|
Күні |
Мектеп: №13 орта мектеп |
|||||||
|
Сынып: 7 а, ә |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
|
|
Қатысқандар саны:30 |
Қатыспағандар саны:1 |
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі. Практикалық есептер шығару |
|||||||
|
Оқу мақсаттары |
|
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Дәстүрлі емес сабақ түрлерінде оқушылардың белсенділігін арттыру, өзіне-өзі баға беруге, өзінің жетістіктерін сезініп, әлсіз жақтарына сын көзбен қарауға үйрету. |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Масса |
Mass |
Масса |
|||||
|
Көлем |
Volume |
Объем |
||||||
|
Өлшеу |
Measure |
Измерение |
||||||
|
Дене |
Body |
тело |
||||||
|
Тығыздық |
Density |
Плотность |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Білімділік: Заттың тығыздығы туралы, өлшем бірліктері туралы түсінік беру. Тәрбиелік: Жолдастарын тыңдай білу, ой пікірлерімен санасу, Дамытушылық: өз ісіне жауапкершілікпен қарау дағдыларын дамыту. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
математика |
|||||||
|
АКТ қолдану |
Интерактивті тақта |
|||||||
|
Бастапқы білім |
Көлем, масса. Осы шамаларды өлшеу |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы
1-7 мин |
Ұйымдастыру бөлімі
Үй тапсырмасын жалпылама сұрақтар қою арқылы тексеру
|
Оқулық 7 сынып Башарұлы |
||||||
|
Сабақтың ортасы 8-20 мин 21-35 |
Жаңа сабақ Зат массасының осы зат көлеміне қатынасымен өлшене отырып, сол затты сипаттайтын өте маңызды физикалық қасиеттердің бірі. Заттың тығыздығын анықтау үшін міндетті түрде көлемдері 1 м3 немесе 1 см3 болатын денелерді жасаудың қажеттігі жоқ. Ол үшін алдымен тығыздығы анықталатын дененің массасы мен көлемін өлшеп алып, сонан соң массаны көлемге бөлсек болғаны. Сонда біз көлем бірлігіне сәйкес келетін массаны, яғни тығыздықты табамыз. Сонымен заттың тығыздығын табу үшін дененің массасын оның келеміне бөлу керек. Заттың тығыздығын - р, дененің массасын - m, оның көлемін - V әріптерімен белгіеді. Зат тығыздығының бірлігі үшін бірліктердің Халықаралық жүйесінде (SI) килограмның метр кубқа қатынасы (кг/м3) алынған. Бұл - көлемі 1 м3 болатын, массасы 1 килограмға тең біртекті заттың тығыздығы. Есептеулер жүргізу кезінде тығыздықтың г/см3, т/м3сияқты басқа да бірліктері қолданылады. Бұл, әсіресе, пішіні күрделі болып келетін денелердің көлемін есептеуге өте қолайлы. Көп жағдайда бір дене тегі әртүрлі заттардан жасалады. Бұндай жағдайда р=m/V формуласы бойынша есептеулер жүргізе отырып, денені құрайтын материалдың орташа тығыздығы (ротр) табылады. Мысалы, кеменін негізгі бөлігі болаттан жасалғанымен, оның әртүрлі заттардан жасалған (ағаш, шыны, пластмасса, түсті металл, т. б.) бөліктері де бар. Әсіресе, кеменің көп аумағын ауа толтырып тұрады. Міне, сондықтан кеменің орташа тығыздығы (р=500 кг/м3) судың тығыздығынан аз болады да, кеме суға батпайды. Ал бұл кеменің суда жүзуін қамтамасыз етеді. Сабақты бекіту Ал енді тақырыпты пысықтап есептер шығарайық: 1. 63-суреттегі шарлардың массасы өзара тең. Заттардың тығыздығы бірдей ме? 2. Ас тұзының ірі кесектерінің тығыздығы 2160 кг/м8, ал майдаланған ұнтақтарының тығыздығы 800 кг/м3. Неге? 3. Газ күйдегі сутектің тығыздығы 0,09 кг/м3, ал сұйык күйінде 69 кг/м3, қатты күйінде 80 кг/м3. Сутек тығыздығынын өзгеру себебі неде? 4. Ауыз су құйылған шелек пен теңіз суын құйған дәл сондай шелектің массасы бірдей ме? 5. Ағаш, алюминий және болат шарлардың мөлшері бірдей. Олардың қайсысының массасы ең үлкен, кайсыныкі ең кіші? 6. Табақтары теңелген таразының үстінде кубиктер орналастырылған (64-сурет). Кубиктер жасалған заттардың тығыздығы бірдей ме? |
https://www.youtube.com/watch?v=47HskmWCX-s |
||||||
|
Сабақтың соңы |
Қорытынды Формативті бағалау |
|
||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зияттеориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттерімен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
||||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақты жақсартуға не ықпал етеа лады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі (7 сынып)
|
Күні |
Мектеп: №13 орта мектеп |
|||||||
|
Сынып: 7 а, ә |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
|
|
Қатысқандар саны:30 |
Қатыспағандар саны:1 |
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі. Практикалық есептер шығару |
|||||||
|
Оқу мақсаттары |
|
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Дәстүрлі емес сабақ түрлерінде оқушылардың белсенділігін арттыру, өзіне-өзі баға беруге, өзінің жетістіктерін сезініп, әлсіз жақтарына сын көзбен қарауға үйрету. |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Масса |
Mass |
Масса |
|||||
|
Көлем |
Volume |
Объем |
||||||
|
Өлшеу |
Measure |
Измерение |
||||||
|
Дене |
Body |
тело |
||||||
|
Тығыздық |
Density |
Плотность |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Білімділік: Заттың тығыздығы туралы, өлшем бірліктері туралы түсінік беру. Тәрбиелік: Жолдастарын тыңдай білу, ой пікірлерімен санасу, Дамытушылық: өз ісіне жауапкершілікпен қарау дағдыларын дамыту. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
математика |
|||||||
|
АКТ қолдану |
Интерактивті тақта |
|||||||
|
Бастапқы білім |
Көлем, масса. Осы шамаларды өлшеу |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы
1-7 мин |
Ұйымдастыру бөлімі
Үй тапсырмасын жалпылама сұрақтар қою арқылы тексеру
|
Оқулық 7 сынып Башарұлы |
||||||
|
Сабақтың ортасы 8-20 мин 21-35 |
Жаңа сабақ Зат массасының осы зат көлеміне қатынасымен өлшене отырып, сол затты сипаттайтын өте маңызды физикалық қасиеттердің бірі. Заттың тығыздығын анықтау үшін міндетті түрде көлемдері 1 м3 немесе 1 см3 болатын денелерді жасаудың қажеттігі жоқ. Ол үшін алдымен тығыздығы анықталатын дененің массасы мен көлемін өлшеп алып, сонан соң массаны көлемге бөлсек болғаны. Сонда біз көлем бірлігіне сәйкес келетін массаны, яғни тығыздықты табамыз. Сонымен заттың тығыздығын табу үшін дененің массасын оның келеміне бөлу керек. Заттың тығыздығын - р, дененің массасын - m, оның көлемін - V әріптерімен белгіеді. Зат тығыздығының бірлігі үшін бірліктердің Халықаралық жүйесінде (SI) килограмның метр кубқа қатынасы (кг/м3) алынған. Бұл - көлемі 1 м3 болатын, массасы 1 килограмға тең біртекті заттың тығыздығы. Есептеулер жүргізу кезінде тығыздықтың г/см3, т/м3сияқты басқа да бірліктері қолданылады. Бұл, әсіресе, пішіні күрделі болып келетін денелердің көлемін есептеуге өте қолайлы. Көп жағдайда бір дене тегі әртүрлі заттардан жасалады. Бұндай жағдайда р=m/V формуласы бойынша есептеулер жүргізе отырып, денені құрайтын материалдың орташа тығыздығы (ротр) табылады. Мысалы, кеменін негізгі бөлігі болаттан жасалғанымен, оның әртүрлі заттардан жасалған (ағаш, шыны, пластмасса, түсті металл, т. б.) бөліктері де бар. Әсіресе, кеменің көп аумағын ауа толтырып тұрады. Міне, сондықтан кеменің орташа тығыздығы (р=500 кг/м3) судың тығыздығынан аз болады да, кеме суға батпайды. Ал бұл кеменің суда жүзуін қамтамасыз етеді. Сабақты бекіту Ал енді тақырыпты пысықтап есептер шығарайық: 1. 63-суреттегі шарлардың массасы өзара тең. Заттардың тығыздығы бірдей ме? 2. Ас тұзының ірі кесектерінің тығыздығы 2160 кг/м8, ал майдаланған ұнтақтарының тығыздығы 800 кг/м3. Неге? 3. Газ күйдегі сутектің тығыздығы 0,09 кг/м3, ал сұйык күйінде 69 кг/м3, қатты күйінде 80 кг/м3. Сутек тығыздығынын өзгеру себебі неде? 4. Ауыз су құйылған шелек пен теңіз суын құйған дәл сондай шелектің массасы бірдей ме? 5. Ағаш, алюминий және болат шарлардың мөлшері бірдей. Олардың қайсысының массасы ең үлкен, кайсыныкі ең кіші? 6. Табақтары теңелген таразының үстінде кубиктер орналастырылған (64-сурет). Кубиктер жасалған заттардың тығыздығы бірдей ме? |
https://www.youtube.com/watch?v=47HskmWCX-s |
||||||
|
Сабақтың соңы |
Қорытынды Формативті бағалау |
|
||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зияттеориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттерімен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
||||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақты жақсартуға не ықпал етеа лады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||
шағым қалдыра аласыз


