№.7 Зертханалық тәжірибе «Қышқылдардың химиялық қасиеттерін зерттеу»
№.7 Зертханалық тәжірибе «Қышқылдардың химиялық қасиеттерін зерттеу»

#1 слайд
Түркістан Облысы Қазығұрт ауданы мамандандырылған «Дарын»
мектеп – интернатының химия пәні мұғалімі
Имадуллаев Олжас Раимбекович
Сабақтың тақырыбы: Қышқылдар. №.7 Зертханалық тәжірибе
«Қышқылдардың химиялық қасиеттерін зерттеу» /2-ші сабақ/
С
а
б
а
қ
т
ы
ң
м
а
қ
с
а
т
ы
:
1
2
3
Оқу мақсаттары
8-сынып
8.3.4.8 Қышқылдардың жіктелуін, қасиеттерін білу және түсіну,олардың
химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру.
Қышқылдарды оқи алады, қышқылдарды жіктей алады,
қасиеттерін сипаттай алады.
Қышқылдардың химиялық қасиеттерін тәжірибе жүзінде қолдана
алады, реакция теңдеулерін құрастыра алады
.
Өнеркәсіпте маңыздылығын түсіндіре алады, қосымша
мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады, қышқылдардың
қасиетіне сандық күрделі есептерді шығара алады.
Бағалау критерийі
-Қышқылдарға анықтама береді, оларды жіктейді.
-Қышқылдардың химиялық қасиеттерін сипаттап,
реакция теңдеуін құрайды.
1 слайд
Түркістан Облысы Қазығұрт ауданы мамандандырылған «Дарын» мектеп – интернатының химия пәні мұғалімі Имадуллаев Олжас Раимбекович Сабақтың тақырыбы: Қышқылдар. №.7 Зертханалық тәжірибе «Қышқылдардың химиялық қасиеттерін зерттеу» /2-ші сабақ/ С а б а қ т ы ң м а қ с а т ы : 1 2 3 Оқу мақсаттары 8-сынып 8.3.4.8 Қышқылдардың жіктелуін, қасиеттерін білу және түсіну,олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру. Қышқылдарды оқи алады, қышқылдарды жіктей алады, қасиеттерін сипаттай алады. Қышқылдардың химиялық қасиеттерін тәжірибе жүзінде қолдана алады, реакция теңдеулерін құрастыра алады . Өнеркәсіпте маңыздылығын түсіндіре алады, қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады, қышқылдардың қасиетіне сандық күрделі есептерді шығара алады. Бағалау критерийі -Қышқылдарға анықтама береді, оларды жіктейді. -Қышқылдардың химиялық қасиеттерін сипаттап, реакция теңдеуін құрайды.
#2 слайд
Белсенді оқу әдістері
Кері байланыс «Плюс, минус, қызықты » әдісі
«Жақыныңа тілек айт »
әдісі
«Таза тақта» әдісі
«Тәжірибе алаңы» әдісі
«Ойлан, ізден» әдісі
Әр оқушы қызыл, көк, сары жасыл түске боялған қиындылардағы
әріптерді таңдап алады. Түсіне қарай 4 топ болып отырады. Әріп
қиындыларын құрастырғанда оксидтер, қышқылдар, негіздер, тұздар
деген сөз шығады.
Тақырыпқа байланысты алдынғы білім бойынша сұрақтар беру арқылы
оқушылардың сыни тұрғыдан ойлану қабілетін дамытып,
тындалым ,айтылым дағдылары қалыптасады,жаңа сабаққа деген
қызығушылығын арттырады).Тақтаға қойылатын сұрақтар
жазылады,жауаптар айтылғансон, жауап берілген сұрақ өшіріліп, тақта
тазара береді.
(Топтық жұмыс, оқулықпен жұмыс). Оқушыларға жаңа тақырып
бойынша тәжірибелік жұмыстар беріледі, олардың функционалды
сауаттылығын ойдағыдай дамытып, ғылыми шығармашылық
қабілеттерін арттырады.
Оқушыларға кеспе қағаздары арқылы төрт топқа деңгейлік тапсырмалар
беремін.(дәптермен жұмыс, жазылым, тындалым, айтылым дағдылары
қалыптасады).
«Мозаика» әдісі арқылы.
Оқушылар бір-біріне деген жақсы лебіздерін тыңдау арқылы назарын
сабаққа аудару.
«ИЯ , ЖОҚ» әдісі
Оқушыларды жылдам әрі тез жауеп беруге және ойын тиянақты
жеткізуге баулу және білімін пысықтау.
2 слайд
Белсенді оқу әдістері Кері байланыс «Плюс, минус, қызықты » әдісі «Жақыныңа тілек айт » әдісі «Таза тақта» әдісі «Тәжірибе алаңы» әдісі «Ойлан, ізден» әдісі Әр оқушы қызыл, көк, сары жасыл түске боялған қиындылардағы әріптерді таңдап алады. Түсіне қарай 4 топ болып отырады. Әріп қиындыларын құрастырғанда оксидтер, қышқылдар, негіздер, тұздар деген сөз шығады. Тақырыпқа байланысты алдынғы білім бойынша сұрақтар беру арқылы оқушылардың сыни тұрғыдан ойлану қабілетін дамытып, тындалым ,айтылым дағдылары қалыптасады,жаңа сабаққа деген қызығушылығын арттырады).Тақтаға қойылатын сұрақтар жазылады,жауаптар айтылғансон, жауап берілген сұрақ өшіріліп, тақта тазара береді. (Топтық жұмыс, оқулықпен жұмыс). Оқушыларға жаңа тақырып бойынша тәжірибелік жұмыстар беріледі, олардың функционалды сауаттылығын ойдағыдай дамытып, ғылыми шығармашылық қабілеттерін арттырады. Оқушыларға кеспе қағаздары арқылы төрт топқа деңгейлік тапсырмалар беремін.(дәптермен жұмыс, жазылым, тындалым, айтылым дағдылары қалыптасады). «Мозаика» әдісі арқылы. Оқушылар бір-біріне деген жақсы лебіздерін тыңдау арқылы назарын сабаққа аудару. «ИЯ , ЖОҚ» әдісі Оқушыларды жылдам әрі тез жауеп беруге және ойын тиянақты жеткізуге баулу және білімін пысықтау.
#3 слайд
Сарала
у
тәсілде
рі
Қолдау көрсету
бойынша
Барлық оқушыларға
оқу мақсатынан
тыңдалым, жазылым,
оқылым
дағдыларының
барынша
қалыптасуына
оқушылардың басым
бөлігіне ынталандыра
отырып ,жан-жақты
дамуына кейбір
оқушылардың
көшбасшылардың
қабілеттігін дамыта
отырып ,ойын еркін
талдап жеткізе білуге
қолдау көрсетемін.
Қарқын
«Тәжірибе
алаңы» әдісі
(топтық жұмыс),
(оқулықпен
жұмыс).
Оқушыларға жаңа
тақырып
бойынша
тәжірибелік
жұмыстар
беріледі..
Дереккөз
Материалды
ауқымды түрде
меңгеру үшін
баспадан шыққан
материалдар мен
электронды
дереккөздерді
қосымша
пайдалануға
ұсынамын.
Тапсырма
Оқу мақсатын ескере
отырып тақырыптың
мазмұнын ашатын
тапсырмалар беремін
Қорытынды
Барлық оқушыларға
бағытталған нұсқау
бере отырып,
олардың әр
қайсысының не
күтетіндігін
түсінгендеріне көз
жеткізіу.
Диалог
Сабақ барысында
мұғалім мен оқушы,
оқушы мен оқушы
арасында үнемі
жүргізіліп
отырылады
Бағалау
Оқушының оқу
мақсатына жету
үшін білімді
меңгеру деңгейі
туралы ақпарат алу
мақсатында әрбір
орындалған
тапсырмалар
бойынша саралап
отырамын.
Жіктеу
Топта талаптары,
деңгейлері
әртүрлі оқушылар
болады. Топ
басшысы үнемі
топты
ұйымдастырып
отырады,
сабақа қатыспай
отырған
оқушылардың
сабаққа араласуын
бақылайды
3 слайд
Сарала у тәсілде рі Қолдау көрсету бойынша Барлық оқушыларға оқу мақсатынан тыңдалым, жазылым, оқылым дағдыларының барынша қалыптасуына оқушылардың басым бөлігіне ынталандыра отырып ,жан-жақты дамуына кейбір оқушылардың көшбасшылардың қабілеттігін дамыта отырып ,ойын еркін талдап жеткізе білуге қолдау көрсетемін. Қарқын «Тәжірибе алаңы» әдісі (топтық жұмыс), (оқулықпен жұмыс). Оқушыларға жаңа тақырып бойынша тәжірибелік жұмыстар беріледі.. Дереккөз Материалды ауқымды түрде меңгеру үшін баспадан шыққан материалдар мен электронды дереккөздерді қосымша пайдалануға ұсынамын. Тапсырма Оқу мақсатын ескере отырып тақырыптың мазмұнын ашатын тапсырмалар беремін Қорытынды Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әр қайсысының не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізіу. Диалог Сабақ барысында мұғалім мен оқушы, оқушы мен оқушы арасында үнемі жүргізіліп отырылады Бағалау Оқушының оқу мақсатына жету үшін білімді меңгеру деңгейі туралы ақпарат алу мақсатында әрбір орындалған тапсырмалар бойынша саралап отырамын. Жіктеу Топта талаптары, деңгейлері әртүрлі оқушылар болады. Топ басшысы үнемі топты ұйымдастырып отырады, сабақа қатыспай отырған оқушылардың сабаққа араласуын бақылайды
#4 слайд
Критериалды бағалау
Бағалау критерийі
2 - тапсырма
3 - тапсырма
«ИЯ , ЖОҚ» әдісі арқылы оқушы білімін
пысықтау.
1 .Қышқылдар құрамына қарай 3-түрге
жіктеледі. /жоқ/
2 .Сутек атом санына қарай қышқылдар 2-
түрге бөлінеді. /жоқ/
3. Күкірт, азот, көмір қышқылдары оттекті
қышқылдар /ия/
4
Қышқылдық ортада лакмустың түрі
қызарады /ия/
Дескриптор
1.Индикаторлардың қышқылдарға
әсерін түсіндіреді.
2.Қышқылдарды жіктейді.
-Қышқылдарға анықтама береді, оларды жіктейді.
-Қышқылдардың химиялық қасиеттерін сипаттап, реакция теңдеуін құрайды.
«Тәжірибе алаңы» әдісі(топтық жұмыс).
Оқушыларға жаңа тақырып бойынша
тәжірибелік жұмыстар беріледі. Қышқыл
ерітінділерінің ортасын анықтау.
Сынауыққа аздап тұз қышқылын (немесе
күкірт қышқылын) құйып, 2-3 тамшы
метилоранж немесе лакмус тамызыңдар
(әмбебап индикатор қағазын
пайдаланыңдар).
Жасаған тәжірибелердегі
бақылауларыңды жазып, тиісті реакция
теңдеулерін құрастырыңдар. Қорытынды
жасаңдар.
«Ойлан, ізден» әдісі арқылы төрт топқа
деңгейлік тапсырмалар беремін.
А-тұз қышқылының құрамындағы
элементтердің массалық үлесін табыңдар.
В-2 моль фосфор қышқылының массасын
есептеңдер.
С-Күкірт, көмір
қышқылының салыстырмалы молекулалық
массасын есептеңдер.
1.Қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
2.Тәжірибелердің нұсқаулығымен
танысады.
3.Берілген тәжірибелерді жасайды.
4.Жасалған тәжірбиелердің реакция
теңдеулерін жазады.
1.Есептер шартын жазады.
2.Қышқылдардың
құрамындағы элементтердің
массалық үлесін есептейді.
3.Берілген зат мөлшері бойынша
күрделі заттың массасын есептейді.
1 - тапсырма
4 слайд
Критериалды бағалау Бағалау критерийі 2 - тапсырма 3 - тапсырма «ИЯ , ЖОҚ» әдісі арқылы оқушы білімін пысықтау. 1 .Қышқылдар құрамына қарай 3-түрге жіктеледі. /жоқ/ 2 .Сутек атом санына қарай қышқылдар 2- түрге бөлінеді. /жоқ/ 3. Күкірт, азот, көмір қышқылдары оттекті қышқылдар /ия/ 4 Қышқылдық ортада лакмустың түрі қызарады /ия/ Дескриптор 1.Индикаторлардың қышқылдарға әсерін түсіндіреді. 2.Қышқылдарды жіктейді. -Қышқылдарға анықтама береді, оларды жіктейді. -Қышқылдардың химиялық қасиеттерін сипаттап, реакция теңдеуін құрайды. «Тәжірибе алаңы» әдісі(топтық жұмыс). Оқушыларға жаңа тақырып бойынша тәжірибелік жұмыстар беріледі. Қышқыл ерітінділерінің ортасын анықтау. Сынауыққа аздап тұз қышқылын (немесе күкірт қышқылын) құйып, 2-3 тамшы метилоранж немесе лакмус тамызыңдар (әмбебап индикатор қағазын пайдаланыңдар). Жасаған тәжірибелердегі бақылауларыңды жазып, тиісті реакция теңдеулерін құрастырыңдар. Қорытынды жасаңдар. «Ойлан, ізден» әдісі арқылы төрт топқа деңгейлік тапсырмалар беремін. А-тұз қышқылының құрамындағы элементтердің массалық үлесін табыңдар. В-2 моль фосфор қышқылының массасын есептеңдер. С-Күкірт, көмір қышқылының салыстырмалы молекулалық массасын есептеңдер. 1.Қауіпсіздік ережелерін сақтайды. 2.Тәжірибелердің нұсқаулығымен танысады. 3.Берілген тәжірибелерді жасайды. 4.Жасалған тәжірбиелердің реакция теңдеулерін жазады. 1.Есептер шартын жазады. 2.Қышқылдардың құрамындағы элементтердің массалық үлесін есептейді. 3.Берілген зат мөлшері бойынша күрделі заттың массасын есептейді. 1 - тапсырма
#5 слайд
Назарларыңызға
рахмет!!!
5 слайд
Назарларыңызға рахмет!!!
шағым қалдыра аласыз













