Ауа райы және оның құрамдас бөліктері
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Ескелді ауданы Ш.Уәлиханов атындағы орта
мектебінің география пәнінің мұғалімі
Тасыбаева Нургүл Жанұзаққызы
1 слайд
Ескелді ауданы Ш.Уәлиханов атындағы орта мектебінің география пәнінің мұғалімі Тасыбаева Нургүл Жанұзаққызы
2 слайд
Сабақтың тақырыбы:”Ауа райы және оның құрамдас
бөліктері”
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары:
7.3.2.4.Температура,қысым,жел,бұлттылық, жауын-
шашын,ылғалдылық,метереологиялық
элементтермен құбылыстарын сипаттап зерттеу
маңыздылығын анықтайды.
Сабақтың мақсаты:
•Барлық оқушы –ауа райы оның негізгі элементтерінің
ерекшеліктерін біледі.
•Басым бөлігі – ауа райын зерттейтін құрал-
жабдықтарды ажыратып сипаттай алады.
•Кейбір-ауа райының құрам бөліктерін біліп,болжай
алады.
2 слайд
Сабақтың тақырыбы:”Ауа райы және оның құрамдас бөліктері” Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары: 7.3.2.4.Температура,қысым,жел,бұлттылық, жауын- шашын,ылғалдылық,метереологиялық элементтермен құбылыстарын сипаттап зерттеу маңыздылығын анықтайды. Сабақтың мақсаты: •Барлық оқушы –ауа райы оның негізгі элементтерінің ерекшеліктерін біледі. •Басым бөлігі – ауа райын зерттейтін құрал- жабдықтарды ажыратып сипаттай алады. •Кейбір-ауа райының құрам бөліктерін біліп,болжай алады.
3 слайд
Бағалау критерийі:
1. Ауа райы ұғымын айтады.
2. Ауа райының негізгі элементтерін
сипаттайды.
3. Ауа райын зерттейтін құралдарды ажырата
алады.
Тілдік мақсат:
•Сабақ барысында термин сөздерге түсінік
береді.Үш тілге аударылады.
1. Бұлт-облака-clouds
2.Жаңбыр-дождь-rain
3.Ылғалдылық –температура-temperature
3 слайд
Бағалау критерийі: 1. Ауа райы ұғымын айтады. 2. Ауа райының негізгі элементтерін сипаттайды. 3. Ауа райын зерттейтін құралдарды ажырата алады. Тілдік мақсат: •Сабақ барысында термин сөздерге түсінік береді.Үш тілге аударылады. 1. Бұлт-облака-clouds 2.Жаңбыр-дождь-rain 3.Ылғалдылық –температура-temperature
4 слайд
Құндылыққа баулу: Ауа райының құрамдас
бөліктерінің тіршілік үшін маңызын
біледі.Топтаса отырып жұмыс жасағанда
оқушылар арасында ынтымақтастық
орнайды.
Пәнаралық байланыс:Физика,
химия,экология.
Алдыңғы білім: Ауа райы ұғымын түсіндіреді.
4 слайд
Құндылыққа баулу: Ауа райының құрамдас бөліктерінің тіршілік үшін маңызын біледі.Топтаса отырып жұмыс жасағанда оқушылар арасында ынтымақтастық орнайды. Пәнаралық байланыс:Физика, химия,экология. Алдыңғы білім: Ауа райы ұғымын түсіндіреді.
5 слайд
Сабақтың басы (5 мин)
1.Салемдесу,оқушылардың зейінін сабаққа
аудару.Жағымды ахуал туғызу.
2 . «Санамақ» арқылы топқа бөлемін.
3 Психологиялық ой сергек.Бармақ арқылы оқушылардың
көңіл-күйін білемін.
Сабақтың ортасы(25 мин)
Үй тапсырмасын сұраймын « Зымыран сұрақтар»
арқылы.
1. Атмосфераны қорғау не үшін керек?
2.Ауа райын кімдер болжайды?
3.Ауа райы элементтерін ата?
4 .Жел дегеніміз не?
5 слайд
Сабақтың басы (5 мин) 1.Салемдесу,оқушылардың зейінін сабаққа аудару.Жағымды ахуал туғызу. 2 . «Санамақ» арқылы топқа бөлемін. 3 Психологиялық ой сергек.Бармақ арқылы оқушылардың көңіл-күйін білемін. Сабақтың ортасы(25 мин) Үй тапсырмасын сұраймын « Зымыран сұрақтар» арқылы. 1. Атмосфераны қорғау не үшін керек? 2.Ауа райын кімдер болжайды? 3.Ауа райы элементтерін ата? 4 .Жел дегеніміз не?
6 слайд
•Топтық жұмысқа бағытталған тапсырма
беремін
1 топ Ауа райын зерттейтін құралдың суретін
салады.
6 слайд
•Топтық жұмысқа бағытталған тапсырма беремін 1 топ Ауа райын зерттейтін құралдың суретін салады.
7 слайд
2 топ «Кластер» әдісі арқылы ауа-райы
элементтерін атайды.
Ауа райының
элементтерін
атайды
3 топ (Постермен жұмыс) Ауа райының тіршілік үшін
маңызын айтады.
7 слайд
2 топ «Кластер» әдісі арқылы ауа-райы элементтерін атайды. Ауа райының элементтерін атайды 3 топ (Постермен жұмыс) Ауа райының тіршілік үшін маңызын айтады.
8 слайд
«Ойлан , есіңде сақта» әдісі бойынша шартты белгілерді
жаттату
8 слайд
«Ойлан , есіңде сақта» әдісі бойынша шартты белгілерді жаттату
9 слайд
Сабақтың соңы (15мин)
Жеке жұмыс (Кестемен жұмыс)
Бұлт Ерекшеліктері
Будақ
Шарбы
Қатпарлы
Қабат
9 слайд
Сабақтың соңы (15мин) Жеке жұмыс (Кестемен жұмыс) Бұлт Ерекшеліктері Будақ Шарбы Қатпарлы Қабат
10 слайд
Бағалау критерийі Дискрипторлар
1.Ауа –райын зерттейтін
құралдарды біледі.
2.Ауа-райының элементтерін
біледі.
3.Ауа-райының тіршілік үшін
маңызын сипаттайды.
4Метеорологиялық
құралдарды ажырата алады.
1.Ауа-райын зерттейтін
құралдар флюгер,
анемометр, барометрдің
анықтамасын түсіндірді.
2.Ауа-райы элементтері
температура, жауын-
шашын, ылғалдылық,
бұлттылық туралы
сипаттады.
3. Ауа-райының тірі
ағзалар үшін қолайлы,
қолайсыз тұстарын
түсіндірді.
Құралдарды ажырата білді
10 слайд
Бағалау критерийі Дискрипторлар 1.Ауа –райын зерттейтін құралдарды біледі. 2.Ауа-райының элементтерін біледі. 3.Ауа-райының тіршілік үшін маңызын сипаттайды. 4Метеорологиялық құралдарды ажырата алады. 1.Ауа-райын зерттейтін құралдар флюгер, анемометр, барометрдің анықтамасын түсіндірді. 2.Ауа-райы элементтері температура, жауын- шашын, ылғалдылық, бұлттылық туралы сипаттады. 3. Ауа-райының тірі ағзалар үшін қолайлы, қолайсыз тұстарын түсіндірді. Құралдарды ажырата білді
11 слайд
Рефлексия
«Үміт ағашы» әдісі егер оқушы сабақ
соңында күтке нәтижеге жетсе,стикерге
жеткенін жазып жемісін іледі
Үй тапсырмасы: Ауа-райы тақырыбына
реферат дайындау
11 слайд
Рефлексия «Үміт ағашы» әдісі егер оқушы сабақ соңында күтке нәтижеге жетсе,стикерге жеткенін жазып жемісін іледі Үй тапсырмасы: Ауа-райы тақырыбына реферат дайындау