|
Бөлім: |
|
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: мектепалды даярлық |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Заттың бірнеше тең бөліктері |
|
|
|
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Тәрбие құндылықтары |
Бір – біріне көмек көрсету және ынтамақтастық. Еңбексүйгіштік және ұқыптылық. Логикалық ойлауды дамыту. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Затты тең бөліктерге бөлуді түсінеді және қолданады. Геометриялық фигураларды бөліктерге бөлуді орындай алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу
Сабақтың мақсаты мен кезеңдерін қысқаша түсіндіреді. Сергіту жаттығуын өткізеді. "Қолыңды жоғары көтер, Бір-біріңе қара да, Бүгінгі күнге сәттілік тіле!" Балалар сендерге Қазақстан шоколадын бергім кеп тұр.Бірақ олар сізге жетпейді.Мен істесем екен? Тақтада немесе интерактивті тақтада фигураларды тең және тең емес бөліктерге бөлуді түсіндіреді. Балаларға сұрақ қояды. Тең бөлітер деген не? Бөліктер неге тең болуы керек? Қарапайым мысалдар көрсетеді. Дөңгелек=2 тең бөлік Шаршы=4 тең бөлік Тіктөрбұрыш=3 тең бөлік |
Сабаққа назар аударады және сергіту жаттығуын орындайды. Жұмбақтың жауабын табады.
Педаогтың түсіндірмесін тыңдайды. Сұрақтарға жауап береді. Фигураларды бақылап тең бөліктерді бақылайды.
|
Жарайсыңдар! Оқушылардың жұмбақ жауабын табуы |
Сөздерден жазылған қағаз I.did.studio |
|
Сабақтың ортасы 2 мин 5мин 3 минут 2 минут 3мин |
Практикалық жұмыс Топтық тапсырма Балаларды үш топқа бөледі. Әр топқа тапсырмалар береді. 1 – топ Қағаздан қиылған дөңгелекті 2 және 4 бөлікке бөледі. 2-топ Шаршыны 3 тең бөлікке бөледі. 3-топ Тіктөртбұрышты 4 тең төрт бөлікке бөледі. Әр топқа қажетті құралдарды таратады. Балалардың жұмысын қадағалайды, қажет болғанда көмек көрсетеді. 2-тапсырма Сәйкестендіру Worwall платформасымен жұмыс. Сергіту сәтті "Тең бөлік болайық!" Педагогтің түсіндірмесі: Балалар, қазір біз денемізді тең бөліктерге бөлінгендей қозғалтамыз. Мен айтқандай қимыл жасайсыңдар: "Екіге бөлін!" – екі қолды жоғары көтеру. "Төртке бөлін!" – қолдарыңды және аяқтарыңды төрт жаққа созу. "Бөліктерді жина!" – қолдарыңды және аяқтарыңды жақындату. 1. Педагог команда береді: "Екіге бөлін!", "Төртке бөлін!", "Бөліктерді жина!". 2. Балалар педагогтің артынан қайталайды. 3. Қимылдарды жылдамдату арқылы ойын қызықтырақ болады. 3- тапсырма Жұптық жұмыс Фигураларды боя" тапсырмасы 1. Жұптарға фигуралар беріледі (дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш). 2. Бір бала фигураларды тең бөліктерге бөліп сызады. 3. Екінші бала бөліктерді әртүрлі түстермен бояйды. 4. Соңында өздерінің қалай бөлгендерін түсіндіреді: "Біз дөңгелекті 2 тең бөлікке бөлдік. Бір бөлік қызыл, екіншісі көк." 4-тапсырма Жеке тапсырма Пиццаны тең бөл" Қажетті материалдар: Дөңгелек пішінді қағаз (пицца). Түсті қағаздан жасалған қоспалар (ірімшік, зәйтүн, көкөністер). Тапсырма: 1. Бала дөңгелек пішінді 4 тең бөлікке бөледі. 2. Әр бөлікке қоспаларды теңдей орналастырады. 3. Тапсырма соңында пиццаның бөліктерін түсіндіреді: "Бұл 4 тең бөлік, олардың әрқайсысында бірдей қоспа бар." Кітаппен жұмыс 3 – ші тапсырма Фигураның бөліктерін бүтінге біріктір. |
. Берілген тапсырмаларды топпен орындайды. Заттарды тең бөліктерге бөледі. Балалар платформа арқылы сәйкестендіреді. Балалар сергіту жаттығуын орындайды. Оқушылар тапсырманы жұп болып орындайды. Тапсырманы жеке тапсырманы орындайды. |
Дұрыс құрастырған топқа балл беріледі.
Заттарды тең бөліктерге дұрыс бөлу-1 балл Жұпта белсенді қатысу-1 балл |
Түрлі түсті қағаздар https://wordwall.net/resource/85330308 Көңілді әуен Макта,клей сурет Әр жұпқа фигуралар бейнеленген жұмыс парағы. Түсті қарындаштар немесе бояулар.
|
|
Сабақтың соңы 2мин |
Кері байланыс: Сұрақ – жауап Барабан әдісі Сұрақ: Заттың тең бөліктері дегеніміз не? Жауап: Заттың тең бөліктері – бұл бір-біріне ұқсас, бірдей көлемдегі немесе мөлшердегі бөліктер. 2. Сұрақ: Дөңгелекті 2 бөлікке бөлгенде, бөліктер қандай болу керек? Жауап: Бөліктер бірдей, тең болу керек. 3. Сұрақ: Егер бір бөліктің көлемі үлкен, ал екіншісі кішкентай болса, олар тең бола ма? Жауап: Жоқ, олар тең болмайды, себебі бірдей көлемде емес. 4. Сұрақ: Шаршыны 4 бөлікке бөлгенде, барлық бөліктер бірдей болу керек пе? Неге? Жауап: Иә, барлық бөліктер бірдей болу керек, себебі олар тең бөліктер болуы үшін бірдей көлемде болуға тиіс. 5.Сұрақ: Егер сенде 4 балаға тарататын 1 үлкен шоколад болса, оны қалай тең бөлуге болады? Жауап: Шоколадты 4 бірдей бөлікке бөлу керек. Үй тапсырмасы: Үйде бір затты алып, оны тең бөліктерге бөлуді сереттеп кел. |
Сұрақтарға жауап береді. |
Әр дұрыс жауап -1балл. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Заттың бірнеше бөліктері ашық сабақ
Заттың бірнеше бөліктері ашық сабақ
|
Бөлім: |
|
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: мектепалды даярлық |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Заттың бірнеше тең бөліктері |
|
|
|
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Тәрбие құндылықтары |
Бір – біріне көмек көрсету және ынтамақтастық. Еңбексүйгіштік және ұқыптылық. Логикалық ойлауды дамыту. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Затты тең бөліктерге бөлуді түсінеді және қолданады. Геометриялық фигураларды бөліктерге бөлуді орындай алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу
Сабақтың мақсаты мен кезеңдерін қысқаша түсіндіреді. Сергіту жаттығуын өткізеді. "Қолыңды жоғары көтер, Бір-біріңе қара да, Бүгінгі күнге сәттілік тіле!" Балалар сендерге Қазақстан шоколадын бергім кеп тұр.Бірақ олар сізге жетпейді.Мен істесем екен? Тақтада немесе интерактивті тақтада фигураларды тең және тең емес бөліктерге бөлуді түсіндіреді. Балаларға сұрақ қояды. Тең бөлітер деген не? Бөліктер неге тең болуы керек? Қарапайым мысалдар көрсетеді. Дөңгелек=2 тең бөлік Шаршы=4 тең бөлік Тіктөрбұрыш=3 тең бөлік |
Сабаққа назар аударады және сергіту жаттығуын орындайды. Жұмбақтың жауабын табады.
Педаогтың түсіндірмесін тыңдайды. Сұрақтарға жауап береді. Фигураларды бақылап тең бөліктерді бақылайды.
|
Жарайсыңдар! Оқушылардың жұмбақ жауабын табуы |
Сөздерден жазылған қағаз I.did.studio |
|
Сабақтың ортасы 2 мин 5мин 3 минут 2 минут 3мин |
Практикалық жұмыс Топтық тапсырма Балаларды үш топқа бөледі. Әр топқа тапсырмалар береді. 1 – топ Қағаздан қиылған дөңгелекті 2 және 4 бөлікке бөледі. 2-топ Шаршыны 3 тең бөлікке бөледі. 3-топ Тіктөртбұрышты 4 тең төрт бөлікке бөледі. Әр топқа қажетті құралдарды таратады. Балалардың жұмысын қадағалайды, қажет болғанда көмек көрсетеді. 2-тапсырма Сәйкестендіру Worwall платформасымен жұмыс. Сергіту сәтті "Тең бөлік болайық!" Педагогтің түсіндірмесі: Балалар, қазір біз денемізді тең бөліктерге бөлінгендей қозғалтамыз. Мен айтқандай қимыл жасайсыңдар: "Екіге бөлін!" – екі қолды жоғары көтеру. "Төртке бөлін!" – қолдарыңды және аяқтарыңды төрт жаққа созу. "Бөліктерді жина!" – қолдарыңды және аяқтарыңды жақындату. 1. Педагог команда береді: "Екіге бөлін!", "Төртке бөлін!", "Бөліктерді жина!". 2. Балалар педагогтің артынан қайталайды. 3. Қимылдарды жылдамдату арқылы ойын қызықтырақ болады. 3- тапсырма Жұптық жұмыс Фигураларды боя" тапсырмасы 1. Жұптарға фигуралар беріледі (дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш). 2. Бір бала фигураларды тең бөліктерге бөліп сызады. 3. Екінші бала бөліктерді әртүрлі түстермен бояйды. 4. Соңында өздерінің қалай бөлгендерін түсіндіреді: "Біз дөңгелекті 2 тең бөлікке бөлдік. Бір бөлік қызыл, екіншісі көк." 4-тапсырма Жеке тапсырма Пиццаны тең бөл" Қажетті материалдар: Дөңгелек пішінді қағаз (пицца). Түсті қағаздан жасалған қоспалар (ірімшік, зәйтүн, көкөністер). Тапсырма: 1. Бала дөңгелек пішінді 4 тең бөлікке бөледі. 2. Әр бөлікке қоспаларды теңдей орналастырады. 3. Тапсырма соңында пиццаның бөліктерін түсіндіреді: "Бұл 4 тең бөлік, олардың әрқайсысында бірдей қоспа бар." Кітаппен жұмыс 3 – ші тапсырма Фигураның бөліктерін бүтінге біріктір. |
. Берілген тапсырмаларды топпен орындайды. Заттарды тең бөліктерге бөледі. Балалар платформа арқылы сәйкестендіреді. Балалар сергіту жаттығуын орындайды. Оқушылар тапсырманы жұп болып орындайды. Тапсырманы жеке тапсырманы орындайды. |
Дұрыс құрастырған топқа балл беріледі.
Заттарды тең бөліктерге дұрыс бөлу-1 балл Жұпта белсенді қатысу-1 балл |
Түрлі түсті қағаздар https://wordwall.net/resource/85330308 Көңілді әуен Макта,клей сурет Әр жұпқа фигуралар бейнеленген жұмыс парағы. Түсті қарындаштар немесе бояулар.
|
|
Сабақтың соңы 2мин |
Кері байланыс: Сұрақ – жауап Барабан әдісі Сұрақ: Заттың тең бөліктері дегеніміз не? Жауап: Заттың тең бөліктері – бұл бір-біріне ұқсас, бірдей көлемдегі немесе мөлшердегі бөліктер. 2. Сұрақ: Дөңгелекті 2 бөлікке бөлгенде, бөліктер қандай болу керек? Жауап: Бөліктер бірдей, тең болу керек. 3. Сұрақ: Егер бір бөліктің көлемі үлкен, ал екіншісі кішкентай болса, олар тең бола ма? Жауап: Жоқ, олар тең болмайды, себебі бірдей көлемде емес. 4. Сұрақ: Шаршыны 4 бөлікке бөлгенде, барлық бөліктер бірдей болу керек пе? Неге? Жауап: Иә, барлық бөліктер бірдей болу керек, себебі олар тең бөліктер болуы үшін бірдей көлемде болуға тиіс. 5.Сұрақ: Егер сенде 4 балаға тарататын 1 үлкен шоколад болса, оны қалай тең бөлуге болады? Жауап: Шоколадты 4 бірдей бөлікке бөлу керек. Үй тапсырмасы: Үйде бір затты алып, оны тең бөліктерге бөлуді сереттеп кел. |
Сұрақтарға жауап береді. |
Әр дұрыс жауап -1балл. |
|
шағым қалдыра аласыз














