Материалдар / 5 сынып информатика 3 тоқсандағы барлық тақырыптарға дайын презентация
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

5 сынып информатика 3 тоқсандағы барлық тақырыптарға дайын презентация

Материал туралы қысқаша түсінік
5 сынып информатика 3 тоқсандағы барлық тақырыптарға дайын презентация
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Ақпан 2024
476
5 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
img_page_1
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материалдың қысқаша түсінігі
Сабақтың тақырыбы: 5 сынып «3.1. Роботтың түрлері және оларды қолдану»

1 слайд
Сабақтың тақырыбы: 5 сынып «3.1. Роботтың түрлері және оларды қолдану»

1 слайд

Сабақтың тақырыбы: 5 сынып «3.1. Роботтың түрлері және оларды қолдану»

Сабақтың мақсаты 5.3.4.1 робот анықтамасын тұжырымдау; 5.3.4.2 роботтардың түрлерінің үлгілері және оларды қолдану салаларын

2 слайд
Сабақтың мақсаты 5.3.4.1 робот анықтамасын тұжырымдау; 5.3.4.2 роботтардың түрлерінің үлгілері және оларды қолдану салаларына мысал келтіру.

2 слайд

Сабақтың мақсаты 5.3.4.1 робот анықтамасын тұжырымдау; 5.3.4.2 роботтардың түрлерінің үлгілері және оларды қолдану салаларына мысал келтіру.

«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау үшін қ

3 слайд
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау үшін қолданамын. Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін ынталандыру сұрақтарын қою  Адам сияқты жұмыс істей алатын қандай заттарды айта аласыңдар?  Робот дегеніміз не және ол қашан пайда болған?  Робот жайлы не білесің?  Бүгінгі таңда роботтарды қай салаларда кездестіруге болады?

3 слайд

«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау үшін қолданамын. Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін ынталандыру сұрақтарын қою  Адам сияқты жұмыс істей алатын қандай заттарды айта аласыңдар?  Робот дегеніміз не және ол қашан пайда болған?  Робот жайлы не білесің?  Бүгінгі таңда роботтарды қай салаларда кездестіруге болады?

Оқулықпен жұмыс. Мұғалім оқушыларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға

4 слайд
Оқулықпен жұмыс. Мұғалім оқушыларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады). Кестемен жұмыс.

4 слайд

Оқулықпен жұмыс. Мұғалім оқушыларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады). Кестемен жұмыс.

Өндірі стік робот Медиц ина- лық робот Тұрмы с-тық роботт ар Әскер и роботт ар Робот- мұғалі м

5 слайд
Өндірі стік робот Медиц ина- лық робот Тұрмы с-тық роботт ар Әскер и роботт ар Робот- мұғалі м        

5 слайд

Өндірі стік робот Медиц ина- лық робот Тұрмы с-тық роботт ар Әскер и роботт ар Робот- мұғалі м        

Жұптық жұмыс Өздерің күнделікті өмірде, теледидардан немесе интернетте көріп жүрген роботтарыңның тізімін жасаңд

6 слайд
Жұптық жұмыс    Өздерің  күнделікті  өмірде,  теледидардан  немесе  интернетте   көріп  жүрген  роботтарыңның  тізімін  жасаңдар.  Оларды   жоғарыдағы  түрлердің  қайсысына  жатқызасыңдар?  Егер   сендер  білетін  роботтар  жоғарыдағы  түрлердің   ешқайсысына  жатпаса,  онда  оны  роботтардың  жаңа  түріне   жатқызып,  оған  атау  беріңдер.  

6 слайд

Жұптық жұмыс    Өздерің  күнделікті  өмірде,  теледидардан  немесе  интернетте   көріп  жүрген  роботтарыңның  тізімін  жасаңдар.  Оларды   жоғарыдағы  түрлердің  қайсысына  жатқызасыңдар?  Егер   сендер  білетін  роботтар  жоғарыдағы  түрлердің   ешқайсысына  жатпаса,  онда  оны  роботтардың  жаңа  түріне   жатқызып,  оған  атау  беріңдер.  

Топтық жұмыс Өздеріңді робот құраушы инженерлер командасы деп есептеп, төмендегі тапсырманы орындаңдар:

7 слайд
Топтық жұмыс Өздеріңді робот құраушы инженерлер командасы деп есептеп, төмендегі тапсырманы орындаңдар:

7 слайд

Топтық жұмыс Өздеріңді робот құраушы инженерлер командасы деп есептеп, төмендегі тапсырманы орындаңдар:

1. Күнделікті тұрмыстағы адамның бір қызметін ауыстыратын қандай да бір роботтың жобасын ұсыныңдар. 2. Ұсы

8 слайд
1. Күнделікті  тұрмыстағы   адамның  бір  қызметін   ауыстыратын  қандай  да    бір  роботтың   жобасын   ұсыныңдар. 2.  Ұсынған   роботтарыңның   атқаратын   қызметін   тізіп  жазыңдар? 3.  Роботтарыңның   үлгілік  сызбасын   салыңдар.

8 слайд

1. Күнделікті  тұрмыстағы   адамның  бір  қызметін   ауыстыратын  қандай  да    бір  роботтың   жобасын   ұсыныңдар. 2.  Ұсынған   роботтарыңның   атқаратын   қызметін   тізіп  жазыңдар? 3.  Роботтарыңның   үлгілік  сызбасын   салыңдар.

«Робот» сөзіне синквейн құру 1. Зат есім (бір сөз). 2. Сын есім (екі сөз). 3. Етістік (үш сөз). 4. Қорытынды ой (

9 слайд
«Робот» сөзіне  синквейн  құру 1. Зат  есім  (бір  сөз). 2. Сын  есім  (екі  сөз). 3. Етістік  (үш  сөз). 4. Қорытынды  ой  (төрт  сөз). 5. Мағыналас  сөз.

9 слайд

«Робот» сөзіне  синквейн  құру 1. Зат  есім  (бір  сөз). 2. Сын  есім  (екі  сөз). 3. Етістік  (үш  сөз). 4. Қорытынды  ой  (төрт  сөз). 5. Мағыналас  сөз.

РЕФЛЕКСИЯ «Еркін микрофон» әдісі Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін

10 слайд
РЕФЛЕКСИЯ «Еркін микрофон» әдісі Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

10 слайд

РЕФЛЕКСИЯ «Еркін микрофон» әдісі Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

Үйге тапсырма:

11 слайд
Үйге тапсырма:

11 слайд

Үйге тапсырма:

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

12 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

12 слайд

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

2-сабақ

13 слайд
2-сабақ

13 слайд

2-сабақ

Сабақтың тақырыбы: 5 сынып «3.2. Роботтехниканың тарихы және оның келешегі»

14 слайд
Сабақтың тақырыбы: 5 сынып «3.2. Роботтехниканың тарихы және оның келешегі»

14 слайд

Сабақтың тақырыбы: 5 сынып «3.2. Роботтехниканың тарихы және оның келешегі»

Сабақтың оқу мақсаты: 5.3.4.3 роботтехника саласындағы адамзаттың техникалық жетістіктеріне мысалдар келтіру;

15 слайд
Сабақтың оқу мақсаты: 5.3.4.3 роботтехника саласындағы адамзаттың техникалық жетістіктеріне мысалдар келтіру;

15 слайд

Сабақтың оқу мақсаты: 5.3.4.3 роботтехника саласындағы адамзаттың техникалық жетістіктеріне мысалдар келтіру;

Ширату тапсырмасы. «Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар  Робот туралы ұнатып оқыған кітап немесе

16 слайд
Ширату тапсырмасы. «Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар  Робот туралы ұнатып оқыған кітап немесе көрген кино, мультфильмдер туралы не айта аласыңдар?  Роботтехника саласындағы интернеттен, теледидардан көріп немесе оқыған қандай жетістіктерден хабардарсыңдар? Ойларыңмен бөлісіңдер. Роботтехника саласы болашақта қалай дамуы мүмкін деп ойлайсыңдар?

16 слайд

Ширату тапсырмасы. «Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар  Робот туралы ұнатып оқыған кітап немесе көрген кино, мультфильмдер туралы не айта аласыңдар?  Роботтехника саласындағы интернеттен, теледидардан көріп немесе оқыған қандай жетістіктерден хабардарсыңдар? Ойларыңмен бөлісіңдер. Роботтехника саласы болашақта қалай дамуы мүмкін деп ойлайсыңдар?

Оқулықпен жұмыс. Оқушылар оқулықтағы мәліметтермен танысады. Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды

17 слайд
Оқулықпен жұмыс.  Оқушылар   оқулықтағы  мәліметтермен   танысады.  Мұғалім  жаңа  ақпаратпен   таныстырады,  бірге  талдайды  

17 слайд

Оқулықпен жұмыс.  Оқушылар   оқулықтағы  мәліметтермен   танысады.  Мұғалім  жаңа  ақпаратпен   таныстырады,  бірге  талдайды  

2-тапсырма 1. «Түртіп алу» әдісі. 2. Жұптық жұмыс. 3. Оқушыларға жұптасып талдау жұмысын ұсыну. 4. Америкалық фантаст-жазушы А

18 слайд
2-тапсырма 1. «Түртіп алу» әдісі. 2. Жұптық жұмыс. 3. Оқушыларға жұптасып талдау жұмысын ұсыну. 4. Америкалық фантаст-жазушы Айзек Азимовтың тұжырымдаған үш заңына талдау жасаңдар. Осы үш заңды қарапайым түсінікті тілде басқаларға жеткізіңдер.

18 слайд

2-тапсырма 1. «Түртіп алу» әдісі. 2. Жұптық жұмыс. 3. Оқушыларға жұптасып талдау жұмысын ұсыну. 4. Америкалық фантаст-жазушы Айзек Азимовтың тұжырымдаған үш заңына талдау жасаңдар. Осы үш заңды қарапайым түсінікті тілде басқаларға жеткізіңдер.

Топтық жұмыс. Оқушылар оқулықтан, презентациядан алған білімдерін жинақтап, ментальды карта жасайды. Болашақта адам мен роботт

19 слайд
Топтық жұмыс. Оқушылар оқулықтан, презентациядан алған білімдерін жинақтап, ментальды карта жасайды. Болашақта адам мен роботтың өзара қарым- қатынас жасауының белгілі бір этикалық ережелері қалай көрініс табуы мүмкін? Адам мен роботтың этикалық қарым-қатынас ережелері туралы өз ұсыныстарыңды айтыңдар

19 слайд

Топтық жұмыс. Оқушылар оқулықтан, презентациядан алған білімдерін жинақтап, ментальды карта жасайды. Болашақта адам мен роботтың өзара қарым- қатынас жасауының белгілі бір этикалық ережелері қалай көрініс табуы мүмкін? Адам мен роботтың этикалық қарым-қатынас ережелері туралы өз ұсыныстарыңды айтыңдар

РЕФЛЕКСИЯ «Бір ауыз сөз» әдісі. Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын айтыңдар: • Ұнады • Пайдалы •

20 слайд
РЕФЛЕКСИЯ «Бір ауыз сөз» әдісі. Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын айтыңдар: • Ұнады • Пайдалы • Үйрендім • Ұмтылдым • Жасай аламын. т.б.«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағаланады.

20 слайд

РЕФЛЕКСИЯ «Бір ауыз сөз» әдісі. Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын айтыңдар: • Ұнады • Пайдалы • Үйрендім • Ұмтылдым • Жасай аламын. т.б.«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағаланады.

Үйге тапсырма:

21 слайд
Үйге тапсырма:

21 слайд

Үйге тапсырма:

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

22 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

22 слайд

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

Сабақ №3

23 слайд
Сабақ №3

23 слайд

Сабақ №3

Сабақтың тақырыбы: 5 сынып «3.3. Гироскопиялық датчик»

24 слайд
Сабақтың тақырыбы: 5 сынып «3.3. Гироскопиялық датчик»

24 слайд

Сабақтың тақырыбы: 5 сынып «3.3. Гироскопиялық датчик»

Сабақтың мақсаттары: 5.3.4.4 гироскопиялық датчиктің жұмыс істеу принципін түсіндіру; 5.3.3.1 роботтың бұрыштық бейімділігін

25 слайд
Сабақтың мақсаттары: 5.3.4.4 гироскопиялық датчиктің жұмыс істеу принципін түсіндіру; 5.3.3.1 роботтың бұрыштық бейімділігін анықтау үшін бағдарламалар жасау.

25 слайд

Сабақтың мақсаттары: 5.3.4.4 гироскопиялық датчиктің жұмыс істеу принципін түсіндіру; 5.3.3.1 роботтың бұрыштық бейімділігін анықтау үшін бағдарламалар жасау.

Ұйымдастыру кезеңі: “ Гүлмен тілек” әдісі .

26 слайд
Ұйымдастыру кезеңі: “ Гүлмен тілек” әдісі .

26 слайд

Ұйымдастыру кезеңі: “ Гүлмен тілек” әдісі .

 Әдетте мәшинені, ұшақты немесе басқа да техникалармен жол жүргенде бұрылу үшін қандай құрылғы қолданылады

27 слайд
 Әдетте мәшинені,   ұшақты  немесе  басқа  да   техникалармен  жол   жүргенде  бұрылу  үшін   қандай  құрылғы   қолданылады.  Роботтар  қандай   құрылғының  көмегімен   бұрылыс  жасайды?  Роботтың   бұрыштық  бейімділігін   анықтау  мен  оны  белгілі   бір  градусқа  бұру  үшін   қандай  программа  жазу   керек?  Lego  Mindstorms   EV3   жиынтығында  қандай   датчиктер  жұмысымен   таныссың?   Роботты  бегілі  бір  бұрышқа   бұруда  осы  уақытқа  дейін   қандай  әдістерді   қолдандың?«Миға шабуыл » әдісі

27 слайд

 Әдетте мәшинені,   ұшақты  немесе  басқа  да   техникалармен  жол   жүргенде  бұрылу  үшін   қандай  құрылғы   қолданылады.  Роботтар  қандай   құрылғының  көмегімен   бұрылыс  жасайды?  Роботтың   бұрыштық  бейімділігін   анықтау  мен  оны  белгілі   бір  градусқа  бұру  үшін   қандай  программа  жазу   керек?  Lego  Mindstorms   EV3   жиынтығында  қандай   датчиктер  жұмысымен   таныссың?   Роботты  бегілі  бір  бұрышқа   бұруда  осы  уақытқа  дейін   қандай  әдістерді   қолдандың?«Миға шабуыл » әдісі

Роботты 90 градусқа бұру Роботты тұрған орнынан 90 градусқа бұратын программа кодын құрастыр. Програ

28 слайд
Роботты 90   градусқа   бұру Роботты  тұрған   орнынан  90   градусқа   бұратын   программа   кодын    құрастыр.   Программада   төмендегі   блоктар   қолданылады: 1. Робот   қозғалысы  үшін   Независимое   управление   мотором   (Моторды  тәуелсіз   басқару)  блогын   таңдаймыз.  Робот   бір  доңғалағы  алға   10  см/секундпен,   ал  екінші   доңғалағы  артқа  – 10  см  /секунд   қозғалыс   жасайды.   2. Ожидание   (Күту)  блогында   гироскоп   датчигінің   параметрлерін   енгіземіз.   Роботтың  бұрылу   кезінде  бұрылыс   мәні  градуста  90- ға  тең  болуын   күтеді. 3. Роботтың   қозғалыс  бұрышы   90  градусқа   жеткенде    Независимое   управление   мотором   (Моторды   тәуелсіз  басқару)   блогында   моторды  өшіреді.      

28 слайд

Роботты 90   градусқа   бұру Роботты  тұрған   орнынан  90   градусқа   бұратын   программа   кодын    құрастыр.   Программада   төмендегі   блоктар   қолданылады: 1. Робот   қозғалысы  үшін   Независимое   управление   мотором   (Моторды  тәуелсіз   басқару)  блогын   таңдаймыз.  Робот   бір  доңғалағы  алға   10  см/секундпен,   ал  екінші   доңғалағы  артқа  – 10  см  /секунд   қозғалыс   жасайды.   2. Ожидание   (Күту)  блогында   гироскоп   датчигінің   параметрлерін   енгіземіз.   Роботтың  бұрылу   кезінде  бұрылыс   мәні  градуста  90- ға  тең  болуын   күтеді. 3. Роботтың   қозғалыс  бұрышы   90  градусқа   жеткенде    Независимое   управление   мотором   (Моторды   тәуелсіз  басқару)   блогында   моторды  өшіреді.      

Топтық жұмыс Роботтың 90 градусқа бұру программасын пайдаланып, блоктар қызметіне роботты 360 градусқа бұрыңда

29 слайд
Топтық жұмыс Роботтың   90  градусқа  бұру   программасын  пайдаланып,  блоктар   қызметіне  роботты  360  градусқа   бұрыңдар.  Бір  орында  тұрып  толық   бір   айналым,  екі  айналым   программасын   құрастырып   ұсыныңдар

29 слайд

Топтық жұмыс Роботтың   90  градусқа  бұру   программасын  пайдаланып,  блоктар   қызметіне  роботты  360  градусқа   бұрыңдар.  Бір  орында  тұрып  толық   бір   айналым,  екі  айналым   программасын   құрастырып   ұсыныңдар

РЕФЛЕКСИЯ «Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен ....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім

30 слайд
РЕФЛЕКСИЯ «Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Жеке жұмыс: - бүгінгі  сабақта   мен ....түсіндім,  ...білдім,  ....көзімді   жеткіздім. -  бүгін  сабақта  қуантқаны..... -  мен  өзімді.....үшін  мақтар  едім. -  маған  ерекше  ұнағаны..... -  сабақтан  соң  маған........келді -  бүгін  маған..........сәті  түсті. «Бас  бармақ»  әдісі  арқылы  бағаланады.

30 слайд

РЕФЛЕКСИЯ «Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Жеке жұмыс: - бүгінгі  сабақта   мен ....түсіндім,  ...білдім,  ....көзімді   жеткіздім. -  бүгін  сабақта  қуантқаны..... -  мен  өзімді.....үшін  мақтар  едім. -  маған  ерекше  ұнағаны..... -  сабақтан  соң  маған........келді -  бүгін  маған..........сәті  түсті. «Бас  бармақ»  әдісі  арқылы  бағаланады.

Үйге тапсырма:

31 слайд
Үйге тапсырма:

31 слайд

Үйге тапсырма:

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

32 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

32 слайд

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

Сабақ №4

33 слайд
Сабақ №4

33 слайд

Сабақ №4

Сабақтың тақырыбы: 5 – сынып 3.4. Бұрылыстар.

34 слайд
Сабақтың тақырыбы: 5 – сынып 3.4. Бұрылыстар.

34 слайд

Сабақтың тақырыбы: 5 – сынып 3.4. Бұрылыстар.

Сабақтың мақсаты: 5.3.3.2 роботты көрсетілген градусқа бұру үшін бағдарламалар жасау.

35 слайд
Сабақтың мақсаты: 5.3.3.2 роботты көрсетілген градусқа бұру үшін бағдарламалар жасау.

35 слайд

Сабақтың мақсаты: 5.3.3.2 роботты көрсетілген градусқа бұру үшін бағдарламалар жасау.

Ұйымдастыру кезеңі: Сап түзеп тұру арқылы 1, 2 санын реттілікпен саналу арқылы екі топқа бірігеді. І-топ: ІІ-топ: Топтың ере

36 слайд
Ұйымдастыру кезеңі:   Сап түзеп тұру арқылы 1, 2 санын реттілікпен саналу арқылы екі топқа бірігеді. І-топ: ІІ-топ: Топтың ережесі: 1. ТҚЕ сақтау. 2. Топ басшысына бағыну. 3. Белсенді болу. 4. Бір-бірін тыңдау, өз пікірімен ашық бөлісу, басқалардың пікіріне құрметпен қарау. 5. Уақыт шегінде жұмыс жасау.

36 слайд

Ұйымдастыру кезеңі:   Сап түзеп тұру арқылы 1, 2 санын реттілікпен саналу арқылы екі топқа бірігеді. І-топ: ІІ-топ: Топтың ережесі: 1. ТҚЕ сақтау. 2. Топ басшысына бағыну. 3. Белсенді болу. 4. Бір-бірін тыңдау, өз пікірімен ашық бөлісу, басқалардың пікіріне құрметпен қарау. 5. Уақыт шегінде жұмыс жасау.

Ширату тапсырмасы. «Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар  Қандай геометриялық фигураларды білесіңдер?

37 слайд
Ширату тапсырмасы. «Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар  Қандай геометриялық фигураларды білесіңдер? Олар бір- бірінен несімен ерекшеленеді?  Геометриялық фигураларды жайлы біліміңді күнделікті өмірде қолданасыңдар ма? Мысал келтіріңдер.  Геометриялық фигуралардың қасиеттерін робот қозғалысында қалай қолдануға болады деп ойлайсыңдар?  Гироскопиялық датчиктің маңызы жайлы не білдің?  Роботтар қозғалысына гироскопиялық датчиктердің қандай ықпалы бар?  Гироскопиялық датчиктің басқа датчиктерден қандай ерекшелігі бар?

37 слайд

Ширату тапсырмасы. «Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар  Қандай геометриялық фигураларды білесіңдер? Олар бір- бірінен несімен ерекшеленеді?  Геометриялық фигураларды жайлы біліміңді күнделікті өмірде қолданасыңдар ма? Мысал келтіріңдер.  Геометриялық фигуралардың қасиеттерін робот қозғалысында қалай қолдануға болады деп ойлайсыңдар?  Гироскопиялық датчиктің маңызы жайлы не білдің?  Роботтар қозғалысына гироскопиялық датчиктердің қандай ықпалы бар?  Гироскопиялық датчиктің басқа датчиктерден қандай ерекшелігі бар?

Жеке практикалық жұмыс орындау. «Сақшы» робот программасын орындатады. «Сақшы» роботтың программасын жасау

38 слайд
Жеке практикалық  жұмыс   орындау.    «Сақшы»  робот    программасын  орындатады. «Сақшы»  роботтың   программасын  жасау  үшін   Независимое  управление   мотором  (Моторды  тәуелсіз   басқару),  Ожидание  (Күту)   блоктарын  қолданамыз.

38 слайд

Жеке практикалық  жұмыс   орындау.    «Сақшы»  робот    программасын  орындатады. «Сақшы»  роботтың   программасын  жасау  үшін   Независимое  управление   мотором  (Моторды  тәуелсіз   басқару),  Ожидание  (Күту)   блоктарын  қолданамыз.

Жұптық жұмыс «Сақшы» роботтың программасына талдау жасаңдар. Блоктардағы сандық параметрлерге назар аударыңдар.

39 слайд
Жұптық жұмыс «Сақшы»  роботтың   программасына   талдау  жасаңдар.  Блоктардағы   сандық  параметрлерге  назар   аударыңдар.   Робот  жауынгер   сақшының   барлық  қызметтерін   орындай  ала  ма?  Қандай  қызметін   орындай  алмайды?  Не  себепті?

39 слайд

Жұптық жұмыс «Сақшы»  роботтың   программасына   талдау  жасаңдар.  Блоктардағы   сандық  параметрлерге  назар   аударыңдар.   Робот  жауынгер   сақшының   барлық  қызметтерін   орындай  ала  ма?  Қандай  қызметін   орындай  алмайды?  Не  себепті?

2-тапсырма Талқылау, талдау тапсырмасын орындатады. «Сақшы» робот программасын әлі де қалай жетілдіре түсу керек? Роботтің қи

40 слайд
2-тапсырма Талқылау, талдау тапсырмасын орындатады. «Сақшы» робот программасын әлі де қалай жетілдіре түсу керек? Роботтің қимыл-әрекетіне тағы қандай функциялар қосқан болар едің? Өз ұсыныстарыңды жасаңдар

40 слайд

2-тапсырма Талқылау, талдау тапсырмасын орындатады. «Сақшы» робот программасын әлі де қалай жетілдіре түсу керек? Роботтің қимыл-әрекетіне тағы қандай функциялар қосқан болар едің? Өз ұсыныстарыңды жасаңдар

РЕФЛЕКСИЯ «Еркін микрофон» әдісі Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін

41 слайд
РЕФЛЕКСИЯ «Еркін микрофон» әдісі Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

41 слайд

РЕФЛЕКСИЯ «Еркін микрофон» әдісі Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

Үйге тапсырма:

42 слайд
Үйге тапсырма:

42 слайд

Үйге тапсырма:

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

43 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

43 слайд

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

Сабақ №5

44 слайд
Сабақ №5

44 слайд

Сабақ №5

Сабақтың тақырыбы: 5 – сынып Практикалық жұмыс

45 слайд
Сабақтың тақырыбы: 5 – сынып Практикалық жұмыс

45 слайд

Сабақтың тақырыбы: 5 – сынып Практикалық жұмыс

Сабақтың мақсаты: 5.3.3.2 роботты көрсетілген градусқа бұру үшін бағдарламалар жасау.

46 слайд
Сабақтың мақсаты: 5.3.3.2 роботты көрсетілген градусқа бұру үшін бағдарламалар жасау.

46 слайд

Сабақтың мақсаты: 5.3.3.2 роботты көрсетілген градусқа бұру үшін бағдарламалар жасау.

«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар  Қандай геометриялық фигураларды білесіңдер? Олар бір-бірінен нес

47 слайд
«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар  Қандай геометриялық фигураларды білесіңдер? Олар бір-бірінен несімен ерекшеленеді ?  Геометриялық фигуралар жайлы білімдеріңді күнделікті өмірде қолданасыңдар ма? Мысал келтіріңдер.  Геометриялық фигуралардың қасиеттерін робот қозғалысында қалай қолдануға болады деп ойлайсыңдар? .

47 слайд

«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар  Қандай геометриялық фигураларды білесіңдер? Олар бір-бірінен несімен ерекшеленеді ?  Геометриялық фигуралар жайлы білімдеріңді күнделікті өмірде қолданасыңдар ма? Мысал келтіріңдер.  Геометриялық фигуралардың қасиеттерін робот қозғалысында қалай қолдануға болады деп ойлайсыңдар? .

Техникалық диктант беріп, орындатады. 1. Робот қозғалысы үшін .................блогын таңдаймыз. Роботтың екі доң

48 слайд
Техникалық диктант  беріп,   орындатады.   1. Робот  қозғалысы  үшін  .................блогын  таңдаймыз.   Роботтың  екі  доңғалағында  алға  30   см/секундпен  2 секунд   қозғалыс  жасайды. 2. Робот  қозғалысы  үшін  ................блогын  таңдаймыз.   Роботтың  бір  доңғалағы  алға  20   см/секундпен  ал  екінші  доңғалағы  20  см  /секундпен  артқа  қозғалыс  жасайды.   Робот  бір  орыннан   бұрылыс  жасауды  бастайды.   3. Роботтың  қозғалысы  бұрышы  ..............  градусқа  жеткенде,   Независимое  управление   мотором  (Моторды  тәуелсіз  басқару)  блогында  мотор  өшеді. 4. ...........  блогы  көмегімен  робот  1 секунд  бұрылыс  жасаған  бағытқа  қарап  тоқтап  тұрады.     5. Робот  қозғалысы  үшін  Независимое  управление  мотором  (Моторды  тәуелсіз  басқару)  блогы   көмегімен  робот  бір  доңғалағы  артқа  ............  , ал  екінші  доңғалағы  .........  алға   қозғалыс  жасап,  сол   жаққа  бұрылады. 6. Робот  қозғалысы  бұрышын  270  градусқа  жеткенде   ....................  блогында  моторды  өшіреді. 7. Робот  кері  қозғалысы  үшін  Независимое  управление  мотором  (Моторды  тәуелсіз  басқару)   блогы  мен  роботтың  екі  доңғалағы  да  артқа  қарай   ............  3 секунд   қозғалыс  жасайды. Дескриптор:    Жалпы  – 5  балл. -диктантты  дұрыс  орындайды.

48 слайд

Техникалық диктант  беріп,   орындатады.   1. Робот  қозғалысы  үшін  .................блогын  таңдаймыз.   Роботтың  екі  доңғалағында  алға  30   см/секундпен  2 секунд   қозғалыс  жасайды. 2. Робот  қозғалысы  үшін  ................блогын  таңдаймыз.   Роботтың  бір  доңғалағы  алға  20   см/секундпен  ал  екінші  доңғалағы  20  см  /секундпен  артқа  қозғалыс  жасайды.   Робот  бір  орыннан   бұрылыс  жасауды  бастайды.   3. Роботтың  қозғалысы  бұрышы  ..............  градусқа  жеткенде,   Независимое  управление   мотором  (Моторды  тәуелсіз  басқару)  блогында  мотор  өшеді. 4. ...........  блогы  көмегімен  робот  1 секунд  бұрылыс  жасаған  бағытқа  қарап  тоқтап  тұрады.     5. Робот  қозғалысы  үшін  Независимое  управление  мотором  (Моторды  тәуелсіз  басқару)  блогы   көмегімен  робот  бір  доңғалағы  артқа  ............  , ал  екінші  доңғалағы  .........  алға   қозғалыс  жасап,  сол   жаққа  бұрылады. 6. Робот  қозғалысы  бұрышын  270  градусқа  жеткенде   ....................  блогында  моторды  өшіреді. 7. Робот  кері  қозғалысы  үшін  Независимое  управление  мотором  (Моторды  тәуелсіз  басқару)   блогы  мен  роботтың  екі  доңғалағы  да  артқа  қарай   ............  3 секунд   қозғалыс  жасайды. Дескриптор:    Жалпы  – 5  балл. -диктантты  дұрыс  орындайды.

Жеке практикалық жұмыс орындатады. «Балара» роботы Балалар кәдімгі алтыбұрышты фигура тәріздес ін құрады. Алтыбұры

49 слайд
Жеке практикалық  жұмыс  орындатады.   «Балара»  роботы Балалар  кәдімгі  алтыбұрышты  фигура  тәріздес  ін  құрады.   Алтыбұрыш  – ауданды  тиімді  пайдалану  үшін  ең  ыңғайлы    геометриялық  фигура.  Алтыбұрыштың    дөңгелек  тәрізді  іннен   артықшылығы,  індердің  арасында  ешқандай  бос  орын   қалмайды.  Ал  дөңгелек  тәрізді  індердің  арасында  бос   кеңістіктер  қалып  кетеді.    Робот  «Баларасының»  программасы  келтірілген.   Программаны  роботқа  енгізіп  тексеріп  көріңдер.  Қандай   нәтиже  аласыңдар?  Анықтаңдар.  

49 слайд

Жеке практикалық  жұмыс  орындатады.   «Балара»  роботы Балалар  кәдімгі  алтыбұрышты  фигура  тәріздес  ін  құрады.   Алтыбұрыш  – ауданды  тиімді  пайдалану  үшін  ең  ыңғайлы    геометриялық  фигура.  Алтыбұрыштың    дөңгелек  тәрізді  іннен   артықшылығы,  індердің  арасында  ешқандай  бос  орын   қалмайды.  Ал  дөңгелек  тәрізді  індердің  арасында  бос   кеңістіктер  қалып  кетеді.    Робот  «Баларасының»  программасы  келтірілген.   Программаны  роботқа  енгізіп  тексеріп  көріңдер.  Қандай   нәтиже  аласыңдар?  Анықтаңдар.  

РЕФЛЕКСИЯ «Бір ауыз сөз» әдісі. Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын айтыңдар: • Ұнады • Пайдалы •

50 слайд
РЕФЛЕКСИЯ «Бір ауыз сөз» әдісі. Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын айтыңдар: • Ұнады • Пайдалы • Үйрендім • Ұмтылдым • Жасай аламын. т.б.«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағаланады.

50 слайд

РЕФЛЕКСИЯ «Бір ауыз сөз» әдісі. Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын айтыңдар: • Ұнады • Пайдалы • Үйрендім • Ұмтылдым • Жасай аламын. т.б.«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағаланады.

Үйге тапсырма:

51 слайд
Үйге тапсырма:

51 слайд

Үйге тапсырма:

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

52 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

52 слайд

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!

Сабақ №6

53 слайд
Сабақ №6

53 слайд

Сабақ №6

Сабақтың тақырыбы: 5 – сынып 4.1 Роботтың сызық бойымен қозғалысы.

54 слайд
Сабақтың тақырыбы: 5 – сынып 4.1 Роботтың сызық бойымен қозғалысы.

54 слайд

Сабақтың тақырыбы: 5 – сынып 4.1 Роботтың сызық бойымен қозғалысы.

Сабақтың мақсаты: 5.3.3.3 робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану;

55 слайд
Сабақтың мақсаты: 5.3.3.3 робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану;

55 слайд

Сабақтың мақсаты: 5.3.3.3 робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану;

Ұйымдастыру кезеңі: “ Гүлмен тілек” әдісі .

56 слайд
Ұйымдастыру кезеңі: “ Гүлмен тілек” әдісі .

56 слайд

Ұйымдастыру кезеңі: “ Гүлмен тілек” әдісі .

«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар  Автокөліктер арасында өтетін қандай жарыстарды білесіңдер?  Ав

57 слайд
«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар  Автокөліктер арасында өтетін қандай жарыстарды білесіңдер?  Автокөліктер және роботтар арасында өтетін жарыстардың қандай ұқсастықтары мен ерекшеліктерін айта аласыңдар?

57 слайд

«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар  Автокөліктер арасында өтетін қандай жарыстарды білесіңдер?  Автокөліктер және роботтар арасында өтетін жарыстардың қандай ұқсастықтары мен ерекшеліктерін айта аласыңдар?

1-тапсырма Топтық жұмыс Бір түс датчигі және екі түс датчигі бар роботтардың программасын талдап, салыстырыңдар. Салыстыру бар

58 слайд
1-тапсырма Топтық жұмыс Бір түс датчигі және екі түс датчигі бар роботтардың программасын талдап, салыстырыңдар. Салыстыру барысында төмендегі сұрақтарға жауап іздеңдер:  Олардың жылдамдықтарында, жүріп өту дәлдігінде қандай айырмашылықтар бар? Қайсысын жарыста қолданған тиімді?

58 слайд

1-тапсырма Топтық жұмыс Бір түс датчигі және екі түс датчигі бар роботтардың программасын талдап, салыстырыңдар. Салыстыру барысында төмендегі сұрақтарға жауап іздеңдер:  Олардың жылдамдықтарында, жүріп өту дәлдігінде қандай айырмашылықтар бар? Қайсысын жарыста қолданған тиімді?

2-тапсырма Жұптық жұмыс Жоғарыда танысқан робот программаларының бірінің жұмыс тиімділігін арттыратын, яғни жарыс кезінде қа

59 слайд
2-тапсырма Жұптық жұмыс Жоғарыда танысқан робот программаларының бірінің жұмыс тиімділігін арттыратын, яғни жарыс кезінде қара сызықтан жылдам өтуін арттыратын немесе өту барысында қара сызықтан шығып кету сияқты қателіктерді азайтуға бағытталған өзгерістерді ұсыныңдар.

59 слайд

2-тапсырма Жұптық жұмыс Жоғарыда танысқан робот программаларының бірінің жұмыс тиімділігін арттыратын, яғни жарыс кезінде қара сызықтан жылдам өтуін арттыратын немесе өту барысында қара сызықтан шығып кету сияқты қателіктерді азайтуға бағытталған өзгерістерді ұсыныңдар.

Роботтың сызық бойымен жарысының негізгі талаптары Жарыс өтетін алаңға қойыл...

60 слайд
Роботтың сызық бойымен жарысының негізгі талаптары Жарыс өтетін алаңға қойыл...

60 слайд

Роботтың сызық бойымен жарысының негізгі талаптары Жарыс өтетін алаңға қойыл...