|
Бөлім: 6.2А.Заттар мен материалдар. Мерзімі: 13.12.2018 |
Мектеп: Береке орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Нурыева Ж.Б |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 6 «А» |
Қатысқандар: 24 Қатыспағандр: 0 |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Заттардың пайда болуы мен оларға қол жеткізу |
|||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
6.3.3.3. Қазақстандағы пайдалы қазбалардың орындарын және қолдану салаларын анықтау. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Қазақстандағы пайдалы қазбаларды атап оларды жіктейді Басым бөлігі: Қазақстанның пайдалы қазбалардың орындарын кескін картаға шартты белгілермен түсіріп, таралған аймақтарын картадан көрсетеді Кейбір оқушылар: Қазақстандағы пайдалы қазбалардың қолдану салаларын анықтайды. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Қазақстандағы пайдалы қазбалары кен орындарының аймақтарын картадан көрсетеді. - Қазақстандағы пайдалы қазбалардың орындарын айқындап, қолдану салаларын анықтайды |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Мәтінді оқи отырып, Қазақстандағы пайдалы қазбалардың орындарын сипаттайды. Қазақстанның пайдалы қазбаларының коллекциясын көрсете отырып кен орындарын талдайды, негізгі ұғымдарды жазады. |
|||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша терминдер: Пайдалы қазбалар, кен орны, геолог. |
||||||||||||||||||
|
Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: пайдалы қазбалар ережесін жазады «Пайдалы» және «қазбалар» сөзінің мағынасы анықта? Мағынасы бойынша бұл сөздер қалай байланысуы мүмкін? Қазбаларды неліктен «пайдалы» деп аталады? |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» құндылықтары Табиғатқа мұқият қарау арқылы, оның аумағының және тұтастай алғанда Қазақстанның табиғи ресурстарын қорғау. Сабақта топтық жұмыс істеу және нәтижелерді басқа оқушылармен ақылдасуды жүргізу арқылы талқылау өзге пікірді құрметтеу мен коммуникативті дағдыларды дамытуға мүмкіндік береді. |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химиялық элементтердің пайдалы қазбалармен байланысын және күнделікті өмірде қолдану салалары. |
|||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
5.3.3.1 – Табиғатта түзілген және жасанды жолмен алынған заттарға мысал келтіру. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Амандасу. Бір-біріне «Жылы лебіз» арқылы топ басшылары сәттілік тілеу. 4 топқа бөлініп отырады «Өзінің сабақтағы жетістігін бағалау» парақшасы ұсынылады
Өзіңнің сабақ тақырыбын қаншалықты меңгергенің, қаншалықты мұқият әрі зейінді болғаныңа байланысты 0-ден 100-ге дейін көтеріл Өз жұмысыңа талдау жаса. Келешекте жетістігіңді арттыру үшін саған үйде нені қайталау керек?
Үй тапсырмасы: Үйде бар тұрмыстық химия құралдарын зерттеп көріп, оларды пайдалану ережелерімен мұқият танысып, дәптерге жазу.
«Мағынаны таны» әдісі бойынша Пайдалы қазбалар коллекциясын көрсету. Тақырыпты ашу
Сұрақтар: 1.Коллекциядан не көріп тұрсыздар? 2.Коллекцияға ортақ қандай тақырып болуы мүмкін? 3. «Пайдалы» және «қазбалар» сөзінің мағынасын анықта? 4. Мағынасы бойынша бұл сөздер қалай байланысуы мүмкін? Қазбаларды неліктен «пайдалы» деп атайды?
ҚБ«Бас бармақ»
Тақырыпты ашқаннан кейін сабақтың оқу мақсатын оқушылармен таныстыру: «Қазақстандағы пайдалы қазбалардың орындарын және қолдану салаларын анықтау»
Жаңа тақырыпты дәптерге жазу: Заттардың пайда болуы мен оларға қол жеткізу Пайдалы қазбалар – шаруашылықта пайдаланылуы мүмкін жер қойнауындағы минералдық түзілімдер. Геологтар- пайдалы қазбаларды табу және өндірумен айналысады |
Презентация
Смайликтер-мен бағалау
Коллекция
Презентация дәптер
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Тақырыпқа байланысты бейнежазба қарау І тапсырма. Топтық жұмыс «Сен – маған, мен – саған» ойыны Сыныптастарыңа қоятын сұрақтар әзірле Сұрақтар төмендегі үлгіде болуы тиіс: ............................түсіндір. ............................салыстыр. .............................айырмашылығы неде? ..............................бола ма? ..............................дәлелде. Дескриптор: бейнежазбаны мұқият тыңдап пайдалы қазбалар туралы сұрақтар әзірлейді
2 тапсырма: Жұптық жұмыс: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі І топ – Батыс Қазақстан ІІ топ – Шығыс Қазақстан ІІІ топ – Солтүстік Қазақстан, Орталық Қазақстан ІҮ топ – Оңтүстік Қазақстан Оқулықтағы Қазақстанның пайдалы қазбалары картасын пайдаланып кен орындарын анықтап, ортаға салып кескін картамен бөліседі. (Бұл оқушылардың жинақтау,сыни ойлау дағдысын дамытуға көмектеседі)
КБ «Қол шапалақтау» әдісімен бағалау
3-тапсырма «Бэкроним» әдісі Аталған пайдалы қазбалардың ішінен (мұнай,газ,көмір, құрылыс материалдары) қолдану салалары бойынша кластер құрастырыңыз?
Көмір Мұнай Металл Құрылыс материалдары Құм, балшық, әктас, гранит,
|
BILIM LAND сайтынан
Кескін карта оқулық, таратпа қағаз
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс: «Пайдасы – Ұнамағаны – Қызықты» «П» - «пайдасы» бағанына сабақта өзіңе ұнағандардың барлығын – жағымды эмоция туындатқан не болмаса қандай да бір мақсатқа қол жеткізу үшін пайдалы болуы мүмкін ақпаратты, жұмыс жасау түрін жаз «Ұ» - ұнамағаны» бағанына сабақта ұнамағандарды, көңілсіз көрінген, түсініксіз болып қалған немесе тіршілік жағдайларын шешу тұрғысынан қажетсіз пайдасыз көрінген ақпаратты жаз «Қ» - «қызықты» бағанына сабақ барысында мәлім болған, қызығушылық туындатқан деректерді және осы мәселе бойынша тағы да не білгің келетінін, мұғалімге қоятын сұрақтарыңды жаз.
Күнделікті өмірде қандай пайдалы қазбаларды пайдаланамыз Бағалау парақшасын жинап, жауап алу |
|
||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||
|
Тақырыпты ашу мақсатында: «Мағынаны тану» пайдалы қазбалар коллекциясы арқылы тақырыпты ашу мақсатында оқушылар өз ойларын ортаға салады. І тапсырма. Топтық жұмыс «Сен – маған, мен – саған» ойыны Топ мүшелері бір-біріне сұрақтар әзірлеп, алмастыру арқылы топтық жұмыс жүргізу 2-тапсырмада:«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы Қазақстандағы пайдалы қазбаларды орындарын анықтайды және кескін картаға түсіреді. 3-тапсырмада «Бэкроним» әдісі Аталған пайдалы қазбалардың ішінен (мұнай,газ,көмір, құрылыс материалдары) қолдану салалары бойынша кластер құрастырады
|
Әр тапсырмаға бағалау критерийі мен дескрипторын құрастырамын. Тапсырма сайын «бас бармақ», қол шапалақ», «от шашу» әдістері арқылы оқушыларды ынталандырып отырамын. «Пайдасы – Ұнамағаны – Қызықты» әдісі бойынша кері байланыс жасап, тапсырма соңында өзін-өзі бағалау парақшасын тексеремін.
|
Оқушылардың жас ерекшелігін ескере отырып АКТ құралы интербелсенді тақтаны қолданғанда оқушы денсаулығын қадағалау. |
||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақ мақсаттары, оқу мақсаттары дұрыс қойылды. Оқушылар түгелдей топпен, жеке жұмыстар жүргізілді. Әр тапсырма толықтай орындалып, уақыт кезеңдері сақталынды. Сабақ жоспарынан ауытқушылық болған жоқ. |
|||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе?
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? Оқушылар сабаққа белсенді қатысты. Топтық, жеке жұмыстар жүргізу арқылы оқушылар тақырыпты толықтай игеріп, кері байланыс беру арқылы оқушылардың тақырып қызықты, толық меңгергені байқалды.
|
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Заттардың пайда болуы және оларға қол жеткізу 6-сынып
|
Бөлім: 6.2А.Заттар мен материалдар. Мерзімі: 13.12.2018 |
Мектеп: Береке орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Нурыева Ж.Б |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 6 «А» |
Қатысқандар: 24 Қатыспағандр: 0 |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Заттардың пайда болуы мен оларға қол жеткізу |
|||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
6.3.3.3. Қазақстандағы пайдалы қазбалардың орындарын және қолдану салаларын анықтау. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Қазақстандағы пайдалы қазбаларды атап оларды жіктейді Басым бөлігі: Қазақстанның пайдалы қазбалардың орындарын кескін картаға шартты белгілермен түсіріп, таралған аймақтарын картадан көрсетеді Кейбір оқушылар: Қазақстандағы пайдалы қазбалардың қолдану салаларын анықтайды. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Қазақстандағы пайдалы қазбалары кен орындарының аймақтарын картадан көрсетеді. - Қазақстандағы пайдалы қазбалардың орындарын айқындап, қолдану салаларын анықтайды |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Мәтінді оқи отырып, Қазақстандағы пайдалы қазбалардың орындарын сипаттайды. Қазақстанның пайдалы қазбаларының коллекциясын көрсете отырып кен орындарын талдайды, негізгі ұғымдарды жазады. |
|||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша терминдер: Пайдалы қазбалар, кен орны, геолог. |
||||||||||||||||||
|
Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: пайдалы қазбалар ережесін жазады «Пайдалы» және «қазбалар» сөзінің мағынасы анықта? Мағынасы бойынша бұл сөздер қалай байланысуы мүмкін? Қазбаларды неліктен «пайдалы» деп аталады? |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» құндылықтары Табиғатқа мұқият қарау арқылы, оның аумағының және тұтастай алғанда Қазақстанның табиғи ресурстарын қорғау. Сабақта топтық жұмыс істеу және нәтижелерді басқа оқушылармен ақылдасуды жүргізу арқылы талқылау өзге пікірді құрметтеу мен коммуникативті дағдыларды дамытуға мүмкіндік береді. |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химиялық элементтердің пайдалы қазбалармен байланысын және күнделікті өмірде қолдану салалары. |
|||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
5.3.3.1 – Табиғатта түзілген және жасанды жолмен алынған заттарға мысал келтіру. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Амандасу. Бір-біріне «Жылы лебіз» арқылы топ басшылары сәттілік тілеу. 4 топқа бөлініп отырады «Өзінің сабақтағы жетістігін бағалау» парақшасы ұсынылады
Өзіңнің сабақ тақырыбын қаншалықты меңгергенің, қаншалықты мұқият әрі зейінді болғаныңа байланысты 0-ден 100-ге дейін көтеріл Өз жұмысыңа талдау жаса. Келешекте жетістігіңді арттыру үшін саған үйде нені қайталау керек?
Үй тапсырмасы: Үйде бар тұрмыстық химия құралдарын зерттеп көріп, оларды пайдалану ережелерімен мұқият танысып, дәптерге жазу.
«Мағынаны таны» әдісі бойынша Пайдалы қазбалар коллекциясын көрсету. Тақырыпты ашу
Сұрақтар: 1.Коллекциядан не көріп тұрсыздар? 2.Коллекцияға ортақ қандай тақырып болуы мүмкін? 3. «Пайдалы» және «қазбалар» сөзінің мағынасын анықта? 4. Мағынасы бойынша бұл сөздер қалай байланысуы мүмкін? Қазбаларды неліктен «пайдалы» деп атайды?
ҚБ«Бас бармақ»
Тақырыпты ашқаннан кейін сабақтың оқу мақсатын оқушылармен таныстыру: «Қазақстандағы пайдалы қазбалардың орындарын және қолдану салаларын анықтау»
Жаңа тақырыпты дәптерге жазу: Заттардың пайда болуы мен оларға қол жеткізу Пайдалы қазбалар – шаруашылықта пайдаланылуы мүмкін жер қойнауындағы минералдық түзілімдер. Геологтар- пайдалы қазбаларды табу және өндірумен айналысады |
Презентация
Смайликтер-мен бағалау
Коллекция
Презентация дәптер
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Тақырыпқа байланысты бейнежазба қарау І тапсырма. Топтық жұмыс «Сен – маған, мен – саған» ойыны Сыныптастарыңа қоятын сұрақтар әзірле Сұрақтар төмендегі үлгіде болуы тиіс: ............................түсіндір. ............................салыстыр. .............................айырмашылығы неде? ..............................бола ма? ..............................дәлелде. Дескриптор: бейнежазбаны мұқият тыңдап пайдалы қазбалар туралы сұрақтар әзірлейді
2 тапсырма: Жұптық жұмыс: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі І топ – Батыс Қазақстан ІІ топ – Шығыс Қазақстан ІІІ топ – Солтүстік Қазақстан, Орталық Қазақстан ІҮ топ – Оңтүстік Қазақстан Оқулықтағы Қазақстанның пайдалы қазбалары картасын пайдаланып кен орындарын анықтап, ортаға салып кескін картамен бөліседі. (Бұл оқушылардың жинақтау,сыни ойлау дағдысын дамытуға көмектеседі)
КБ «Қол шапалақтау» әдісімен бағалау
3-тапсырма «Бэкроним» әдісі Аталған пайдалы қазбалардың ішінен (мұнай,газ,көмір, құрылыс материалдары) қолдану салалары бойынша кластер құрастырыңыз?
Көмір Мұнай Металл Құрылыс материалдары Құм, балшық, әктас, гранит,
|
BILIM LAND сайтынан
Кескін карта оқулық, таратпа қағаз
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс: «Пайдасы – Ұнамағаны – Қызықты» «П» - «пайдасы» бағанына сабақта өзіңе ұнағандардың барлығын – жағымды эмоция туындатқан не болмаса қандай да бір мақсатқа қол жеткізу үшін пайдалы болуы мүмкін ақпаратты, жұмыс жасау түрін жаз «Ұ» - ұнамағаны» бағанына сабақта ұнамағандарды, көңілсіз көрінген, түсініксіз болып қалған немесе тіршілік жағдайларын шешу тұрғысынан қажетсіз пайдасыз көрінген ақпаратты жаз «Қ» - «қызықты» бағанына сабақ барысында мәлім болған, қызығушылық туындатқан деректерді және осы мәселе бойынша тағы да не білгің келетінін, мұғалімге қоятын сұрақтарыңды жаз.
Күнделікті өмірде қандай пайдалы қазбаларды пайдаланамыз Бағалау парақшасын жинап, жауап алу |
|
||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||
|
Тақырыпты ашу мақсатында: «Мағынаны тану» пайдалы қазбалар коллекциясы арқылы тақырыпты ашу мақсатында оқушылар өз ойларын ортаға салады. І тапсырма. Топтық жұмыс «Сен – маған, мен – саған» ойыны Топ мүшелері бір-біріне сұрақтар әзірлеп, алмастыру арқылы топтық жұмыс жүргізу 2-тапсырмада:«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы Қазақстандағы пайдалы қазбаларды орындарын анықтайды және кескін картаға түсіреді. 3-тапсырмада «Бэкроним» әдісі Аталған пайдалы қазбалардың ішінен (мұнай,газ,көмір, құрылыс материалдары) қолдану салалары бойынша кластер құрастырады
|
Әр тапсырмаға бағалау критерийі мен дескрипторын құрастырамын. Тапсырма сайын «бас бармақ», қол шапалақ», «от шашу» әдістері арқылы оқушыларды ынталандырып отырамын. «Пайдасы – Ұнамағаны – Қызықты» әдісі бойынша кері байланыс жасап, тапсырма соңында өзін-өзі бағалау парақшасын тексеремін.
|
Оқушылардың жас ерекшелігін ескере отырып АКТ құралы интербелсенді тақтаны қолданғанда оқушы денсаулығын қадағалау. |
||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақ мақсаттары, оқу мақсаттары дұрыс қойылды. Оқушылар түгелдей топпен, жеке жұмыстар жүргізілді. Әр тапсырма толықтай орындалып, уақыт кезеңдері сақталынды. Сабақ жоспарынан ауытқушылық болған жоқ. |
|||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе?
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? Оқушылар сабаққа белсенді қатысты. Топтық, жеке жұмыстар жүргізу арқылы оқушылар тақырыпты толықтай игеріп, кері байланыс беру арқылы оқушылардың тақырып қызықты, толық меңгергені байқалды.
|
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз











