Зат есімнің тәуелденуі. Мен не үйрендім? Мазмұндама

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Зат есімнің тәуелденуі. Мен не үйрендім? Мазмұндама

Материал туралы қысқаша түсінік
Дайын сабақ жоспарлары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Өнер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

Зат есімнің тәуелденуі. Текемет

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау;

3.3.4.1 мұғалімнің көмегімен сызба, график, кесте, фото суреттер пайдаланып, мәтін (хат, шақыру, нұсқаулық) құрау/компьютерде теру.

Сабақтың мақсаты

Зат есімнің тәуелденуін меңгереді.

Құндылықтар:

Қаңтар айы: Жасампаздық және жаңашылдық

Сабақ құндылығы: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы

Апта дәйексөзі: Жасампаздық- бәрімізге өнеге


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут


















Өткенді пысықтау

5 мину







Сабақ

тың ортасы

20 минут


































Сергіту сәті

2 минут






















Сабақты қорыту

8 минут


Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуал қалыптастыру

«Эмоционалды сергіту»

Қадамдар:

  1. Оқушыларға бірнеше эмодзи (мысалы, ?, ?, ?, ?, ?) көрсетіледі.

  2. Әр оқушы өз көңіл-күйіне сәйкес эмодзи таңдап, мұғалімге көрсетеді.

  3. Мұғалім әр эмоцияның мағынасына тоқталып, сабақты осылай бастау қажеттігін түсіндіреді.

Мысалы: «Бүгін біз сондай көңілді боламыз!» (жақсы көңіл-күй эмодзи таңдайтындар үшін).

  1. Эмоцияларды анықтап, топта басқа адамдармен бөлісуге шақырады.


Өткенді пысықтау





Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу


Жаңа тақырып

Жаңа сабаққа кіріспе тапсырма ?:

Оқушыларды екі топқа бөліп, бір топқа ғылыми танымдық мәтін туралы сұрақтар қойылады, ал екінші топқа көркем мәтін туралы сұрақтар беріледі.

Әр топ өз сұрағына жауап беріп, кейін бір-біріне сұрақ қояды. Бұл арқылы оқушылар сабақтың тақырыбына қызығушылық оятады.

Мысалы:

Ғылыми танымдық мәтіндерде қандай сипаттамалар болуы мүмкін? (Дәлелдер, фактілер, ақпараттың нақтылығы)

Көркем мәтіндерде қандай ерекшеліктер болады? (Суреттеулер, эмоция, сипаттамалар)


52-жаттығу. Көркем мәтін мен ғылыми танымдық мәтіннің ұқсастығы мен айырмашылығын тап.

? Оқушыларға екі мәтін беріледі:

Бірі — Бейнелеу өнері кітабынан (ғылыми танымдық мәтін).

Екіншісі — Оразақын Асқардың шығармасы (көркем мәтін).


53-жаттығу. Түбір сөзді тәуелденген сөздермен салыстыру

?: Оқушыларға түбір сөздер мен тәуелденген сөздер беріледі. Олардың өзгерістерін тауып, салыстыру.

Мысалы: «кітап — кітапты», «үй — үйім»


Сергіту сәті ?:

Оқушыларға «Сөйлемдерді құра» ойынын ойнату. Әр оқушыға бір сөз жазылған карточка беріледі. Олардың міндеті — басқа оқушымен бірігіп, бір сөйлем құрау. Мысалы: "кітап", "үстел", "қойды".


54-жаттығу. Жақшадағы сөздерге тиісті тәуелдік жалғауын жалғап жазу.

?: Оқушыларға сөздер беріледі, олар жақшаға тиісті жалғауларды қосып, сөйлемдер құрайды.


ЕҚБ тапсырма:
Оқушыға бірнеше сөздер беріледі, олардың ішінен түбір сөздерді табу және оның тәуелденген түрлерін жаза отырып, мысалдар келтіру.

Мысал:

сөздер: «үйім», «жоғарғы», «қаламыз», «қалада», «оқушылар».


Онлайн платформа Quizlet

Оқушылардың орындаған жұмыстарын талқылап, сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылау.

Оқушылар мәтіндер мен грамматикалық ережелер бойынша алған білімдерін қорытындылайды.

Тест қосымша №1 көрсетілген.


Үй тапсырмасы

? 55-жаттығу. «Ісмер» тақырыбына мәтін құрастыру. Тірек сөздерді пайдалану қажет.


Кері байланыс

«Тапсырма орнына сыйлық»

Тапсырма: Егер сізге сабақтағы бір тапсырманы таңдап, оны сыйлыққа ауыстыру мүмкіндігі берілсе, қандай тапсырманы таңдар едіңіз? Неліктен?
























Өткенді пысықтайды


























Мәтіндерден өздері ұқсастықтар мен айырмашылықтарды тауып, топта талқылау.





























Оқушы осы сөздерден түбірді тауып, оларды тәуелдеуі қажет.




Топтар бір-бірін смайликтермен бағалайды. Әр топ бір-бірінің жұмысына 3 смайлик ұсынады:

  • ? — жақсы жұмыс

  • ? — қанағаттанарлық

  • ? — жақсартуды қажет етеді

Әр топ өз нәтижелерін талқылайды, бірақ смайликтерді тек әр топтың көшбасшысы көрсетеді.


























Дескриптор:

  • Оқушы дұрыс ұқсастықтар мен айырмашылықтарды анықтайды.

  • Түсінікпен жауап береді.

Дескриптор:

  • Оқушы сөздер арасындағы өзгерісті дұрыс байқайды.









Дескриптор:

  • Оқушы жақшадағы сөздерге тиісті жалғауларды дұрыс жалғайды.

  • Жауаптары дәл әрі логикалық.


Дескриптор:

  • Оқушы дұрыс түбір сөздерді табады.

  • Тәуелденген сөздерді дұрыс жазады.

Оқулық, презентация, смайликтер, онлайн платформа Quizlet, музыка (сергіту сәтіне арналған)

































Қосымша №1

79 сабақ. Зат есімнің тәуелденуі


1. Көркем мәтін мен ғылыми танымдық мәтіннің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтаңыз:

a) Көркем мәтіннің негізгі мақсаты — білім беру, ғылыми танымдық мәтін — эмоциялық әсер қалдыру.

b) Көркем мәтіннің негізгі мақсаты — эмоциялық әсер қалдыру, ғылыми танымдық мәтін — білім беру.

c) Көркем мәтін мен ғылыми танымдық мәтінде ешқандай айырмашылық жоқ.

d) Көркем мәтін — көркем өнермен байланысты, ғылыми танымдық мәтін — тарихпен байланысты.


Дұрыс жауап: b


2. «Текемет» мәтінінде қандай негізгі ой беріледі?

a) Текемет — қазақ халқының байлығын көрсететін өнер туындысы.

b) Текемет — қазақтың үйін әсемдейтін жайлы нәрсе.

c) Текемет — қазақтың дәстүрін білдіретін тарихи объект.

d) Текемет — қазақ халқының тұрмысын көрсететін сәндік бұйым.


Дұрыс жауап: a


3. Түбір сөзді тәуелденген сөздермен салыстыру кезінде қандай өзгеріс орын алады?

a) Сөздің соңында қосымшалар қосылады.

b) Сөздің мағынасы өзгермейді.

c) Сөздің жазылуы өзгермейді.

d) Тек сөздің түбірі ғана сақталады.


Дұрыс жауап: a


4. Қай сөзде тәуелдік жалғауы дұрыс қолданылмаған?

a) Менің кітапым

b) Сенің досың

c) Оның көлігі

d) Біздің аруағыңыз


Дұрыс жауап: d


5. Берілген сөйлемде түбір сөзді табыңыз:

«Олар жаңа үй салды.»


a) үй

b) жаңа

c) салды

d) жаңа үй


Дұрыс жауап: a


6. Төмендегі сөздердің қайсысында жалғау дұрыс қойылған?

a) Сұраулы хаттың

b) Әңгімелердің

c) Досыңның

d) Оқушының кітап


Дұрыс жауап: c


7. «Ісмер» тақырыбына қатысты мәтін құрастырыңыз. Қандай сөздер тірек ретінде қолданылуы тиіс?

a) Қолөнер, тәжірибе, шеберлік, сапа

b) Ағаш, кітап, сөмке, жеміс

c) Қалта, көз, сөмке, жол

d) Әлем, шарықтау, ай, көк


Дұрыс жауап: a


8. «Текемет» мәтінінен қандай қате түсінік алынуы мүмкін?

a) Текемет тек сәндік бұйым ғана емес, қазақ халқының тұрмысын көрсетеді.

b) Текемет тек белгілі бір мақсатпен ғана жасалған, әшекей ретінде қолданылады.

c) Текемет — қазақ халқының рухани мәдениетін білдіретін объект.

d) Текемет — қазақтың қолөнерінің бір түрі.


Дұрыс жауап: b


9. «Тәуелдік жалғауын» қалай дұрыс қолданасыз?

a) Жігітімнің қалпақтары

b) Сенің үйіңнің

c) Олардың кітапты

d) Менің көліктің


Дұрыс жауап: b


10. Мәтіннен тәуелденген сөздерді табыңыз:

«Менің ағам қалада тұрады.»


a) Менің

b) ағам

c) қалада

d) тұрады


Дұрыс жауап: a, b














Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Өнер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

80 сабақ. Зат есімнің тәуелденуі. Үйрену.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.4.2.2 тәуелдік жалғауларының қолданысын білу

Сабақтың мақсаты


Құндылықтар:

Қаңтар айы: Жасампаздық және жаңашылдық

Сабақ құндылығы: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы

Апта дәйексөзі: Жасампаздық- бәрімізге өнеге


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут









Өткенді пысықтау

5 минут







Сабақ

тың ортасы

20 минут



























Сергіту сәті

2 минут








































Сабақты қорыту

8 минут







Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуал қалыптастыру

?"Жақсы көңіл-күй құру"

Оқушыларды шеңберге тұрғызу.
Барлық оқушылар шеңбер жасап тұрады, әрқайсысы бір-біріне қарап, жақсы көңіл-күй тілейді. Мысалы:

«Сенің күлімсіреген жүзің сабақта жақсы нәтиже көрсетеді!»

«Бүгінгі сабақта тек жақсы көңіл-күй мен жеңістер болады!»


Өткенді пысықтау

? 55-жаттығу. «Ісмер» тақырыбына мәтін құрастыру. Тірек сөздерді пайдалану қажет.


Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу


Жаңа тақырып

Өлеңді оқы. Өлеңді оқып, төмендегі сұрақтарға жауап бер:

  • Өлеңде қандай сөздер тәуелденген?

  • Тәуелдік жалғауын қалай қолданған?

  • Тәуелдік жалғауының мағынасы қандай?

Өлең (мысал):
«Атамның жүзі күлімдеп,
Жанында мен жүріппін.
Әжемнің құшағы жылы,
Құшақта мен күлімдеп.»







56-жаттығу
? Өлеңді оқы. Сұрақтарға жауап бер. Өлеңнен тәуелдеулі зат есімдерді тап. Сол сөзді үш жақта жекеше, көпше түрде тіуелдеп жаз.

  • Оқушыларға өлеңді оқып, сұрақтарға жауап беру ұсынылады.

  • Тәуелденген сөздермен жұмыс жасау.


? "Көңілді сергіту"

  • Оқушылар орнынан тұрып, қызықты би қимылдарын орындайды.


ЕҚБ

? "Өлеңді оқып, оңай түрде жазу"

Мақсат: Тәуелдік жалғауларын анықтап, оларды жекеше және көпше түрде дұрыс жазу.

Тапсырма:

    1. Өлеңді оқыңыз (өлең қысқартылған нұсқада беріледі).

    2. Өлеңдегі тәуелденген сөздерді белгілеңіз.

    3. Сол сөздерді жекеше және көпше түрде жазып, олардың тәуелдік жалғауларын көрсетіңіз.

"Менің елім"

Оспанхан Әубіровтің «Менің елім» өлеңі тәуелдік жалғауларын жақсы көрсетуге мүмкіндік береді:

Өлең мәтіні: Менің елім – кең өлке,
Атамекен – алтын бесік.
Өскен жерім, туған өлкем,
Мәңгі бақи жырлаймын.

Тәуелденген сөздер:

  • менің елім,

  • атамекен,

  • туған өлкем

57-жаттығу
? Сөзжұмбақты шеш. Сөзжұмбақтың шешуіндегі сөзді тәуелде.


58-жаттығу
? Берілген сөйлемдерден «Адырна» мәтінін құрастыр.


Үй тапсырмасы

59-жаттығу
? Хабарлама жазу.

  • Оқушыларға хабарлама жазуды тапсыру. Хабарламаны тәуелдік жалғаулары арқылы толықтыру.


Кері байланыс

? "Сабақтың көңіл-күйі"

  • Оқушыларға бүгінгі сабақта не ұнағанын және не қиын болғанын сұрау.

  • Кері байланыс барысында оқушылар өз пікірлерін айтады, сабаққа деген қызығушылықтары мен ұсыныстарын білдіреді.













Өткенді пысықтайды






































































Оқушылар сөзжұмбақты шешіп, оның шешуіндегі сөзді тәуелдеп жазу керек.

Оқушылар берілген сөздермен «Адырна» мәтінін құрастырады.

Топтарға бөліп, топтар өз мәтіндерін құрастырып, шығармашылықпен жұмыс істейді.




? Топтық жұмыс бағалауы

Ұпай жүйесі:

Әр тапсырма үшін 1 ұпай беріледі.

Топтық жұмыста ең көп ұпай жинаған топ жеңімпаз болады.

Жеке бағалау:

Тәуелдік жалғауларын дұрыс қолданғаны үшін жеке оқушыларға ұпай беріледі.

? Ең белсенді топ: «Шебер тілші» дипломы
? Ең жақсы жазушы: «Құрастырушы» төсбелгісі
? Жеңімпаз викторина: «Жылдам ойлаушы» сертификаты


Дескриптор:
Оқушы өлеңнің мәнін түсініп, тәуелдік жалғауларын дұрыс анықтайды.
Өлеңнен тәуелденген зат есімдерді тауып, дұрыс жауап береді.


Дескриптор:
Оқушылар өлеңнен тәуелденген зат есімдерді дұрыс табады.
Тіуелдеп жазған сөздерде қателік болмайды.








Дескриптор:
Оқушылар өлеңді оқып, тәуелдік жалғауларын анықтайды.
Тәуелденген сөздерді жекеше және көпше түрде дұрыс жазады.

















Дескриптор:
Оқушылар сөзжұмбақты шешіп, дұрыс жауап береді.
Тәуелді сөздерді дұрыс жазады.


Дескриптор:
Оқушылар берілген сөздермен байланысты сөйлемдер құрастырады.
Мәтіннің мағынасы мен құрылымы дұрыс болады.






? Оқулық

? Интернет платформалар (Kahoot! немесе LearningApps)

презентация
















Қосымша №2

80 сабақ. Зат есімнің тәуелденуі. Үйрену.

Викторина: Тәуелдік жалғаулары

Сұрақ 1:

Өлеңнен тәуелденген сөздерді табыңыз:

«Атамның жүзі күлімдеп, жанында мен жүріппін. Әжемнің құшағы жылы, құшақта мен күлімдеп.»


A) Атамның, әжемнің

B) Жүзі, құшағы

C) Мен, күлімдеп

D) Жүзі, мен

Дұрыс жауап: A) Атамның, әжемнің


Сұрақ 2:

Қай сөйлемде тәуелдік жалғауы дұрыс қолданылған?


A) Менің досым менің кітапты алып кетті.

B) Сенің дәптерің столда.

C) Оның аты менің телефонда жазылған.

D) Менің машинам сенің көлігің.

Дұрыс жауап: B) Сенің дәптерің столда.


Сұрақ 3:

Тәуелдік жалғауын дұрыс жазу:

Менің _______ (кітап) өте қызық.


A) кітап

B) кітаптың

C) кітабы

D) кітабым

Дұрыс жауап: D) кітабым


Сұрақ 4:

Сөйлемде тәуелдік жалғауы жоқ сөзді таңдаңыз:

Менің бауырым ______ (көлік) жолда жүріп келеді.


A) бауырым

B) көлік

C) жолда

D) жүріп

Дұрыс жауап: B) көлік


Сұрақ 5:

Өлеңнің қай жолында тәуелдік жалғауы қолданылған?

«Құшағында мен күлімдеп, атамның жүзінде нұр бар.»


A) Құшағында

B) Мен

C) Күлімдеп

D) Нұр

Дұрыс жауап: A) Құшағында


Сұрақ 6:

«Кітап» сөзін тәуелдеп жазыңыз (жекеше, көпше):


A) Кітабым, кітабымыз

B) Кітабы, кітаптары

C) Кітабым, кітабын

D) Кітабы, кітаптары

Дұрыс жауап: A) Кітабым, кітабымыз


Сұрақ 7:

Сөйлемді дұрыс толықтырыңыз:

Менің _______ (үй) өте үлкен. Сенің _______ (үй) қайда?


A) үйім, үйің

B) үй, үйіңіз

C) үйің, үйі

D) үйім, үйі

Дұрыс жауап: A) үйім, үйің


Сұрақ 8:

Тәуелдік жалғауын дұрыс қолдану керек:

Оның _______ (жазу) өте әдемі.


A) жазу

B) жазуы

C) жазым

D) жазымның

Дұрыс жауап: B) жазуы


Сұрақ 9:

Қай сөзде тәуелдік жалғауы жоқ?


A) Менің қаламым

B) Сенің телефоның

C) Олардың кітабы

D) Кітаптың

Дұрыс жауап: D) Кітаптың


Сұрақ 10:

Тәуелдік жалғауын дұрыс қолдана отырып, сөйлемді толықтырыңыз:

Менің _______ (дос) өте жақсы адам.

A) досым

B) досы

C) досыңыз

D) досы

Дұрыс жауап: A) досым


Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Өнер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

81 сабақ. Мен не үйрендім? БЖБ №1

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау;

3.1.4.1 тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау;

Сабақтың мақсаты


Құндылықтар:

Қаңтар айы: Жасампаздық және жаңашылдық

Сабақ құндылығы: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы

Апта дәйексөзі: Жасампаздық- бәрімізге өнеге


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут






Өткенді пысықтау

5 минут










Сабақ

тың ортасы

20 минут


Сергіту сәті

2 минут


Сабақты қорыту

8 минут


Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуал қалыптастыру

? "Жақсы көңіл-күй құру"

  • Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Әр оқушы бір-біріне жақсы тілектер айтады: «Сенің күлімсіреген жүзің сабақта жақсы нәтиже көрсетеді!»


Өткенді пысықтау

59-жаттығу
? Хабарлама жазу.

  • Оқушыларға хабарлама жазуды тапсыру. Хабарламаны тәуелдік жалғаулары арқылы толықтыру.


Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу


Жаңа тақырып

? "Шокан Уалиханов өмірі мен шығармашылығы"

Оқушыларға Шокан Уалихановтың өмірі туралы қысқаша мәлімет беріледі:
Шокан Уалиханов - қазақтың ұлы ғалымы, ағартушысы, саяхатшысы, этнограф және тарихшы. Оның балалық шағы қызықты әрі білімге құштар болғандығымен ерекшеленеді.

Оқушыларға сұрақтар қою:

Шоканның балалық шағы қандай болды?

Шоканның ең алғаш қандай қызығушылықтары болды?

Ол балалық шағында кімдермен араласқан?

Видео көрсету: Шокан Уалихановтың өмірі мен шығармашылығы туралы бейнемазмұн (мысалы, Шокан Уалиханов туралы деректі фильмінен үзінділер)


1-тапсырма. ? Мәтін мазмұнына сәйкес келетін тақырыптың қысқаша атауын таңда.

  • Оқушыларға Шокан Уалихановтың балалық шағы туралы мәтін оқылады (автор Сапарғали Бегалин).

  • Мәтінге негізделген бірнеше сұрақтар қойылады



? ЕҚБ тапсырма:
Шокан Уалиханов туралы оқыған мәтіннен кейін, оқушыларға Шоканның туған жерін, білім алған орындарын және саяхат жасаған аймақтарын картада немесе схемада көрсету ұсынылады.

  • Олар балалық шағы туралы сурет сала алады, мысалы: Шоканның отбасымен болған сәттерін, білім алған мектебін, қызығушылықтарын көрсететін суреттер.

Қолдау:

  • Тапсырманы орындау үшін қосымша суреттер мен карталар беріледі.

  • Оқушыларға негізгі ақпаратты қайталап, көмектесу үшін көрнекі материалдар ұсынылады.


2-тапсырма.

Мәтін бөліктерінің атауын толықтыр.

  1. ...

  2. Балшықтан жасалған күйме.

  3. Мысық – өнерпаз бала.

  4. ...

Тақырып бойынша жоспар құру кезінде, оқушылар негізгі ойларды анықтап, оларды жүйелеп жазуы керек.


? "Жанды сергіту"

  • Сергіту сәті: оқушылар музыка тыңдай отырып, шағын би қимылдарын орындайды.

  • Музыка таңдау: қазақтың дәстүрлі әндері немесе шабыттандыратын әуендер.

3-тапсырма. Оқушыларға бірнеше етістік пен сын есімдер беріледі. Олардың әрқайсысынан зат есімдер жасалып, сөйлемде қолданылуы керек.


? Үй тапсырмасы

  • Шокан Уалихановтың балалық шағына байланысты шығармашылық жұмыс жазу.

  • Оқушылар Шоканның жас кезіндегі армандары мен қызығушылықтары туралы өз ойларын жазу.


Кері байланыс

? "Сабақ туралы пікір"

  • Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбы мен тапсырмалары туралы өз пікірлерін білдіреді.

  • "Сен бүгін не үйрендің?" деген сұраққа жауап беріп, кері байланыс жасайды.










Өткенді пысықтайды





































? Онлайн тапсырма:

Сұрақтарға жауап бергеннен кейін, оқушылар Quizizz немесе Kahoot арқылы жылдам викторинаға қатысады.

























Оқушылар «Шокан Уалихановтың балалық шағы» тақырыбы бойынша жоспар құрады.


? Топтық жұмыс бағалауы

Ұпай жүйесі:

Әр тапсырма үшін 1 ұпай беріледі.

Топтық жұмыста ең көп ұпай жинаған топ жеңімпаз болады.

Жеке бағалау:

Топ мүшелері жеке бағаланады, ең белсенді оқушылар марапатталады.







Дескриптор:
Оқушылар Шокан Уалихановтың өмірі туралы негізгі мәліметтерді біледі.
Сұрақтарға нақты жауап береді.


















Дескриптор:
Сұрақтарға нақты жауап береді.









Дескриптор:
Ерекше оқушы тапсырманы дұрыс түсініп, бейнелі түрде орындап шығады.
Суреттер мен схемалар Шокан Уалихановтың өмірінің маңызды кезеңдерін көрсетеді.










Дескриптор:
Оқушылар жоспарды дұрыс құрады.
Жоспардағы ойлар жүйелі, нақты түрде жазылады.












Дескриптор:
Оқушылар етістіктер мен сын есімдерден дұрыс зат есімдер жасайды.
Зат есімдерді сөйлемде дұрыс қолданады.


? Ең белсенді топ: «Шебер тілші» дипломы
? Ең жақсы жазушы: «Құрастырушы» төсбелгісі
? Жеңімпаз викторина: «Жылдам ойлаушы» сертификаты




















Видео, плакат


































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Өнер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

82. Мазмұндама.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу.


Сабақтың мақсаты


Құндылықтар:

Қаңтар айы: Жасампаздық және жаңашылдық

Сабақ құндылығы: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы

Апта дәйексөзі: Жасампаздық- бәрімізге өнеге


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут







Өткенді пысықтау

5 мину











Сабақ

тың ортасы

20 минут


Сергіту сәті

2 минут


Сабақты қорыту

8 минут


Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуал қалыптастыру

? «Тыныштық минуты»

Оқушылар көздерін жұмып, терең тыныс алуларын сұрау. Басы мен денесін жеңіл сезіну үшін бірнеше минуттық тыныштық. Оқушылардың бойында сабырға келу және сабаққа дайын болу сезімі қалыптасады.


Өткенді пысықтау

  • Шокан Уалихановтың балалық шағына байланысты шығармашылық жұмысын тексеру.

  • Оқушылар Шоканның жас кезіндегі армандары мен қызығушылықтары туралы өз ойларын жазғандарын тексеру.


Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу


Жаңа тақырып

? Мәтінмен жұмыс
Оқушыларға Шокан Уалиханов туралы қысқаша мәтін беріледі, кейін осы мәтін бойынша сөз таптарын табуға арналған тапсырмалар беріледі.

Мәтін

Шокан Уалихановтың балалық шағы
Шокан Уалиханов 1835 жылы Қостанай облысындағы Шыңғыстауда дүниеге келген. Оның әкесі – Уәли хан, ал анасы – Айғаным. Шокан бала кезінен өте зерек болды. Ол жастайынан кітап оқып, білімге деген құштарлығы арта түсті. Ол өзінің алғашқы білімін ауыл молдасынан алды. Бірақ оған осы білім жеткіліксіз екенін түсініп, ол Орынборға оқуға барды. Сол жерде өз білімін жетілдіріп, үлкен ғалым атанды. Шоканның балалық шағынан бастап, ол әрқашан жаңа нәрселерді үйренуге тырысатын және үздіксіз ізденісте болды.


1-тапсырма. ? Мәтіннен сөз таптарын табу
Оқушылар мәтіннен зат есімдер, сын есімдер, сан есімдер, етістіктерді тауып жазу керек.

Мысалы:

  • Зат есімдер: Шокан, Уалиханов, Қостанай, Шыңғыстау, әкесі, анасы

  • Сын есімдер: зерек, алғашқы, жаңа

  • Сан есімдер: 1835

  • Етістіктер: дүниеге келген, оқыды, барды, үйренуге тырысатын, ізденісте болды.


2-тапсырма. ? Сөйлемдер құрастыру
Оқушылар мәтіннен алған сөз таптарын қолданып, 3 сөйлем құрастыру керек. Әр сөйлемде міндетті түрде зат есім, сын есім, сан есім және етістік болуы керек.

Мысалы:

  • Шокан өте зерек бала болды.

  • Ол 1835 жылы дүниеге келді.

  • Шыңғыстау өлкесі өте әдемі.


Сергіту сәті

? «Қазақ биі»


ЕҚБ тапсырмасы
? Мәтіннен сөз таптарын табу және түсіндіру

Мәтін

Шоканның балалық шағы
Шокан Уалиханов 1835 жылы Қостанай облысында дүниеге келген. Оның әкесі — Уәли хан, анасы — Айғаным. Бала кезінен ол өте зерек болды. Шокан кітап оқып, білімге құштар болды. Жастайынан ол әлемді тануға талпынды.

Тапсырма:

  1. Мәтіннен зат есімдер, сын есімдер, сан есімдер, етістіктер тап.

  2. Әр сөз таптарының мағынасын түсіндір.

Мысал:

  • Зат есімдер: Шокан, Уалиханов, Қостанай, әкесі, анасы

  • Сын есімдер: зерек, құштар

  • Сан есімдер: 1835

  • Етістіктер: дүниеге келді, оқыды, тануға талпынды


3-тапсырма. ? Сөз таптарын сәйкестендіру
Оқушыларға бірнеше сөздер мен сөйлемдер беріледі, олар әрбір сөзді тиісті сөз таптарына орналастыруы керек.

Мысал:

Сөздер: Шокан, зерек, 1835, оқыды, балалық, жоғары

Сөйлемдер:

Шокан өте _________ бала болды.

Ол 1835 жылы _________ дүниеге келді.

Шокан __________ білім алды.


Үй тапсырмасы

? Оқушыларға үйге сөз таптарын қолдана отырып, 5 сөйлем жазу тапсырмасы беріледі. Әр сөйлемде міндетті түрде зат есім, сын есім, сан есім және етістік болуы керек.




Кері байланыс

? «Сабақ туралы пікір»

Оқушылар сабақтың қай бөлігі қызықты болғанын, не үйренгендерін айтып, пікір қалдырады.











Өткенді пысықтайды












Мәтінмен танысады.




















































Оқушылар бірге қазақтың биін орындап, сергіп алады.

Музыка: «Қаражорға» немесе басқа қазақ биі.


? Оқушылардың әрбір тапсырмасы 1 ұпаймен бағаланады.

Жеңімпаздарды анықтау:

Барлық тапсырманы дұрыс орындаған оқушы «Алғыр тілші» атты мақтау қағазымен марапатталады.

Ең жақсы сөйлемдер құрастырған оқушыларға «Шебер жазушы» белгісі беріледі.






























Дескриптор:
Оқушылар мәтіннен барлық сөз таптарын дұрыс тауып жазады.
Әр сөз таптарын нақты анықтайды.









Дескриптор:
Оқушылар өз сөйлемдерінде сөз таптарын дұрыс қолданады.
Әр сөйлемде барлық сөз таптары бар.









Дескриптор:
Ерекше оқушы мәтіннен сөз таптарын дұрыс анықтап жазады.
Әр сөз таптарының мағынасын түсіндіреді.
Тапсырманы орындау барысында өз бетінше жұмыс істейді.















Дескриптор:
Оқушылар әрбір сөзді дұрыс сөз таптарына орналастырады.
Сөйлемдерді дұрыс толықтырады









Дескриптор:
Оқушылар әр сөйлемде сөз таптарын дұрыс қолданады.
Сөйлемдер түсінікті, грамматикалық жағынан дұрыс болады.



Оқулық, тақта, маркер, презентация, карточкалар, онлайн платформалар.


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.02.2025
267
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі