|
Пәні:Биология |
Мектеп: Ю.Гагарин атындағы орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3.А- Бөліп шығару. |
Мұғалім: Сатаева Алтыншаш Муратбаевна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқандар саны:19 Қатыспағандар саны:0
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 14.01.2019 жыл Сынып: 8 «А» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы (бүйрек,несепағар,қуық,несеп жолы)қызметі.Бөліп шығару және сүзу мүшелері.Бүйректің құрылысы(қыртысты және милы қабат,нефрон,пирамида,астауша,бүйрек өзекшелері) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
8.1.5.1.адамның зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы мен қызметін сипаттау. 8.1.5.2.бүйректің құрылымдық бөліктерін танып білу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың құндылығы |
Зайырлы қоғам және руханият |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Сабақ барысында пән мазмұнының ұғымдaрын қолдануға қажетті айтылым-жазылымға сәйкес жұмыс тілін қалыптаcтыру (мысалы, топтық жұмыстар, сұрақты дұрыс қоя білу, жағдайды талдау және пікірталас жүргізу үшін қажетті тіркестер) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Бүйрек астаушасы, нефрон, бүйрек пирамидалары, зәр түзілу, бірінші реттік зәр, екінші реттік зәр, реаабсорбция, фильтрация. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған тармақтар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Адамның денсаулығын тексерген кезде және көптеген ауруларды анықтау кезінде дәрігерлер зәр тапсыруды талап етеді. Не үшін? (Зәр тапсыруды талап ету себебі зәр құрамы денедегі зат алмасуды көрсетеді. Егер де зәр құрамы қалыпты жағдайды көрсетпесе онда адам ағзасында өзгерістің болғандығын көрсетеді. Қалыпты жағдайдан ауытқуларға зәрде нәруыздың, қанттың, лейкоциттердің, эритроциттердің кездесуі, кейбір тұздардың шектен тыс көп болуы жатады/ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба? Зат алмасудың соңғы өнімдері, судың және тұздардың артық мөлшері ағзада бүйрек, терідегі тер бездері, өкпе арқылы сыртқа шығады. Бұл неліктен маңызды? 191 (Керексіз және зиянды заттардың сыртқа шығарылуы ағзаның ішкі ортасының, яғни гомеостаздың тұрақтылығын сақтау үшін маңызды және жасушаларды соңғы өнімдермен уланудан сақтайды) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: Зәр шығару мүшелерін ретімен орналастыра жазу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Зәрдің құрамы туралы түсінік арқылы химия пәнімен, заттардың қаннан бөлінуі кезіндегі диффузия, қысым түсініктері арқылы физика,зәр құрамындағы түрлі заттар туралы қарастыру арқылы химия пәнімен байланысады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану |
Презентация,интербелсенді тақта,дереккөздермен жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар «Жаратылыстану» курсынан тірі ағзалардың ортақ қасиеттері: тынысалу, бөліпшығару және бөліпшығарудың өнімдері туралы, 7-сыныптан ағзалардың тіршілік әрекетіндегі бөліп шығарудың маңызы, өсімдіктердегі бөліп шығару ерекшеліктері, омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысы, ағзалардың тіршілік әрекетіндегі бөліп шығарудың маңызы туралы біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын тудыру: «Дәстүрлі емес сәлем» Бүгінгі біздің сәлемдесуіміз дәстүрден тыс болмақ. Әдетте адамдар бір-бірімен қалай амандасады? Қол алысып, жай сөзбен, бір-бірінің беттерінен сүйіп және т.б. Ал біз қазір сәлемдесудің басқа жолдарын қарастырайық. Бір-бірлеріне иық тигізіп амандасыңдар. Маңдаймен, шынтақпен, арқамен, аяқтың ұшымен. Үй тапсырмасын сұрау.
Ой қозғау.Төмендегі суреттерді не байланыстырады.Қызығушылықты арттыру.
1-топырақтың әктенуі,2 тері бөлінуі,3-шірнеліктерден шірненің бөлінуі Осы мүшелердің қайыссы зәр шығаруға қатысады.Зәр деген не?
Жаңа білімді іздену мен зерттеу кезеңі. «Көрсетілім» әдісі.Бейнебаян зәршығару жүйесі туралы көрсетіледі Сұрақтарға жауап беру: -Бөліп шығару жүйесінің ролі -Адамның зәр шығару жүйесі неден тұрады? -Бүйректің құрылысы мен рөлі? Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Түсіну. 1 топ. “Төрт сөйлем ” әдісі Бүйрек,несепағар,қуық құрылысы мен рөлі 1. Пікір. Өз көзқарасы туралы пікірін бір сөйлеммен айтады. 2. Дәлел. Пікірін бір сөйлеммен дәлелдейді 3. Мысал. Пікірін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді. 4. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарады
Кері байланыс «Бас бармақ» Бағалау 2 топ Зәрдің түзілуі мен шығарылуы «DEAL» әдісі D – Describe – баяндау, суреттеу (оқығанды, көргенді сипаттау, сынау, өлшеу). E –Explain – түсіндіру (құбылыс немесе оқиға бойынша не білетіндерін, түсінгендерін суреттеу). A – Anallуse – талдау (ақпаратты талдау, қорытынды жасау, себептерін атау). L – Links – байланыс (болжамдар немесе қорытынды жасау, өзінде бар біліммен байланыстыру).
Кері байланыс.Бағалау. «От шашу»
Кері байланыс Бағалау. «Смайликтермен» «Конверттегі сұрақ»әдісі Қабілеті төмен оқушылармен жеке жұмыс 1конверт. .Кестені толтыр
2 конверт Сәйкестендір Бүйрек кіші жамбас қуысында орналасады Қуық бүйректі қуықпен жалғастырушы Несепағар бөліп шығарушы орталық мүше
4 топ « Төлқұжат» әдісі Бөліп шығару мүшелер құрылысы Аты-жөні: Бүйрек,несепағар,қуық Құрылысы: Құрамы: Қызметі;
Кері байланыс.Бағалау. «Смайликтер» Қорытынды. «Борт күнделігі» әдісі.
Бағалау.Үйге тапсырма:Тақырыпты оқу. Рефлексия: «Гүлдер» Оқушыларға алдын-ала үш түрлі гүл таратылған Осы сабақты қорытындысы бойынша жасыл гүлді ең көп көмектескенге,сары гүлді ең сыпайы оқушыға ,ал қызыл гүлді сабақты ең жақсы тыңдай білген оқушыға беруі керек.Ең үлкен гүл шоғы кімде болар екен?
|
М-3
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ю.Гагарин атындағы орта мектеп
Тақырыбы:
Зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы(бүйрек,несепағар,қуық,несеп жолы)қызметі.Бөліп шығару және сүзу мүшелері.Бүйректің құрылысы(қыртысты және милы қабат,нефрон,пирамида,астауша,бүйрек өзекшелері)
Пәні:Биология
Сынып: 8 «А»
Пән мұғалімі: Сатаева Алтыншаш Муратбаевна
2018-2019 оқу жылы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы мен қызметі
Зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы мен қызметі
|
Пәні:Биология |
Мектеп: Ю.Гагарин атындағы орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3.А- Бөліп шығару. |
Мұғалім: Сатаева Алтыншаш Муратбаевна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқандар саны:19 Қатыспағандар саны:0
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 14.01.2019 жыл Сынып: 8 «А» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы (бүйрек,несепағар,қуық,несеп жолы)қызметі.Бөліп шығару және сүзу мүшелері.Бүйректің құрылысы(қыртысты және милы қабат,нефрон,пирамида,астауша,бүйрек өзекшелері) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
8.1.5.1.адамның зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы мен қызметін сипаттау. 8.1.5.2.бүйректің құрылымдық бөліктерін танып білу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың құндылығы |
Зайырлы қоғам және руханият |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Сабақ барысында пән мазмұнының ұғымдaрын қолдануға қажетті айтылым-жазылымға сәйкес жұмыс тілін қалыптаcтыру (мысалы, топтық жұмыстар, сұрақты дұрыс қоя білу, жағдайды талдау және пікірталас жүргізу үшін қажетті тіркестер) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Бүйрек астаушасы, нефрон, бүйрек пирамидалары, зәр түзілу, бірінші реттік зәр, екінші реттік зәр, реаабсорбция, фильтрация. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған тармақтар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Адамның денсаулығын тексерген кезде және көптеген ауруларды анықтау кезінде дәрігерлер зәр тапсыруды талап етеді. Не үшін? (Зәр тапсыруды талап ету себебі зәр құрамы денедегі зат алмасуды көрсетеді. Егер де зәр құрамы қалыпты жағдайды көрсетпесе онда адам ағзасында өзгерістің болғандығын көрсетеді. Қалыпты жағдайдан ауытқуларға зәрде нәруыздың, қанттың, лейкоциттердің, эритроциттердің кездесуі, кейбір тұздардың шектен тыс көп болуы жатады/ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба? Зат алмасудың соңғы өнімдері, судың және тұздардың артық мөлшері ағзада бүйрек, терідегі тер бездері, өкпе арқылы сыртқа шығады. Бұл неліктен маңызды? 191 (Керексіз және зиянды заттардың сыртқа шығарылуы ағзаның ішкі ортасының, яғни гомеостаздың тұрақтылығын сақтау үшін маңызды және жасушаларды соңғы өнімдермен уланудан сақтайды) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: Зәр шығару мүшелерін ретімен орналастыра жазу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Зәрдің құрамы туралы түсінік арқылы химия пәнімен, заттардың қаннан бөлінуі кезіндегі диффузия, қысым түсініктері арқылы физика,зәр құрамындағы түрлі заттар туралы қарастыру арқылы химия пәнімен байланысады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану |
Презентация,интербелсенді тақта,дереккөздермен жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар «Жаратылыстану» курсынан тірі ағзалардың ортақ қасиеттері: тынысалу, бөліпшығару және бөліпшығарудың өнімдері туралы, 7-сыныптан ағзалардың тіршілік әрекетіндегі бөліп шығарудың маңызы, өсімдіктердегі бөліп шығару ерекшеліктері, омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысы, ағзалардың тіршілік әрекетіндегі бөліп шығарудың маңызы туралы біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын тудыру: «Дәстүрлі емес сәлем» Бүгінгі біздің сәлемдесуіміз дәстүрден тыс болмақ. Әдетте адамдар бір-бірімен қалай амандасады? Қол алысып, жай сөзбен, бір-бірінің беттерінен сүйіп және т.б. Ал біз қазір сәлемдесудің басқа жолдарын қарастырайық. Бір-бірлеріне иық тигізіп амандасыңдар. Маңдаймен, шынтақпен, арқамен, аяқтың ұшымен. Үй тапсырмасын сұрау.
Ой қозғау.Төмендегі суреттерді не байланыстырады.Қызығушылықты арттыру.
1-топырақтың әктенуі,2 тері бөлінуі,3-шірнеліктерден шірненің бөлінуі Осы мүшелердің қайыссы зәр шығаруға қатысады.Зәр деген не?
Жаңа білімді іздену мен зерттеу кезеңі. «Көрсетілім» әдісі.Бейнебаян зәршығару жүйесі туралы көрсетіледі Сұрақтарға жауап беру: -Бөліп шығару жүйесінің ролі -Адамның зәр шығару жүйесі неден тұрады? -Бүйректің құрылысы мен рөлі? Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Түсіну. 1 топ. “Төрт сөйлем ” әдісі Бүйрек,несепағар,қуық құрылысы мен рөлі 1. Пікір. Өз көзқарасы туралы пікірін бір сөйлеммен айтады. 2. Дәлел. Пікірін бір сөйлеммен дәлелдейді 3. Мысал. Пікірін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді. 4. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарады
Кері байланыс «Бас бармақ» Бағалау 2 топ Зәрдің түзілуі мен шығарылуы «DEAL» әдісі D – Describe – баяндау, суреттеу (оқығанды, көргенді сипаттау, сынау, өлшеу). E –Explain – түсіндіру (құбылыс немесе оқиға бойынша не білетіндерін, түсінгендерін суреттеу). A – Anallуse – талдау (ақпаратты талдау, қорытынды жасау, себептерін атау). L – Links – байланыс (болжамдар немесе қорытынды жасау, өзінде бар біліммен байланыстыру).
Кері байланыс.Бағалау. «От шашу»
Кері байланыс Бағалау. «Смайликтермен» «Конверттегі сұрақ»әдісі Қабілеті төмен оқушылармен жеке жұмыс 1конверт. .Кестені толтыр
2 конверт Сәйкестендір Бүйрек кіші жамбас қуысында орналасады Қуық бүйректі қуықпен жалғастырушы Несепағар бөліп шығарушы орталық мүше
4 топ « Төлқұжат» әдісі Бөліп шығару мүшелер құрылысы Аты-жөні: Бүйрек,несепағар,қуық Құрылысы: Құрамы: Қызметі;
Кері байланыс.Бағалау. «Смайликтер» Қорытынды. «Борт күнделігі» әдісі.
Бағалау.Үйге тапсырма:Тақырыпты оқу. Рефлексия: «Гүлдер» Оқушыларға алдын-ала үш түрлі гүл таратылған Осы сабақты қорытындысы бойынша жасыл гүлді ең көп көмектескенге,сары гүлді ең сыпайы оқушыға ,ал қызыл гүлді сабақты ең жақсы тыңдай білген оқушыға беруі керек.Ең үлкен гүл шоғы кімде болар екен?
|
М-3
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ю.Гагарин атындағы орта мектеп
Тақырыбы:
Зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы(бүйрек,несепағар,қуық,несеп жолы)қызметі.Бөліп шығару және сүзу мүшелері.Бүйректің құрылысы(қыртысты және милы қабат,нефрон,пирамида,астауша,бүйрек өзекшелері)
Пәні:Биология
Сынып: 8 «А»
Пән мұғалімі: Сатаева Алтыншаш Муратбаевна
2018-2019 оқу жылы
шағым қалдыра аласыз






















