгі Янь патшалығының орнында орналасқан). Ол Пекин қаласында тұрған және өз қайын атасы Сюй Да қолбасшымен моңғалдарға қарсы жорықтарды басқарған. Чжу Ди моңғалдарға қарсы жорықтарда, Пекин қаласының жағдайын жақсартуда үлкен жетістіктерге қол жеткізген. Оны әкесі Чжу Юаньчжан жоғары бағалаған. Сол уақыттарда тақта Чжу Цзинь императордың баласы отырған, бірақ 1392 жылы ерте қаза болған.
Император Чжу Юаньчжан 1398 жылдың 24 маусымында қайтыс болған, билікті оның немересі Юаньвэнь алған. Жаңа император өз бауырларына қастықпен қараған. Ол Юнлэ қолбасшыны биліктен аластату үшін басқа қолбасшыларды дайындай бастаған.
Чжу Ди сол уақытта көтеріліске дайындалған. Ол қолбасшылардың ішінде беделді болған, әскери шеберлікті жақсы меңгерген және Сунь-цзы классикалық аңсарын оқыған. Оны жергілікті тұрғындар жақтаған, өз жағына моңғол әскерін де қаратқан. Чжу Ди қолбасшыға қарсы әскери өнердің шебері Цзинлун шыққан, бірақ жеңіліс тапқан. 1402 жылдың 15 қаңтарында Чжу Ди Нанкин жеріне қарсы жорықты бастауға шешім қабылдаған. Ли Цзинлун қорқыныштан қалалық қақпаны ашқан, сондықтан дүрбелең басталған. Императордың сарайы өртке оранған, Юньвэнь өз жұбайымен бірге сол жерде қайтыс болуы мүмкін.
Чжу Ди император титулын алып, 1402 жылы Юньвэнь жақтастарын биліктен шектеген, бұрынғы императордың атын тарихтан өшіріп, «Цзяньвэнь» билік уақытын «Хуанъу» дәуірінің жалғасымен ауыстырған. Ол өзінің заңсыз іс-әрекетін білдіртпеу үшін Фан Сяожу деген тарихшының басын шапқан. Фан Сяожу өз қанымен «узурпатор» деген мағына беретін иероглиф жазып кеткен, осы арқылы императордың заңсыз билігін тарих беттері арқылы болашаққа әшкерелеген.
Ішкі саясаты
Билікке заңсыз әрі қатал жолмен келгеніне қарамастан, Юнлэ билігінің уақыты тарихта салтанатты мерзім ретінде қалған. Император халықты қалыпты жағдайда ұстауға тырысқан, сонымен қатар буддалық рәсімдер мен мейрамдардың маңызын арттырған. Ол биліктің рационалдық жүйесін енгізген.
Чжу Ди ғылым мен білімге көп көңіл аударған. Император Юнлэ үлкен энциклопедия жазуға бұйырған, бұл энциклопедия тарихта «Юнлэ энциклопедиясы» деп қалған, 600 жыл бойы әлемдегі ең үлкен энциклопедия болып саналған, бірақ кейін бұл рекордтты Ағылшын Уикипедиясы жаңартты. Ішінде жарты миллион бет болған, осы уақытқа дейін 4%-ы ғана сақталған.
Чжу Ди
Император экономиканы арттыруға белсене кіріскен. Ақсүйектермен біріге отырып, Юнлэ жемқорлықпен, жасырын топтармен, қарақшылармен және Юньвэн жақтастарымен қатал күресе бастаған. Император азық-түлік өнімдерін көбейту үшін шаралар қабылдаған. Янцы жерін өңдеген, Ұлы Қытай қорғанын жаңартқан. Қайта құрылған Ұлы каналдың ашылуы Янцы жерімен солтүстік жерлер арасындағы кең каботажды кеме қатынасының тоқтауына әкеп соқтырған.
Чжу Ди Пекин қаласын Қытайдың астанасы ретінде жариялаған, дәл осы жерде «Жабық каланың» құрылысы басталған және аяқталған. Пекин 500 жылдай Қытайдың астанасы болды.
Чжу Ди билігінің кезінде конфуцийшілдік және ғылым дамыған. Ол Су Цзин деген мемлекет хатшысына барлық кітаптар мен тақырыптар бойынша қысқa аңдатпалар жасауға бұйырған, 17 айдан кейін бірінші томы жарық көрген, ал 1557 жылы «Юнлэ билігі кезіндегі энциклопедия» деген келесі том пайда болған. Осы жерде адамзаттың Қытайға белгілі барлық жетістіктері жазылған. Бұл еңбек 11 томға жіктелген 3000 жазбадан тұрған.
Чжу Ди жаңалықтарға толерантты түрде қараған Конфуцийшілдікті даосизмді және буддизмді қолдаған қытайлық дәстүрлерді жаңдандыруға, моңғолдардың мәдениетке әсерін тоқтатуға тырысқан.
Сыртқы саясаты
Юнлэ дәуірі кезіндегі дипломатиялық және әскери-дипломатиялық экспедициялар:
Көк- Ишиха
Қара- Чжэн Хэ
Жасыл- Чэнь Чэн
Императордың көршілес елдерге деген әскери және дипломатиялық саясаты - «Орталық мемлекет», яғни Қытайдың Мин империясы әлемнің төрт бұрышында деген сөз.
Чжу Ди императордың әрекеттері «Ішкі Қытай» шекарасынан тыс жерлерде Мин империясының билігін күшейтуге негізделген. Ол өзін толық император ретінде мойындату үшін жиі өз әтектерімен Мин империясынан алыс-жақын жерлерге сапар шеккен.
Тарих бойынша осы іс әрекеттердің барлығын Чжу Ди император Мин империясының әлемдік қолдауын алу үшін жасаған. Оның ішкі саясаты жан-жақты болған.Солтүстікке қарсы Чжу Ди моңғолдарды жою үшін 5 жорық жасаған және «бейбіт» моңғолдармен миналық сауда жүргізген. 1406 жылы Дайнгу мемлекетіне жорық басталған.
Императордың заңсыз жолмен билікке келгені маңызды болған. Осыған байланысты халық арасында бұрынғы император тірі деген қаңқу сөздер жүре бастаған. Чжэн Хэ деген зерттеуші Юнлэ императордың ағасын іздеуге белсене қатысқан. Осы мәселе Чжу Ди императордың әлсіз жағы болып есептелген.
Қазасы
1424 жылдың 1 сәуірінде Чжу Ди Гоби шөлінде моңғолдарға қарсы соңғы жорығын бастаған. Жорық барысында сәтсіздіктер көп болған. Император депрессияға ұшыраған, бірнеше рет инсульт алған. 1424 жылдың 8 тамызында жан тапсырған, Чжу Ди Чаклин табытында жерленген.[1][2][3][4]
шағым қалдыра аласыз
















