Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі №3 зертханалық жұмыс. Сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.13 – тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру; 7.2.2.14 – сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын тәжірибе арқылы анықтау; 7.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлықоқушыларістейалады: Заттың тығыздығының физикалық мағынасын түсіндіреді, формуласын біледі, өлшем бірлігін ХБЖ-де жаза алады. Көптеген оқушылар істей алады: Сұйықтар мен қатты денелердің тығыздықтарын тәжірибе арқылы анықтай алады. Кейбір оқушылар істей алады: Қатты денелердің тығыздықтарына жанама тәсіл арқылы есептеу жүргізеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар
|
Оқушылар: Маса, тығыздық және көлемге ауызша анықтама береді. Масса mass масса Тығыздық density плотность Көлем volume обьем |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтардыдарыту |
Оқушылардың күнделікті өмірде, өндірісте заттың тығыздығын қолдана білуге үйрету. Сын тұрғысынан ойлай білетін, өз өзін бағалай алатын, өз ісіне жауапкершілікпен қарай алатын дағдылары дамыған азаматтарды тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыстар |
«Математика» бағдарламасынандененің массасын, тығыздығын, көлемін есептей алу керек. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша білім |
Біледі:Заттың тығыздығының физикалық мағынасын біледі,формуласын түрлендіріп есептеулер жүргізе алады, өлшем бірлігін ХБЖ-геайналдыраалады. Білуікерек: Күнделікті өмірде кездесетін әртүрлі заттардың тығыздықтарын анықтай алады. Қосымша:теорияныпрактикаменбайланыстырады |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспар ланғанкезеңдері |
Уақыты |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
білу, айтылым
Сабақтың ортасы білу, түсіну, оқылым, айтылым
Түсіну, қолдану, жазылым
Білу, түсіну. Айтылым.
|
2 минут
5 минут
13 минут
15минут
8 минут |
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды стикерлерге жазылған физикалық шамалар арқылы шағын топқа біріктіру (масса, тығыздық, көлем) Сабақта қарастырылатын мәселелер: І. Үй тапсырмасын тексеру. «Сұрақ менен, жауап сенен» әдіс (жеке жұмыс)
Дескриптор
Жаңа тақырып. «Тұжырымдамалық карта». ( топтық жұмыс) Талқылау үшін сұрақтар беріледі :
Әр топ өз тобынан лидер, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылаушыларды анықтайды. Жұмыс төмендегідей жоспармен жүреді: Берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе отырып, талқылайды және әр топтың бақылаушысы жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау парағын жүргізеді. Бақылаушының бағалау парағы
Әр оқушы өзіне жүктелген рөлдің міндеттерін атқарады.
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі ( топта жеке жұмыс, жұптық жұмыс жүргізіледі, топқа салынады, талқыланады)
Дескриптор: -Тығыздықтың өлшем бірліктерін г/см3 –тан кг/ м3 –қа айналдыра алады.
«Тәжірибе бекеті» Оқушылар зерттеу жұмыстарын алдымен жеке жасйды, сосын жұптасып жасайды. Ең соңында топта талқыланып, ортақ пікір шығарып, жақсы жұмыс қорғайды.
Сұйық май
0,41кг 0,87кг
a) Сұйық майдың массасын есептеңіз. b) Бөтелкедегі сұйық майды 250 мл –лік үш мензуркаға бөліп құяды. Алғашқы екеуі толтырылды, ал үшіншісі төмендегі суретте көрсетілген.
d) Бөтелкедегі сұйық майдың көлемі неге тең? e) Сұйық майдың тығыздығы неге тең?
Дескриптор: - сұйық майдың массасын анықтайды; - мензуркадағы май көлемін анықтайды; - бөтелкедегі май көлемін есептейді; - сұйық майдың тығыздығын анықтайды. «Температураны өлшеу» әдісі ( оқушылардың тапсырманы қаншалықты дұрыс орындап жатқанын анықтау үшін қолданылады) «Біз не істеп жатырмыз?» деген сұрақ беріледі. Оқушылар өз ойларын білдіреді. 2) Темірдің тығыздығын анықтау. Қорапша ішінде темір кесектері тығыз реттеліп орналастырылған. a) Темірдің тығыздығын тәжірибеде анықтауға қажетті құралдардың тізімін жазыңыз. b) Тығыздықты анықтауға арналған тәжірибені жоспарлаңыз. с)Темірдің тығыздығын табыңыз. Дескриптор: - тәжірибені орындауға қажетті құралдарды анықтайды; - тәжірибені жоспарлайды. - тығыздықтың формуласын келтіреді, өлшем бірлігін ХБЖ-не айналдырады; - темірдің тығыздығын табады. «Сиқырлы барабан» .Әр топ презентацияда берілген барабанды айналдырып, сұраққа жауап береді.Дұрыс жауапқа ұпай беріледі.
І топ.
А.Стадион жолымен 3000 м жүгіріп келген спортшы; В. Лифт кабинасы;______________________________ С.Желсіз ауадағы жаңбыр тамшысы; ______________ Д.Жазу кезіндегі қарындаш.______________________ 5.Авиценна кімнің атынан қойылған ?( Ибн Сина) ІІ топ.
ІІІ топ.
Дескриптор:
Әрбір тапсырмадан соң оқушыларға ауызша кері байланыс беріп отырамын. "Бұл - жақсы жауап" "Сен жетістіктерге жетудесің!" «Негізі сен дұрыс жауап беріп отырсың, алайда ол жеткіліксіз. Келесі жолы өз жауаптарыңа мұқият қара және барлық мәліметтерді қолданғаныңа көз жеткізуге тырыс» |
Физикалық шамалар жазылған стикерлер
Оқулық, флипчарт, маркер, стикер
Суреттер, кесте
Темір, таразы, сызғыш
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
«"Сабақтың соңы 2 минут |
|
Рефлексия: «Плюс – Минус - Қызықты» әдісі. (оқушыларға сабақ соңында стикерге «П»-«плюс» бағанына сабақта ұнаған жұмыс түрлері, түсінікті болған сәті жазылады. «М»-«минус» бағанына сабақтың ұнамаған, түсініксіз сәттері жазылады. «Қ»-« қызықты» бағанына сабақта естіген қызықты сәттерін, сабақ бойынша мұғалімге сұрақтар жазуға болады.
Үйге :тақырыпты оқу.
|
флипчарт |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Қазымыр оқушы» арқылы оқушылардың тыңдалым қабілеті артады деген үміттемін. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы оқушылардың өз ойларын ашық, кең ауқымда айта білуде айтылым дағдыларын қалыптастырады. «Температураны өлшеу» әдісі оқушылардың тәжірибелік жұмысты орындауда жалықтырып алмас үшін «Біз не істеп жатырмыз?» деген сұрақты тастаймын.Бұл озық ойлы оқушыларда тәжірибені орындауда туындаған проблеманы шешуге көмектеседі деп ойлаймын.Осы аталған әдіс тәсілдер оқушылардың заттың тығыздықтарын терең түсінуге, күнделікті өмірде тығыздықты табудың формуласын пайдалана білуге, ой-өрісін, сөйлеу, ойлау дағдыларын дамытуға септігін тигізеді деген ойдамын.
|
Сабақтың әрбір кезеңінде оқушылар әр тапсырманы орындау барысында ынтасын арттырып, оқуын қолдау үшін оқушыларға ауызша кері байланыс беріп отырамын.Сонымен қатар оқушылардың бір-бірін бағалауда «Бас бармақ» әдісін жүргіземін «Плюс- минус-қызықты» әдісі арқылы кері байланыс беріледі деп жоспарлап отырмын.
|
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:Оқушылардың белсенділігі жоғары
2:Жылдам жұмыс атқарады
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: Уақыттытиімдібөлу
2:Тапсырмалардыңтүрінкөбейту
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?Оқушылартуралы ,олардыңқабілеттілікдеңгейітуралыбақылаужасадым.Келесіабақтаоқушылардыңжауапкешілігінекөңілбөлемін,яғниүйтапсырмасыныңорындалуынқадағалаймын.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі
Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі №3 зертханалық жұмыс. Сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.13 – тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру; 7.2.2.14 – сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын тәжірибе арқылы анықтау; 7.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлықоқушыларістейалады: Заттың тығыздығының физикалық мағынасын түсіндіреді, формуласын біледі, өлшем бірлігін ХБЖ-де жаза алады. Көптеген оқушылар істей алады: Сұйықтар мен қатты денелердің тығыздықтарын тәжірибе арқылы анықтай алады. Кейбір оқушылар істей алады: Қатты денелердің тығыздықтарына жанама тәсіл арқылы есептеу жүргізеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар
|
Оқушылар: Маса, тығыздық және көлемге ауызша анықтама береді. Масса mass масса Тығыздық density плотность Көлем volume обьем |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтардыдарыту |
Оқушылардың күнделікті өмірде, өндірісте заттың тығыздығын қолдана білуге үйрету. Сын тұрғысынан ойлай білетін, өз өзін бағалай алатын, өз ісіне жауапкершілікпен қарай алатын дағдылары дамыған азаматтарды тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыстар |
«Математика» бағдарламасынандененің массасын, тығыздығын, көлемін есептей алу керек. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша білім |
Біледі:Заттың тығыздығының физикалық мағынасын біледі,формуласын түрлендіріп есептеулер жүргізе алады, өлшем бірлігін ХБЖ-геайналдыраалады. Білуікерек: Күнделікті өмірде кездесетін әртүрлі заттардың тығыздықтарын анықтай алады. Қосымша:теорияныпрактикаменбайланыстырады |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспар ланғанкезеңдері |
Уақыты |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
білу, айтылым
Сабақтың ортасы білу, түсіну, оқылым, айтылым
Түсіну, қолдану, жазылым
Білу, түсіну. Айтылым.
|
2 минут
5 минут
13 минут
15минут
8 минут |
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды стикерлерге жазылған физикалық шамалар арқылы шағын топқа біріктіру (масса, тығыздық, көлем) Сабақта қарастырылатын мәселелер: І. Үй тапсырмасын тексеру. «Сұрақ менен, жауап сенен» әдіс (жеке жұмыс)
Дескриптор
Жаңа тақырып. «Тұжырымдамалық карта». ( топтық жұмыс) Талқылау үшін сұрақтар беріледі :
Әр топ өз тобынан лидер, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылаушыларды анықтайды. Жұмыс төмендегідей жоспармен жүреді: Берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе отырып, талқылайды және әр топтың бақылаушысы жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау парағын жүргізеді. Бақылаушының бағалау парағы
Әр оқушы өзіне жүктелген рөлдің міндеттерін атқарады.
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі ( топта жеке жұмыс, жұптық жұмыс жүргізіледі, топқа салынады, талқыланады)
Дескриптор: -Тығыздықтың өлшем бірліктерін г/см3 –тан кг/ м3 –қа айналдыра алады.
«Тәжірибе бекеті» Оқушылар зерттеу жұмыстарын алдымен жеке жасйды, сосын жұптасып жасайды. Ең соңында топта талқыланып, ортақ пікір шығарып, жақсы жұмыс қорғайды.
Сұйық май
0,41кг 0,87кг
a) Сұйық майдың массасын есептеңіз. b) Бөтелкедегі сұйық майды 250 мл –лік үш мензуркаға бөліп құяды. Алғашқы екеуі толтырылды, ал үшіншісі төмендегі суретте көрсетілген.
d) Бөтелкедегі сұйық майдың көлемі неге тең? e) Сұйық майдың тығыздығы неге тең?
Дескриптор: - сұйық майдың массасын анықтайды; - мензуркадағы май көлемін анықтайды; - бөтелкедегі май көлемін есептейді; - сұйық майдың тығыздығын анықтайды. «Температураны өлшеу» әдісі ( оқушылардың тапсырманы қаншалықты дұрыс орындап жатқанын анықтау үшін қолданылады) «Біз не істеп жатырмыз?» деген сұрақ беріледі. Оқушылар өз ойларын білдіреді. 2) Темірдің тығыздығын анықтау. Қорапша ішінде темір кесектері тығыз реттеліп орналастырылған. a) Темірдің тығыздығын тәжірибеде анықтауға қажетті құралдардың тізімін жазыңыз. b) Тығыздықты анықтауға арналған тәжірибені жоспарлаңыз. с)Темірдің тығыздығын табыңыз. Дескриптор: - тәжірибені орындауға қажетті құралдарды анықтайды; - тәжірибені жоспарлайды. - тығыздықтың формуласын келтіреді, өлшем бірлігін ХБЖ-не айналдырады; - темірдің тығыздығын табады. «Сиқырлы барабан» .Әр топ презентацияда берілген барабанды айналдырып, сұраққа жауап береді.Дұрыс жауапқа ұпай беріледі.
І топ.
А.Стадион жолымен 3000 м жүгіріп келген спортшы; В. Лифт кабинасы;______________________________ С.Желсіз ауадағы жаңбыр тамшысы; ______________ Д.Жазу кезіндегі қарындаш.______________________ 5.Авиценна кімнің атынан қойылған ?( Ибн Сина) ІІ топ.
ІІІ топ.
Дескриптор:
Әрбір тапсырмадан соң оқушыларға ауызша кері байланыс беріп отырамын. "Бұл - жақсы жауап" "Сен жетістіктерге жетудесің!" «Негізі сен дұрыс жауап беріп отырсың, алайда ол жеткіліксіз. Келесі жолы өз жауаптарыңа мұқият қара және барлық мәліметтерді қолданғаныңа көз жеткізуге тырыс» |
Физикалық шамалар жазылған стикерлер
Оқулық, флипчарт, маркер, стикер
Суреттер, кесте
Темір, таразы, сызғыш
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
«"Сабақтың соңы 2 минут |
|
Рефлексия: «Плюс – Минус - Қызықты» әдісі. (оқушыларға сабақ соңында стикерге «П»-«плюс» бағанына сабақта ұнаған жұмыс түрлері, түсінікті болған сәті жазылады. «М»-«минус» бағанына сабақтың ұнамаған, түсініксіз сәттері жазылады. «Қ»-« қызықты» бағанына сабақта естіген қызықты сәттерін, сабақ бойынша мұғалімге сұрақтар жазуға болады.
Үйге :тақырыпты оқу.
|
флипчарт |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Қазымыр оқушы» арқылы оқушылардың тыңдалым қабілеті артады деген үміттемін. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы оқушылардың өз ойларын ашық, кең ауқымда айта білуде айтылым дағдыларын қалыптастырады. «Температураны өлшеу» әдісі оқушылардың тәжірибелік жұмысты орындауда жалықтырып алмас үшін «Біз не істеп жатырмыз?» деген сұрақты тастаймын.Бұл озық ойлы оқушыларда тәжірибені орындауда туындаған проблеманы шешуге көмектеседі деп ойлаймын.Осы аталған әдіс тәсілдер оқушылардың заттың тығыздықтарын терең түсінуге, күнделікті өмірде тығыздықты табудың формуласын пайдалана білуге, ой-өрісін, сөйлеу, ойлау дағдыларын дамытуға септігін тигізеді деген ойдамын.
|
Сабақтың әрбір кезеңінде оқушылар әр тапсырманы орындау барысында ынтасын арттырып, оқуын қолдау үшін оқушыларға ауызша кері байланыс беріп отырамын.Сонымен қатар оқушылардың бір-бірін бағалауда «Бас бармақ» әдісін жүргіземін «Плюс- минус-қызықты» әдісі арқылы кері байланыс беріледі деп жоспарлап отырмын.
|
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:Оқушылардың белсенділігі жоғары
2:Жылдам жұмыс атқарады
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: Уақыттытиімдібөлу
2:Тапсырмалардыңтүрінкөбейту
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?Оқушылартуралы ,олардыңқабілеттілікдеңгейітуралыбақылаужасадым.Келесіабақтаоқушылардыңжауапкешілігінекөңілбөлемін,яғниүйтапсырмасыныңорындалуынқадағалаймын.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















