|
Бөлім |
Гимнастика арқылы денені басқару дағдылары және когнитивті дағдылар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Зияткерлік ойындар. Шахмат ойыны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалім |
Акбергенов Данияр Жакипович |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
2 «В» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
22.11.2023 жыл |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
2.2.6.6. Жарыс іс - әрекеттерін және төрелік ету ережелерін қолдана білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жарыс іс - әрекеттерін және төрелік ету ережелерін қолданады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы аясында ұлттық құндылықтарға баулу. Салауатты өмір салтын ұстану, көшбасшылық, қазақстандық патриотизм дағдыларын дамыту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Дайындық
бөлімі
Қауіпсіздік ережесін еске
түсіру
Бір орында жасалатын жаттығулар: Жаттығуларды талапқа сай орындауда ЕББҚ оқушыға қолдау көрсетемін. Сабақтың тақырыбы және оқу мақсатымен таныстыру Бүгін сендар шахмат ойынының шығу тарихымен танысасыңдар және шахмат ойнауды үйренетін боласыңдар. |
Сапқа тұрады. Саптық жаттығулар, дамыту жаттығуларын орындайды Сабақ тақырыбы мен сабақ мақсатымен танысады. |
ҚБ: «Қол шапалақ»
|
ноутбук шахмат тақтасы, фигуралар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Негізгі бөлімі Дереккөздер: Шахмат — ақыл-ой өрісті дамытатын үстел спорт ойыны. Шахмат сөзінің мағынасы парсы тілінен аударғанда патша (шах) өлді (мат) дегенді білдіреді. Әлемдегі кең таралған ойындардың бірі саналады. Ережесі Шахмат екі ойыншы арасында шахмат тақтасында ойналады. Ойын тақтасы 64 шаршыдан тұрады. Ойынның басында әрбір ойыншының иелігінде ақ немесе қара түсті он алты тас (шахмат фигурасы) болады: бір патша, бір уәзір, екі піл, екі ат, екі тура және сегіз сарбаз. Ойынның мақсаты қарсыластың тастарына шабуылдай отырып, патшаға мат қою.
Бейнесабақ « Шахмат тастарының жүрістері» Патша жүрістері
Тура жүрістері, ат жүрістері, сарбаз жүрістері, уәзір жүрістері туралы бейнесабақ көрсетемін. Жұптық ойын. Шахмат ойынын ойнату. Білім алушылар жұптасып, шахмат ойынын мұғалімнің көмегімен ойнайды. |
Шахмат тарихы, ойнау ережелері туралы ақпараттармен танысады.
Бейнесабақ «Шахмат жүрістері туралы» мұқият көреді, шахмат фигураларының атаулары, жүрістері туралы біледі.
Ойын туралы пікір бөліседі.
|
ҚБ «От шашу»
Дескрипторы - шахмат ойынының ережесін түсінеді және ойында сақтайды - фигуралар жүрісін біледі - шахмат ойынын ойнайды
ҚБ: «Үш шапалақ»
|
Дереккөз
Бейнесабақ « Шахмат тастарының жүрістері» сілтемесі
Шахмат тақтасы және фигуралар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытынды бөлімі «Сұрақтар бұрқасыны» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын. 1.Шахмат сөзі парсы тілінен аударғанда қандай мағына береді?("шах" патша, "мат" өлді дегенді) 2.Шахматты ең алғаш болып кашан және оны кім ойлап тапты?(біздің эрамызға дейін 1000 жыл бұрын Үндістандық математик ) 3.Шахмат ойынының тұңғыш аты? ( «чатуранга») 4.Шахмат тақтасында неше тор көз бар? (64) ЕББҚ оқушының сұрағы: 5.Шахмат ойынында барлығы неше фигура бар?(32) 6.Корольдің оң қолы, ең күшті фигура қалай аталады? (уәзір) Кері байланыс «Аяқталмаған сөйлем» 1. Мен сабақта … жұмыс істедім. 2. Мен сабақта өз жұмысымда … 3. Сабақ мен үшін … көрінді. 4. Сабақ үшін мен… 5. Менің көңіл-күйім… 6. Сабақтың материалы маған... |
Мұғалім сұрақтарына жауап береді.
Бүгінгі алған білімдері туралы ойларын айтады |
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» өзара бағалауы
ҚБ Жарайсыңдар! Керемет! Тамаша! |
Шахмат ойыныны туралы сұрақтар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Зияткерлік ойындар. Шахмат ойыны №62 Н.Төреқұлов атындағы жоббм
Зияткерлік ойындар. Шахмат ойыны №62 Н.Төреқұлов атындағы жоббм
|
Бөлім |
Гимнастика арқылы денені басқару дағдылары және когнитивті дағдылар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Зияткерлік ойындар. Шахмат ойыны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалім |
Акбергенов Данияр Жакипович |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
2 «В» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
22.11.2023 жыл |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
2.2.6.6. Жарыс іс - әрекеттерін және төрелік ету ережелерін қолдана білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жарыс іс - әрекеттерін және төрелік ету ережелерін қолданады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы аясында ұлттық құндылықтарға баулу. Салауатты өмір салтын ұстану, көшбасшылық, қазақстандық патриотизм дағдыларын дамыту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Дайындық
бөлімі
Қауіпсіздік ережесін еске
түсіру
Бір орында жасалатын жаттығулар: Жаттығуларды талапқа сай орындауда ЕББҚ оқушыға қолдау көрсетемін. Сабақтың тақырыбы және оқу мақсатымен таныстыру Бүгін сендар шахмат ойынының шығу тарихымен танысасыңдар және шахмат ойнауды үйренетін боласыңдар. |
Сапқа тұрады. Саптық жаттығулар, дамыту жаттығуларын орындайды Сабақ тақырыбы мен сабақ мақсатымен танысады. |
ҚБ: «Қол шапалақ»
|
ноутбук шахмат тақтасы, фигуралар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Негізгі бөлімі Дереккөздер: Шахмат — ақыл-ой өрісті дамытатын үстел спорт ойыны. Шахмат сөзінің мағынасы парсы тілінен аударғанда патша (шах) өлді (мат) дегенді білдіреді. Әлемдегі кең таралған ойындардың бірі саналады. Ережесі Шахмат екі ойыншы арасында шахмат тақтасында ойналады. Ойын тақтасы 64 шаршыдан тұрады. Ойынның басында әрбір ойыншының иелігінде ақ немесе қара түсті он алты тас (шахмат фигурасы) болады: бір патша, бір уәзір, екі піл, екі ат, екі тура және сегіз сарбаз. Ойынның мақсаты қарсыластың тастарына шабуылдай отырып, патшаға мат қою.
Бейнесабақ « Шахмат тастарының жүрістері» Патша жүрістері
Тура жүрістері, ат жүрістері, сарбаз жүрістері, уәзір жүрістері туралы бейнесабақ көрсетемін. Жұптық ойын. Шахмат ойынын ойнату. Білім алушылар жұптасып, шахмат ойынын мұғалімнің көмегімен ойнайды. |
Шахмат тарихы, ойнау ережелері туралы ақпараттармен танысады.
Бейнесабақ «Шахмат жүрістері туралы» мұқият көреді, шахмат фигураларының атаулары, жүрістері туралы біледі.
Ойын туралы пікір бөліседі.
|
ҚБ «От шашу»
Дескрипторы - шахмат ойынының ережесін түсінеді және ойында сақтайды - фигуралар жүрісін біледі - шахмат ойынын ойнайды
ҚБ: «Үш шапалақ»
|
Дереккөз
Бейнесабақ « Шахмат тастарының жүрістері» сілтемесі
Шахмат тақтасы және фигуралар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытынды бөлімі «Сұрақтар бұрқасыны» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын. 1.Шахмат сөзі парсы тілінен аударғанда қандай мағына береді?("шах" патша, "мат" өлді дегенді) 2.Шахматты ең алғаш болып кашан және оны кім ойлап тапты?(біздің эрамызға дейін 1000 жыл бұрын Үндістандық математик ) 3.Шахмат ойынының тұңғыш аты? ( «чатуранга») 4.Шахмат тақтасында неше тор көз бар? (64) ЕББҚ оқушының сұрағы: 5.Шахмат ойынында барлығы неше фигура бар?(32) 6.Корольдің оң қолы, ең күшті фигура қалай аталады? (уәзір) Кері байланыс «Аяқталмаған сөйлем» 1. Мен сабақта … жұмыс істедім. 2. Мен сабақта өз жұмысымда … 3. Сабақ мен үшін … көрінді. 4. Сабақ үшін мен… 5. Менің көңіл-күйім… 6. Сабақтың материалы маған... |
Мұғалім сұрақтарына жауап береді.
Бүгінгі алған білімдері туралы ойларын айтады |
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» өзара бағалауы
ҚБ Жарайсыңдар! Керемет! Тамаша! |
Шахмат ойыныны туралы сұрақтар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз















