|
Бөлім: Мен өскенде кім болғым келеді? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
13.12.2024 ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Куанышева Т.Е. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 «Б» |
Қатысқандар саны: 5 Қатыспағандар саны:0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Зат есім |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
Оқушыларға зат есім жайлы түсінік бере отырып, сұрақтар қоя білуге, заттың атын білдіретін сөздерді ажырата алу біліктерін дамыту. Жаңа технология элементтерін пайдалана отырып, шығармашылық қабілеттерін дамыту. Сауатты, көркем жазуға, өзара ынтымақтастыққа, шапшаң ойлай білуге баулу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Сұраққа жауап береді. Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Кейбір оқушылар: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың әдіс-тәсілдері |
Әңгімелеу, баяндау , түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Заттардың атын атай біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты Кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме құрметті әріптестер! Хош келіпсіздер! – Қайырлы күн, балалар! Бүгін бізде әдеттен тыс сабақ . Өйкені өздерің байқағандай бізде қонақтар отыр. Қонақтарға бір сәлем. Мейірімділік атмосферасы қалыптасады және шығармашылық белсенділік Психологиялық дайындық. (Ақ тілек) -Көңіл күйлеріңіз қалай? -Керемет -Сабаққа дайынсыңдар ма? -Тамаша -Ендеше сабағымызды бастайық. О-О-О (бас бармақты көрсету) |
Сәлемдеседі
Сұрақтарға жауап береді |
Жарайсыңдар!
Өте жақсы!
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Сөздік жұмысы Жазбаша жұмыс |
Үй жұмысын сұрау. Өткенді қайталау. Экранға назар, қараңыздар.
Ой қозғау. Балалар, осы сөздерге қандай сұрақ қоямыз ? - Не ? - Осы заттардың көпше түріне қандай сұрақ береміз - Нелер ? - Ал, осы затты пайдаланатын адамдарға қандай сұрақ қоямыз ? - Кім ? (Кімдер ?) Кім ? не? - деген сұрақтар қандай сөздерге қатысты қойылатын еді? Дұрыс айтасыңдар адамдарға. Ендеше, осы ержеге сүйене отырып «Заттың атын білдіретін сөздерді зат есім деп атаймыз» деген жаңа ережемен танысамыз. Сонымен бүгінгі өтілетін жаңа сабағымыздың тақырыбы «Зат есім» Оның сұрақтары : Кім ? Кімдер ? Не ? Нелер ?
– Жарайсыңдар балалар! Сіз бұл тапсырманы орындадыңыздар! ЕСТЕ САҚТА. Заттың атын білдіретін сөздерді зат есім дейді. Зат есімдерге кім?не? кімдер? нелер? деген сұрақтар қойылады. Зат есім (имя существительное) обозначает людей, животных и предметы и отвечает на вопросы кім? кімдер? (кто?), не? нелер? (что?). В казахском языке вопрос кім? (кто?) ставится лишь к существительным, обозначающим человека: Мысалы: бала, қыз, мұғалім, а ко остальным существительным ставится вопрос не? (что?) и т.д. Зат есімнің жекеше, көпше түрі болады. Кім? Не? зат есімнің жекеше түрі, кімдер? нелер? зат есімнің көпше түрі жауап береді. Тақтаға ілу . Дәптерлкріне бүгінгі күнді жазғыздыру Мамандық - профессия Суретші - художник Жазушы - писатель Тал – ива Үйеңкі - клен
Кітаптың 45-бетін ашыңдар балалар. (1-тапсырма) Суретке қараңдар, суреттерді атау. Кім? Сұрағына жауап беретін сөздерді бір бағанға, не? сұрағына жауап беретін сөздерді екінші бағанға жазу. Ата, кітап, етік, әже, дәрігер, қоян, гүл, оқушы, қаз, мұғалім. Жақсы. Тексеру Ал енді, балалар ережені еске түсіріп, келесі тапсырманы карточка бойынша орындайық. Зат есімнің жекеше, көпше түрі болады. Кім? Не? зат есімнің жекеше түрі, кімдер? нелер? зат есімнің көпше түрі жауап береді. Карточкамен жұмыс
Тексеру жұмысы Тамаша |
Суреттердегі сөздерге сұрақ қояды
..... туралы түсінік қалыптастырады
Оқушылар жаңа материалды мұқият тыңдайды
Сөздікті дәптерлеріне жазады
Жазба жұмыстарын орындайды
.
Тапсырманы орындайды
|
Жарайсыңдар!
Тамаша, жарайсыңдар!
Тамаша!
|
Презентация № 2
Презентация № 3
Презентация № 4 Мақсаты
Презентация № 5
Презентация № 6
Презентация № 7
Презентация № 8
Презентация № 9
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті
Оқулықтан тыс тапсырма
Кіпаппен жазбаша жұмыс.
Өздік жұмыс
|
Ұзын мұртты құмырсқа, Келе жатты жұмысқа. Алды допты қолына, Қойды допты жолына . Оңға қарады, Солға қарады. Кіп-кішкентай допты, Үлкен тау деп ойлапты.
Сурет бойынша зат есімді табу, көпше түрге аудару
Кітаптың 46-бетін ашамыз. 3-тапсырманы дәптерлерімізге көшіріп жазамызда зат есімнің астын сызамыз.
Сұрақтардың орнына зат есімдерді тауып жаз . Зат есімдер: Әкем, анам, бұлт, ағаштар, оқушылар. 1.(Кім?).... отын жарды. 2.(Кім?) ... көйлек тікті. 3. Аспанда (нелер?) ... көрінеді. 4. Орманда биік (нелер?) өседі. 5. (Кімдер?) .... серуенге жиналды. |
Жарайсыңдар балалар! Балалар бұл сергіту өлеңінде зат есім бар ма? Тауып көрейік. Дұрыс айтасыңдар құмырсқа сөі мен доп сөзі. Орнымызға отырамыз.
Сурет бойынша зат есімді табады, көпше түрге аударады. Сиыр-сиырлар Қой –қойлар Сауыншы-сауыншылар Шелек – шелектер
Дәптерлерлеріне көшіріп жазады зат есімнің астын сызады.
|
|
Презентация № 10 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлекция . Қорытынды
|
Сұрақтарға жауап береді. Платформада тапсырма орындайды. Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Үйге тапсырма: 46-бет 4-тап Бағалау. |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Зат есім
Зат есім
|
Бөлім: Мен өскенде кім болғым келеді? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
13.12.2024 ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Куанышева Т.Е. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 «Б» |
Қатысқандар саны: 5 Қатыспағандар саны:0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Зат есім |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
Оқушыларға зат есім жайлы түсінік бере отырып, сұрақтар қоя білуге, заттың атын білдіретін сөздерді ажырата алу біліктерін дамыту. Жаңа технология элементтерін пайдалана отырып, шығармашылық қабілеттерін дамыту. Сауатты, көркем жазуға, өзара ынтымақтастыққа, шапшаң ойлай білуге баулу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Сұраққа жауап береді. Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Кейбір оқушылар: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың әдіс-тәсілдері |
Әңгімелеу, баяндау , түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Заттардың атын атай біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты Кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме құрметті әріптестер! Хош келіпсіздер! – Қайырлы күн, балалар! Бүгін бізде әдеттен тыс сабақ . Өйкені өздерің байқағандай бізде қонақтар отыр. Қонақтарға бір сәлем. Мейірімділік атмосферасы қалыптасады және шығармашылық белсенділік Психологиялық дайындық. (Ақ тілек) -Көңіл күйлеріңіз қалай? -Керемет -Сабаққа дайынсыңдар ма? -Тамаша -Ендеше сабағымызды бастайық. О-О-О (бас бармақты көрсету) |
Сәлемдеседі
Сұрақтарға жауап береді |
Жарайсыңдар!
Өте жақсы!
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Сөздік жұмысы Жазбаша жұмыс |
Үй жұмысын сұрау. Өткенді қайталау. Экранға назар, қараңыздар.
Ой қозғау. Балалар, осы сөздерге қандай сұрақ қоямыз ? - Не ? - Осы заттардың көпше түріне қандай сұрақ береміз - Нелер ? - Ал, осы затты пайдаланатын адамдарға қандай сұрақ қоямыз ? - Кім ? (Кімдер ?) Кім ? не? - деген сұрақтар қандай сөздерге қатысты қойылатын еді? Дұрыс айтасыңдар адамдарға. Ендеше, осы ержеге сүйене отырып «Заттың атын білдіретін сөздерді зат есім деп атаймыз» деген жаңа ережемен танысамыз. Сонымен бүгінгі өтілетін жаңа сабағымыздың тақырыбы «Зат есім» Оның сұрақтары : Кім ? Кімдер ? Не ? Нелер ?
– Жарайсыңдар балалар! Сіз бұл тапсырманы орындадыңыздар! ЕСТЕ САҚТА. Заттың атын білдіретін сөздерді зат есім дейді. Зат есімдерге кім?не? кімдер? нелер? деген сұрақтар қойылады. Зат есім (имя существительное) обозначает людей, животных и предметы и отвечает на вопросы кім? кімдер? (кто?), не? нелер? (что?). В казахском языке вопрос кім? (кто?) ставится лишь к существительным, обозначающим человека: Мысалы: бала, қыз, мұғалім, а ко остальным существительным ставится вопрос не? (что?) и т.д. Зат есімнің жекеше, көпше түрі болады. Кім? Не? зат есімнің жекеше түрі, кімдер? нелер? зат есімнің көпше түрі жауап береді. Тақтаға ілу . Дәптерлкріне бүгінгі күнді жазғыздыру Мамандық - профессия Суретші - художник Жазушы - писатель Тал – ива Үйеңкі - клен
Кітаптың 45-бетін ашыңдар балалар. (1-тапсырма) Суретке қараңдар, суреттерді атау. Кім? Сұрағына жауап беретін сөздерді бір бағанға, не? сұрағына жауап беретін сөздерді екінші бағанға жазу. Ата, кітап, етік, әже, дәрігер, қоян, гүл, оқушы, қаз, мұғалім. Жақсы. Тексеру Ал енді, балалар ережені еске түсіріп, келесі тапсырманы карточка бойынша орындайық. Зат есімнің жекеше, көпше түрі болады. Кім? Не? зат есімнің жекеше түрі, кімдер? нелер? зат есімнің көпше түрі жауап береді. Карточкамен жұмыс
Тексеру жұмысы Тамаша |
Суреттердегі сөздерге сұрақ қояды
..... туралы түсінік қалыптастырады
Оқушылар жаңа материалды мұқият тыңдайды
Сөздікті дәптерлеріне жазады
Жазба жұмыстарын орындайды
.
Тапсырманы орындайды
|
Жарайсыңдар!
Тамаша, жарайсыңдар!
Тамаша!
|
Презентация № 2
Презентация № 3
Презентация № 4 Мақсаты
Презентация № 5
Презентация № 6
Презентация № 7
Презентация № 8
Презентация № 9
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті
Оқулықтан тыс тапсырма
Кіпаппен жазбаша жұмыс.
Өздік жұмыс
|
Ұзын мұртты құмырсқа, Келе жатты жұмысқа. Алды допты қолына, Қойды допты жолына . Оңға қарады, Солға қарады. Кіп-кішкентай допты, Үлкен тау деп ойлапты.
Сурет бойынша зат есімді табу, көпше түрге аудару
Кітаптың 46-бетін ашамыз. 3-тапсырманы дәптерлерімізге көшіріп жазамызда зат есімнің астын сызамыз.
Сұрақтардың орнына зат есімдерді тауып жаз . Зат есімдер: Әкем, анам, бұлт, ағаштар, оқушылар. 1.(Кім?).... отын жарды. 2.(Кім?) ... көйлек тікті. 3. Аспанда (нелер?) ... көрінеді. 4. Орманда биік (нелер?) өседі. 5. (Кімдер?) .... серуенге жиналды. |
Жарайсыңдар балалар! Балалар бұл сергіту өлеңінде зат есім бар ма? Тауып көрейік. Дұрыс айтасыңдар құмырсқа сөі мен доп сөзі. Орнымызға отырамыз.
Сурет бойынша зат есімді табады, көпше түрге аударады. Сиыр-сиырлар Қой –қойлар Сауыншы-сауыншылар Шелек – шелектер
Дәптерлерлеріне көшіріп жазады зат есімнің астын сызады.
|
|
Презентация № 10 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлекция . Қорытынды
|
Сұрақтарға жауап береді. Платформада тапсырма орындайды. Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Үйге тапсырма: 46-бет 4-тап Бағалау. |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















