Юю әрпінің жазылуы

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Юю әрпінің жазылуы

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы


Бөлім

Өзім туралы

Педагогтің аты-жөні


Күні:

24.09.2025ж

Сынып:2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ю әрпінің жазылуы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.1.6.1 - интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды (қимыл, ым-ишара) қолданып, тақырыпқа (Сіз қалай ойлайсыз? Сіз не ұсынар едіңіз? ) назарын аударту

2.2.4.1 - мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау

2.3.4.1 – мұғалімнің көмегімен тірек сөздерді, сөйлем, суреттерді пайдаланып, қарапайым постер құрастыру

2.4.1.1* я, ю әріптерінің емлесін сақтап жазу

Сабақтың мақсаты

Интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды (қимыл, ым-ишара) қолданып, мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды

Түсініксіз сөздердің мағынасын сөздіктен табуды үйренеді

Ю әріптерінің емлесін сақтап жазады

Құндылықты дарыту

Ай құндылығы: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы

Апталық дәйек сөз: «Еңбек – жай ғана қызмет емес, адам болмысының айнасы».(Абай)

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

Тың басы 5мин



Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

Оқу материалын жариялау жұмбақ шешу арқылы жүреді:

Төмен қарай сүйредiм,

Ауада еркiн биледiм. (Парашют)

-Ол не?

-Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай?

Ширату жаттығуларын орындайды.

Жұмбақтың шешуін табады, парашютті сипаттайды.



«Лайк телефон» Әр алған балға бір лайкты белгілеп отырады.

Парашют суреті

Сабақ

ортасы

15 мин



Ұжыммен жұмыс

60-жаттығу. Мәтінді түсініп оқытады.

- Мәтінді оқы.

- Мәтінде не туралы айтылған?

-Парашютпен секіру кезінде адам қандай сезімде болады деп ойлайсың?

-Парашютпен секіруді ұнатасың ба?

-Алғашқы бір сөйлемін көшіріп жаз.(тақтамен жұмыс)




ЕББҚ (Дислексия) балаға тапсырма:

Ю әрпі бар сөздің астын сызады.




Мәтінді түсініп, оқиды.

Мәтінде не туралы айтылған? –деген сұраққа жауап береді.

Мәтіннің алғашқы бір сөйлемін көшіріп жазады. Ю әрпі бар сөздің астын сызады.


Бағалау критерийі:

Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды

Дескриптор:

- Мәтінді түсініп оқиды.1 балл

- Мәтін мазмұнын өз сөзімен айтады.1 балл

- Сұрақтарға жауап береді.2 балл

- Алғашқы үш сөйлемін, сөздерді көшіріп жазады.2 балл


Оқулық . Суреттер

10 мин

Топтық жұмыс

Сөздерге (йу,ю) дұрысын қою

1 топ 2 топ

аю тою

көркею ою

3топ 4 топ

шаю жаю

жию қою


Жұптық жұмыс

63-жаттығу.

Сәйкестендір

Аю | мияулайды

Күшік | ақырады

Мысық | шәуілдейді


Сәйкестендір

Қасқыр | секіреді

Тауық | ұлиды

Қоян | шақырады



Сөздердегі көп нүктенің орнына йу, ю әріптерінің тиістісін қойып топта қорғайды.

Бағалау критерийі:

я, ю әріптерінің емлесін сақтап жазады


Дескриптор:

-ю әрпі бар сөздерді сауатты жазады.2 балл

ҚБ: «Отшашу»



Маркер,

плакат





Оқулық,

жұмыс дәптері

Суреттер



\


2 мин

Сергіту жаттығуы

61-жаттығу

-Суретке қарап, гимнастикалық жаттығу кезінде не істеу керегін айт.


Музыканың ырғағымен қозғала отырып,дене жаттығуларын жасау


Суретке қарап, гимнастикалық жаттығу жасау кезінде не істеу керек екенін айтады.

Музыка ырғағыен қимылды қайталайды

Мұғалімнің кері байланысы: Жарайсың! Тамаша!

Музыка

10 мин

Саралау тапсырмасы

Тапсырма

  1. Сызбадағы сөздерге ортақ әріпті қой. Неліктен сол әріпті қойдың?

  1. Сөздердегі көп нүктенің орнына йу, ю әріптерінің тиістісін қой.

Шалқа . . . , еңке . . . , қиса . . . , жанта . . . .

  1. Сөздерден ю әрпін тауып, астын сыз.

Аю, қоян, қою, ауа, парашют, ою.




.

Сызбадағы сөздерге ортақ әріпті қояды, дәлелдейді.





Сөздердегі көп нүктенің орнына йу, ю әріптерінің тиістісін қояды.


Сөздерден ю әрпін тауып, астын сызады.




Мұғалімнің кері байланысы: Жарайсың! Тамаша!

Дәптер, қалам







3 минут

Кері байланыс: «Қоржын» әдісі бойынша өтеді.

Үй тапсырмасы: 64-жаттығу

Тапсырма 3 . ӨЖ

Ойлау дағдысы: жинақтау

Әдіс: «Мазмұндама жазамын»

64-жаттығу. Жоспар және тірек сөздерді пайдаланып, әңгіме құрап жаздыртады.

Жоспар

1) Хайуанаттар бағына саяхат.

2) Хайуанаттар бағындағы қызықтар.

3) Саяхаттың әсері.

Тірек сөздер: балалар, саяхат жасау, маймыл, піл, керік, қуану.

ЕБҚ: дайын мәтін көшіреді.







Жоспар мен тірек сөздерді пайдаланып, мазмұндама жазып көреді.

Мысалы:

Балалар хайуанаттар бағына барды. Бақта саяхат жасады. Олар маймыл, піл, керік сияқты хайуанаттарды көріп, қуанды.







Бағалау критерийі:

тірек сөздерді, сөйлем, суреттерді пайдаланып, қарапайым постер құрастырады

Дескриптор:

-мазмұндама жазады 2 балл

ҚБ: «Отшашу» “От шашу ” әдісі

Мұғалімнің кері байланысы: Жарайсың! Тамаша!






Дәптер, қалам


А4 парағы, түрлі –түсті қарындаштар.









































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
12.10.2025
17
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі