|
Бөлім: |
3-бөлім. Махаббат және абырой |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сарсенова Жулдыз Кенесбаевна |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 Қазақ әдебиеті |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Бақытсыз Жамал» романындағы кейіпкерлер |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу; 8.2.4.1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп, креативті жазу. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді. Шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп, креативті жазады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Психологиялық дайындық. «Тілектер тамшысы» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы тілек айтып, жағымды ахуал қалыптастыру. 3. QR код арқылы топқа блу. |
Оқушылар амандасады.
Жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастырады.
1-4 топқа бөлінеді. |
Ынталандыру сөздері |
Оқулық, жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Өткен білімді еске түсіру (үй жұмысын пысықтау) |
Оқушылар, сендер «Бақытсыз Жамал» романының мазмұнымен таныссыңдар. Олай болса, өткен білімді пысықтап, сұрақтарға жауап беріп көрейік. «Миға шабуыл» әдісі Wordwall платформасы арқылы өткенге шолу |
«Бақытсыз Жамал» романының мазмұнымен пысықтап, сұрақтарға жауап береді . «Миға шабуыл» әдісі Wordwall платформасы арқылы өткенге шолу жасайды. |
Мадақтау, оқушыны ынталандыру сөздері ҚБ: жарайсың |
Ғаламтор https://wordwall.net/ru/resource/62571985 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мұғалім сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстырады 1-тапсырма. «Драма» әдісі арқылы кейіпкерлерді тура және жанама мінездеулерге жіктеу. Топтық тапсырма Әңгіме желісін еске түсіре отырып, әңгіме кейіпкерлерін талда. Роман кейіпкерлері әр топқа Wordwall платформасы арқылы беріледі.
|
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. «Драма» әдісі арқылы кейіпкерлерді тура және жанама мінездеулерге жіктейді. Топтық тапсырма Әңгіме желісін еске түсіре отырып, кейіпкерлерін талдайды. Роман кейіпкерлері әр топқа Wordwall платформасы арқылы беріледі. 1.Жамал. 2.Ғали 3.Сәрсенбай 4.Байжан 5.Шолпан 6.Жұман |
Дескриптор: -кейіпкерлерді жіктейді – 4б. |
https://wordwall.net/ru/resource/62571985 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
2-тапсырма. «Сұрақтар бойынша талдау әдісі» арқылы берілген сұрақтарға жауап беру 1-топ «Кім?» тобы?
2-топ «Неге?» тобы: -Жамал неге диуана кісідей болып жүрді? 3-топ «Қашан?» тобы: -Жамал Жұманның үйінен қашан қашып шықты? 4-топ «Қалай?» тобы: -Жамал қалай жантәсілім қылды? 3-тапсырма. «Глоссарий» әдісі арқылы берілген үзіндіні креативті жазу. 1-топ. Шағын мәтін жазу. 2-топ. Мақал-мәтел. 3- топ. Бір шумақ өлең құрастыру. 4-топ. Диалог құрастыру. Ғали бұл арада айтып болдым деп домбыраны Жамалға ұсынғанда, отырған халық: «Мырза, тағы айта түсіңіз?»- деп өтініш айтқан соң, Ғали тағы да мынау өлеңді айта бастады. Жақсы қыз баға жетпес бір гауһар тас , Он алты, он жетіге жеткенде жас Жәннаттың пісіптұрған алмасындай, Қолжетпес, қандай жігіт ләззат алмас, Сұлу қыз рақаттың кілті емес пе? Қолынатүсіре алсаң, бардағыаш. Тізілген меруерттей отыз тісі. Нұрлы жүз, жайнаған көз, қиылған қас. Шекеде камшат бөрік, киген асыл, Сылдырлап алтын шолпы, иықта шаш, Бұралған тоты құстай мүшелері, Бозбала сұхбаттасқан болмай ма мас. Серт айтып уағдамен бел байласа. Айтар ма жақсы жігіт жұртқа сыр фаш? Шәрбатын ғашықтықтың татпағандар Ант беріп айтсаң дағы сірә нанбас Магниті сұлу қыздың күшті емес пе, Жігітті көңілі сүйген қайтіп тартпас, Астынан ақ тамақтың деміңді алсаң, Мойныңнан ақ білекті қайтіп артпас?! Ғали бұл өлеңді айтып болған соң, отырған ретінше Жамал айтты: Сөйле, тілім, шешіліп осындайда, Құрбылармен бір жерге қосылғанда. Отырмассың үнемі төрде бүйтіп, Еріксіз-ақ қоярсың тосылғанда. Қыз байғұс ел-жұртына келген қонақ, Мысалы, қызғалдақтай ғұмыры шолақ. Күн келер өз басынан ерік кетер, Жігіттің еркі өзінде - жылдың құсы, Ұшса да, я келсе де отырғысы. Мысалы, жазы болған жаққакетер Бір жердің қары жауып, туса қысы. Қыз байғұс қолға түскен сандуғаштай, Торында ғұмыры өтер кілтін ашпай. Сатады мал көп берген кісі болса, Кетеді жылап сорлы қарсыласпай. Бекіту: «Егер де...» әдісі арқылы өз көзқарасын білдіру.
|
2-тапсырма. «Сұрақтар бойынша талдау әдісі» арқылы берілген сұрақтарға жауап береді. 1-топ «Кім?» тобы?
2-топ «Неге?» тобы: -Жамал неге диуана кісідей болып жүрді? 3-топ «Қашан?» тобы: -Жамал Жұманның үйінен қашан қашып шықты? 4-топ «Қалай?» тобы: -Жамал қалай жантәсілім қылды? 3-тапсырма. «Глоссарий» әдісі арқыы берілген үзіндіні креативті жазады. 1-топ. Шағын мәтін жазу. 2-топ. Мақал-мәтел. 3- топ. Бір шумақ өлең құрастыру. 4-топ. Диалог құрастыру.
Бекіту: «Егер де...» әдісі «Егер де...» әдісі арқылы өз көзқарасын білдіреді.
|
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор: -дәлелді жауап береді – 1б.; -өз көзқарасын білдіреді – 1б. |
Слайд Оқулық, оқу құралдары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың соңы
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Сарсенова ЖулдызШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Зерттеу сабағы (ЛС)
Тақырып бойынша 24 материал табылды
Зерттеу сабағы (ЛС)Материал туралы қысқаша түсінік
Әрі ашық сабақ, әрі зерттеу сабағы үшін жасалған сабақ.
Материалдың қысқаша нұсқасы
Сабақтың барысы:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













