1 слайд
СӘБИТ МҰҚАНОВ
«СҰЛУШАШ» ПОЭМАСЫ »ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ
МИНИСТРЛІГІ
АШЫҚ САБАҚ
ПӘН МҰҒАЛІМІ: ШӘРІП ҚАРЛЫҒАШ
ӘЛІМХАТҚЫЗЫ
АЛМАТЫ ҚАЛАСЫ
2018
2 слайд
Сабақ мақсаты:
Шығарма идеясындағы композицияның
орнын талдау.
Сюжет арқылы шығарманың рухани
құндылығына баға беру.
3 слайд
Бағалау
критерийлері:
1. Шығарма идеясындағы композицияның
орнын талдайды
2. Сюжет арқылы шығарманың рухани
құндылығына баға береді
3. Көтерілген мәселе бойынша көзқарасын
айқын көрсетіп жаза алады
4 слайд
Сабақтың басы:
«Сұлушаш» поэмасынан...Өздеріңе
ерекше әсер еткен оқиғаны 1 сөйлеммен
баяндаңыз.
мені қуантқан
мені ойландырған
менің көңілімді түсірген
5 слайд
Сабақтың ортасы:
1-тапсырма. Оқушылар С. Мұқановтың «Сұлушаш»
поэмасына құрылымдық-композициялық талдау жүргізеді.
1-топ
Шығарма идеясындағы композицияның (басталуы, байланысы) орнын талда. Осы
бөлікте қандай құндылыққа баға берер едің?
Басталуы. Байланыс.
2-топ
Шығарма идеясындағы композицияның (даму, шиеленістің) орын талда. Осы
бөлікте қандай құндылыққа баға берер едің?
Даму. Шиеленіс.
3-топ
Шығарма идеясындағы композицияның (шарықтау шегі, шешімнің) орын талда.
Осы бөлікте қандай құндылыққа баға берер едің?
Шарықтау шегі. Шешім.
6 слайд
Сабақтың ортасы:
1-тапсырма. Оқушылар С. Мұқановтың «Сұлушаш»
поэмасына құрылымдық-композициялық талдау жүргізеді.
Бағалау критерийі Дескриптор Тапсырма орындау
(+,-)
Эпикалық шығарма
идеясындағы
композицияның
орнын талдайды Шы ғ арманы топта
талдайды
Хикаяттың
құрылымдық-
композициялық
құрылымына
( басталуы, байланыс,
даму, шиеленіс,
шарықтау шегі, шешім )
талдау жасай алады
7 слайд
Сабақтың ортасы:
2 -тапсырма .
1-қадам: Кейіпкерлерді таңдап алу. Кейіпкерлер: Сұлушаш, Алтай,
Қайсар, Ермек, т.б.
2-қадам: Оқушылар кейіпкерлерге хат жазу барысында бірнеше
«жуан», жоғары дәрежелі сұрақтарды қоюы керек.
3-қадам: Егер..., не болар еді? Неге...? Неліктен...?
4-қадам: Осы сұрақтарға өзі мүмкіндігінше балама жауап ұсынуы
қажет. Мүмкін..., ... болған шығар?
5-қадам: Хат соңында кейіпкерге ұсыныс жазыңыз. «Кейіпкерге хат» (60-80 сөз).
8 слайд
Сабақтың ортасы:
2 -тапсырма .«Кейіпкерге хат» (60-80 сөз).
Бағалау критерийі Дескриптор Тапсырма орындау
(+,-)
Автор стиліне сүйене
отырып,
шығармашылық
жұмыс жаза алады 1.Оқушылар кейіпкерге
хат жазу барысында
бірнеше «жуан», жоғары
дәрежелі сұрақтар қоя
алады
2.Осы сұрақтарға өзі
мүмкіндігінше балама
жауап ұсына алады
3.Хат соңында кейіпкерге
ұсыныс жаза алады
9 слайд
Сабақтың ортасы:
3 -тапсырма . Төмендегі тақырыпқа эссе жазу.
С. Мұқановтың «Сұлушаш» поэмасындағы
ғашықтар махаббатының діңгегі Сұлушаш
па, әлде Алтай ма? Бағалау критерийі Дескриптор Тапсырма орындау (+,-)
Эссе тақырыбынан
ауытқымай, абзац
түрлерін жүйелі
құрастырып, көтерілген
мәселе бойынша
көзқарасын айқын
көрсетіп жазады 1.Эссе құрылымын
сақтайды
(Эссе -150-170 сөзден
тұрады, Кіріспе – 30-40
сөз, Негізгі бөлім – 70-80
сөз, Қорытынды – 40-50
сөз )
2.Өзіндік көзқарасы бар
3.Тақырып эссенің өн
бойынан көрініс табады
4.Мәселені шешу жолын
ұсынған
10 слайд
Сабақ мақсаты:
Шығарма идеясындағы композицияның
орнын талдау.
Сюжет арқылы шығарманың рухани
құндылығына баға беру.
11 слайд
Рефлексия
Бүгінгі сабақты шығармадағы қай
сөйлеммен аяқтар едің? Неліктен?
Бүгінгі сабақтан үйренгеніңді
қандай мақал-мәтелмен
қорытындылар едің?
Сабақта сен үшін қандай ақпарат
құнды болды?
12 слайд
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз