|
Пәні: Қазақ тілі Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Табиғат құбылыстары Күні: Сынып: 4 |
Мектеп: «Бұлақты ауылындағы бастауыш мектебі» КММ
Мұғалімнің аты-жөні: Нурмаханбетова Жансая Халмаханбетқызы Қатысқандар саны:22 Қатыспағандар саны: 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Зат есімнің септелуі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары (Smart) |
Барлық оқушылар:Зат есімді білдіретін сөздерге сұрақ қояды, сұрақтардың ретіне қарай зат есім жалғауларының өзгеретінін ажыратады. Көптеген оқушылар:Мәтіндегі зат есімді білдіретін сөздерді ережесін қолданып септейді және сөйлем құрайды. Кейбір оқушылар:Мәтіннен тәуелденген сөзді тауып септікке жіктейді және оны талдайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
*Зат есімді білдіретін сөздерді ережесін қолданып септейді, тәуелденген сөздердің септелуін анықтайды. * Септік аттары мен жалғауларын еске түсіріп, сұрақтар қойып, сөздерді септеп жазады. * Септік атаулары мен жалғауларын анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Өзіне және өзгелерге құрмет құндылығын сөйлеу барысында қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Зат есім, тәуелдік жалғаулары, олардың түбірге жалғануы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5мин
Ойлау дағдылары ның денгейлері
10мин
Білу
Түсіну
Қолдану
Талдау
|
Ұйымдастыру кезеңі «Ыстық лебіз» әдісі бойынша ынтымақтастық атмосферасын құру. Оқушылар шеңбер бойымен тұрып,жүрекше беру арқылы бір-біріне жақсы тілектер айтады.
Саралау әдісі«Тапсырма»,«Диалог және қолдау көрсету» тәсілі Мақсаты:Оқушылардың қажеттілігін ескере отырып зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу, тапсырманы орындай отырып өзара диалог құруға үйрету. Тапсырмада қолдануы: *Мәтінді түсініп оқы. * Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой. *Сұрақтардың ретіне қарай зат есім жалғауларының өзгеретініне назар аудар. * Мәтіндегі қарамен жазылған зат есімді септік ережесін қолданып септе. * «Қарлығаш» сөзіне тәуелдік жалғауын жалғап септейді және сөйлем құрайды. Ұяда қарлығаштың балапандары бар. Қарлығашқа үнемі балапандарына жем іздеуге тура келеді. Бір күні биікте ұшып жүрген қарлығашты көрдік. Әуеде самғап ұшқаны қандай әдемі. Өзім қараған қарлығашым маған қатты ұнайды. Барлық оқушылар:Зат есімді білдіретін сөздерге сұрақ қояды,сұрақтардың ретіне қарай зат есім жалғауларының өзгеретінін ажыратады. Көптеген оқушылар:Мәтіндегі зат есімді білдіретін сөздерді септік ережесін қолданып септейді және сөйлем құрайды. Кейбір оқушылар: Мәтіннен тәуелденген сөзді тауып септікке жіктейді және оны талдайды.
Бағалау критерийі:Зат есімді білдіретін сөздерді ережесін қолданып септейді, тәуелденген сөздердің септелуін анықтайды. Дескриптор: *Зат есімді білдіретін өздерге сұрақ қояды. *Сұрақтардың ретіне қарай зат есім жалғауларының өзгеретінін ажыратады. *Мәтіндегі зат есімді білдіретін сөздерді ережесін қолданып септейді. *Тәуелденген сөздердің септелуін талдайды. *«Қарлығаш» деген сөзге сөйлем құрайды. ҚБ: «Ақылды үкілер» әдісі бойынша оқушыларды бағалау.
Керемет Жақсы талпын |
Алматы қаласы «Атамұра»баспасы 4 сынып ,Қазақ тілі оқулығы,15 бет, 26-жаттығу.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының денгейлері
Білу
Қолдану
Талдау
10мин
Ойлау дағдыларынң денгейлері
Талдау
Жинақтау
10мин
Сабақтың соңы 5 мин
Саралау- сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз. Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?Ықшам сабақты жоспарлау барысында саралау әдісінің «Тапсырма» және «Диалог және қолдау көрсету» тәсілін оқушылардың қажетілігін қанағаттандыру, қолдау көрсету мақсатында қолдандым. Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар беруді жоспарладым.
|
№ 2- тапсырма. Оқылым, жазылым Белсенді оқыту .«Сұрақ қою және талқылау» әдісі Мақсаты: Оқушылар бір-бірін тыңдауға ,тапсырманы сұрақ қоя отырып жылдам әрі нақты жауап беруге және ынтымақтастыққа ,шапшаңдыққа дағдыландыру. Тапсырмада қолдануы: *Зат есімнің септелуі ережесін еске түсіру. *Септік аттары мен жалғауларын еске түсіру арқылы сұрақтар қойып адам , табиғат сөздерін септеп жазу.
Бағалау критерийі: Септік аттары мен жалғауларын еске түсіріп, сұрақтар қойып, сөздерді септеп жазады. Дескриптор: *Зат есімнің септелу ережесін айта алады. *Септік аттарын мен жалғауларын атап , сұрақтар қою арқылы адам, табиғат сөздерін септеп жаза алады,талқылай алады. ҚБ: «Жүрекшемен бағалаймын» әдісі арқылы балаларды бағалау.
Керемет жақсы талпын
№3 тапсырма .Белсенді оқыту әдісі «Қорытынды шығару және есте сақтау» тәсілі Мақсаты: Жаңадан меңгерген білімдерінен қорытынды шығару және тапсырмада берілген сөздердің арасынан ілік, барыс, шығыс септіктеріне жататын сөздерді анықтау,есте сақтау қабілетін Тапсырмада қолдануы: - Септік атаулары мен жалғауларын еске түсіреді. - Септік сұрақтарын қолданып сөздердің қай септікке жататынын анықтайды. - Әр қатарда қай сөз артық, себебін дәләлдейді. - Таутекенің, көбелектің, бақаға, қаздың. Кемпірқосақты, жусанды, түлкіні, өрмекшімен. Қарлығаштан, қараторғайға, жаңбырдан.
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пәні: Қазақ
тілі
Ұзақ
мерзімді жоспар бөлімі:Табиғат
құбылыстары
Күні: Сынып: 4
Мектеп: «Бұлақты
ауылындағы
бастауыш
мектебі» КММ
Мұғалімнің аты-жөні: Нурмаханбетова Жансая
Халмаханбетқызы
Қатысқандар саны:22 Қатыспағандар саны:
0
Сабақ тақырыбы:
Зат
есімнің септелуі
Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) 4.4.2.3 – зат есімді
септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу Сабақ
мақсаттары (Smart)
Барлық
оқушылар:Зат есімді білдіретін
сөздерге сұрақ қояды, сұрақтардың ретіне қарай зат есім
жалғауларының өзгеретінін ажыратады.
Көптеген
оқушылар:Мәтіндегі зат есімді
білдіретін сөздерді ережесін қолданып септейді және
сөйлем
құрайды. Кейбір оқушылар:Мәтіннен тәуелденген
сөзді тауып септікке жіктейді және
оны
талдайды. Білу, түсіну, қолдану,
талдау, жинақтау
Бағалау
критерийлері
*Зат есімді білдіретін
сөздерді ережесін қолданып септейді, тәуелденген сөздердің
септелуін анықтайды.
* Септік
аттары мен жалғауларын еске түсіріп, сұрақтар қойып, сөздерді
септеп жазады. * Септік атаулары мен жалғауларын
анықтайды.
Құндылықтарды
дарыту
Өзіне және өзгелерге құрмет
құндылығын сөйлеу барысында қолдану
Бастапқы білім Зат есім, тәуелдік жалғаулары,
олардың түбірге жалғануы. Сабақтың
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы
5мин
Ойлау
дағдылары
ның
денгейлері
10мин
Білу
Түсіну
Қолдану
Талдау
Ұйымдастыру
кезеңі «Ыстық лебіз» әдісі бойынша
ынтымақтастық атмосферасын
құру. Оқушылар шеңбер бойымен
тұрып,жүрекше беру арқылы бір-біріне жақсы тілектер
айтады.
Саралау
әдісі«Тапсырма»,«Диалог және қолдау көрсету»
тәсілі
Мақсаты:Оқушылардың қажеттілігін
ескере отырып зат есімді септеу, тәуелденген
сөздердің септелуін білу, тапсырманы орындай отырып
өзара диалог құруға үйрету.
Тапсырмада
қолдануы:
*Мәтінді түсініп
оқы.
* Қарамен жазылған сөздерге
сұрақ қой.
*Сұрақтардың ретіне қарай зат
есім жалғауларының өзгеретініне назар
аудар.
*
Мәтіндегі қарамен жазылған зат
есімді септік ережесін қолданып септе.
* «Қарлығаш» сөзіне тәуелдік
жалғауын жалғап септейді және сөйлем
құрайды.
Ұяда қарлығаштың балапандары
бар. Қарлығашқа үнемі балапандарына жем іздеуге тура келеді. Бір күні
биікте ұшып жүрген қарлығашты көрдік. Әуеде
самғап ұшқаны қандай әдемі. Өзім қараған қарлығашым маған қатты
ұнайды.
Барлық
оқушылар:Зат есімді білдіретін сөздерге
сұрақ қояды,сұрақтардың ретіне қарай зат есім жалғауларының
өзгеретінін ажыратады.
Көптеген
оқушылар:Мәтіндегі зат есімді
білдіретін сөздерді септік ережесін қолданып септейді
және сөйлем
құрайды.
Кейбір
оқушылар: Мәтіннен тәуелденген сөзді
тауып септікке жіктейді және
оны
талдайды.
Бағалау
критерийі:Зат есімді білдіретін сөздерді
ережесін қолданып септейді, тәуелденген сөздердің септелуін
анықтайды.
Дескриптор:
*Зат есімді білдіретін өздерге
сұрақ қояды.
*Сұрақтардың ретіне қарай зат
есім жалғауларының өзгеретінін ажыратады.
*Мәтіндегі зат есімді
білдіретін сөздерді ережесін қолданып
септейді.
*Тәуелденген сөздердің
септелуін талдайды.
*«Қарлығаш» деген сөзге сөйлем
құрайды. ҚБ: «Ақылды үкілер»
әдісі бойынша оқушыларды
бағалау.
Керемет Жақсы
талпын
Алматы
қаласы
«Атамұра»баспасы 4 сынып
,Қазақ тілі оқулығы,15 бет, 26-жаттығу.
Ойлау дағдыларының
денгейлері
Білу
Қолдану
Талдау
10мин
Ойлау дағдыларынң
денгейлері
Талдау
Жинақтау
10мин
Сабақтың соңы 5
мин
Саралау-
сіз қандай тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз. Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға
қандай тапсырма бересіз?Ықшам сабақты жоспарлау
барысында саралау әдісінің «Тапсырма» және «Диалог
және қолдау көрсету» тәсілін оқушылардың қажетілігін
қанағаттандыру, қолдау көрсету мақсатында қолдандым. Қабілеті
жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар беруді
жоспарладым.
№ 2- тапсырма. Оқылым,
жазылым Белсенді оқыту .«Сұрақ қою
және талқылау» әдісі Мақсаты: Оқушылар бір-бірін тыңдауға
,тапсырманы сұрақ қоя отырып жылдам әрі нақты жауап беруге және
ынтымақтастыққа ,шапшаңдыққа
дағдыландыру. Тапсырмада
қолдануы: *Зат есімнің септелуі ережесін
еске түсіру. *Септік аттары мен жалғауларын
еске түсіру арқылы сұрақтар қойып адам , табиғат сөздерін септеп жазу.
Атау
септігі
кім?не?
адам,
табиғат
Ілік
септігі
кімнің?ненің?
адам..,
табиғат...
Барыс
септігі
кімге?неге?
адам...,
табиғат...
Табыс
септігі
кімді?нені?
адам...,
табиғат...
Жатыс
септігі
кімде?неде?
адам...,
табиғат...
Шығыс
септігі
кімнен?неден?
адам...,
табиғат...
Көмектес
септігі
кіммен?немен?
адам...,
табиғат...
Бағалау критерийі: Септік аттары мен жалғауларын еске түсіріп, сұрақтар қойып,
сөздерді септеп жазады. Дескриптор: *Зат есімнің септелу ережесін
айта алады.
*Септік аттарын мен
жалғауларын атап , сұрақтар қою арқылы адам, табиғат сөздерін септеп жаза алады,талқылай
алады. ҚБ: «Жүрекшемен
бағалаймын» әдісі арқылы балаларды
бағалау.
Керемет жақсы
талпын
№3 тапсырма .Белсенді
оқыту әдісі «Қорытынды шығару және есте
сақтау» тәсілі Мақсаты: Жаңадан меңгерген білімдерінен
қорытынды шығару және тапсырмада берілген сөздердің арасынан ілік,
барыс, шығыс септіктеріне жататын сөздерді анықтау,есте сақтау
қабілетін Тапсырмада
қолдануы: - Септік атаулары мен
жалғауларын еске түсіреді. - Септік сұрақтарын
қолданып сөздердің қай септікке жататынын
анықтайды. - Әр қатарда қай сөз
артық, себебін дәләлдейді. - Таутекенің,
көбелектің, бақаға, қаздың. Кемпірқосақты,
жусанды, түлкіні, өрмекшімен. Қарлығаштан,
қараторғайға, жаңбырдан.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



