Атмосфералық қысым 6-сынып география
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Б.Момышұлы атындағы №45 қазақ
классикалық гимназиясы
физикалық география
6-сынып
География пәні мұғалімі: Алманбетов
Рахымжан
1 слайд
Б.Момышұлы атындағы №45 қазақ классикалық гимназиясы физикалық география 6-сынып География пәні мұғалімі: Алманбетов Рахымжан
2 слайд
• Сабақтың тақырыбы:
Атмосфералық қысым
Сабақтың оқу мақсаттары:
1.Атмосфералық қысым туралы түсінік және оның
өзгеру заңдылығы туралы білім қалыптастыру.
2.Атмосфералық қысымның жоғарыға көтерілген
сайын өзгеріс заңдылықтарын есептеу жұмыстары
арқылы атмосфералық қысымның өзгеретіндігін
анықтау.
2 слайд
• Сабақтың тақырыбы: Атмосфералық қысым Сабақтың оқу мақсаттары: 1.Атмосфералық қысым туралы түсінік және оның өзгеру заңдылығы туралы білім қалыптастыру. 2.Атмосфералық қысымның жоғарыға көтерілген сайын өзгеріс заңдылықтарын есептеу жұмыстары арқылы атмосфералық қысымның өзгеретіндігін анықтау.
3 слайд
Сабақтың міндеті:
Білу
Түсіну
1Атмосфералық
қысым туралы түсінік
қалыптастыру
Қолдану
Талдау
Атмосфералық
қысымның биіктік
бойынша өзгеру
заңдлықтарын
талқылау жұмыстары
және оның әсері.
Жинақтау
Атмосфералық
қысымды өлшеу
жұмыстары және
саралау
3 слайд
Сабақтың міндеті: Білу Түсіну 1Атмосфералық қысым туралы түсінік қалыптастыру Қолдану Талдау Атмосфералық қысымның биіктік бойынша өзгеру заңдлықтарын талқылау жұмыстары және оның әсері. Жинақтау Атмосфералық қысымды өлшеу жұмыстары және саралау
4 слайд
Бағалау критерилері:
Білу
Түсіну
Атмосфералық қысым туралы түсінік қалыптасады
Қолдану
Талдау
Атмосфералық қысымның биіктік бойынша өзгеру заңдлықтарын талқылау
жұмыстарын талқылайды және есептерді шығару барысында қолданыс
табады.
Жинақтау
Атмосфералық қысымды өлшеу жұмыстарын жүргізу арқылы саралау
жұмыстарын жүзеге асырады.
.
4 слайд
Бағалау критерилері: Білу Түсіну Атмосфералық қысым туралы түсінік қалыптасады Қолдану Талдау Атмосфералық қысымның биіктік бойынша өзгеру заңдлықтарын талқылау жұмыстарын талқылайды және есептерді шығару барысында қолданыс табады. Жинақтау Атмосфералық қысымды өлшеу жұмыстарын жүргізу арқылы саралау жұмыстарын жүзеге асырады. .
5 слайд
Тілдік мақсаттар:
Оқушылар сөйлеу,жазу дағдыларын дамытатын бірнеше
термин сөздермен танысады:Қалыпты атмосфералық
қысым,барометр анероид,сынап барометрі,изобара,ваккум
камерасы,бұранда,иін,бағдарша,скафандр,мб т.б.
Құндылықтарға баулау:
Географиялық есептерді шығару барысында өмір бойы оқу
керек екендігін ұғындырып кету. Сабақ барысында оқушылар
ға ынтымақтастықта бағындыратын белестерді ескертіп кету
Пән аралық байланыс:
Атмосфералық қысымның физикамен байланыс табатын
жақтары,ал есептеулерде математикамен байланыс
жасайтынында айтып отыру.
Нені білеміз? Не білгіміз келеді? деген мақсатпен оқу
мақсаттары түсіндіріледі.
5 слайд
Тілдік мақсаттар: Оқушылар сөйлеу,жазу дағдыларын дамытатын бірнеше термин сөздермен танысады:Қалыпты атмосфералық қысым,барометр анероид,сынап барометрі,изобара,ваккум камерасы,бұранда,иін,бағдарша,скафандр,мб т.б. Құндылықтарға баулау: Географиялық есептерді шығару барысында өмір бойы оқу керек екендігін ұғындырып кету. Сабақ барысында оқушылар ға ынтымақтастықта бағындыратын белестерді ескертіп кету Пән аралық байланыс: Атмосфералық қысымның физикамен байланыс табатын жақтары,ал есептеулерде математикамен байланыс жасайтынында айтып отыру. Нені білеміз? Не білгіміз келеді? деген мақсатпен оқу мақсаттары түсіндіріледі.
6 слайд
Алдыңғы
оқу:
Ауа температурасын,амплетуданы табу жолдарына
арналған тапсырмалар мен есептер топтамасы.
Күтілетін
нәтиже
1Атмосфералық қысым туралы түсінік жинақтайды.
(Атмосфералық қысым қалай пайда болады ? деген
сұрақ негізінде.)
2 Атмосфералық қысымның биіктік бойынша өзгеру
заңдлықтарын талқылайды және оның әсері қандай
екенін анықтайды. (мысалы: ауа айналымдары,желдің
пайда болуы)
3 Атмосфералық қысымды өлшеу жұмыстары.
(Құрылғылар мен өлшем бірліктеріне түсінік жинайды)
Сабақтың әдіс
тәсілдері
Диалогтік әдіс, түсіндіру, жеке және жұптық жұмыс.
Пайдаланатын
ресурстар
Оқулық, интерактивті тақта, әдістемелік нұсқау, постер, түрлі-түсті
қағаз, фломастер,суреттер.
6 слайд
Алдыңғы оқу: Ауа температурасын,амплетуданы табу жолдарына арналған тапсырмалар мен есептер топтамасы. Күтілетін нәтиже 1Атмосфералық қысым туралы түсінік жинақтайды. (Атмосфералық қысым қалай пайда болады ? деген сұрақ негізінде.) 2 Атмосфералық қысымның биіктік бойынша өзгеру заңдлықтарын талқылайды және оның әсері қандай екенін анықтайды. (мысалы: ауа айналымдары,желдің пайда болуы) 3 Атмосфералық қысымды өлшеу жұмыстары. (Құрылғылар мен өлшем бірліктеріне түсінік жинайды) Сабақтың әдіс тәсілдері Диалогтік әдіс, түсіндіру, жеке және жұптық жұмыс. Пайдаланатын ресурстар Оқулық, интерактивті тақта, әдістемелік нұсқау, постер, түрлі-түсті қағаз, фломастер,суреттер.
7 слайд
Оқушылармен амандасып, оқушыларды
түгендеп, сабаққа назарларын аударып,
жақсы көңіл-күй қалыптастыру, сыныпты
4 топқа бөлу.
Жыл мезгілдері бойынша топтастыру
Қыс,жаз,күз,көктем.
1-топ. Астронавтар
2-топ: метеорологтар
3-топ. географтар
4-топ . физиктер
7 слайд
Оқушылармен амандасып, оқушыларды түгендеп, сабаққа назарларын аударып, жақсы көңіл-күй қалыптастыру, сыныпты 4 топқа бөлу. Жыл мезгілдері бойынша топтастыру Қыс,жаз,күз,көктем. 1-топ. Астронавтар 2-топ: метеорологтар 3-топ. географтар 4-топ . физиктер
8 слайд
“Мен саған,сен маған” сұрақ-жауап және
тапсырмалар беру әдісін қолдану арқылы
оқушылардың қызығушылықтарын
оятуға әрекет етемін.
8 слайд
“Мен саған,сен маған” сұрақ-жауап және тапсырмалар беру әдісін қолдану арқылы оқушылардың қызығушылықтарын оятуға әрекет етемін.
9 слайд
І топ
Атмосфера дегеніміз не?
Атмосфера құрамындағы газдар туралы айту.
(Үйдегі сурет схеманы пайдалану)
Атмосфераны зерттеу әдістері жайлы айту.
Метерологиялық станцияларда ауаның
температурасын термомертдің көмегімен жерден
2м биіктікте орналаскан үйшікте анықтайды.
Ойлап көріңдерші, бір ауданда немесе бір көшеде
тұратын оқушының термометрі +20˚С көрсетсе,
екінші көшедегі оқушының термометрі +18˚С
көрсетіп тұрады. Себебі?
астраномдар
9 слайд
І топ Атмосфера дегеніміз не? Атмосфера құрамындағы газдар туралы айту. (Үйдегі сурет схеманы пайдалану) Атмосфераны зерттеу әдістері жайлы айту. Метерологиялық станцияларда ауаның температурасын термомертдің көмегімен жерден 2м биіктікте орналаскан үйшікте анықтайды. Ойлап көріңдерші, бір ауданда немесе бір көшеде тұратын оқушының термометрі +20˚С көрсетсе, екінші көшедегі оқушының термометрі +18˚С көрсетіп тұрады. Себебі? астраномдар
10 слайд
ІІ топ
Өздерің бұрыннан білесіңдер, ауаның температурасын
қандай аспаппен анықтаушы едік?
Атмосфераның маңызы қандай?
Кәне, кім термометрдің құрылысын айтып береді.
Тропосфера мен стротосфераны салыстырып, оның
айырмашылықтарын атау. (3 айырмашылықтан кем
болмасын)
Кім байқады, метеорологиялық станцияларда ауа
температурасын өлшеу ерекшелігі қандай екен?
метеорологтар
10 слайд
ІІ топ Өздерің бұрыннан білесіңдер, ауаның температурасын қандай аспаппен анықтаушы едік? Атмосфераның маңызы қандай? Кәне, кім термометрдің құрылысын айтып береді. Тропосфера мен стротосфераны салыстырып, оның айырмашылықтарын атау. (3 айырмашылықтан кем болмасын) Кім байқады, метеорологиялық станцияларда ауа температурасын өлшеу ерекшелігі қандай екен? метеорологтар
11 слайд
ІІІ топ
1 – есеп. Тәулігіне 1 ағаш 1 адамға жететін оттегі бөледі. Қалада қажетсіз
газдардың
бөлінуіне байланысты бұл оттегі 10 есе кемісе, бір жарым миллион халқы бар
Алматы
қаласының тұрғындары үшін қанша ағаш қажет?
2 – есеп Бір автомобиль тәулігіне 20 кг газ бөліп шығарса, 6 автомобиль 1
айда қанша кг
газ бөліп шығарады?
3 – есеп 1 үйеңке ағашы бір жылда 2 кг 100 г оттегі бөліп шығарады. Ал
шегіршін ағашы
одан 7 есе көп оттегі бөліп шығарса, онда жылына бір үйеңке және шегіршін
ағаштары
қанша кг оттегі бөліп шығарады?
4 – есеп Атмосферадағы ауаның ластануы нәтижесінде 1 жылда 16 миллиард
сомға залал
келеді, ал 10, 20, 50, 100 жылда қанша зиян шегеміз?
географтар
11 слайд
ІІІ топ 1 – есеп. Тәулігіне 1 ағаш 1 адамға жететін оттегі бөледі. Қалада қажетсіз газдардың бөлінуіне байланысты бұл оттегі 10 есе кемісе, бір жарым миллион халқы бар Алматы қаласының тұрғындары үшін қанша ағаш қажет? 2 – есеп Бір автомобиль тәулігіне 20 кг газ бөліп шығарса, 6 автомобиль 1 айда қанша кг газ бөліп шығарады? 3 – есеп 1 үйеңке ағашы бір жылда 2 кг 100 г оттегі бөліп шығарады. Ал шегіршін ағашы одан 7 есе көп оттегі бөліп шығарса, онда жылына бір үйеңке және шегіршін ағаштары қанша кг оттегі бөліп шығарады? 4 – есеп Атмосферадағы ауаның ластануы нәтижесінде 1 жылда 16 миллиард сомға залал келеді, ал 10, 20, 50, 100 жылда қанша зиян шегеміз? географтар
12 слайд
ІҮ топ
1. 10500 м биіктікте ұшып бара жатқан ұшақтың борт
сыртындағы температурасы қандай болар еді, егер жер
бетіндегі температура +20˚С болса?
2.Таудың ұшар басында қар жатар ма еді?
3.Килиманджара тауы (биіктігі 5895 м), егер етегіндегі ауа
температурасы +25˚ болса?
4.Косцюшка тауы – Үлкен Суайрық жотасының ең биік тауы.
(биіктігі 2228м). Егер етегіндегі ауа температурасы жазда +23˚
+25˚С, ал қыстағы температурасы -17˚С болса ?
физиктер
12 слайд
ІҮ топ 1. 10500 м биіктікте ұшып бара жатқан ұшақтың борт сыртындағы температурасы қандай болар еді, егер жер бетіндегі температура +20˚С болса? 2.Таудың ұшар басында қар жатар ма еді? 3.Килиманджара тауы (биіктігі 5895 м), егер етегіндегі ауа температурасы +25˚ болса? 4.Косцюшка тауы – Үлкен Суайрық жотасының ең биік тауы. (биіктігі 2228м). Егер етегіндегі ауа температурасы жазда +23˚ +25˚С, ал қыстағы температурасы -17˚С болса ? физиктер
13 слайд
Atmospheric
pressure
The theme of the lesson is:
13 слайд
Atmospheric pressure The theme of the lesson is:
14 слайд
1 топ Атмосфералық қысым дегеніміз не?
2 топ Атмосфералық қысымның биіктік бойынша
өзгеруі.
3 топ Атмосфералық қысымды өлшеу.
4 топ Атмосфералық қысымды күнделікті өмірде
бақылауға болама?
Топтық жұмыс
Постер қорғау
Постер қорғау барысында қажетті ақпараттарды айта отырып,
түртіп алуға кеңес беремін.
14 слайд
1 топ Атмосфералық қысым дегеніміз не? 2 топ Атмосфералық қысымның биіктік бойынша өзгеруі. 3 топ Атмосфералық қысымды өлшеу. 4 топ Атмосфералық қысымды күнделікті өмірде бақылауға болама? Топтық жұмыс Постер қорғау Постер қорғау барысында қажетті ақпараттарды айта отырып, түртіп алуға кеңес беремін.
15 слайд
Дискриптор
Атмосфералық қысымның не екенін
анықтайды.
Атмосфералық қысымның биіктік бойынша
өзгерісін дәлелдейді.
Атмосфералық қысымды өлшейді.
Атмосфералық қысымды күнделікті бақылауға
болатынын біледі.
15 слайд
Дискриптор Атмосфералық қысымның не екенін анықтайды. Атмосфералық қысымның биіктік бойынша өзгерісін дәлелдейді. Атмосфералық қысымды өлшейді. Атмосфералық қысымды күнделікті бақылауға болатынын біледі.
16 слайд
Сергіту сәті,"Зейінді дамыту "суреті.
16 слайд
Сергіту сәті,"Зейінді дамыту "суреті.
17 слайд
Сабақтың соңы:
«Есепке қара,ойыңды ортаға сал» еркін микрафон
оқушыларға логикалық есептер беру барысында
сыни ойлау арқылы өз ойларын жинақтату
Кері байланыс парақтарын оқушыларға
беремін.Тақырыпқа байланысты оқушылар кері
байланыс парағын жазып шығады.
17 слайд
Сабақтың соңы: «Есепке қара,ойыңды ортаға сал» еркін микрафон оқушыларға логикалық есептер беру барысында сыни ойлау арқылы өз ойларын жинақтату Кері байланыс парақтарын оқушыларға беремін.Тақырыпқа байланысты оқушылар кері байланыс парағын жазып шығады.
18 слайд
•Сендердің тұратын жерлеріңнің теңіз деңгейіене
биіктігі 2000м. Сол биіктіктегі атмосфералық қысымды
анықтаңдар.
•Ұшқыш 2 км биіктікке көтеріледі.Егер жер бетінде 750
мм болса, жоғарыдағы қысым қанша болады?
•Таудың етегінде 765 мм, төбесінде 720 мм, болса, онда
оның биіктігі қанша?
•Биіктігі 3,5 болатын таудың басында барометр 720 мм
с.б көрсетті . Етегіндегі қысым қандай.
•Шахтаның тереңдігі 200 м, жер бетіндегі ауаның
қысымы 752 мм, Шахтаның ішіндегі қысым қандай?
•Шахтаның түбінде барометр 780 мм с.б қысымды
көрсетті, жер бетінде осы кезде 760 мм с.б қысым бар
еді. Шахтаның тереңдігі қанша?
18 слайд
•Сендердің тұратын жерлеріңнің теңіз деңгейіене биіктігі 2000м. Сол биіктіктегі атмосфералық қысымды анықтаңдар. •Ұшқыш 2 км биіктікке көтеріледі.Егер жер бетінде 750 мм болса, жоғарыдағы қысым қанша болады? •Таудың етегінде 765 мм, төбесінде 720 мм, болса, онда оның биіктігі қанша? •Биіктігі 3,5 болатын таудың басында барометр 720 мм с.б көрсетті . Етегіндегі қысым қандай. •Шахтаның тереңдігі 200 м, жер бетіндегі ауаның қысымы 752 мм, Шахтаның ішіндегі қысым қандай? •Шахтаның түбінде барометр 780 мм с.б қысымды көрсетті, жер бетінде осы кезде 760 мм с.б қысым бар еді. Шахтаның тереңдігі қанша?
19 слайд
Атмосфералық
қысым жайлы не
білдің?
Не себепті қысым
көрсеткіштері
өзгеріс табады?
Тақырып
бойынша
түсініксіз болған
жәйіттерді жазып
қалдыр
Кері байланыс парақтарын оқушыларға
беру арқылы оқушыны саралай аламын .
19 слайд
Атмосфералық қысым жайлы не білдің? Не себепті қысым көрсеткіштері өзгеріс табады? Тақырып бойынша түсініксіз болған жәйіттерді жазып қалдыр Кері байланыс парақтарын оқушыларға беру арқылы оқушыны саралай аламын .
20 слайд
Сабақтың
сәтті жері
Тағы не
білгіңіз
келеді?
Тағы не
айтар
едіңіз?
Үй тапсырмасына берілген тапсырмалар бойынша
Өте жақсы «5»
Жақсы «4»
Орташа «3»
Нашар «2»
Атмосфералық қысым туралы түсінігім
Өте жақсы «5»
Жақсы «4»
Орташа «3»
Нашар «2»
Атмосфералық қысымның биіктікке қарай өзгерісі
Өте жақсы «5»
Жақсы «4»
Орташа «3»
Нашар «2»
Атмосфералық қысымды өлшеуге қажетті білімім
Өте жақсы «5»
Жақсы «4»
Орташа «3»
Нашар «2»
Қорытынды баға
Бағалау парағы
Өзін-өзі бағалау
Оқушының аты жөні:
20 слайд
Сабақтың сәтті жері Тағы не білгіңіз келеді? Тағы не айтар едіңіз? Үй тапсырмасына берілген тапсырмалар бойынша Өте жақсы «5» Жақсы «4» Орташа «3» Нашар «2» Атмосфералық қысым туралы түсінігім Өте жақсы «5» Жақсы «4» Орташа «3» Нашар «2» Атмосфералық қысымның биіктікке қарай өзгерісі Өте жақсы «5» Жақсы «4» Орташа «3» Нашар «2» Атмосфералық қысымды өлшеуге қажетті білімім Өте жақсы «5» Жақсы «4» Орташа «3» Нашар «2» Қорытынды баға Бағалау парағы Өзін-өзі бағалау Оқушының аты жөні:
21 слайд
Саралау-Сіз
оқушыларға
қандай
тәсілмен
көмектесесіз?
Сіз басқаларға
қарағанда
қабілетті
оқушыларға
қандай
тапсырмалар
бересіз?
Бағалау-Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай
тексеруді жоспарлап отырсыз?
Пән аралық байланыстар.
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын
сақтау.Ақпарттық –
коммуникациялық
технологияларды қолдану.
Мен мен
саған,сен маған
немесе еркін
микрофон
әдісітерін
сабақта
пайдалана
отырып,
қабілетті
оқушыларды
айқындаймын.
Қалыптастырушы бағалау арқылы
жүзеге асырдым.
Әр тапсырма бойынша мен оқушыларды
мадақтап және бармақтар әдісі арқылы
өз -өздерін бағалауға үйретіп отырдым
Берілген бағалау парағы арқылы оқушы
өзін-өзі бағалап шықты
Әрине қажет.
Қауіпсіздік ережелерін
түсіндіріп кетемін.Бұл сабақта
интерактив тақтаны өз
уақытымен пайдаланамын
оқушылардың жас ерекшелігіне
байланысты.
Сабақты оқушылар зейінін
дамыту мақсатында «Зейін»
сергіту сәтін ұйымдастырдым
21 слайд
Саралау-Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Пән аралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.Ақпарттық – коммуникациялық технологияларды қолдану. Мен мен саған,сен маған немесе еркін микрофон әдісітерін сабақта пайдалана отырып, қабілетті оқушыларды айқындаймын. Қалыптастырушы бағалау арқылы жүзеге асырдым. Әр тапсырма бойынша мен оқушыларды мадақтап және бармақтар әдісі арқылы өз -өздерін бағалауға үйретіп отырдым Берілген бағалау парағы арқылы оқушы өзін-өзі бағалап шықты Әрине қажет. Қауіпсіздік ережелерін түсіндіріп кетемін.Бұл сабақта интерактив тақтаны өз уақытымен пайдаланамын оқушылардың жас ерекшелігіне байланысты. Сабақты оқушылар зейінін дамыту мақсатында «Зейін» сергіту сәтін ұйымдастырдым
22 слайд
Рефлексия
Мұғалім үшін
1.Бұл сабағымда мен Блумның қадамдық қағидаттарын ұсттана отырып, мақсат қоя білдім
және сабақты жоспарлау маған мақсат шыққаннан соң қиындық тудырған жоқ.
2.Барлық оқушыларды сабақ барысында қамтуға әрекет жасадым,нәтижесінде
оқушыларымнан ілгері жылжудың сатыларын байқадым
3.Сабақ уақытын дұрыс жүргізе білдім дегенмен саралаудың дұрыс жүргізілуі үшін әліде
өз әдәіс-тәсілдерімді жетілдіруім керек екенін бағамдадым.
4. Сабақ жоспарынан сабақты өту барысында ауытқулар болды,өйткені әр мұғалім өз
методикасына міндетті түрде қосымша іс-әрекеттерді пайдаланып қояды мендеде сондай
мүмкіндіктер туындады.
22 слайд
Рефлексия Мұғалім үшін 1.Бұл сабағымда мен Блумның қадамдық қағидаттарын ұсттана отырып, мақсат қоя білдім және сабақты жоспарлау маған мақсат шыққаннан соң қиындық тудырған жоқ. 2.Барлық оқушыларды сабақ барысында қамтуға әрекет жасадым,нәтижесінде оқушыларымнан ілгері жылжудың сатыларын байқадым 3.Сабақ уақытын дұрыс жүргізе білдім дегенмен саралаудың дұрыс жүргізілуі үшін әліде өз әдәіс-тәсілдерімді жетілдіруім керек екенін бағамдадым. 4. Сабақ жоспарынан сабақты өту барысында ауытқулар болды,өйткені әр мұғалім өз методикасына міндетті түрде қосымша іс-әрекеттерді пайдаланып қояды мендеде сондай мүмкіндіктер туындады.
23 слайд
Қорытынды бағалау
Сабақта өткен ең жақсы екі нәрсе
1: Дұрыс мақсат қоя білгенім.
2: Сол мақсаттың негізінде оқушыларымның сабаққа деген
қызығушылықтарының оянуы.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді
1: Кері байланысты түрлендірудің жолдарын жетілдірсем
2:Оқушыларым өз-өздерін бағалау барысында шынайы болуды
үйренсе.
23 слайд
Қорытынды бағалау Сабақта өткен ең жақсы екі нәрсе 1: Дұрыс мақсат қоя білгенім. 2: Сол мақсаттың негізінде оқушыларымның сабаққа деген қызығушылықтарының оянуы. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді 1: Кері байланысты түрлендірудің жолдарын жетілдірсем 2:Оқушыларым өз-өздерін бағалау барысында шынайы болуды үйренсе.
24 слайд
Назарларыңызға рахмет!
24 слайд
Назарларыңызға рахмет!