Материалдар / Заттың негізгі сипаттамалары:Молекула құрамына кіретін элементтердің массалық қатынастары
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Заттың негізгі сипаттамалары:Молекула құрамына кіретін элементтердің массалық қатынастары

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімдерге
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Мамыр 2021
424
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Күні:14.10.2020

Мұғалімнің аты-жөні: Есенаманова М.А


Сынып: 8



Сабақтың тақырыбы: Заттың негізгі сипаттамалары:зат мөлшері,масса,көлем,молекула құрамындағы химиялық элементтердің массалық үлесі.Молекула құрамына кіретін элементтердің массалық қатынастары



Оқу мақсаты

8.1.1.1 -зат мөлшерінің өлшем бірлігі ретінде –мольді білу және Авогадро санын білу

8.1.1.2 қосылыстың молярлық массасын есептей алу


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар білу керек:

Зат мөлшері. Моль. Авогадро саны. Молярлық массаның анықтамаларын білу

Көптеген оқушылар білу керек: Молярлық массаның ұқсастығы мен айырмашылығын, зат мөлшері, моль, молярлық масса ұғымдарын пайдаланып есептер шығару

Кейбір оқушылар білу керек: Бейнеролик бойынша зат мөлшеріне анықтама беру.


Жетістік критерийі

Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:

Химиялық формулаларды біледі

Салыстырмалы атымдық массасын анықтайды

Молярлық массасының ұқсастығы мен айырмашылығын біледі

Формула арқылы есептер шығарады


Тілдік мақсаттар

Зат мөлшері. Моль. Авогадро саны. Молярлық массасының терминдерін, анықтамаларын меңгеру



Құндылықтар

Құрмет, ынтымақтастық, азаматтық жауапкершілікке, ашықтыққа баулу



Пәнаралық байланыс

Математика, физика білімдеріне сүйену


Алдыңғы білім

7.3С Салыстырмалы атомдық масса және қарапайым формула

8.1В Заттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері



Сабақ барысы


Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)

Ұйымдастыру. оқушылармен амандасу, түгендеу.

«Жылы алақан, жақсы тілек» тренингі арқылы жағымды ахуал туғызу.

Қатысушылар шеңбер құрып тұрады. Бір-бірінің алақандарын әр саусақтарын мына сөздерді айта отырып тақайды:

Бас бармақ- Тілеймін

Сұқ саусақ- үлкен

Ортаңғы саусақ- сәттілік,

Аты жоқ саусақ- жақсы

Кіші саусақ- көңіл-күй.

Алақандарын тақайды- Әрқашан!



(4 мин)

Мұғалімнің /оқушының іс-әрекеттері

Ресурстар


«Қызығушылықты ояту»

«бейнефильм»көрсету арқылы сабақтың тақырыбы ашылады көрсетіледі

Интер белсенді тақта

бейнефильм


(2мин)




Топ ережелерін естеріне түсіреді. Мұғалім атом және молекула ойыны бойынша оқушыларды үш топқа бөледі.


Атом және молекула ойыны




Сабақтың ортасы

(5 + 6 мин)







(4 мин)














( 7 мин)




















( 10 мин)


Оқушыларға мәтінмен танысу тапсырылады

Оқушылар топтық жұмыс жасайды

І-топ:Зат мөлшері. Моль

ІІ-топ:Авогадро саны

ІІІ-топ:Молярлық масса

Дескриптор:

1 Зат мөлшері. Моль. Авогадро саны. Молярлық массаның анықтамаларын біледі

2. Молярлық массаның ұқсастығы мен айырмашылығын, зат мөлшері, моль, молярлық масса ұғымдарын пайдаланып есептер шығарады



Формативті бағалау Бағалау баспалдағы арқылы оқушылар орындаған деңгейлік тапсырмаларына сәйкес қай деңгейде екеніндігін көрсетеді


Динамикалық үзіліс: (гимнастика)

1 тапсырма

«Ыстық картоп» Кім жылдам?

Оқушылар бір біріне сұрақтар қояды

1.Зат мөлшері ретінде алынған физикалық шама?

(зат мөлшері)

2.Зат мөлшерінің шартты белгісі (v-ню)

3.Зат мөлшерінің өлшем бірліг і (моль, л/моль)

4.Авогадро саны (NA) 6.02*1023

5.Әрбір заттың бір молінің массасы қалай аталады? (молярлық масса)

2-тапсырма (жеке жұмыс)


Заттардың формуласы

Заттардың молекулалық массасы (м.а.б.)

Салыстырмалы атомдық А, және молекулалық М массалары

Молярлық массалар, (М,г/моль)

N 2

O2

Fe

P

H 2O

FeS

CO 2

Al 2 O 3

2

32

56

31

18

88

44 102

2

32

56

31

18

88

44

102

2

32

56

31

18

88

44

102

Дескриптор:

1.Заттардың молекулалық массасы есептей алады

2.Салыстырмалы атомдық Аr, және молекулалық Мr массаларын, молярлық массаларн есептей алады.



Формативті бағалау «смайлик» арқылы

Тапсырмалар дифференциацияланған

Оқушылардың өздігінен шығаруына берілетін есептер:

  1. Массасы 112г темір неше моль болады?

  2. Массаса 132г көміртегі(IV) оксиді неше моль болады?

  3. Массасы 272г мырыш хлориді неше моль болады?

  4. Мөлшері 0,3 моль көміртегі(IV) оксидінің массасын есептеп шығарыңдар;

  5. Мөлшері 0,2 моль мыс (ІІ) оксидінің массасын есептеп шығарыңдар;

  6. Мөлшері 0,5 моль судың массасын есептеп шығарыңдар

Формативті бағалау:


Топтық жұмыс: Постер қорғау












«Ыстық картоп»








Семантикалық карта








карточкалар

Сабақтың соңы

Рефлексия

(3мин)

Сабақты қорытындылау


«Синквейн» әдісі (топен жұмыс)


Синквейн француздың «бес» деген сөзінен шыққан, яғни бес жолды өлең жазу әдісі.


1 - тақырып бір сөзбен беріледі (зат есім)
2 - тақырып екі сөзбен сипаттау (сын есім)
3 - тақырыпқа қатысты қимыл атауынан үш сөз жазу.

(етістік)
4 - 4 сөзден тұратын бір сөйлем.
5 - тақырып мәнін ашатын бір синоним сөз.

Үй жұмысын беру: Зат мөлшері. Моль. Авогадро саны. Заттардың молярлық массасы








флипчарт




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Топтық жұмыс: Диалогты оқыту әдісі арқылы постер қорғау. Барлық оқушылар қатысады.

«Ыстық картоп» Кім жылдам?

Жеке жұмыс, оқушылар бір біріне сұрақтар қояды.

«Синквейн» әдісі (топпен жұмыс)

Оқушылар білім деңгейлеріне байланысты тапсырмалар беріледі.




Формативті бағалау Бағалау баспалдағы

Формативті бағалау «смайлик» арқылы

«Жылы алақан, жақсы тілек» тренингі арқылы жағымды ахуал туғызу.

Динамикалық үзіліс: (гимнастика) шаршаудың алдын алу үшін барлық оқушыларға орындату




Сабақ бойынша рефлексия

Кері байланыс

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?





Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?





Жеткізбесе, неліктен?






Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?





Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?




Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?




Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!