Ашық сабақ "Көп таңбалы сандарды екі таңбалы санға көбейту және бөлуді пысықтау"

#1 слайд
АШЫҚ САБАҚ
МАТЕМАТИКА ПӘНІ
ТАҚЫРЫБЫ: КӨП ТАҢБАЛЫ САНДАРДЫ
ЕКІ ТАҢБАЛЫ САНҒА КӨБЕЙТУ ЖӘНЕ
БӨЛУДІ ПЫСЫҚТАУ
Орында ған: Ес енг азина Г.Ш
1 слайд
АШЫҚ САБАҚ МАТЕМАТИКА ПӘНІ ТАҚЫРЫБЫ: КӨП ТАҢБАЛЫ САНДАРДЫ ЕКІ ТАҢБАЛЫ САНҒА КӨБЕЙТУ ЖӘНЕ БӨЛУДІ ПЫСЫҚТАУ Орында ған: Ес енг азина Г.Ш
#2 слайд
Қанатымыз қатайды,
Биіктерге самғаймыз.
Білім жолы – сара жол,
Ізденеміз, талмаймыз!
2 слайд
Қанатымыз қатайды, Биіктерге самғаймыз. Білім жолы – сара жол, Ізденеміз, талмаймыз!
#3 слайд
◦
Тақырыбы: көп таңбалы сандарды екі таңбалы санға көбейту және
бөлу
(пысықтау сабағы)
◦
Мақсаты: екі таңбалы санға көбейту мен бөлуді пысықтау, есептеу
тәсілдерін жетілдіру, ақыл-ой өрісін, логикалық ойлау
қабілетін дамыту, экономикалық терминдерді үйрету, есеп
шығару кезінде ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа баулу.
◦
Типі: аралас сабақ
◦
Әдісі: түсіндіру , сұрақ – жауап , ауызша есептеу , өзіндік ,
шығармашылық
3 слайд
◦ Тақырыбы: көп таңбалы сандарды екі таңбалы санға көбейту және бөлу (пысықтау сабағы) ◦ Мақсаты: екі таңбалы санға көбейту мен бөлуді пысықтау, есептеу тәсілдерін жетілдіру, ақыл-ой өрісін, логикалық ойлау қабілетін дамыту, экономикалық терминдерді үйрету, есеп шығару кезінде ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа баулу. ◦ Типі: аралас сабақ ◦ Әдісі: түсіндіру , сұрақ – жауап , ауызша есептеу , өзіндік , шығармашылық
#4 слайд
◦
Көрнекілігі: интербелсенді тақта , слайдтар , үлестірмелі қағаздар
◦
Пәнаралық
байланыс: ана тілі
◦
Сабақтың
барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмаларын тексеру
ІІІ. Өткенді қорыту , ауызша есептер
IV . Мақсат қою кезеңі
V . Жаңа материалмен жұмыс
4 слайд
◦ Көрнекілігі: интербелсенді тақта , слайдтар , үлестірмелі қағаздар ◦ Пәнаралық байланыс: ана тілі ◦ Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі ІІ. Үй тапсырмаларын тексеру ІІІ. Өткенді қорыту , ауызша есептер IV . Мақсат қою кезеңі V . Жаңа материалмен жұмыс
#5 слайд
КІРІСПЕ
1. Банк деген не ?
2. Акция деген не?
3. Акционер деп кімді айтамыз?
5 слайд
КІРІСПЕ 1. Банк деген не ? 2. Акция деген не? 3. Акционер деп кімді айтамыз?
#6 слайд
БАНК (ИТАЛЬЯНША BANKO – ҮСТЕЛ) - АҚША ҚАРЖЫЛАРЫ МЕН ҚОРЛАРЫН
ЖИНАҚТАУ, НЕСИЕ БЕРУ, МЕКЕМЕЛЕР ЖӘНЕ ЖЕКЕ АДАМДАР АРАСЫНДАҒЫ
ӨЗАРА ТӨЛЕМДЕР МЕН АҚШАЛАЙ ЕСЕП АЙЫРЫСУДА ДЕЛДАЛДЫҚТЫ
ЖҮЗЕГЕ АСЫРАТЫН МЕКЕМЕ.
АКЦИЯ - САТЫЛАТЫН ЖӘНЕ САТЫП АЛЫНАТЫН ҚҰНДЫ ҚАҒАЗ.
АКЦИОНЕР – БЕЛГІЛІ БІР ТАБЫСТЫ АЛУҒА ЖӘНЕ ІСТЕРДІ БАСҚАРУҒА
ҚАТЫСУҒА ҚҰҚЫҚ БЕРЕТІН АКЦИЯЛАРДЫҢ ИЕСІ.
6 слайд
БАНК (ИТАЛЬЯНША BANKO – ҮСТЕЛ) - АҚША ҚАРЖЫЛАРЫ МЕН ҚОРЛАРЫН ЖИНАҚТАУ, НЕСИЕ БЕРУ, МЕКЕМЕЛЕР ЖӘНЕ ЖЕКЕ АДАМДАР АРАСЫНДАҒЫ ӨЗАРА ТӨЛЕМДЕР МЕН АҚШАЛАЙ ЕСЕП АЙЫРЫСУДА ДЕЛДАЛДЫҚТЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРАТЫН МЕКЕМЕ. АКЦИЯ - САТЫЛАТЫН ЖӘНЕ САТЫП АЛЫНАТЫН ҚҰНДЫ ҚАҒАЗ. АКЦИОНЕР – БЕЛГІЛІ БІР ТАБЫСТЫ АЛУҒА ЖӘНЕ ІСТЕРДІ БАСҚАРУҒА ҚАТЫСУҒА ҚҰҚЫҚ БЕРЕТІН АКЦИЯЛАРДЫҢ ИЕСІ.
#7 слайд
№ 1. Көп акция жинап акционер болу үшін банкінің талабы мынандай:
Есептер қатесіз және тез орындалу керек. Үш оқушы ауызша есеп шығарады.
510 : 7 = 810 : 27 = 70000 : 35 =
660 : 11 = 740 : 37 = 78000 : 6 =
690 : 23 = 96000 : 80 = 72000 : 600 =
480000 : 600 =
№ 2 . Кесте бойынша есеп құрастыр. 800, 30, 20, 2000, 120,
3000, 30, 60, 30, 1200.
Жұмысшылар Жұмыс өнімділігі Жұмыс уақыты
1-тігінші 5 бұйым/сағ 3 сағ
2-тігінші 8 бұйым/сағ 3 сағ
3-тігінші 12 бұйым/сағ 3 сағ Жұмыс
? бұйым
7 слайд
№ 1. Көп акция жинап акционер болу үшін банкінің талабы мынандай: Есептер қатесіз және тез орындалу керек. Үш оқушы ауызша есеп шығарады. 510 : 7 = 810 : 27 = 70000 : 35 = 660 : 11 = 740 : 37 = 78000 : 6 = 690 : 23 = 96000 : 80 = 72000 : 600 = 480000 : 600 = № 2 . Кесте бойынша есеп құрастыр. 800, 30, 20, 2000, 120, 3000, 30, 60, 30, 1200. Жұмысшылар Жұмыс өнімділігі Жұмыс уақыты 1-тігінші 5 бұйым/сағ 3 сағ 2-тігінші 8 бұйым/сағ 3 сағ 3-тігінші 12 бұйым/сағ 3 сағ Жұмыс ? бұйым
#8 слайд
№ 3 . Мектептің жөндеу жұмысына 16 қорап ақ қыш тақта және дәл осындай 40 қорап көк қыш тақта
әкелінді. Барлығы 1680 ақ және көк түсті қыш тақта болды. Әр қорапта неше қыш тақта болды?
№ 4 . Өзіндік жұмыс. Бөлуді орында. Барлық сандар қалдықсыз бөлінді ме?
а) 460 : 23 = 365 : 73 = 427 : 61 =
ә) Бөліндінің мәні мен қалдықты тап. Дұрыстығын тексер.
849 : 35 = 648 : 71 =
б) Бөлінгішті тап.
: 84 = 7 (35 қ.) : 37 = 8 (12қ.) : 56 = 7 (5қ.)
8 слайд
№ 3 . Мектептің жөндеу жұмысына 16 қорап ақ қыш тақта және дәл осындай 40 қорап көк қыш тақта әкелінді. Барлығы 1680 ақ және көк түсті қыш тақта болды. Әр қорапта неше қыш тақта болды? № 4 . Өзіндік жұмыс. Бөлуді орында. Барлық сандар қалдықсыз бөлінді ме? а) 460 : 23 = 365 : 73 = 427 : 61 = ә) Бөліндінің мәні мен қалдықты тап. Дұрыстығын тексер. 849 : 35 = 648 : 71 = б) Бөлінгішті тап. : 84 = 7 (35 қ.) : 37 = 8 (12қ.) : 56 = 7 (5қ.)
#9 слайд
Сергіту сәті. Сөзжұмбақ шешу
Б
Р
О
К
Е
Р
1. Итальянша «үстел» деген мағына беретін сөз?
2. Адамдарға үстемемен берілетін ақша.
3. Акция иесі кім?
4. Сатылатын және сатып алынатын құнды қағаз.
5. Жеке кәсіп.
6. АҚШ – ның ақшасы қандай?
9 слайд
Сергіту сәті. Сөзжұмбақ шешу Б Р О К Е Р 1. Итальянша «үстел» деген мағына беретін сөз? 2. Адамдарға үстемемен берілетін ақша. 3. Акция иесі кім? 4. Сатылатын және сатып алынатын құнды қағаз. 5. Жеке кәсіп. 6. АҚШ – ның ақшасы қандай?
#10 слайд
Айшаға Даниярға Арманға Сәулеге
Әнуарға 100 540
+ 50 089
20 033
2 070 20 033
+ 20 000
5 000 100 540
+ 5 000
10 000 12 000
2 070
+ 50 089
100 540 2 070
+ 10 000
20 033
50 089
Тауардың атауы Бағасы (теңге)
Жұмсақ жиһаз 100 540
Шифоньер 50 089
Кереует 20 033
Орындық 5 000 Тауардың атауы Бағасы (теңге)
Аласа орындық 2 070
Шкаф 10 000
Үстел 20 000
Сөре 12 000№ 5 .
10 слайд
Айшаға Даниярға Арманға Сәулеге Әнуарға 100 540 + 50 089 20 033 2 070 20 033 + 20 000 5 000 100 540 + 5 000 10 000 12 000 2 070 + 50 089 100 540 2 070 + 10 000 20 033 50 089 Тауардың атауы Бағасы (теңге) Жұмсақ жиһаз 100 540 Шифоньер 50 089 Кереует 20 033 Орындық 5 000 Тауардың атауы Бағасы (теңге) Аласа орындық 2 070 Шкаф 10 000 Үстел 20 000 Сөре 12 000№ 5 .
#11 слайд
ТҮСІНГЕНДЕРІН ТЕКСЕРУ.
№ 6. ӨРНЕКТІҢ МӘНІН ТАП.
14 490 : 90 * 43 = 387 000 : 90 * 77 =
181 200 : 300 * 67 = 123 000 : 300 * 32 =
БЕКІТУ.
№ 7. ТӨЛЕМ ҚАҒАЗЫ БОЙЫНША БАЛАЛАР БӨЛМЕСІНЕ ҚАНДАЙ ЖИҺАЗДАР
ЖИНАҒЫ САТЫП АЛЫНҒАНЫН АНЫҚТА. САТЫП АЛЫНҒАН ЗАТТАРДЫҢ
БАҒАСЫН ЕСЕПТЕ.
11 слайд
ТҮСІНГЕНДЕРІН ТЕКСЕРУ. № 6. ӨРНЕКТІҢ МӘНІН ТАП. 14 490 : 90 * 43 = 387 000 : 90 * 77 = 181 200 : 300 * 67 = 123 000 : 300 * 32 = БЕКІТУ. № 7. ТӨЛЕМ ҚАҒАЗЫ БОЙЫНША БАЛАЛАР БӨЛМЕСІНЕ ҚАНДАЙ ЖИҺАЗДАР ЖИНАҒЫ САТЫП АЛЫНҒАНЫН АНЫҚТА. САТЫП АЛЫНҒАН ЗАТТАРДЫҢ БАҒАСЫН ЕСЕПТЕ.
#12 слайд
Заңдылықты тап.
10 30 90 20
100
180260 2430
12 слайд
Заңдылықты тап. 10 30 90 20 100 180260 2430
#13 слайд
ҚОРЫТЫНДЫЛАУ:
БҮГІНГІ САБАҚТА ҚАНДАЙ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ТЕРМИНДЕРДІ
ҮЙРЕНДІК? АКЦИЯЛАРДЫ САНАУ. МАДАҚТАУ. БАҒАЛАУ.
ҮЙГЕ ТАПСЫРМА:
№6, 8. 21 БЕТ.
13 слайд
ҚОРЫТЫНДЫЛАУ: БҮГІНГІ САБАҚТА ҚАНДАЙ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ТЕРМИНДЕРДІ ҮЙРЕНДІК? АКЦИЯЛАРДЫ САНАУ. МАДАҚТАУ. БАҒАЛАУ. ҮЙГЕ ТАПСЫРМА: №6, 8. 21 БЕТ.
шағым қалдыра аласыз













