|
Бөлім |
“Салт – дәстүр және ауыз әдебиеті” |
||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 2 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Зат есім. 3сабақ |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.4.2.3 Сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату; 2.2.5.1дереккөздерден (сөздік, анықтамалық, энциклопедия) мәліметті табу жолын анықтап, берілген тақырып, сұрақ бойынша мәліметті іріктеп алу |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлемнен зат есімді табу Дереккөздерден қажетті мәліметтерді табу |
||||
|
Құндылық |
Жақсылыққа, игілікке бой түзеуге,абыройлы болуға,ар-ұждан,намыс,жауапкершілік,мейірімділік,қамқорлық, пен әділдік қасиеттерін жоғары ұстауға баулу және құқықтық мәдениетін қалыптастыру. Жасампаздық пен жаңашылдық.Өнерлі бала өрге жүзер |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. «Қал қалай?» ойыны 1.Қалдарың қалай? 2.Жүріс қалай? 3.Жүгіріс қалай? 4.Алғанда қалай?(алдыға қарай алақан жаю) 5.Бергенде қалай? (алдыға қарай алақанды төмен қарату) 6.Түнгі ұйқы қалай? (екі алақанын біріктіріп бір бетіне апарады) 7.Ойнағанда қалай? 8.Ұрысқанда қалай? 9.Көңіл –күй қалай? |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
1.Осылай (басбармақтарын көрсетеді) 2.Осылай (бір орындарында жүреді) 3.Осылай (бір орындарында жүгіреді) 4.Осылай (екі қолдарымен алуды көрсетеді) 5.Осылай (екі қолдарымен беруді көрсетеді) 6.Осылай (екі алақандарын қосып, беттеріне қойып ұйықтаған болады) 7.Осылай (қолдарын шапалақтайды) 8.Осылай (басбармақтарын төмен қаратады) 9.Осылай (езулерін екі қолмен күліп көрсетеді) |
|
|
|
|
Сабақтың ортасы (5 мин) 10 мин |
Үй тапсырмасын тексеру 13 –жаттығу 46 –бет Көп нүктенің орнына қажетті зат есімді қойып жаз. «Ой қозғау» әдісі Қандай сөздерді зат есім дейді? Адамға қатысты сөздерге қандай сұрақ қойылады? Заттар мен жануарларға қатысты сөздерге қандай сұрақ қойылады? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау
1-тапсырм Ұжымдық жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі Тыйым сөздерді көшіріп жаз. Зат есімдердің астын сыз. Сұрақ қой. ЕББҚ Тапсырман орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: Жануарларға қатысты сөздерге қандай сұрақ қойылады? |
Көп нүктенің орнына қажетті зат есімді қойып жазады
Сұрақтарға жауап береді. Мысал келтіреді 1. сөйлемдерді жазу кезінде емле ережелерін қолданады 2.тыйым сөздердің мағынасын ашады 3.зат есімдердің астын сызады 4.зат есімдерге сұрақ қояды |
Дескриптор: - зат есімді қойып жазады (1б) Мадақтау Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Жұлдызшалар Дескриптор: - сөйлемдерді жазу кезінде емле ережелерін қолданады(1б) -тыйым сөздердің мағынасын ашады(1б) -зат есімдердің астын сызады(1б) -зат есімдерге сұрақ қояды(1б) |
Оқулық 14–жаттығу 46-бет |
|
|
8 мин Сергіту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жұптық жұмыс «Сөзден сөйлем, сөйлемнен мәтін» әдісі Сурет бойынша әңгіме құрастыр. ЕББҚ Тапсырман орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: Адамға қатысты сөздерге қандай сұрақ қойылады? Кадр» ойыны Әртүрлі түсте жасалған қимыл –қозғалысты бейнелейтін суреттерді кезек – кезек көрсету. |
1. әңгіме құрастырады 2.суреттегі бейнені сөздермен сәйкестендіре біледі(1б) 3.сөйлемнің ойын дәл жеткізеді Көрсетілген суреттегі қимыл –қозғалысты жасайды |
«Комментарий» арқылы Дескриптор: - әңгіме құрастырады(1б) - суреттегі бейнені сөздермен сәйкестендіре біледі(1б) - сөйлемнің ойын дәл жеткізеді(1б) «Басбармақ» арқылы |
Оқулық 15–жаттығу 47-бет Дәптер қаламсап https://youtu.be/BS0r-HNKl1Y?t=2 Әртүрлі түстегі суреттер |
|
|
10 мин
|
3 – тапсырма Жұптық жұмыс «Көршіңмен әңгімелес» әдісі Мәтінді оқы. Кім? не? сұрағына жауап беретін сөздерді топтап жаз. ЕББҚ Тапсырман орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: Жануарларға, адамға қатысты сөздерге қандай сұрақ қойылады? |
1.кім? сұрағына жауап беретін сөздерді жазады 2. не? сұрағына жауап беретін сөздерді жазады |
«Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -кім? сұрағына жауап беретін сөздерді жазады(1б) - не? сұрағына жауап беретін сөздерді жазады(1б) |
Оқулық 16 –жаттығу 47-бет |
|
|
Сабақтың соңы Рефлек сия 7 мин |
«Білім банкасы» әдісі Бүгінгі сабақта не үйрендің? Сен үшін не қиын болды? Саған қандай тапсырма қызықты болды? Сұрақтардың жауабын стикерге жаз.Жауабыңды оқы және білім банкасына сал.
«Ай әдісі» әдісі (Бағалау) Бүгінгі сабақты толық түсіндім (9,10 ) Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар(7,8 ) Бүгінгі сабақты түсінбедім (5,6 ) Үйге тапсырма 17 –жаттығу 47 -бет |
Оқушы мұғалім қойған сұрақтарға жауап жазады
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына орындаған тапсырмасының нәтижесіне қарай жинаған жұлдыздарын санап, анықтайды.
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Тапын! |
Банка стикер
Таяқшадағы жұлдыз дар
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Зат есім. 3 сабақ ҚМЖ 2-сынып
Зат есім. 3 сабақ ҚМЖ 2-сынып
|
Бөлім |
“Салт – дәстүр және ауыз әдебиеті” |
||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 2 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Зат есім. 3сабақ |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.4.2.3 Сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату; 2.2.5.1дереккөздерден (сөздік, анықтамалық, энциклопедия) мәліметті табу жолын анықтап, берілген тақырып, сұрақ бойынша мәліметті іріктеп алу |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлемнен зат есімді табу Дереккөздерден қажетті мәліметтерді табу |
||||
|
Құндылық |
Жақсылыққа, игілікке бой түзеуге,абыройлы болуға,ар-ұждан,намыс,жауапкершілік,мейірімділік,қамқорлық, пен әділдік қасиеттерін жоғары ұстауға баулу және құқықтық мәдениетін қалыптастыру. Жасампаздық пен жаңашылдық.Өнерлі бала өрге жүзер |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. «Қал қалай?» ойыны 1.Қалдарың қалай? 2.Жүріс қалай? 3.Жүгіріс қалай? 4.Алғанда қалай?(алдыға қарай алақан жаю) 5.Бергенде қалай? (алдыға қарай алақанды төмен қарату) 6.Түнгі ұйқы қалай? (екі алақанын біріктіріп бір бетіне апарады) 7.Ойнағанда қалай? 8.Ұрысқанда қалай? 9.Көңіл –күй қалай? |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
1.Осылай (басбармақтарын көрсетеді) 2.Осылай (бір орындарында жүреді) 3.Осылай (бір орындарында жүгіреді) 4.Осылай (екі қолдарымен алуды көрсетеді) 5.Осылай (екі қолдарымен беруді көрсетеді) 6.Осылай (екі алақандарын қосып, беттеріне қойып ұйықтаған болады) 7.Осылай (қолдарын шапалақтайды) 8.Осылай (басбармақтарын төмен қаратады) 9.Осылай (езулерін екі қолмен күліп көрсетеді) |
|
|
|
|
Сабақтың ортасы (5 мин) 10 мин |
Үй тапсырмасын тексеру 13 –жаттығу 46 –бет Көп нүктенің орнына қажетті зат есімді қойып жаз. «Ой қозғау» әдісі Қандай сөздерді зат есім дейді? Адамға қатысты сөздерге қандай сұрақ қойылады? Заттар мен жануарларға қатысты сөздерге қандай сұрақ қойылады? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау
1-тапсырм Ұжымдық жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі Тыйым сөздерді көшіріп жаз. Зат есімдердің астын сыз. Сұрақ қой. ЕББҚ Тапсырман орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: Жануарларға қатысты сөздерге қандай сұрақ қойылады? |
Көп нүктенің орнына қажетті зат есімді қойып жазады
Сұрақтарға жауап береді. Мысал келтіреді 1. сөйлемдерді жазу кезінде емле ережелерін қолданады 2.тыйым сөздердің мағынасын ашады 3.зат есімдердің астын сызады 4.зат есімдерге сұрақ қояды |
Дескриптор: - зат есімді қойып жазады (1б) Мадақтау Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Жұлдызшалар Дескриптор: - сөйлемдерді жазу кезінде емле ережелерін қолданады(1б) -тыйым сөздердің мағынасын ашады(1б) -зат есімдердің астын сызады(1б) -зат есімдерге сұрақ қояды(1б) |
Оқулық 14–жаттығу 46-бет |
|
|
8 мин Сергіту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жұптық жұмыс «Сөзден сөйлем, сөйлемнен мәтін» әдісі Сурет бойынша әңгіме құрастыр. ЕББҚ Тапсырман орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: Адамға қатысты сөздерге қандай сұрақ қойылады? Кадр» ойыны Әртүрлі түсте жасалған қимыл –қозғалысты бейнелейтін суреттерді кезек – кезек көрсету. |
1. әңгіме құрастырады 2.суреттегі бейнені сөздермен сәйкестендіре біледі(1б) 3.сөйлемнің ойын дәл жеткізеді Көрсетілген суреттегі қимыл –қозғалысты жасайды |
«Комментарий» арқылы Дескриптор: - әңгіме құрастырады(1б) - суреттегі бейнені сөздермен сәйкестендіре біледі(1б) - сөйлемнің ойын дәл жеткізеді(1б) «Басбармақ» арқылы |
Оқулық 15–жаттығу 47-бет Дәптер қаламсап https://youtu.be/BS0r-HNKl1Y?t=2 Әртүрлі түстегі суреттер |
|
|
10 мин
|
3 – тапсырма Жұптық жұмыс «Көршіңмен әңгімелес» әдісі Мәтінді оқы. Кім? не? сұрағына жауап беретін сөздерді топтап жаз. ЕББҚ Тапсырман орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: Жануарларға, адамға қатысты сөздерге қандай сұрақ қойылады? |
1.кім? сұрағына жауап беретін сөздерді жазады 2. не? сұрағына жауап беретін сөздерді жазады |
«Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -кім? сұрағына жауап беретін сөздерді жазады(1б) - не? сұрағына жауап беретін сөздерді жазады(1б) |
Оқулық 16 –жаттығу 47-бет |
|
|
Сабақтың соңы Рефлек сия 7 мин |
«Білім банкасы» әдісі Бүгінгі сабақта не үйрендің? Сен үшін не қиын болды? Саған қандай тапсырма қызықты болды? Сұрақтардың жауабын стикерге жаз.Жауабыңды оқы және білім банкасына сал.
«Ай әдісі» әдісі (Бағалау) Бүгінгі сабақты толық түсіндім (9,10 ) Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар(7,8 ) Бүгінгі сабақты түсінбедім (5,6 ) Үйге тапсырма 17 –жаттығу 47 -бет |
Оқушы мұғалім қойған сұрақтарға жауап жазады
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына орындаған тапсырмасының нәтижесіне қарай жинаған жұлдыздарын санап, анықтайды.
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Тапын! |
Банка стикер
Таяқшадағы жұлдыз дар
|
|
шағым қалдыра аласыз













