Зияткерлік дамыуында ауыткуы бар балалар

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Зияткерлік дамыуында ауыткуы бар балалар

Материал туралы қысқаша түсінік
Зияткерлік дамыуында ауыткуы бар балаларды жалпы білім беруді бағыттау
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ақсукент Гуманитарлық техникалық

колледж директорының

оқу ісі жөніндегі орынбасары

___________ Ш.Давлетова

«_23 »___10___2025ж.




САБАҚ ЖОСПАРЫ Топ атауы: МДО 231 Модуль /пән атауы: ОН.1.3. Коррекциялық педагогикасы мен психологиясының негіздерің қолдану. 1.Сабақтың тақырыбы: Дефектологтың рөлі мен функциялары 2.Сабақ түрі: Теориялық сабақ. 3.Сабақтың мақсаты, міндеттері : Дефектолог маманының білім беру жүйесіндегі орны мен маңызын анықтау, оның ерекше білім беруді қажет ететін балалармен жүргізетін түзету-дамыту, диагностикалық, педагогикалық және кеңес беру қызметтерін түсіндіру. 4.Сабақтың тәрбиелік мақсаты : Студенттерді адамгершілік көзқарасты, мейірімділік пен төзімділікті қалыптастыру дефектолог мамандығына құрметпен қарауға, көмек көрсетуге дайын болуға, әлеуметтік жауапкершілік сезімін дамыту. 5.Сабақтың дамытушылық мақсаты : Студенттердің логикалық ойлауын, кәсіби қызығушылығын, талдау және салыстыру қабілетін дамыту , дефектологтың рөлі мен қызметтері туралы түсініктерін тереңдету арқылы арнайы педагогика саласындағы білімдерін кеңейту. 6. 1 Сабақты жабдықтау : Тақта, бор , интерактивтктивті тақта. 6.2 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер: 1 "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту" - А.Қ. Жунусова. Бұл кітапта мектепке дейінгі білім беру жүйесінің теориялық негіздері мен практикалық аспектілері қарастырыла 2 "Мектепке дейінгі білім беру: теориясы мен практикасы" - М.Х. Нургалиева. Бұл еңбек мектепке дейінгі білім беру мен тәрбиенің мәнін, мақсаттары мен міндеттерін талдайды. 3 "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту: теория, әдістеме, практика" - С.Ж. Мусин. Кітапта мектепке дейінгі мекемелерде қолданылатын әдістемелік тәсілдер мен практикалық тәжірибе туралы ақпарат берілген 7. Сабақ бойынша рефлексия : Бүгінгі сабақта мен –Жасыл түс -Барлығын түсіндім , Сары түс -Біраз сұрақтарым бар , Қызыл түс - Түсінбедім . 8. Үй тапсырмаса Сабақ жоспарының берілген тармақтары міндетті болып табылады. Оқытушы пән ерекшеліктерін және білім алушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, қосымша элементтерді енгізе алады Сабақтың барысы :

Жоспарланған уақыт

Оқытушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)

Аудиторияның дайындығын тексеру. Студенттердің сабаққа қатысуын тексеру. Сабақтың мақсатымен, мазмұнымен және жұмыс кезеңдерімен таныстыру

Аптаның дайексөзі

(10мин)




Үй тапсырма-сын сұрау (15 мин)

Логопедтің қызметі және түзету жұмыстары өткен сабақтың тақырыбың сура арқылы есте сақтау қабілеті дамыту.

Өткен сабақты қорытындылау (5 мин)

1 Баланың сөйлеу тілін ерте түзетудің маңызы қандай? 2 Логопедтің жұмысында қандай заманауи технологиялар мен бағдарламалар қолданылады? 3 Логопед маманына қойылатын кәсіби және этикалық талаптар қандай? 4 Мектеп жасына дейінгі балалармен логопед қалай жұмыс жүргізеді? 5 Тіл кемшіліктері баланың психологиялық дамуына қалай әсер етеді?

Жаңа сабақты тусіндіру

(25-30мин)

Дефектологтың рөлі мен функциялары ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалармен жұмыс істейтін маман екенін ескеру қажет. Дефектолог бұл арнайы педагог, ол балалардың психофизикалық дамуына байланысты бұзылыстарды түзетуге, дамытуға және оқытуға бағытталған жұмыс жүргізеді. Балалардың дамуындағы әртүрлі бұзылыстарды (ақыл-ой, сөйлеу, есту, көру, қимыл-қозғалыс, мінез-құлық, аутизм , даун синдромы , дцп және т.б.) түзетуге, дамытуға және оқытуға бағытталған педагогикалық жұмыс жүргізеді. 1 Диагностикалық:
Баланың даму деңгейін, сөйлеу, ойлау, моторика, эмоционалдық және әлеуметтік жағдайларын бағалайды.
2 Түзету-дамыту:
Арнайы әдістер мен бағдарламалар арқылы баланың кемшіліктерін түзетуге, мүмкіндіктерін дамытуға бағытталған жұмыс жүргізеді.
3 Оқыту:
Баланы оқытуда оның ерекшеліктерін ескере отырып, жеке немесе шағын топтармен арнайы бағдарламалар бойынша сабақ өткізеді.
4 Психологиялық-педагогикалық қолдау:
Баланың өзін-өзі дамытуына, әлеуметтенуіне, мектепке бейімделуіне көмек көрсетеді.
5 Ата-аналармен жұмыс:
Ата-аналарға кеңес беріп, оларды баламен үйде дұрыс жұмыс істеуге үйретеді.
6 Балабақша ұжымымен өзара байланыс:
Тәрбиешілермен , логопедтермен, психологтармен бірлесе отырып қолдау көрсетеді.

Ситуациялық

сұрақтарға жауап беру;

    1. мин)

1 Дефектолог деген кім? Оның негізгі кәсіби рөлі қандай? 2 Дефектологтың басты функциялары мен міндеттері қандай? 3 Дефектолог пен логопедтің айырмашылығы неде? 4 Дефектолог қандай балалармен жұмыс істейді? 5 Дефектологтың түзету-дамыту жұмыстарының ерекшеліктері қандай? 6 Психологиялық-педагогикалық жұмысына дефектолог қалай қатысады? 7 Арнайы білім беру бағдарламасын әзірлеуде дефектологтың рөлі қандай?

Қорытынды

(3 -5мин)


Дефектологтың рөлі ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың білім алуға, дамуға және әлеуметтенуге деген құқықтарын қамтамасыз ету. Оның функциялары диагностика жасау, жеке даму бағдарламасын құру, түзету-дамыту сабақтарын өткізу, ата-аналармен және педагогтармен тығыз жұмыс жүргізу арқылы баланың толыққанды дамуына жағдай жасау.

Рефлексия

(3 -5мин)


Сабақтың соңында білімгерлер рефлексия жасайды:

- нені үйренді;

- не нәрсе түсініксіз болып қалды;

- немен қайта жұмыс жасау керек.

Бағалау (3-5мин)

Сабақта қатысқан студенттер бағаланады.

Үй тапсырмасы

(2-5мин)

« Дефектологтың қоғамдағы маңызы » тақырыпқа байланысты эссе жазып келу.


Әдіскер: __________ Туребеков Т.Д. Дайындаған оқытушы : ________Кожакулова А.С.























Ақсукент Гуманитарлық техникалық

колледж директорының

оқу ісі жөніндегі орынбасары

___________ Ш.Давлетова

«_22 »___10___2025ж.






САБАҚ ЖОСПАРЫ Топ атауы: МДО 231 Модуль /пән атауы: ОН.1.3. Коррекциялық педагогикасы мен психологиясының негіздерің қолдану. 1.Сабақтың тақырыбы: Логопедтің қызметі және түзету жұмыстары 2.Сабақ түрі: Теориялық сабақ. 3.Сабақтың мақсаты, міндеттері : Балалар мен ересектердегі сөйлеу, тіл, дауыс және қарым-қатынас дағдыларындағы бұзылыстарды анықтап, түзету және алдын алу. 4.Сабақтың тәрбиелік мақсаты : Логопедиялық жұмыс тек сөйлеу кемшіліктерін түзету ғана емес, сонымен қатар баланың жеке тұлғасын қалыптастыруға, оның әлеуметтік және эмоционалдық дамуына, мінез-құлқын тәрбиелеуге бағытталады. 5.Сабақтың дамытушылық мақсаты : Баланың сөйлеу тілімен қатар, оның жалпы танымдық, психологиялық және шығармашылық қабілеттерін дамыту. 6. 1 Сабақты жабдықтау : Тақта, бор , интерактивтктивті тақта. 6.2 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер: 1 "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту" - А.Қ. Жунусова. Бұл кітапта мектепке дейінгі білім беру жүйесінің теориялық негіздері мен практикалық аспектілері қарастырыла 2 "Мектепке дейінгі білім беру: теориясы мен практикасы" - М.Х. Нургалиева. Бұл еңбек мектепке дейінгі білім беру мен тәрбиенің мәнін, мақсаттары мен міндеттерін талдайды. 3 "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту: теория, әдістеме, практика" - С.Ж. Мусин. Кітапта мектепке дейінгі мекемелерде қолданылатын әдістемелік тәсілдер мен практикалық тәжірибе туралы ақпарат берілген 7. Сабақ бойынша рефлексия : Бүгінгі сабақта мен –Жасыл түс -Барлығын түсіндім , Сары түс -Біраз сұрақтарым бар , Қызыл түс - Түсінбедім . 8. Үй тапсырмаса Сабақ жоспарының берілген тармақтары міндетті болып табылады. Оқытушы пән ерекшеліктерін және білім алушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, қосымша элементтерді енгізе алады Сабақтың барысы :

Жоспарланған уақыт

Оқытушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)

Аудиторияның дайындығын тексеру. Студенттердің сабаққа қатысуын тексеру. Сабақтың мақсатымен, мазмұнымен және жұмыс кезеңдерімен таныстыру

Аптаның дайексөзі

(10мин)




Үй тапсырма-сын сұрау (15 мин)

Арнайы педагогтың кәсіби қызметі өткен сабақтың тақырыбың сура арқылы есте сақтау қабілеті дамыту.

Өткен сабақты қорытындылау (5 мин)

1 Арнайы педагогтың кәсіби міндеттері қандай ? 2 Арнайы педагог қандай мамандармен тығыз байланыста жұмыс істейді? 3 Егер бала жаңа ортаға бейімделе алмай жатса, арнайы педагог не істеуі керек? 4 Әр түрлі даму бұзылыстары бар балалармен қалай қарым-қатынас орнатуға болады? 5 Әлеуметтік орта бала дамуына қалай әсер етеді? 6 Арнайы педагог қандай түзету-дамыту бағдарламаларын қолданады? 7 Сөйлеу, ойлау, моторика, әлеуметтік дағдыларды дамыту үшін қандай жаттығулар бар? 8 Жеке жұмыс пен топтық жұмыс арасындағы айырмашылық қандай? 9 Арнайы балаға оқу бағдарламасы қалай бейімделеді?

Жаңа сабақты тусіндіру

(25-30мин)

Баланың жан-жақты дамуы үшін тіл мен сөйлеудің маңызы ерекше. Сөйлеу адамның басқа адамдармен қарым-қатынас жасауының басты құралы. Бірақ, өкінішке қарай, кейбір балаларда сөйлеу қабілетінде түрлі бұзылыстар кездесіп жатады. Осындай жағдайда көмекке келетін маман логопед. Логопедтің қызметі баланың дұрыс сөйлеп, өз ойын еркін жеткізе білуіне жағдай жасауға бағытталған. Логопед бұл тек дыбысты түзететін маман ғана емес, сонымен қатар сөйлеудің барлық компоненттерімен: дыбыстық мәдениетпен, сөздік қорымен, грамматикалық құрылымдармен, сөйлеу мәнерімен жұмыс істейтін кешенді педагог. Оның қызметі баланың сөйлеуін зерттеуден басталады. Ең алдымен логопед арнайы әдістемелер арқылы баланың сөйлеуіндегі кемшіліктерді анықтайды. Содан кейін сол бұзылысты түзетуге арналған жеке немесе топтық жұмыс жоспары құрылады. Логопед артикуляциялық жаттығулар арқылы тіл бұлшықеттерін дамытып, дұрыс айту дағдысын қалыптастырады. Ал егер баланың сөздік қоры аз болса немесе сөйлем құрастыруда қиналса, онда оған жаңа сөздер үйретіліп, грамматикалық құрылымдарды қолдану дағдылары дамытылады. Сонымен қатар, логопедтер кекештену, дисграфия, дислексия сияқты күрделі бұзылыстармен де жұмыс істейді.

Ситуациялық

сұрақтарға жауап беру;

    1. мин)

1 Логопед алғашқы тексеруді қалай өткізеді? 2 Балада сөйлеу бұзылысы бар екенін қалай анықтауға болады? 3 Сөйлеу бұзылыстарының негізгі түрлері қандай? 4 Логопедиялық диагностика кезінде қандай әдістер қолданылады? 5 Ата-аналар тексеру кезінде не істеуі керек?

Қорытынды

(3 -5мин)


Логопед мамандығы үлкен жауапкершілікті, төзімділікті және кәсіби шеберлікті қажет ететін сала. Сөйлеу адамның қоғамдағы орнын анықтайтын басты құрал. Сондықтан логопедтің көмегі баланың болашағына жасалған маңызды инвестиция. Әрбір бала дұрыс, анық, еркін сөйлей алуы тиіс. Бұл жолда логопедтің атқаратын рөлі орасан зор.

Рефлексия

(3 -5мин)


Сабақтың соңында білімгерлер рефлексия жасайды:

- нені үйренді;

- не нәрсе түсініксіз болып қалды;

- немен қайта жұмыс жасау керек.

Бағалау (3-5мин)

Сабақта қатысқан студенттер бағаланады.

Үй тапсырмасы

(2-5мин)

Логопедтің жаттығулардың түрлерің жазып келу


Әдіскер: __________ Туребеков Т.Д. Дайындаған оқытушы : ________Кожакулова А.С.





































Ақсукент Гуманитарлық техникалық

колледж директорының

оқу ісі жөніндегі орынбасары

___________ Ш.Давлетова

«_16 »___10___2025ж.






САБАҚ ЖОСПАРЫ Топ атауы: МДО 231 Модуль /пән атауы: ОН.1.3. Коррекциялық педагогикасы мен психологиясының негіздерің қолдану. 1.Сабақтың тақырыбы: Арнайы педагогтың кәсіби қызметі 2.Сабақ түрі: Теориялық сабақ. 3.Сабақтың мақсаты, міндеттері : Ерекше білім беруді қажет ететін балалардың жеке ерекшеліктері мен мүмкіндіктерін ескере отырып, балалардың оқу-тәрбие процесін тиімді ұйымдастыруға және олардың дамуына қолайлы жағдай жасауға бағытталған. 4.Сабақтың тәрбиелік мақсаты : Білім берумен шектелмейді, ол баланың жан-жақты дамуына, қоғамда өз орнын табуына, толыққанды азамат болып қалыптасуына жағдай жасауға бағытталған процесс. 5.Сабақтың дамытушылық мақсаты : Баланың тек оқу жетістіктеріне емес, сонымен қатар оның жеке қабілеттері мен потенциалын ашуға, өмірлік маңызды дағдыларды қалыптастыруға бағытталған. 6. 1 Сабақты жабдықтау : Тақта, бор , интерактивтктивті тақта. 6.2 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер: 1 "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту" - А.Қ. Жунусова. Бұл кітапта мектепке дейінгі білім беру жүйесінің теориялық негіздері мен практикалық аспектілері қарастырыла 2 "Мектепке дейінгі білім беру: теориясы мен практикасы" - М.Х. Нургалиева. Бұл еңбек мектепке дейінгі білім беру мен тәрбиенің мәнін, мақсаттары мен міндеттерін талдайды. 3 "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту: теория, әдістеме, практика" - С.Ж. Мусин. Кітапта мектепке дейінгі мекемелерде қолданылатын әдістемелік тәсілдер мен практикалық тәжірибе туралы ақпарат берілген 7. Сабақ бойынша рефлексия : Бүгінгі сабақта мен –Жасыл түс -Барлығын түсіндім , Сары түс -Біраз сұрақтарым бар , Қызыл түс - Түсінбедім . 8. Үй тапсырмаса Сабақ жоспарының берілген тармақтары міндетті болып табылады. Оқытушы пән ерекшеліктерін және білім алушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, қосымша элементтерді енгізе алады Сабақтың барысы :

Жоспарланған уақыт

Оқытушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)

Аудиторияның дайындығын тексеру. Студенттердің сабаққа қатысуын тексеру. Сабақтың мақсатымен, мазмұнымен және жұмыс кезеңдерімен таныстыру

Аптаның дайексөзі

(10мин)




Үй тапсырма-сын сұрау (15 мин)

Қазіргі замандағы педагогикалық зерттеулер өткен сабақтың тақырыбың сура арқылы есте сақтау қабілеті дамыту.

Өткен сабақты қорытындылау (5 мин)

1 Қазіргі заманда педагогикалық зерттеулердің маңыздылығы неде? 2 Қандай заманауи педагогикалық мәселелер зерттеуді қажет етеді? 3 Қазіргі педагогикалық зерттеулердің негізгі бағыттары қандай?

Жаңа сабақты тусіндіру

(25-30мин)

Білім беру қажеттіліктері балалармен және ересектермен жұмыс істейтін маманның кәсіби міндеттері мен функцияларын қамтитын сала. Арнайы педагог инклюзивті немесе арнайы білім беру мекемелерінде балалардың жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, білім беру, дамыту, түзету және әлеуметтендіру жұмыстарын жүргізеді. Арнайы педагогтың негізгі кәсіби міндеттері:

1 Диагностика: Баланың даму деңгейін, танымдық процестерін, эмоциялық-жеке ерекшеліктерін зерттеу Психологиялық-педагогикалық диагностика жүргізу Әр баланың жеке білім беру қажеттіліктерін анықтау.

2 Жеке білім беру бағдарламаларын әзірлеу:Әр балаға жеке оқу жоспарын құру , сабақ мазмұнын балаларға бейімдеу. Педагогикалық тәсілдерді таңдауда сараланған, жеке көзқарас қолдану.

3 Түзету-дамыту жұмысы Логопедиялық, психокоррекциялық, моториканы дамытуға бағытталған жұмыстар Танымдық және әлеуметтік дағдыларды дамыту . Өз-өзіне қызмет ету, қарым-қатынас жасау қабілеттерін қалыптастыру.

4 Оқу процесін ұйымдастыру: Әдістемелік құралдарды дайындау Оқытуда арнайы педагогика мен психология қағидаларын қолдану; Инклюзивті ортада балалардың толыққанды білім алуына жағдай жасау.

5 Ата-аналармен және мамандармен жұмыс: Ата-аналарға кеңес беру және психологиялық-педагогикалық қолдау көрсету Психолог, логопед, дефектолог, әлеуметтік педагогпен бірлесіп жұмыс істеу; Командалық жұмыста балаға кешенді қолдау көрсету.

Арнайы педагогтың кәсіби этикасы мен дағдылары:

Эмпатия және шыдамдылық , коммуникативтік дағдылар , жоғары кәсіби жауапкершілік , инновациялық әдістер мен технологияларды қолдана білу және үздіксіз кәсіби даму және білімін жетілдіру.

Ситуациялық

сұрақтарға жауап беру;

(5-8 мин)

1 Арнайы педагогтың кәсіби қызметінің негізгі бағыттары қандай? 2 Ерекше білім беруді қажет ететін балаларға қандай қолдау түрлері көрсетіледі ? 3 Арнайы педагогтың кәсіби міндеттері қандай ? 4 Арнайы педагог қандай мамандармен тығыз байланыста жұмыс істейді? 5 Егер бала жаңа ортаға бейімделе алмай жатса, арнайы педагог не істеуі керек? 6 Арнайы педагог үйде оқытылатын балаға қандай көмек көрсете алады? 7 Қиын оқушымен жұмыс барысында арнайы педагог қандай тәсілдер қолданады? 8 Арнайы педагогтың кәсіби этикасы дегеніміз не?

Қорытынды

(3 -5мин)


Педагогтің жоғары кәсіби біліктілікті, адамгершілік қасиеттерді, шығармашылық пен шыдамдылықты талап етеді. Арнайы педагог баланың жеке ерекшеліктерін ескере отырып, оған білім берумен қатар, түзету-дамыту, тәрбиелеу, бейімдеу жұмыстарын жүргізеді. Сонымен қатар ата-аналармен және басқа мамандармен тығыз байланыста жұмыс істеп, баланың жан-жақты дамуына ықпал етеді.

Рефлексия

(3 -5мин)


Сабақтың соңында білімгерлер рефлексия жасайды:

- нені үйренді;

- не нәрсе түсініксіз болып қалды;

- немен қайта жұмыс жасау керек.

Бағалау (3-5мин)

Сабақта қатысқан студенттер бағаланады.

Үй тапсырмасы

(2-5мин)

« Мен арнайы педагогпың » тақырыпқа презентация жазып келу.


Әдіскер: __________ Туребеков Т.Д. Дайындаған оқытушы : ________Кожакулова А.С.













































Ақсукент Гуманитарлық техникалық

колледж директорының

оқу ісі жөніндегі орынбасары

___________ Ш.Давлетова

«_15 »___10___2025ж.








САБАҚ ЖОСПАРЫ Топ атауы: МДО 231 Модуль /пән атауы: ОН.1.3. Коррекциялық педагогикасы мен психологиясының негіздерің қолдану. 1.Сабақтың тақырыбы: Қазіргі замандағы педагогикалық зерттеулер 2.Сабақ түрі: Теориялық сабақ. 3.Сабақтың мақсаты, міндеттері : Білім беру процесін ғылыми негізде жетілдіру, заманауи талаптарға сай оқыту мен тәрбиелеу әдістерін дамыту, балалардың тұлғалық және зияткерлік дамуын қамтамасыз ететін тиімді педагогикалық тәсілдерді меңғеру. 4.Сабақтың тәрбиелік мақсаты : Білім алушылардың рухани-адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру, ұлттық құндылықтарды дәріптеу, тұлғаның әлеуметтенуіне және қоғамда толыққанды өмір сүруіне ықпал ететін тәрбиелік жүйені ғылыми тұрғыдан тәрбиелеу. 5.Сабақтың дамытушылық мақсаты : Танымдық қабілеттерін, шығармашылық ойлауын, жеке тұлғалық және зияткерлік әлеуетін жан-жақты дамытуға ықпал ететін тиімді педагогикалық әдіс-тәсілдерді ғылыми тұрғыда зерделеу және тәжірибеге енгізу. 6. 1 Сабақты жабдықтау : Тақта, бор , интерактивтктивті тақта. 6.2 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер: 1 "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту" - А.Қ. Жунусова. Бұл кітапта мектепке дейінгі білім беру жүйесінің теориялық негіздері мен практикалық аспектілері қарастырыла 2 "Мектепке дейінгі білім беру: теориясы мен практикасы" - М.Х. Нургалиева. Бұл еңбек мектепке дейінгі білім беру мен тәрбиенің мәнін, мақсаттары мен міндеттерін талдайды. 3 "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту: теория, әдістеме, практика" - С.Ж. Мусин. Кітапта мектепке дейінгі мекемелерде қолданылатын әдістемелік тәсілдер мен практикалық тәжірибе туралы ақпарат берілген 7. Сабақ бойынша рефлексия : Бүгінгі сабақта мен –Жасыл түс -Барлығын түсіндім , Сары түс -Біраз сұрақтарым бар , Қызыл түс - Түсінбедім . 8. Үй тапсырмаса Сабақ жоспарының берілген тармақтары міндетті болып табылады. Оқытушы пән ерекшеліктерін және білім алушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, қосымша элементтерді енгізе алады Сабақтың барысы :

Жоспарланған уақыт

Оқытушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)

Аудиторияның дайындығын тексеру. Студенттердің сабаққа қатысуын тексеру. Сабақтың мақсатымен, мазмұнымен және жұмыс кезеңдерімен таныстыру

Аптаның дайексөзі

(10мин)




Үй тапсырма-сын сұрау (15 мин)

Креативті білім беру әдістері өткен сабақтың тақырыбың сура арқылы есте сақтау қабілеті дамыту.

Өткен сабақты қорытындылау (5 мин)

2 Креативті әдістер мен дәстүрлі әдістердің айырмашылығы қандай? 3 Неліктен қазіргі заманда креативті оқыту маңызды? 4 Креативті әдістер баланың қандай қабілеттерін дамытады?

Жаңа сабақты тусіндіру

(25-30мин)

Қазіргі замандағы педагогикалық зерттеулер білім беру саласындағы теориялық және тәжірибелік мәселелерді терең талдау мен тиімді шешімдер ұсынуға бағытталған ғылыми-ізденістік әрекет. Бұл зерттеулер білім беру процесінің сапасын арттыру, оқыту әдістерін жетілдіру, бала мен педагог арасындағы өзара әрекетермен оңтайландыру, цифрлық технологияларды енгізу, инклюзивті білім беруді дамыту сияқты маңызды мәселелерді қамтиды.

Қазіргі педагогикалық зерттеулердің негізгі бағыттары:

1 Цифрлық білім беру технологиялары 2 Инновациялық оқыту әдістері
3 Оқушының жеке ерекшеліктерін ескеру 4 Педагогтың кәсіби дамуы
5 Білім берудегі бағалау жүйесі
6 Білім беру философиясы мен құндылықтары


Білім беру жүйесін заманауи талаптарға бейімдеудің басты құралы. Мұндай зерттеулердің нәтижелері мұғалімдердің тәжірибесін жетілдіруге, балалардың қызығушылықа арттыруға және жалпы білім сапасын жақсартуға ықпал етеді.

Ситуациялық

сұрақтарға жауап беру;

(5-8 мин)

1 Қазіргі заманда педагогикалық зерттеулердің маңыздылығы неде? 2 Қандай заманауи педагогикалық мәселелер зерттеуді қажет етеді? 3 Қазіргі педагогикалық зерттеулердің негізгі бағыттары қандай? 4 Инновациялық оқыту әдістері қандай зерттеулерге негізделген? 5 Цифрлық технологиялар педагогикада қалай зерттеледі?

Қорытынды

(3 -5мин)


Педагогикалық зерттеулердің нәтижелері педагогтің кәсіби дамуына, балалардың тұлғалық қалыптасуына және білім беру мазмұнының жаңаруына оң әсерін тигізеді. Білім беру саласындағы жаһандық өзгерістерге жауап беру үшін ғылымға негізделген, инновациялық шешімдер аса қажет. Сондықтан қазіргі педагогикалық зерттеулер болашақ ұрпақты сапалы біліммен қамтамасыз етудің және ұлттық білім беру жүйесін жетілдірудің басты мақсаты.

Рефлексия

(3 -5мин)


Сабақтың соңында білімгерлер рефлексия жасайды:

- нені үйренді;

- не нәрсе түсініксіз болып қалды;

- немен қайта жұмыс жасау керек.

Бағалау (3-5мин)

Сабақта қатысқан студенттер бағаланады.

Үй тапсырмасы

(2-5мин)

«Қазіргі педагогикалық зерттеулердің білім беру жүйесіндегі рөлі» тақырыпқа слайд жасап келу.



Әдіскер: __________ Туребеков Т.Д. Дайындаған оқытушы : ________Кожакулова А.С.































Ақсукент Гуманитарлық техникалық

колледж директорының

оқу ісі жөніндегі орынбасары

___________ Ш.Давлетова

«_9 »___10___2025ж.






САБАҚ ЖОСПАРЫ Топ атауы: МДО 231 Модуль /пән атауы: ОН.1.3. Коррекциялық педагогикасы мен психологиясының негіздерің қолдану. 1.Сабақтың тақырыбы: Креативті білім беру әдістері 2.Сабақ түрі: Теориялық сабақ. 3.Сабақтың мақсаты, міндеттері : Білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін, сыни ойлауын және өмірлік дағдыларын дамыту арқылы оларды жан-жақты, ойлай алатын тұлға ретінде қалыптастыру. 4.Сабақтың тәрбиелік мақсаты : Балаларды адамгершілік, эстетикалық, әлеуметтік және мәдени құндылықтарын қалыптастыру арқылы оны шығармашыл, жауапкершілігі жоғары, ынтымақты және белсенді азамат ретінде тәрбиелеу. 5.Сабақтың дамытушылық мақсаты : Балалардың шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін дамыту; тапсырмалар арқылы олардың қиялын, зияткерлік белсенділігін арттыру. 6. 1 Сабақты жабдықтау : Тақта, бор , интерактивтктивті тақта. 6.2 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер: 1 "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту" - А.Қ. Жунусова. Бұл кітапта мектепке дейінгі білім беру жүйесінің теориялық негіздері мен практикалық аспектілері қарастырыла 2 "Мектепке дейінгі білім беру: теориясы мен практикасы" - М.Х. Нургалиева. Бұл еңбек мектепке дейінгі білім беру мен тәрбиенің мәнін, мақсаттары мен міндеттерін талдайды. 3 "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту: теория, әдістеме, практика" - С.Ж. Мусин. Кітапта мектепке дейінгі мекемелерде қолданылатын әдістемелік тәсілдер мен практикалық тәжірибе туралы ақпарат берілген 7. Сабақ бойынша рефлексия : Бүгінгі сабақта мен –Жасыл түс -Барлығын түсіндім , Сары түс -Біраз сұрақтарым бар , Қызыл түс - Түсінбедім . 8. Үй тапсырмаса Сабақ жоспарының берілген тармақтары міндетті болып табылады. Оқытушы пән ерекшеліктерін және білім алушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, қосымша элементтерді енгізе алады Сабақтың барысы :

Ұйымдастыру кезеңі: (5 мин )

Аудиторияның дайындығын тексеру. Студенттердің сабаққа қатысуын тексеру. Сабақтың мақсатымен, мазмұнымен және жұмыс кезеңдерімен таныстыру

Өткен сабақты қорытындылау: (5 мин )

Психикалық дамуында ауыру бар балалар өткен сабақтың тақырыбың сура арқылы есте сақтау қабілеті дамыту.

Жаңа сабақ (50 мин )


Креативті оқыту дегеніміз – баланың шығармашылық қабілетін дамытуға бағытталған оқыту түрі. Мұндай әдістер балаларды тек дайын білімді қабылдаушы емес, керісінше білімді өз бетімен іздейтін, ойлайтын, талдайтын, жаңа шешімдер табатын тұлға ретінде тәрбиелейді.

Креативті әдістердің ішінде жиі қолданылатың бірінші – "миға шабуыл" (brainstorming). Бұл әдіс арқылы балаларға бір мәселе бойынша өз ойларын еркін айтуға мүмкіндік береді.

Екінші тиімді тәсіл – "жобалық оқыту" (project-based learning). Балалар бір тақырыпқа байланысты зерттеу жүргізіп, өз идеяларын ұсынады. Мысалы, менің жақың досым тақырыбында бейнеролікті , немесе сурет салу. Мұндай жұмыстар олардың шығармашылықпен қатар, зерттеу, жоспарлау және ынтымақтастық дағдыларын дамытады.

Сонымен қатар, "рөлдік ойындар", "ситуациялық тапсырмалар", "ойша карта жасау", "дизайн-ойлау" сияқты әдістер де балалардың креативті қабілетін арттырады. Олар күнделікті өмірмен байланысты болғандықтан, бала өз тәжірибесімен байланыс орнатып, оқу процесіне белсене қатысады.

Креативті әдістердің тағы бір маңызды ерекшелігі балаларды эмоционалдық интеллектін де дамытады. Арт-терапиялық әдістер, мысалы музыка, сурет салу, театрландырылған көріністер баланың ішкі әлемін байытып, өзін еркін білдіруге мүмкіндік береді.



Қорытынды:

Қреативті білім беру әдістері заманауи білім берудің ажырамас бөлігі. Ол балаларды болашақ өмірге дайындап, оларды өз бетінше ойлауға, шешім қабылдауға, және шығармашылықпен әрекет етуге үйретеді. Педагогтің міндеті осындай әдістерді тиімді қолданып, әр баланың бойындағы қабілетті ашуға жағдай жасау. Өйткені, креативті ойлайтын тұлға болашақ қоғамның қозғаушы күші.

Сабақтың қортыңдысы : (5 мин )

1 Креативті білім беру дегеніміз не? 2 Креативті әдістер мен дәстүрлі әдістердің айырмашылығы қандай? 3 Неліктен қазіргі заманда креативті оқыту маңызды? 4 Креативті әдістер баланың қандай қабілеттерін дамытады? 5 Қай креативті әдіс сен үшін тиімді деп ойласың? Себебін түсіндір.

Сабақ бойынша рефлексия : (5 мин )


Бағалау: (5 мин )

Сабақта қатысқан студенттер бағаланады.

Үйге тапсырма : (5 мин )

Болашақта қандай креативті әдістерді қолданар едін қысқаша сипатап айтып беру.



Әдіскер: __________ Туребеков Т.Д. Дайындаған оқытушы: ________Кожакулова А.С.



































Ақсукент Гуманитарлық техникалық

колледж директорының

оқу ісі жөніндегі орынбасары

___________ Ш.Давлетова

«_8 »___10___2025ж.
































Ақсукент Гуманитарлық техникалық

колледж директорының

оқу ісі жөніндегі орынбасары

___________ Ш.Давлетова

«_2 »___10___2025ж.






САБАҚ ЖОСПАРЫ Топ атауы: МДО 231 Модуль /пән атауы: ОН.1.3. Коррекциялық педагогикасы мен психологиясының негіздерің қолдану. 1.Сабақтың тақырыбы: Қимыл қозғалыс аппараты бұзылған балалар 2.Сабақ түрі: Теориялық сабақ. 3.Сабақтың мақсаты, міндеттері : Қимыл қозғалыс аппараты бұзылған балалар туралы жалпы түсінік қалыптастыру. Аталған бұзылыстың себептері, түрлері және ерекшеліктері туралы білім беру. Бұл балалардың даму мүмкіндіктері түсіндіру. 4.Сабақтың тәрбиелік мақсаты : Студенттерге мейірімділік, жанашырлық, төзімділік сияқты адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру. Ерекше балаларға деген дұрыс көзқарас пен құрмет сезімін тәрбиелеу. 5.Сабақтың дамытушылық мақсаты : Студенттерге ойлау қабілетін, логикалық пайымдауын және талдау жасау дағдыларын дамыту. Ерекше қажеттілігі бар балаларға қатысты мәселелерге сыни тұрғыдан қарап, жеке пікір қалыптастыруға ықпал ету. Қоғамдағы әлеуметтік әділеттілік, тең мүмкіндік, адам құқығы секілді ұғымдарды түсініп, қолдана білу дағдыларын жетілдіру. 6.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер: 1 "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту" - А.Қ. Жунусова. Бұл кітапта мектепке дейінгі білім беру жүйесінің теориялық негіздері мен практикалық аспектілері қарастырыла 2 "Мектепке дейінгі білім беру: теориясы мен практикасы" - М.Х. Нургалиева. Бұл еңбек мектепке дейінгі білім беру мен тәрбиенің мәнін, мақсаттары мен міндеттерін талдайды. 3 "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту: теория, әдістеме, практика" - С.Ж. Мусин. Кітапта мектепке дейінгі мекемелерде қолданылатын әдістемелік тәсілдер мен практикалық тәжірибе туралы ақпарат берілген 7. Сергігу сәті : «Ойлы болсаң , озып көр» Жұмбақ шешу арқылы ойлау қабилетің дамытады. 8. Сабақ бойынша рефлексия : Бүгінгі сабақта мен –Жасыл түс -Барлығын түсіндім , Сары түс -Біраз сұрақтарым бар , Қызыл түс - Түсінбедім . 9. Үй тапсырмаса Сабақ жоспарының берілген тармақтары міндетті болып табылады. Оқытушы пән ерекшеліктерін және білім алушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, қосымша элементтерді енгізе алады Сабақтың барысы :



Ұйымдастыру кезеңі: (5 мин )

Аудиторияның дайындығын тексеру. Студенттердің сабаққа қатысуын тексеру. Сабақтың мақсатымен, мазмұнымен және жұмыс кезеңдерімен таныстыру

Техник қауіпсіздік ережелері : (5 мин )

Техника қауіпсіздік ережелері – жұмыс орнында немесе өндірісте еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін сақталуы қажет ережелер мен талаптар жиынтығы. Бұл ережелер әр түрлі жағдайларда қызметкерлердің денсаулығы мен өмірін қорғауға бағытталған.Негізгі техника қауіпсіздік ережелері: 1. Жұмыс алдында дайындық:Оқу орындарды мұқият тексеріп, қажет құрал-саймандар мен жабдықтардың жарамдылығын тексеріңіз.Тек жұмысқа жарамды, стандартқа сай құралдарды қолданыңыз.Қорғаныс киімін (қолғап, каска, көзілдірік және т.б.) киіңіз. 2. Құралдар мен жабдықтарды дұрыс қолдану:Әрбір құралдың қолдану нұсқаулығын оқып, оны дұрыс қолданыңыз.Электр жабдықтарын ылғалдан алыс ұстаңыз және қолдарыңыз қ Коррекциялық педагогика мен психологияның мақсаты мен міндеттері ұрғақ болуын қадағалаңыз.

Өткен сабақты қорытындылау: (5 мин )

Өткенді сабақтың тақыптың : Сөйлеу тілі бұзылған балалармен жұмыс тақырыбыңда үй тапсырмасың сура арқылы есте сақтау қабілеті дамыту.

Жаңа сабақ (30 мин )


Қимыл-қозғалыс аппараты бұзылған балалар жүйесінде ауытқуы бар, яғни жүру, отыру, тұру, қозғалу сияқты әрекеттерді орындауда қиындық көретін балалар. Бұл бұзылыстар туа біткен немесе жүре пайда болған себептерге байланысты болады.

Жүктілік немесе босану кезіндегі асқынулар Жүйке жүйесінің аурулары (мысалы, ДЦП) Жарақаттар ( құлау) Қозғалыс шектеулігі (балдақпен, арбамен жүруі мүмкін) Ұсақ және ірі моторикасының бұзылуы Кей жағдайларда сөйлеу, көру, есту сияқты қосымша бұзылыстар да болады Ақыл-ой дамуы кейде сақталады, бірақ әр балада әртүрлі.

Қимыл-қозғалыс аппараты бұзылған балалар да барлық басқа балалар сияқты білім алуға, ойнауға, армандауға және бақытты өмір сүруге құқылы. Сондықтан оларға арнайы балабақша мен мектептер білім береді. Мүгедектік бұл мүмкіндігі шектеулі жағдайы, бірақ оның адамдық қадірі шексіз». Бұл балалар бізден тек аяушылық емес, тең көзқарас пен шынайы достық күтеді. Егер біз оларға сенім артып, мүмкіндік берсек олар да үлкен жетістіктерге жетіп, өмірде өз орнын таба алады.



Қорытынды:

Балаларды мейірімділік танытып, оларды қолдап, тең мүмкіндік беру арқылы олардың өмір сапасын жақсартуға үлес қоса аламыз. Қоғамның дамуы оның әлсіз мүшелеріне қалай қарайтынына байланысты.

Сергігу сәті: «Ойлы болсаң , озып көр» Мақал мәтелді жалғасың табу . (10 мин)

Мейірімділік, қамқорлық туралы:

  1. Жақсылық жаса, қайырын өзің көрерсің.

  2. Мейірімділік – адамның көркі.

  3. Жақсы сөз – жанға дауа.

  4. Адам көркі – ақыл мен мейірім.

  5. Кішіпейілділік – кісілік белгісі.

Сабақтың қортыңдысы : (10 мин )

1 Қимыл-қозғалыс аппараты бұзылған балалар деп кімдерді айтамыз? 2 Бұл бұзылыстардың негізгі себептері қандай? 3 Қимыл-қозғалыс аппараты бұзылған балаларға қандай әдістері қолданылады? 4 Қоғам бұл балаларға қандай қолдау көрсетуі керек?

Сабақ бойынша рефлексия : (5 мин )




Бағалау: (5 мин )

Сабақта қатысқан студенттер бағаланады.

Үйге тапсырма : (5 мин )


«Қимыл қозғалыс аппараты бұзылған балалардың өміріндегі кедергілер мен оларды шешу жолдары» тақырыбында презентация жасап слайд

Әдіскер: __________ Туребеков Т.Д. Оқытушы: ________Кожакулова А.С.

























Қалқа, қалқа, қалқа қыз,
Қарға, қарға, қарқылда,
Қалқа қыз қарға қаққанда,
Қарға қызды қарқылдатты.





























Ақсукент Гуманитарлық техникалық

колледж директорының

оқу ісі жөніндегі орынбасары

___________ Ш.Давлетова

«_1 »___10___2025ж.








САБАҚ ЖОСПАРЫ Топ атауы: МДО 231 Модуль /пән атауы: ОН.1.3. Коррекциялық педагогикасы мен психологиясының негіздерің қолдану. 1.Сабақтың тақырыбы: Сөйлеу тілі бұзылған балалармен жұмыс 2.Сабақ түрі: Теориялық сабақ. 3.Сабақтың мақсаты, міндеттері : Балалардың сөйлеу қабілетін түзету, дамыту және әлеуметтік ортада еркін қарым-қатынас жасауына көмектесу. Сөйлеу тілі бұзылыстарын түзету және балалардың тілдік, коммуникативтік қабілеттерін дамыт 4.Сабақтың тәрбиелік мақсаты : Баланың тұлғалық қасиеттерін қалыптастыру, өзіне деген сенімділігін арттыру және дұрыс қарым-қатынас мәдениетін тәрбиелеу. Бұл тәрбиелік мақсаттар түзету-дамыту жұмыстары барысында логопед, тәрбиеші немесе арнайы педагог тарапынан баламен жүйелі жұмыс арқылы жүзеге асады. 5.Сабақтың дамытушылық мақсаты : Баланың психикалық және танымдық, тілдік және коммуникативтік қабілеттерін жан-жақты дамыту. 6.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер: 1 "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту" - А.Қ. Жунусова. Бұл кітапта мектепке дейінгі білім беру жүйесінің теориялық негіздері мен практикалық аспектілері қарастырыла 2 "Мектепке дейінгі білім беру: теориясы мен практикасы" - М.Х. Нургалиева. Бұл еңбек мектепке дейінгі білім беру мен тәрбиенің мәнін, мақсаттары мен міндеттерін талдайды. 3 "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту: теория, әдістеме, практика" - С.Ж. Мусин. Кітапта мектепке дейінгі мекемелерде қолданылатын әдістемелік тәсілдер мен практикалық тәжірибе туралы ақпарат берілген 7. Сергігу сәті : «Ойлы болсаң , озып көр» Жұмбақ шешу арқылы ойлау қабилетің дамытады. 8. Сабақ бойынша рефлексия : Бүгінгі сабақта мен –Жасыл түс -Барлығын түсіндім , Сары түс -Біраз сұрақтарым бар , Қызыл түс - Түсінбедім . 9. Үй тапсырмаса Сабақ жоспарының берілген тармақтары міндетті болып табылады. Оқытушы пән ерекшеліктерін және білім алушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, қосымша элементтерді енгізе алады Сабақтың барысы :



Ұйымдастыру кезеңі: (5 мин )

Аудиторияның дайындығын тексеру. Студенттердің сабаққа қатысуын тексеру. Сабақтың мақсатымен, мазмұнымен және жұмыс кезеңдерімен таныстыру

Техник қауіпсіздік ережелері : (5 мин )

Техника қауіпсіздік ережелері – жұмыс орнында немесе өндірісте еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін сақталуы қажет ережелер мен талаптар жиынтығы. Бұл ережелер әр түрлі жағдайларда қызметкерлердің денсаулығы мен өмірін қорғауға бағытталған.Негізгі техника қауіпсіздік ережелері: 1. Жұмыс алдында дайындық:Оқу орындарды мұқият тексеріп, қажет құрал-саймандар мен жабдықтардың жарамдылығын тексеріңіз.Тек жұмысқа жарамды, стандартқа сай құралдарды қолданыңыз.Қорғаныс киімін (қолғап, каска, көзілдірік және т.б.) киіңіз. 2. Құралдар мен жабдықтарды дұрыс қолдану:Әрбір құралдың қолдану нұсқаулығын оқып, оны дұрыс қолданыңыз.Электр жабдықтарын ылғалдан алыс ұстаңыз және қолдарыңыз қ Коррекциялық педагогика мен психологияның мақсаты мен міндеттері ұрғақ болуын қадағалаңыз.

Өткен сабақты қорытындылау: (5 мин )

Өткенді сабақтың тақыптың : Зияткерлік дамуында ауытқуы бар балалар тақырыбыңда үй тапсырмасың сура арқылы есте сақтау қабілеті дамыту.

Жаңа сабақ (30 мин )


Сөйлеу тілі бұзылыстары әртүрлі формада кездеседі: дыбыстарды дұрыс айтпау, сөздік қордың шектеулігі, грамматикалық құрылымдарды меңгеруде , қиындықтар немесе тұтықпа секілді сөйлеу қарқынының бұзылуы. Мұндай ерекшеліктер баланың өзін-өзі танытуына, оқуына және қоршаған ортамен байланыс орнатуына кедергі келтіруі мүмкін. Логопед маман сөйлеу кемшілігін анықтап, арнайы түзету жұмысын бастайды. Бұл жұмыс артикуляциялық жаттығулардан бастап, сөздік қорды дамыту, сөйлем құрау, фонематикалық есту қабілетін жетілдіруге дейінгі түрлі бағыттарды қамтиды. Екіншіден, психолог баланың ішкі жан дүниесіне үңіліп, өзіне деген сенімділігін арттыруға көмектеседі. Сонымен қатар, ата-аналар мен тәрбиешілердің қолдауы да аса маңызды. Олар баламен күнделікті тілдік қарым-қатынас орнатып, үй жағдайында логопедиялық тапсырмаларды қайталауы қажет. Логопедиялық ойындар , артикуляциялық жаттығулар , көрнекілікпен жұмыс (суреттер, карточкалар) , мнемотехника (есте сақтау әдістері) , компьютерлік бағдарламалар мен мультимедиа құралдары.



Қорытынды:

Сөйлеу тілі бұзылған балалармен жұмыс жасау тек түзету емес, бұл оларды тыңдап, түсініп, қоғамға толыққанды мүшесі ретінде қалыптастыру. Мұндай балалар ерекше көңіл мен мейірімділікті қажет ететін жандар. Әр баланың сөйлеуге, өз ойын жеткізуге, бақытты болуға құқығы бар.

Сергігу сәті: «Ойлы болсаң , озып көр» Жұмбақ шешу. (10 мин)

1 Көп болса алыстайсың
мезетпен қашықтайсың
Асықсаң аз болады
Табасың мұны қайсысың? (Уақыт )


2 Сатайын десем ауыр кілем,
Сатпайын десем тәуір кілем. ( Жер )

Сабақтың қортыңдысы : (10 мин )

1 Қоршаған ортаны таныту : Бұл не үшін керек? 2 Сөздік қорын және сөйлеу дағдысын дамыту : Сөйлем құрап көр «доп», «ағаш», «мысық» деген сөздермен. 2 Ойлау және логикалық қабілетін дамытуға : Қайсысы артық? Неліктен?

Сабақ бойынша рефлексия : (5 мин )




Бағалау: (5 мин )

Сабақта қатысқан студенттер бағаланады.

Үйге тапсырма : (5 мин )


Артикуляциялық жаттығулар түрлерің жазып келу.

Әдіскер: __________ Туребеков Т.Д. Оқытушы: ________Кожакулова А.С.







































Ақсукент Гуманитарлық техникалық

колледж директорының

оқу ісі жөніндегі орынбасары

___________ Ш.Давлетова

«_25 »___09___2025ж.












САБАҚ ЖОСПАРЫ Топ атауы: МДО 231 Модуль /пән атауы: ОН.1.3. Коррекциялық педагогикасы мен психологиясының негіздерің қолдану. 1.Сабақтың тақырыбы: Зияткерлік дамуында ауытқуы бар балалар . 2.Сабақ түрі: Теориялық сабақ. 3.Сабақтың мақсаты, міндеттері : Психологиялық-педагогикалық ерекшеліктерін түсіну, оқу-тәрбие процесінде қолданылатын тиімді әдіс-тәсілдерді зерттеу және қоғамда толыққанды өмір сүруіне жағдай жасау. 4.Сабақтың тәрбиелік мақсаты : Балалардың тұлғалық дамуына, мінез-құлық мәдениетіне, әлеуметтік ортада өзін дұрыс ұстауға, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыруға бағытталған нақты тәрбие жұмыстарының мақсаты. 5.Сабақтың дамытушылық мақсаты : Ойлау, сөйлеу, есте сақтау, назар аудару, қимыл-қозғалыс және қарым-қатынас дағдыларын жүйелі түрде дамыту. 6.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер: 1 "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту" - А.Қ. Жунусова. Бұл кітапта мектепке дейінгі білім беру жүйесінің теориялық негіздері мен практикалық аспектілері қарастырыла 2 "Мектепке дейінгі білім беру: теориясы мен практикасы" - М.Х. Нургалиева. Бұл еңбек мектепке дейінгі білім беру мен тәрбиенің мәнін, мақсаттары мен міндеттерін талдайды. 3 "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту: теория, әдістеме, практика" - С.Ж. Мусин. Кітапта мектепке дейінгі мекемелерде қолданылатын әдістемелік тәсілдер мен практикалық тәжірибе туралы ақпарат берілген 7. Сергігу сәті : «Ойлы болсаң , озып көр» Жұмбақ шешу арқылы ойлау қабилетің дамытады. 8. Сабақ бойынша рефлексия : Бүгінгі сабақта мен –Жасыл түс -Барлығын түсіндім , Сары түс -Біраз сұрақтарым бар , Қызыл түс - Түсінбедім . 9. Үй тапсырмаса Сабақ жоспарының берілген тармақтары міндетті болып табылады. Оқытушы пән ерекшеліктерін және білім алушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, қосымша элементтерді енгізе алады Сабақтың барысы :



Ұйымдастыру кезеңі: (5 мин )

Аудиторияның дайындығын тексеру. Студенттердің сабаққа қатысуын тексеру. Сабақтың мақсатымен, мазмұнымен және жұмыс кезеңдерімен таныстыру

Техник қауіпсіздік ережелері : (5 мин )

Техника қауіпсіздік ережелері – жұмыс орнында немесе өндірісте еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін сақталуы қажет ережелер мен талаптар жиынтығы. Бұл ережелер әр түрлі жағдайларда қызметкерлердің денсаулығы мен өмірін қорғауға бағытталған.Негізгі техника қауіпсіздік ережелері: 1. Жұмыс алдында дайындық:Оқу орындарды мұқият тексеріп, қажет құрал-саймандар мен жабдықтардың жарамдылығын тексеріңіз.Тек жұмысқа жарамды, стандартқа сай құралдарды қолданыңыз.Қорғаныс киімін (қолғап, каска, көзілдірік және т.б.) киіңіз. 2. Құралдар мен жабдықтарды дұрыс қолдану:Әрбір құралдың қолдану нұсқаулығын оқып, оны дұрыс қолданыңыз.Электр жабдықтарын ылғалдан алыс ұстаңыз және қолдарыңыз қ Коррекциялық педагогика мен психологияның мақсаты мен міндеттері ұрғақ болуын қадағалаңыз.

Өткен сабақты қорытындылау: (5 мин )

Өткенді сабақтың тақыптың : Коррекциялық педагогика мен психологияның мақсаты мен міндеттері тақырыбыңда үй тапсырмасың сура арқылы есте сақтау қабілеті дамыту.

Жаңа сабақ (30 мин )


Зияткерлік дамуында ауытқуы бар балалар бұл когнитивтік (танымдық) қабілеттері жас ерекшелігіне сәйкес келмейтін, яғни қалыпты дамудан белгілі бір деңгейде кейін қалатын балалар. Бұл балалардың ойлау, есте сақтау, назар аудару, сөйлеу және оқу сияқты психикалық процестері баяу немесе өзгеше дамиды. Негізгі сипаттамалары: 1 Ойлау қабілетінің төмендігі – ойлау қиынға соғады, нақты заттармен жұмыс істегенді қалайды. 2 Есте сақтау қиындығы – ақпаратты баяу қабылдайды, тез ұмытып қалады. 3 Сөйлеу дамуының кешеуілдеуі – сөздік қоры аз, сөйлем құрауы қиын. 4 Назар аудару мен зейіннің тұрақсыздығы – ұзақ уақыт бір нәрсеге ойлану. 5 Әлеуметтік бейімделудің әлсіздігі – қоғамда өзін ұстау ережелерін қиын меңгереді. 6 Моторика мәселелері – ұсақ және ірі бұлшық ет қимылдары дамуы баяу болуы мүмкін. Зияткерлік даму ауытқуларының түрлері:

Түрі

Сипаттамасы

1 Жеңіл дәрежелі (ақыл-ой кемістігінің жеңіл формасы – олигофренияның дебильдік түрі)

Баланың оқуға, қарапайым өз-өзіне қызмет етуге қабілеті бар, арнайы оқыту арқылы әлеуметтене алады.

2 Орта дәрежелі

Үйрету мен қарапайым дағдыларды меңгеру мүмкін, бірақ шектеулі. Көмек қажет.

3 Ауыр және терең дәрежелі

Өзін-өзі күту дағдылары өте әлсіз, толықтай бақылауды қажет етеді.

Себептері: Жүктілік немесе босану кезіндегі асқынулар; Генетикалық факторлар (мысалы, Даун синдромы); Инфекциялық аурулар (қызамық, токсоплазмоз); Улану немесе экологиялық факторлар; Әлеуметтік-педагогикалық ескермеу (тұрақты күтімнің болмауы).

Түзету және қолдау:

  1. Арнайы білім беру бағдарламалары – бейімделген оқу жоспары.

  2. Логопед, дефектолог, психолог көмегі – жеке және топтық жұмыс.

  3. Әлеуметтік бейімдеу – күнделікті өмірге бейімдеу, өз-өзіне қызмет ету дағдыларын үйрету.

  4. Ата-анамен жұмыс – психологиялық көмек, кеңестер беру.




Қорытынды:

Зияткерлік дамуында ауытқуы бар балалар қоғамның ерекше қолдауын қажет етеді. Ерте диагностикалау мен жүйелі түзету жұмыстары арқылы олардың әлеуетін мүмкіндігінше ашуға болады. Ең бастысы түсіністік, шыдамдылық және мейірім.


Сергігу сәті: «Ойлы болсаң , озып көр» Жұмбақ шешу. (10 мин)

1 Өтірік айтып жылағанша, - ( Шынықды айтып ) жалын.

2 Наданмен кас болғанша – (Кітаппен) дос бол.

3 (Еңбектің көзін ) тапқан – байлықтың өзін табады.

4 (Таста тамыр) жоқ - төреде бауыр жоқ .

5 ( Адам қөңілінен ) азады тілінен жазады.

Сабақтың қортыңдысы : (10 мин )

1 Зияткерлік даму дегеніміз не? 2 Зияткерлік дамуында ауытқу дегеніміз не? 3 Мұндай балалардың негізгі ерекшеліктері қандай? 4 Зияткерлік дамуында ауытқуы бар балаларды қандай топтарға бөлуге болады? 5 Ақыл-ой кемістігінің қандай дәрежелері бар? 6 Бұл балалардың сөйлеу дамуында қандай ерекшеліктер байқалады? 7 Зияткерлік даму бұзылыстарының себептері қандай? 8 Мұндай балаларды оқытуда қандай қиындықтар туындайды?


Сабақ бойынша рефлексия : (5 мин )




Бағалау: (5 мин )

Сабақта қатысқан студенттер бағаланады.

Үйге тапсырма : (5 мин )


«Зияткерлік дамуында ауытқуы бар балалардың түрлері және қолдау тәсілдері» тақырыбында 5–7 слайдтан тұратын презентация жасап келу.

Әдіскер: __________ Туребеков Т.Д. Оқытушы: ________Кожакулова А.С.



























Ақсукент Гуманитарлық техникалық

колледж директорының

оқу ісі жөніндегі орынбасары

___________ Ш.Давлетова

«_24 »___09___2025ж.






САБАҚ ЖОСПАРЫ Топ атауы: МДО 231 Модуль /пән атауы: ОН.1.3. Коррекциялық педагогикасы мен психологиясының негіздерің қолдану. 1.Сабақтың тақырыбы: Коррекциялық педагогика мен психологияның мақсаты мен міндеттері 2.Сабақ түрі: Теориялық сабақ. 3.Сабақтың мақсаты, міндеттері : Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың психикалық, физиологиялық және әлеуметтік дамуындағы бұзылыстарды анықтап, оларды түзетуге, дамытуға және қоғамға бейімдеуге бағытталған педагогикалық және психологиялық қолдау жүйесін түсіндіру. 4.Сабақтың тәрбиелік мақсаты : Балаларға деген құрмет, төзімділік, мейірімділік, жанашырлық пен адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру болашақ мамандардың (педагог, психолог) кәсіби этикасы мен жауапкершілігін тәрбиелеу. 5.Сабақтың дамытушылық мақсаты : Студенттердің коррекциялық педагогика мен психология туралы білімін тереңдету, логикалық ойлауын, кәсіби сөздік қорын, талдау және сараптау қабілеттерін дамыту. 6.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер: 1 "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту" - А.Қ. Жунусова. Бұл кітапта мектепке дейінгі білім беру жүйесінің теориялық негіздері мен практикалық аспектілері қарастырыла 2 "Мектепке дейінгі білім беру: теориясы мен практикасы" - М.Х. Нургалиева. Бұл еңбек мектепке дейінгі білім беру мен тәрбиенің мәнін, мақсаттары мен міндеттерін талдайды. 3 "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту: теория, әдістеме, практика" - С.Ж. Мусин. Кітапта мектепке дейінгі мекемелерде қолданылатын әдістемелік тәсілдер мен практикалық тәжірибе туралы ақпарат берілген 7. Сергігу сәті : «Ойлы болсаң , озып көр» Жұмбақ шешу арқылы ойлау қабилетің дамытады. 8. Сабақ бойынша рефлексия : Бүгінгі сабақта мен –Жасыл түс -Барлығын түсіндім , Сары түс -Біраз сұрақтарым бар , Қызыл түс - Түсінбедім . 9. Үй тапсырмаса Сабақ жоспарының берілген тармақтары міндетті болып табылады. Оқытушы пән ерекшеліктерін және білім алушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, қосымша элементтерді енгізе алады Сабақтың барысы :



Ұйымдастыру кезеңі: (5 мин )

Аудиторияның дайындығын тексеру. Студенттердің сабаққа қатысуын тексеру. Сабақтың мақсатымен, мазмұнымен және жұмыс кезеңдерімен таныстыру

Техник қауіпсіздік ережелері : (5 мин )

Техника қауіпсіздік ережелері – жұмыс орнында немесе өндірісте еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін сақталуы қажет ережелер мен талаптар жиынтығы. Бұл ережелер әр түрлі жағдайларда қызметкерлердің денсаулығы мен өмірін қорғауға бағытталған.Негізгі техника қауіпсіздік ережелері: 1. Жұмыс алдында дайындық:Оқу орындарды мұқият тексеріп, қажет құрал-саймандар мен жабдықтардың жарамдылығын тексеріңіз.Тек жұмысқа жарамды, стандартқа сай құралдарды қолданыңыз.Қорғаныс киімін (қолғап, каска, көзілдірік және т.б.) киіңіз. 2. Құралдар мен жабдықтарды дұрыс қолдану:Әрбір құралдың қолдану нұсқаулығын оқып, оны дұрыс қолданыңыз.Электр жабдықтарын ылғалдан алыс ұстаңыз және қолдарыңыз құрғақ болуын қадағалаңыз.

Өткен сабақты қорытындылау: (5 мин )

Өткенді сабақтың тақыптың : Арнайы білім беру жүйесінің құрылымы тақырыбыңда үй тапсырмасың сура арқылы есте сақтау қабілеті дамыту.

Жаңа сабақ (30 мин )


Коррекциялық педагогика мен психология – бұл ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалармен жұмыс істейтін ғылым салалары. Олар баланың жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, дамуына, әлеуметтенуіне және қоғамға бейімделуіне бағытталған. Мақсаты: Коррекциялық педагогика мен психологияның басты мақсаты ерекше білім беруді қажет ететін балалардың (есту, көру, сөйлеу, ақыл-ой, қозғалыс және эмоциялық-ерік салаларында бұзылыстары бар) психикалық және тұлғалық дамуын түзету, қолдау және әлеуметтендіру. Негізгі міндеттері: 1 Диагностика жүргізу - Баланың психикалық және физиологиялық дамуын зерттеу. Даму бұзылыстарының түрін, деңгейін анықтау. 2 Түзету-дамыту жұмыстарын ұйымдастыру - Психикалық, сөйлеу, моторлық және эмоционалдық дамуындағы ауытқуларды түзету. Білім беру процесін баланың ерекшеліктеріне сай бейімдеу. 3 Психологиялық қолдау көрсету - Баланың өзін-өзі тануы мен бағалауын қалыптастыру. Қоршаған ортамен дұрыс қарым-қатынас орнатуға көмектесу. 4 Әлеуметтендіруге көмектесу - Қоғамға бейімдеу, әлеуметтік ортада өзін еркін сезінуіне жағдай жасау. Тәуелсіз өмір сүру дағдыларын қалыптастыру . 5 Ата-аналармен және мұғалімдермен жұмыс - Түзету жұмысында ата-аналардың қатысуын қамтамасыз ету. Педагогтарды арнайы әдістемемен таныстыру, оқыту. 6 Білім беруді даралау және бейімдеу - Жеке даму бағдарламаларын құру. Оқу процесін баланың қабілетіне сай жоспарлау .



Қорытынды:

Педагогика мен психология ерекше балалардың өмір сапасын жақсарту, оларды қоғамға толыққанды тұлға ретінде қалыптастыру бағытында жұмыс істейтін маңызды ғылым салалары. Бұл салада жұмыс істеу үшін терең кәсіби біліммен қатар, үлкен жауапкершілік пен мейірімділік қажет

Сергігу сәті: «Ойлы болсаң , озып көр» Жұмбақ шешу. (10 мин)

1 Көп болса алыстайсың
мезетпен қашықтайсың
Асықсаң аз болады
Табасың мұны қайсысың? (Уақыт )


2 Сатайын десем ауыр кілем,
Сатпайын десем тәуір кілем. ( Жер )

Сабақтың қортыңдысы : (10 мин )

1 Коррекциялық педагогика дегеніміз не? 2 Коррекциялық психологияның негізгі мақсаты қандай? 3 Коррекциялық педагогика мен психологияның ұқсастықтары мен айырмашылықтары қандай? 4 Коррекциялық педагогиканың басты міндеттері қандай? 5 Диагностикалық жұмыс дегеніміз не және ол не үшін қажет?

Сабақ бойынша рефлексия : (5 мин )




Бағалау: (5 мин )

Сабақта қатысқан студенттер бағаланады.

Үйге тапсырма : (5 мин )


«Ерекше баланың жүрегіне жол табу» тақырыпна презентация жасап келу.


Әдіскер: __________ Туребеков Т.Д. Оқытушы: ________Кожакулова А.С.


































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
24.10.2025
160
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі