№4 зертханалық тәжірибе «Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар»
№4 зертханалық тәжірибе «Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар»

#1 слайд
Түркістан облысы Қазығұрт ауданы үш тілде
оқытатын мамандандырылған «Дарын» мектеп –
интернаты
Имадуллаев Олжас Раимбекович
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2С Химиялық
реакциялардағы энергиямен танысу
Сабақ
тақыры
бы
Оқу
мақсат
тары
Сабақ
мақсаты
Бағалау
критерийі
Экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар.
№4 зертханалық тәжірибе «Энергияның өзгеруімен жүретін
химиялық реакциялар»
8.3.1.3 -экзотермиялық реакциялар жылу бөле жүретінін, ал
эндотермиялық реакциялар жылу сіңіре жүретінін білу
8.3.1.4 –әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер
ету салдарын түсіну
1. Химиялық реакция кезінде жылудың сіңіріле немесе бөліне жүретіндігін
біледі, экзотермиялық және эндотермиялық реакцияларды ажыратады.
2. Экзотермиялық немесе эндотермиялық реакция теңдеулерін жазып,
әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер ету салдарын түсінеді.
3. Тақырыпқа байланысты күрделі сандық есептерді шығарады. Түрлі
жану өнімдерінің экологиялық тұрғыдан пайдасы мен зиянын ескере
отырып, альтернативті идеялар мен ойлар ұсына алады.
1. Экзотермиялық реакциялар жылу бөле жүретінін және
эндотермиялық реакциялар жылу сіңіре жүретінін біледі.
2. Жанғыш заттардың қоршаған ортаға беретін әсерін
түсінеді.
1 слайд
Түркістан облысы Қазығұрт ауданы үш тілде оқытатын мамандандырылған «Дарын» мектеп – интернаты Имадуллаев Олжас Раимбекович Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2С Химиялық реакциялардағы энергиямен танысу Сабақ тақыры бы Оқу мақсат тары Сабақ мақсаты Бағалау критерийі Экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар. №4 зертханалық тәжірибе «Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар» 8.3.1.3 -экзотермиялық реакциялар жылу бөле жүретінін, ал эндотермиялық реакциялар жылу сіңіре жүретінін білу 8.3.1.4 –әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер ету салдарын түсіну 1. Химиялық реакция кезінде жылудың сіңіріле немесе бөліне жүретіндігін біледі, экзотермиялық және эндотермиялық реакцияларды ажыратады. 2. Экзотермиялық немесе эндотермиялық реакция теңдеулерін жазып, әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер ету салдарын түсінеді. 3. Тақырыпқа байланысты күрделі сандық есептерді шығарады. Түрлі жану өнімдерінің экологиялық тұрғыдан пайдасы мен зиянын ескере отырып, альтернативті идеялар мен ойлар ұсына алады. 1. Экзотермиялық реакциялар жылу бөле жүретінін және эндотермиялық реакциялар жылу сіңіре жүретінін біледі. 2. Жанғыш заттардың қоршаған ортаға беретін әсерін түсінеді.
#2 слайд
Белсенді оқу әдістері
“Демонстрация”
әдісі
«Борт
журналы»
“Кім жылдам?”
әдісі
Психологиялы
қ жағымды
ахуал орнату
“Шын
жүректен ақ
тілек” әдісі
Қарым-қатынас
дағдыларын дамыта
отырып, бір-біріне тілек
айту арқылы
жақындастырады, көңіл-
күйін көтереді.
Топқа бөлу
“Түрлі-түсті
фигуралар”
әдісі
Тақырыпқа сай білімдерін
ескере отырып, есте
сақтау қабілетін дамыту
Үй
тапсырмасы
«Қар кесегі»
әдісі
Өткен тақырып бойынша
оқушылардың есте сақтау
қабілетін дамыту
Жаңа
сабақтың
барысы
Оқушылардың
көшбасшылық
қабілетін
қалыптастыру,
тыңдалым,
оқылым,
жазылым
дағдыларын
кеңейту. Топпен,
жұппен және
жеке жұмыс
жасай алу
дағдыларын
дамыту.
“Кинометафора”
әдісі
“INSERT”
әдісі
«Химиялық
диктант»
«Табыс
сатысы»
Кері
байланыс
2 слайд
Белсенді оқу әдістері “Демонстрация” әдісі «Борт журналы» “Кім жылдам?” әдісі Психологиялы қ жағымды ахуал орнату “Шын жүректен ақ тілек” әдісі Қарым-қатынас дағдыларын дамыта отырып, бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл- күйін көтереді. Топқа бөлу “Түрлі-түсті фигуралар” әдісі Тақырыпқа сай білімдерін ескере отырып, есте сақтау қабілетін дамыту Үй тапсырмасы «Қар кесегі» әдісі Өткен тақырып бойынша оқушылардың есте сақтау қабілетін дамыту Жаңа сабақтың барысы Оқушылардың көшбасшылық қабілетін қалыптастыру, тыңдалым, оқылым, жазылым дағдыларын кеңейту. Топпен, жұппен және жеке жұмыс жасай алу дағдыларын дамыту. “Кинометафора” әдісі “INSERT” әдісі «Химиялық диктант» «Табыс сатысы» Кері байланыс
#3 слайд
Сарала
у
тәсілде
рі
“Бағалау”
“Смайликтер”, “Қол
шапалақтау”, “Екі
жұлдыз бір тілек”,
“Бас бармақ” әдістері
Оқушылардың ішкі
уәжін оятып, келесі
тапсырмаларды
орындауға деген
ынтасын арттырады.
“Қарқын”
“Кім жылдам” әдісінде
тапсырманы орындау
барысында оқушылар
қарқынды жұмыс жасап,
топ бойынша жарысады.
“Диалог және
қолдау”
Топтық жұмыс,
жұптық жұмыс
барысында оқушы
мен оқушы, мұғалім
мен оқушы арасында
орын алады.
“Дереккөз”
“Демонстрация” әдісі
барысында оқушылар
түрлі дереккөздерден
проблемалық сұрақтарға
жауап іздейді,
“Химиялық диктант”
әдісі барысында түрлі
дереккөздерге сүйене
отырып, мәтінмен
жұмыс жасайды.
“Тапсырма” Сабақ
барысыда тапсырмалар
жеңілден күрделіге
қарай деңгей бойынша
ұйымдастырылып
отырады
“Жіктеу” Сабақтың
әрбір сатысында
оқушылар топтық
жұмыстан жұптық
жұмысқа, жұптық
жұмыстан жеке жұмысқа
қарай жіктеліп отырады.
“Қорытындыла
у” Сабақ барысында
әрбір тапсырманың
соңында оқушылар
тақырып бойынша
қорытынды жасайды.
3 слайд
Сарала у тәсілде рі “Бағалау” “Смайликтер”, “Қол шапалақтау”, “Екі жұлдыз бір тілек”, “Бас бармақ” әдістері Оқушылардың ішкі уәжін оятып, келесі тапсырмаларды орындауға деген ынтасын арттырады. “Қарқын” “Кім жылдам” әдісінде тапсырманы орындау барысында оқушылар қарқынды жұмыс жасап, топ бойынша жарысады. “Диалог және қолдау” Топтық жұмыс, жұптық жұмыс барысында оқушы мен оқушы, мұғалім мен оқушы арасында орын алады. “Дереккөз” “Демонстрация” әдісі барысында оқушылар түрлі дереккөздерден проблемалық сұрақтарға жауап іздейді, “Химиялық диктант” әдісі барысында түрлі дереккөздерге сүйене отырып, мәтінмен жұмыс жасайды. “Тапсырма” Сабақ барысыда тапсырмалар жеңілден күрделіге қарай деңгей бойынша ұйымдастырылып отырады “Жіктеу” Сабақтың әрбір сатысында оқушылар топтық жұмыстан жұптық жұмысқа, жұптық жұмыстан жеке жұмысқа қарай жіктеліп отырады. “Қорытындыла у” Сабақ барысында әрбір тапсырманың соңында оқушылар тақырып бойынша қорытынды жасайды.
#4 слайд
Критериалды
бағалау
Тапсырма
Экзотермиял
ық
реакциялар
жылу бөле
жүретінін
және
эндотермиял
ық
реакциялар
жылу сіңіре
жүретінін
біледі.
•.
Топтық жұмыс. “Кім жылдам” әдісі
арқылы оқушыларды
ынтымақтастық пен бірлікке баули
отырып деңгейлік тапсырмаларды
орындату.
1.Реакцияның қайсысы
экзотермиялық, қайсысы
эндотермиялық екенін теріп
жаз:...
2. Суретке қарай отырып, түрлі
жанғыш заттардың қоршаған
ортаға әсер ету салдарын
түсіндір....
3. Этиленнің жану реакциясының
термохимиялық теңдеуі берілген:
С
2
Н
4
+ 3О
2
= 2СО
2
+ 2Н
2
О + 1400 кДж
егер реакцияға 568 л оттегі кірісетін
болса, бөлінген жылудың
мөлшерін тап.
Жанғыш
заттардың
қоршаған
ортаға
беретін әсерін
түсінеді.
Дескриптор
1.Экзотермиялық
және
эндотермиялық
реакцияларды бір-
бірінен ажырата
алады.
2. Әртүрлі
жанғыш
заттардың
қоршаған ортаға
әсер ету салдарын
түсінедіреді
3. Термохимиялық
теңдеуді
пайдаланып,
сандық есептерді
шығарады.
4 слайд
Критериалды бағалау Тапсырма Экзотермиял ық реакциялар жылу бөле жүретінін және эндотермиял ық реакциялар жылу сіңіре жүретінін біледі. •. Топтық жұмыс. “Кім жылдам” әдісі арқылы оқушыларды ынтымақтастық пен бірлікке баули отырып деңгейлік тапсырмаларды орындату. 1.Реакцияның қайсысы экзотермиялық, қайсысы эндотермиялық екенін теріп жаз:... 2. Суретке қарай отырып, түрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер ету салдарын түсіндір.... 3. Этиленнің жану реакциясының термохимиялық теңдеуі берілген: С 2 Н 4 + 3О 2 = 2СО 2 + 2Н 2 О + 1400 кДж егер реакцияға 568 л оттегі кірісетін болса, бөлінген жылудың мөлшерін тап. Жанғыш заттардың қоршаған ортаға беретін әсерін түсінеді. Дескриптор 1.Экзотермиялық және эндотермиялық реакцияларды бір- бірінен ажырата алады. 2. Әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер ету салдарын түсінедіреді 3. Термохимиялық теңдеуді пайдаланып, сандық есептерді шығарады.
шағым қалдыра аласыз













