|
Бөлім: «Қазақтың Қанышы» |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 ЖМБ |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Зобалаң жылдар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
10.1.5.1 ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру; 10.2.1.1 әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдау. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: ұлттық құндылықтардың маңыздылығын түсінеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Көпшілігі: Ұлттық құндылықтарды контекстермен байланыстыра отырып, тұжырым жасайды, шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдау жасау; |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Ұлттық құндылықтарды контекстермен байланыстыра отырып ,маңыздылығына баға береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу. Назарын сабаққа аудару. ІІ. Қызығушылығын ояту. «Тарих. Тұлға. Тағдыр». Топтың атын М.Сәрсеке-Қаныш-Тарих немесе Тағдыр-Тұлға ұғымдарымен байланыстырып қорғау. (2 минут топта ақылдасып әр топтан 1 оқушы жауап береді). Кері байланыс топ бойынша жүргізіледі. Дескриптор:
ҚБ Мұғалім сөзі. -Иә, балалар, Қаныш Сәтпаев- қазақ ғылымының атасы. Қазақтан шыққан тұңғыш инженер-геолог. Оның есімі Иссак Ньютон, химия атасы Менделеевтермен қатар аталады. Ол бар ғұмырын туған ұлтының тірлігін түзеуге сарп етіп, артында сөнбес сәуле, өшпес із қалдырды. Көзі тірісінде аңызға айналған ұлы тұлғаның еңбегін халық ұмытпақ емес, ұлықтайды. Ендеше, сіздер қалай ұлықтайсыздар?.. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылармен амандасу. Назарын сабаққа аудару. «Тарих. Тұлға. Тағдыр». Топтың атын М.Сәрсеке-Қаныш-Тарих немесе Тағдыр-Тұлға ұғымдарымен байланыстырып қорғау. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
|
10-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
ІІІ. Мағынаны тану. «КИНОМЕТАФОРА» тәсілі «Тарих. Тұлға. Тағдыр» бейнебаян көрсетіледі. (1 минут,56 секунд) https://www.youtube.com/watch?v=Wg0AgYPVDKM Бейнебаян бойынша сұрақ: 1.Өздерің көрген бейнебаяндағы тарихи шындық шығармада қалай көрініс тапқан? 2.Жезді пайдалану, өндіру неліктен кешікті деп ойлайсыңдар? 3.Ұлт тауқыметін шығармамен қалай байланыстыруға болады? 2 топқа осы 3 сұрақ тасталады. Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. «Шырғалаңда» , «Ғұламалар алдында» бөлімдері бойынша жұмыс.
Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма. Берілген бөлімді композициялық құрылымына талдау.
Дескриптор:
ҚБ Бекіту. «Түйінді ой» стратегиясы бойынша бүгінгі тақырыпты қорытындылайды. |
Оқушылар «Тарих. Тұлға. Тағдыр» бейнебаянын көреді.
Бейнебаян бойынша 2 топқа осы 3 сұрақ тасталады.
«Шырғалаңда» , «Ғұламалар алдында» бөлімдері бойынша жұмыс жүргізеді. Берілген бөлімдердегі көтерілген мәселені анықтайды; Дәлел келтіреді; Негізгі кейіпкерлерді анықтайды; Кейіпкерлерге тән қасиеттерді анықтайды; Дәлел келтіреді.
Берілген бөлімді композициялық құрылымына талдау.
«Түйінді ой» стратегиясы бойынша бүгінгі тақырыпты қорытындылайды. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
https://www.youtube.com/watch?v=Wg0AgYPVDKM
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Мұғалімнің кері байланысы: Рефлексия «Шығу парағы» әдісі. Мұғалім оқушыларға 5 сұрақтан тұратын шығу парағын таратады. Оқушылар сұраққа жауап жазады, мұғалімге өткізеді. 1.Оқу мақсатына жеттік пе? 2.Оқу мақсатына жету үшін не істедің? 3.Топтық жұмыстың көмегі болды ма? Неге? 4. Жазылым тапсырмасын орындауда қандай қиындыққа тап болдыңыз? Үйге: Мақала жазу. «Қаныштың өнегелі өмірінің бүгін мен болашаққа қызмет етуі» |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Топтың өзара кері байланысы
«Креативті жазу» тәсілі бойынша әр топ шығармашылық жазба жұмысын орындайды.
Тапсырма:
Эссе тақырыбы: «Ұлтымыздың ұлы перзентін ұлықтаған шығарма»
Дескрипторы:
-эссе құрылымын сақтайды;
-тақырыпты ашады;
-перифразаларды тиімді қолданады;
-шығарманың құндылығын анықтайды.
Тақырыпқа сәйкес перифразалар:
Дархан дала, қазақ ғылымына өлшеусіз үлес, геология-минералогия ғылымдарының докторы, академик ғұлама ғалым, Қазақстан геологтар ғылыми мектебінің негізін қалаушы, кемеңгер перзенті, дара тұлға, жер қойнауы, қазба байлықтары, мыс-кен орны, көшбастаушы, қазақтан шыққан тау-кен инженер-геологі атану.
Оқушылар жұмысы тыңдалады.
«Ой көрінісі» тәсілі арқылы кері байланыс беру.
Шарты: жазылым тапсырмаларының түріне қарай қойылған дескрипторларды басшылыққа алады.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Зобалаң жылдар. Қаныш Сәтбаев роман эссесінен
Зобалаң жылдар. Қаныш Сәтбаев роман эссесінен
|
Бөлім: «Қазақтың Қанышы» |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 ЖМБ |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Зобалаң жылдар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
10.1.5.1 ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру; 10.2.1.1 әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдау. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: ұлттық құндылықтардың маңыздылығын түсінеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Көпшілігі: Ұлттық құндылықтарды контекстермен байланыстыра отырып, тұжырым жасайды, шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдау жасау; |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Ұлттық құндылықтарды контекстермен байланыстыра отырып ,маңыздылығына баға береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу. Назарын сабаққа аудару. ІІ. Қызығушылығын ояту. «Тарих. Тұлға. Тағдыр». Топтың атын М.Сәрсеке-Қаныш-Тарих немесе Тағдыр-Тұлға ұғымдарымен байланыстырып қорғау. (2 минут топта ақылдасып әр топтан 1 оқушы жауап береді). Кері байланыс топ бойынша жүргізіледі. Дескриптор:
ҚБ Мұғалім сөзі. -Иә, балалар, Қаныш Сәтпаев- қазақ ғылымының атасы. Қазақтан шыққан тұңғыш инженер-геолог. Оның есімі Иссак Ньютон, химия атасы Менделеевтермен қатар аталады. Ол бар ғұмырын туған ұлтының тірлігін түзеуге сарп етіп, артында сөнбес сәуле, өшпес із қалдырды. Көзі тірісінде аңызға айналған ұлы тұлғаның еңбегін халық ұмытпақ емес, ұлықтайды. Ендеше, сіздер қалай ұлықтайсыздар?.. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылармен амандасу. Назарын сабаққа аудару. «Тарих. Тұлға. Тағдыр». Топтың атын М.Сәрсеке-Қаныш-Тарих немесе Тағдыр-Тұлға ұғымдарымен байланыстырып қорғау. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
|
10-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
ІІІ. Мағынаны тану. «КИНОМЕТАФОРА» тәсілі «Тарих. Тұлға. Тағдыр» бейнебаян көрсетіледі. (1 минут,56 секунд) https://www.youtube.com/watch?v=Wg0AgYPVDKM Бейнебаян бойынша сұрақ: 1.Өздерің көрген бейнебаяндағы тарихи шындық шығармада қалай көрініс тапқан? 2.Жезді пайдалану, өндіру неліктен кешікті деп ойлайсыңдар? 3.Ұлт тауқыметін шығармамен қалай байланыстыруға болады? 2 топқа осы 3 сұрақ тасталады. Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. «Шырғалаңда» , «Ғұламалар алдында» бөлімдері бойынша жұмыс.
Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма. Берілген бөлімді композициялық құрылымына талдау.
Дескриптор:
ҚБ Бекіту. «Түйінді ой» стратегиясы бойынша бүгінгі тақырыпты қорытындылайды. |
Оқушылар «Тарих. Тұлға. Тағдыр» бейнебаянын көреді.
Бейнебаян бойынша 2 топқа осы 3 сұрақ тасталады.
«Шырғалаңда» , «Ғұламалар алдында» бөлімдері бойынша жұмыс жүргізеді. Берілген бөлімдердегі көтерілген мәселені анықтайды; Дәлел келтіреді; Негізгі кейіпкерлерді анықтайды; Кейіпкерлерге тән қасиеттерді анықтайды; Дәлел келтіреді.
Берілген бөлімді композициялық құрылымына талдау.
«Түйінді ой» стратегиясы бойынша бүгінгі тақырыпты қорытындылайды. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
https://www.youtube.com/watch?v=Wg0AgYPVDKM
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Мұғалімнің кері байланысы: Рефлексия «Шығу парағы» әдісі. Мұғалім оқушыларға 5 сұрақтан тұратын шығу парағын таратады. Оқушылар сұраққа жауап жазады, мұғалімге өткізеді. 1.Оқу мақсатына жеттік пе? 2.Оқу мақсатына жету үшін не істедің? 3.Топтық жұмыстың көмегі болды ма? Неге? 4. Жазылым тапсырмасын орындауда қандай қиындыққа тап болдыңыз? Үйге: Мақала жазу. «Қаныштың өнегелі өмірінің бүгін мен болашаққа қызмет етуі» |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Топтың өзара кері байланысы
«Креативті жазу» тәсілі бойынша әр топ шығармашылық жазба жұмысын орындайды.
Тапсырма:
Эссе тақырыбы: «Ұлтымыздың ұлы перзентін ұлықтаған шығарма»
Дескрипторы:
-эссе құрылымын сақтайды;
-тақырыпты ашады;
-перифразаларды тиімді қолданады;
-шығарманың құндылығын анықтайды.
Тақырыпқа сәйкес перифразалар:
Дархан дала, қазақ ғылымына өлшеусіз үлес, геология-минералогия ғылымдарының докторы, академик ғұлама ғалым, Қазақстан геологтар ғылыми мектебінің негізін қалаушы, кемеңгер перзенті, дара тұлға, жер қойнауы, қазба байлықтары, мыс-кен орны, көшбастаушы, қазақтан шыққан тау-кен инженер-геологі атану.
Оқушылар жұмысы тыңдалады.
«Ой көрінісі» тәсілі арқылы кері байланыс беру.
Шарты: жазылым тапсырмаларының түріне қарай қойылған дескрипторларды басшылыққа алады.
шағым қалдыра аласыз















