|
Күні: Сынып: |
Мектеп: Мұғалім аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Оқу мақсаты |
7.2.2.13 Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру. |
|
Сабақтың негізделген оқу мақсаты |
Әртүрлі денелердің көлемдері мен массаларын салыстыра отырып, тығыздық ұғымының мағынасын түсіндіру. Физикалық тілде сөйлеуге, бір-бірімен қарым-қатынас жасау дағдыларын қалыптастыру. Масса, көлем, тығыздықты пайдаланып, есеп шығаруға машықтандыру. |
|
Бағалау критерийі |
1. Бүкіл сынып оқушылары білуге тиіс: тығыздықтың тұжырымдамасын біледі, барлық денелердің тығыздықтары әртүрлі болатынын ұғынады, тығыздықты белгілейді және формуласы мен бірлігін жазады. |
|
2. Сыныптың көп бөлігі формула бойынша есеп шығарады, өлшем бірліктерді бір жүйеге келтіреді. Тығыздығы мен көлемі белгілі болғанда массаны таба алады. |
|
|
3. Сыныптың біразы сабақта алған теориялық білімдерін есеп шығаруда қолдана білуге дағдыланады, пішіні күрделі және әртүрлі денелердің тығыздығын таба алады. Өз беттерінше ой қорытындыларын жасай біледі. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен сөз тіркестері: тығыздық,ареометр, ρ , кг ⁄ м 3 |
|
Сыныптағы диалог. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» жалпы ұлттық идеясының маңыздылығы. Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім. Білім беру құндылықтарын оқу-тәрбие жұмысының барлық түрлері арқылы кешенді түрде жүзеге асыру |
|
Пәнаралық байланыс |
География, математика, технология |
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
7. 2. 2. 11 Масса және денелердің массасын өлшеу |
ЖОСПАР
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Оқулық, күнделік, дәптер Алма, өрік, жүзім парақшалары |
||||||||||||
|
Психологиялық ахуалды орнату. Ұйымдастыру кезеңі 3 мин |
1. Сәлемдесу. 2. Ұйымдастыру. 3. Сыныпқа жағымды ахуал енгізу. «Жаңбыр тамшылары» (сергіту сәті). Топқа бөлу “тәтті жеміс” арқылы топқа бөлу. І топ- қатты, ІІ топ-сұйық, ІІІ- газ. Әр кезең бағалау парағы арқылы бағаланып отырады. |
Сабаққа дайындалады Дөңгелене тұрып, көңіл күйлерін көтереді Алма,өрік,жүзім жазылған жасырын парақшалар арқылы жылдам үш топқа бөлінеді |
|||||||||||||
|
Үй тапсырмасын сұрау 7 мин Білу (басы) |
1. «Сиқырлы доп» әдісі . Мұғалім сұрақ қойып допты оқушыға лақтырады. Оқушы жауап беріп, қайта мұғалімге лақтырады. Осылай жалғасады. Әр сұраққа бір ұпай беріледі. 2. Үйге берілген есептерді тексеру (слайдта жауабымен есеп көрсетіледі) екі ұпай |
Оқушы жауап береді Топбасшы әр оқушыны өзі бағалайды |
Доп Слайд, АКТ |
||||||||||||
|
СабақтыСабақтаң негізгі бө бөлімі. Мағынаны тану (Мұғалім жаңа тақ тақырыпқа шығады. Тапсырманың мақсатына тоқталады.) Түсіну 10 мин (ортасы) |
1.Видеофильм («детальдарды қосу» әдісі) Үш топқа тапсырма беріледі. Осы үш тәжірибеден не көрдіңдер, не ұқтыңдар, не білдіңдер 2. «Бумеранг» әдісі бойынша әр топ мүшелері сұрақ құрастырады.
|
Оқушылар физикалық тілде сөйлейді, СТО-ға үйренеді, сөйлем қорын кеңейтеді. Әр топ өз-өздерімен талқылайды. Әр топ өз ойларын айтады. Топ басшы әр оқушыны өзі бағалайды. |
YOUTUBE физика плотность Интерактивті тақталар |
||||||||||||
|
СаСа Қолдану 10 мин |
Топтық жұмыс.Есеп шығару: 1. Ұзындығы 80 см, ені 20 см аквариумның 25 см биіктігіне дейін су құйылды. Аквариумдағы судың массасын анықтаңдар. 2.Массасы 3 кг, көлемі 200 см3 металдың тығыздығы қандай? 3.Анасы баласына дүкеннен 1 кг бал әкелуді өтінді. Көлемі 0,75 л банкаға бал сияды ма? |
Оқушылар формуланы пайдаланып есептер шығарады |
Оқулық, кесте Бағалау парағы |
||||||||||||
|
ө Талдау 5 мин |
Көлемдері бірдей, массалары әртүрлі денелердің тығыздығын анықтау Физикалық эксперимент. Темір, алюминий, мыс кубиктерін көрсету. Бұлардың көлемдері бірдей, массалары әртүрлі үш дене.
|
Құрал жабдықтарды пайдаланып, өлшеулер жүргізіп дененің тығыздығын табады |
Таразы, кір тасы,түрлі денелер |
||||||||||||
|
Ж;byf0 Жинақтау 5 мин |
«Сәйкестендіру» тесті
|
Сәйкестендіреді |
|
||||||||||||
|
Бағалау 2 мин |
«Өзін-өзі бағалау» |
Әр топқа бағалау парағы беріледі. Топ басшысы әр оқушының тапсырмалардың орындалуына байланысты бағалайды |
|
||||||||||||
|
Үйге тапсырма 1 мин |
§ оқу Лукашик есептер жинағы |
Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады. |
|
||||||||||||
|
Рефлексия 2 мин Кері байланыс |
«Кезбе тілші» әдісі |
Тілші оқушылардан интервью алады |
|
||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі
Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі
|
Күні: Сынып: |
Мектеп: Мұғалім аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Оқу мақсаты |
7.2.2.13 Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру. |
|
Сабақтың негізделген оқу мақсаты |
Әртүрлі денелердің көлемдері мен массаларын салыстыра отырып, тығыздық ұғымының мағынасын түсіндіру. Физикалық тілде сөйлеуге, бір-бірімен қарым-қатынас жасау дағдыларын қалыптастыру. Масса, көлем, тығыздықты пайдаланып, есеп шығаруға машықтандыру. |
|
Бағалау критерийі |
1. Бүкіл сынып оқушылары білуге тиіс: тығыздықтың тұжырымдамасын біледі, барлық денелердің тығыздықтары әртүрлі болатынын ұғынады, тығыздықты белгілейді және формуласы мен бірлігін жазады. |
|
2. Сыныптың көп бөлігі формула бойынша есеп шығарады, өлшем бірліктерді бір жүйеге келтіреді. Тығыздығы мен көлемі белгілі болғанда массаны таба алады. |
|
|
3. Сыныптың біразы сабақта алған теориялық білімдерін есеп шығаруда қолдана білуге дағдыланады, пішіні күрделі және әртүрлі денелердің тығыздығын таба алады. Өз беттерінше ой қорытындыларын жасай біледі. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен сөз тіркестері: тығыздық,ареометр, ρ , кг ⁄ м 3 |
|
Сыныптағы диалог. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» жалпы ұлттық идеясының маңыздылығы. Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім. Білім беру құндылықтарын оқу-тәрбие жұмысының барлық түрлері арқылы кешенді түрде жүзеге асыру |
|
Пәнаралық байланыс |
География, математика, технология |
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
7. 2. 2. 11 Масса және денелердің массасын өлшеу |
ЖОСПАР
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Оқулық, күнделік, дәптер Алма, өрік, жүзім парақшалары |
||||||||||||
|
Психологиялық ахуалды орнату. Ұйымдастыру кезеңі 3 мин |
1. Сәлемдесу. 2. Ұйымдастыру. 3. Сыныпқа жағымды ахуал енгізу. «Жаңбыр тамшылары» (сергіту сәті). Топқа бөлу “тәтті жеміс” арқылы топқа бөлу. І топ- қатты, ІІ топ-сұйық, ІІІ- газ. Әр кезең бағалау парағы арқылы бағаланып отырады. |
Сабаққа дайындалады Дөңгелене тұрып, көңіл күйлерін көтереді Алма,өрік,жүзім жазылған жасырын парақшалар арқылы жылдам үш топқа бөлінеді |
|||||||||||||
|
Үй тапсырмасын сұрау 7 мин Білу (басы) |
1. «Сиқырлы доп» әдісі . Мұғалім сұрақ қойып допты оқушыға лақтырады. Оқушы жауап беріп, қайта мұғалімге лақтырады. Осылай жалғасады. Әр сұраққа бір ұпай беріледі. 2. Үйге берілген есептерді тексеру (слайдта жауабымен есеп көрсетіледі) екі ұпай |
Оқушы жауап береді Топбасшы әр оқушыны өзі бағалайды |
Доп Слайд, АКТ |
||||||||||||
|
СабақтыСабақтаң негізгі бө бөлімі. Мағынаны тану (Мұғалім жаңа тақ тақырыпқа шығады. Тапсырманың мақсатына тоқталады.) Түсіну 10 мин (ортасы) |
1.Видеофильм («детальдарды қосу» әдісі) Үш топқа тапсырма беріледі. Осы үш тәжірибеден не көрдіңдер, не ұқтыңдар, не білдіңдер 2. «Бумеранг» әдісі бойынша әр топ мүшелері сұрақ құрастырады.
|
Оқушылар физикалық тілде сөйлейді, СТО-ға үйренеді, сөйлем қорын кеңейтеді. Әр топ өз-өздерімен талқылайды. Әр топ өз ойларын айтады. Топ басшы әр оқушыны өзі бағалайды. |
YOUTUBE физика плотность Интерактивті тақталар |
||||||||||||
|
СаСа Қолдану 10 мин |
Топтық жұмыс.Есеп шығару: 1. Ұзындығы 80 см, ені 20 см аквариумның 25 см биіктігіне дейін су құйылды. Аквариумдағы судың массасын анықтаңдар. 2.Массасы 3 кг, көлемі 200 см3 металдың тығыздығы қандай? 3.Анасы баласына дүкеннен 1 кг бал әкелуді өтінді. Көлемі 0,75 л банкаға бал сияды ма? |
Оқушылар формуланы пайдаланып есептер шығарады |
Оқулық, кесте Бағалау парағы |
||||||||||||
|
ө Талдау 5 мин |
Көлемдері бірдей, массалары әртүрлі денелердің тығыздығын анықтау Физикалық эксперимент. Темір, алюминий, мыс кубиктерін көрсету. Бұлардың көлемдері бірдей, массалары әртүрлі үш дене.
|
Құрал жабдықтарды пайдаланып, өлшеулер жүргізіп дененің тығыздығын табады |
Таразы, кір тасы,түрлі денелер |
||||||||||||
|
Ж;byf0 Жинақтау 5 мин |
«Сәйкестендіру» тесті
|
Сәйкестендіреді |
|
||||||||||||
|
Бағалау 2 мин |
«Өзін-өзі бағалау» |
Әр топқа бағалау парағы беріледі. Топ басшысы әр оқушының тапсырмалардың орындалуына байланысты бағалайды |
|
||||||||||||
|
Үйге тапсырма 1 мин |
§ оқу Лукашик есептер жинағы |
Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады. |
|
||||||||||||
|
Рефлексия 2 мин Кері байланыс |
«Кезбе тілші» әдісі |
Тілші оқушылардан интервью алады |
|
||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














