|
Бөлім |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Әділбекова Мейрамкүл |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Зерттеу әдістерінің түрлері |
||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.1.1.1. зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық мониторинг әдістерін қолдану |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар географиялық зерттеу әдістерінің түрлері туралы біледі. Оқушылар географиялық зерттеу әдістерін қолданып, нәтижелерін түрлі формада ұсынады. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерииі |
Зерттеу әдістерін ажыратады. Зерттеу әдістері анықтамасын құрастырады. Зерттеу әдістерін қолданады. Қосымша зерттеу әдістерін ұсынады. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Басы |
«Сәлемдесу.Оқушыларды түгендеу. Үй тапсырмасын қайталау Миға шабуыл әдісі бойынша сұрақ –жуап жүргізу 1.География ғылымының өзге ғылымдардан ерекщеліктері бар ма? 2. География ғылымындағы зерртеу жобаларының бағыттарын атандар. 3. География ғылымы салаларындағы маңызды зерттеулер қандай әдістер көмегімен жүзеге асырылып жатыр деп ойлайсыңдар? Экономикалық жаңалықтарды талдау:
Қазақстан мен Өзбекстан экспорт пен импорт
көлемін ұлғайтуды көздеп отыр. Бұл келісімшарттардың «+» және «-» жақтары? Сабақ тақырыбымен таныстыру. Сабақ мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау. Сабақ жоспарымен таныстыру.: - |
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Қол шапалақ |
дидактикалық материалдар. Интерактивті тақ |
|||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Мұғалім сабақты бірден зерттеу әдістеріне қатысты тапсырмаларды орындау арқылы сандық және салыстырмалы әдістерін ажыратуды ұсынады. Тапсырмаларды орындау алдында нұсқау береді. Тапсырмалар жеке орындалады. Мұғалім қиындық туғызған тапсырмаларды орындау барысында көмекті қажет еткен оқушыларға кеңес беріп, қолдау көрсетеді. Тақтадан дайын жауап үлгісі көрсетіледі. Мұғалім оқушылардың зерттеу әдістерін ажыратуы мақсатында сұрақтар қояды. Тақырыпқа шығу. Мұғалім жаңа сабақты оқушыларға бастау үшін зерттеу әдістерінің түрлеріне байланысты терминдермен таныстырады. (нысан, зерттеу, әдістер,құралдар,дерек көздер,график, диаграмма,профиль).
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды. . Мақсат қою Оқушыларға бүгінгі сабақтың мақсатын анықтау үшін сұрақтар қойылады.
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, оқу мақсатын анықтайды. Жұппен жұмыс: 1.Тапсырма.Төмендегі статистикалық мәліметтерді пайдаланып Қазақстан халқының ұлттық құрамының пайыздық ара қатынасын салыстыра отырып,диаграмма тұрғызыңыздар. Қазақстан халқының ұлттық құрамы. Республикада қазақтардан басқа 131 ұлыстың өкілдері тұрады. 2013 жылы өткізілген халық санағының қорытындысы бойынша халықтың этноқұрамы келесідей болды: қазақтар - 65,2%, орыстар - 21,8%, өзбектер - 3%, украиндар - 1,8%, ұйғырлар - 1,4%, татарлар - 1,2% , немістер - 1,1%, корейлер - 0,6%, түріктер - 0,6% . Тапсырма орындалып болғасын жұптар орындаған жұмыстарын қарсы жұптармен алмастырып бағалайды Бағалау дескрипторы. 1.Пайызға шаққандағы ара қатынасын анықтайды. 2. Ұлттық құрамын салыстырады. 3. Салыстыра отырып диаграмма тұрғызады. Тапсырма №2 Топпен жұмыс. Берілген мәтіндерді пайдаланып екі мемлекеттің демографиялық саясатын зерттейді (туу,өлім, табиғи өсім,өмір сүру ұзақтығы) және салыстырады (Қытай мен Қазақстан мысалында). Болашағына болжам жасайды
Халық санына болжам: Қазақстан___________________________________ Қытай______________________________________ Тапсырма орындалып болғасын топтар орындаған жұмыстарын қарсы топтармен алмастырып бағалайды. Бағалау дескрипторы. 1.Екі елдің демографиялық саясатын зерттейді. 2.Демографиялық жағдайын салыстырады. 3.Болашағына болжам жасайды. Бағалау:Топтар бір бірін график түрінде бағалау(стикер, смайлик) Жеке тапсырмалар 1-тапсырма. Кітапта берілген ақпараттармен танысып, талдау, топтар бір-бірлеріне сұрақ қою арқылы не түсінгендерін білу. 2-тапсырма. Физикалық- географиялық карта және атлатарды пайдаланып, картометриялық және визуалды әдіс арқылы бір көл туралы қысқаша ақпарат алу (мысалы Балқаш) -гео орны -қалай қалыптасты -ең терең жері -тұздылығы -ағынды, ағынсыз -экол проблемалары Карторафиялық әдістердің басқа әдістерден ерекшелігі және маңызы туралы қысқаша айту 3 тапсырма. Физикалық картаны және атластарды пайдаланып салыстырмалы географиялық әдістің көмегімен екі өзенді төмендегі белгілері бойынша салыстырып кестені толтыру.
|
Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды Жұп бойынша Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады |
Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай» Бағалау парақшасын толтырады. ҚБ Бағдаршам |
http://ikitap.kz/audiobook/5189-kerqula_atty_kendebaj/5189-kerqula_atty_kendebaj аудиокітап Алты томдық « |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы |
«Плюс-минус-қызықты» әдісі. Оқушыларға сабақ соңында кестені толтыру ұсынылады: П(+); М(-); Қ (қызықты). «П»-«плюс» бағанына сабақта ұнаған нәрсе жазылады: ақпарат, жұмыс түрлері, т.с.с. «М»-«минус» бағанына сабақтың ұнамаған немесе түсініксіз сәттері, оқушы пікірі бойынша оған ешқандай қажеттілігі жоқ ақпарат жазылады. «Қ»-«қызықты» бағанына оқушылар сабақта естіген қызықты мәліметтерді жазады, оған қоса тақырып бойынша білгісі келетін мәселелер бойынша мұғалімге сұрақтар жазуға болады. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
|
Мұғалімнің ауызша кері байланысы |
Ақпарат іздестіру кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Зерттеу әдістерінің түрлері"
|
Бөлім |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Әділбекова Мейрамкүл |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Зерттеу әдістерінің түрлері |
||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.1.1.1. зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық мониторинг әдістерін қолдану |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар географиялық зерттеу әдістерінің түрлері туралы біледі. Оқушылар географиялық зерттеу әдістерін қолданып, нәтижелерін түрлі формада ұсынады. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерииі |
Зерттеу әдістерін ажыратады. Зерттеу әдістері анықтамасын құрастырады. Зерттеу әдістерін қолданады. Қосымша зерттеу әдістерін ұсынады. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Басы |
«Сәлемдесу.Оқушыларды түгендеу. Үй тапсырмасын қайталау Миға шабуыл әдісі бойынша сұрақ –жуап жүргізу 1.География ғылымының өзге ғылымдардан ерекщеліктері бар ма? 2. География ғылымындағы зерртеу жобаларының бағыттарын атандар. 3. География ғылымы салаларындағы маңызды зерттеулер қандай әдістер көмегімен жүзеге асырылып жатыр деп ойлайсыңдар? Экономикалық жаңалықтарды талдау:
Қазақстан мен Өзбекстан экспорт пен импорт
көлемін ұлғайтуды көздеп отыр. Бұл келісімшарттардың «+» және «-» жақтары? Сабақ тақырыбымен таныстыру. Сабақ мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау. Сабақ жоспарымен таныстыру.: - |
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Қол шапалақ |
дидактикалық материалдар. Интерактивті тақ |
|||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Мұғалім сабақты бірден зерттеу әдістеріне қатысты тапсырмаларды орындау арқылы сандық және салыстырмалы әдістерін ажыратуды ұсынады. Тапсырмаларды орындау алдында нұсқау береді. Тапсырмалар жеке орындалады. Мұғалім қиындық туғызған тапсырмаларды орындау барысында көмекті қажет еткен оқушыларға кеңес беріп, қолдау көрсетеді. Тақтадан дайын жауап үлгісі көрсетіледі. Мұғалім оқушылардың зерттеу әдістерін ажыратуы мақсатында сұрақтар қояды. Тақырыпқа шығу. Мұғалім жаңа сабақты оқушыларға бастау үшін зерттеу әдістерінің түрлеріне байланысты терминдермен таныстырады. (нысан, зерттеу, әдістер,құралдар,дерек көздер,график, диаграмма,профиль).
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды. . Мақсат қою Оқушыларға бүгінгі сабақтың мақсатын анықтау үшін сұрақтар қойылады.
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, оқу мақсатын анықтайды. Жұппен жұмыс: 1.Тапсырма.Төмендегі статистикалық мәліметтерді пайдаланып Қазақстан халқының ұлттық құрамының пайыздық ара қатынасын салыстыра отырып,диаграмма тұрғызыңыздар. Қазақстан халқының ұлттық құрамы. Республикада қазақтардан басқа 131 ұлыстың өкілдері тұрады. 2013 жылы өткізілген халық санағының қорытындысы бойынша халықтың этноқұрамы келесідей болды: қазақтар - 65,2%, орыстар - 21,8%, өзбектер - 3%, украиндар - 1,8%, ұйғырлар - 1,4%, татарлар - 1,2% , немістер - 1,1%, корейлер - 0,6%, түріктер - 0,6% . Тапсырма орындалып болғасын жұптар орындаған жұмыстарын қарсы жұптармен алмастырып бағалайды Бағалау дескрипторы. 1.Пайызға шаққандағы ара қатынасын анықтайды. 2. Ұлттық құрамын салыстырады. 3. Салыстыра отырып диаграмма тұрғызады. Тапсырма №2 Топпен жұмыс. Берілген мәтіндерді пайдаланып екі мемлекеттің демографиялық саясатын зерттейді (туу,өлім, табиғи өсім,өмір сүру ұзақтығы) және салыстырады (Қытай мен Қазақстан мысалында). Болашағына болжам жасайды
Халық санына болжам: Қазақстан___________________________________ Қытай______________________________________ Тапсырма орындалып болғасын топтар орындаған жұмыстарын қарсы топтармен алмастырып бағалайды. Бағалау дескрипторы. 1.Екі елдің демографиялық саясатын зерттейді. 2.Демографиялық жағдайын салыстырады. 3.Болашағына болжам жасайды. Бағалау:Топтар бір бірін график түрінде бағалау(стикер, смайлик) Жеке тапсырмалар 1-тапсырма. Кітапта берілген ақпараттармен танысып, талдау, топтар бір-бірлеріне сұрақ қою арқылы не түсінгендерін білу. 2-тапсырма. Физикалық- географиялық карта және атлатарды пайдаланып, картометриялық және визуалды әдіс арқылы бір көл туралы қысқаша ақпарат алу (мысалы Балқаш) -гео орны -қалай қалыптасты -ең терең жері -тұздылығы -ағынды, ағынсыз -экол проблемалары Карторафиялық әдістердің басқа әдістерден ерекшелігі және маңызы туралы қысқаша айту 3 тапсырма. Физикалық картаны және атластарды пайдаланып салыстырмалы географиялық әдістің көмегімен екі өзенді төмендегі белгілері бойынша салыстырып кестені толтыру.
|
Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды Жұп бойынша Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады |
Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай» Бағалау парақшасын толтырады. ҚБ Бағдаршам |
http://ikitap.kz/audiobook/5189-kerqula_atty_kendebaj/5189-kerqula_atty_kendebaj аудиокітап Алты томдық « |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы |
«Плюс-минус-қызықты» әдісі. Оқушыларға сабақ соңында кестені толтыру ұсынылады: П(+); М(-); Қ (қызықты). «П»-«плюс» бағанына сабақта ұнаған нәрсе жазылады: ақпарат, жұмыс түрлері, т.с.с. «М»-«минус» бағанына сабақтың ұнамаған немесе түсініксіз сәттері, оқушы пікірі бойынша оған ешқандай қажеттілігі жоқ ақпарат жазылады. «Қ»-«қызықты» бағанына оқушылар сабақта естіген қызықты мәліметтерді жазады, оған қоса тақырып бойынша білгісі келетін мәселелер бойынша мұғалімге сұрақтар жазуға болады. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
|
Мұғалімнің ауызша кері байланысы |
Ақпарат іздестіру кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау |
шағым қалдыра аласыз


