Баяндаманың презентациясы Халық педагогиканы сабақта және сабақтан тыс шараларда қолдану
Баяндаманың презентациясы Халық педагогиканы сабақта және сабақтан тыс шараларда қолдану

#1 слайд
Львов негізі мектебі
2018-2019 ж
1 слайд
Львов негізі мектебі 2018-2019 ж
#2 слайд
Мұғалім туралы мәлімет
1. Аты-жөні : Бекетова Жанар Серикбаевна
2. Білімім: Жоғары
3. Мамандығы: Қазақ тілі пәнінің мұғалімі
4. Қай оқу орынын бітірді: Ы .Алтынсарин
атында ғы Арқалық мемлекеттік педагогикалык
институты - қазақ тілі мен әдебиет пәнінің
мұғалімі; 2009 жыл
5. Мамандығы бойынша қай жылдан бері жұмыс
атқарады: 1995 жыл
6. Жұмыс орны: Львов негізі мектебі
7. Атқаратын қызметі: Қазақ тілі пәнінің
мұғалімі
8. Аталған мектепте қашаннан жұмыс
атқарады: 2001жыл
9 . Санатталуы: бірінші санат
10.Курстан өткен жылы: 2017ж.
11.Жалпы жұмыс өтілі: 25 жыл
2 слайд
Мұғалім туралы мәлімет 1. Аты-жөні : Бекетова Жанар Серикбаевна 2. Білімім: Жоғары 3. Мамандығы: Қазақ тілі пәнінің мұғалімі 4. Қай оқу орынын бітірді: Ы .Алтынсарин атында ғы Арқалық мемлекеттік педагогикалык институты - қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі; 2009 жыл 5. Мамандығы бойынша қай жылдан бері жұмыс атқарады: 1995 жыл 6. Жұмыс орны: Львов негізі мектебі 7. Атқаратын қызметі: Қазақ тілі пәнінің мұғалімі 8. Аталған мектепте қашаннан жұмыс атқарады: 2001жыл 9 . Санатталуы: бірінші санат 10.Курстан өткен жылы: 2017ж. 11.Жалпы жұмыс өтілі: 25 жыл
#3 слайд
Тақырыбы :
Халықтық педагогиканы сабақта және
сабақтан тыс шараларда қолдану
3 слайд
Тақырыбы : Халықтық педагогиканы сабақта және сабақтан тыс шараларда қолдану
#4 слайд
4 слайд
#5 слайд
Халық педагогикасын сабақта
қолдану арқылы оқушылардың
сабаққа қызығушылығын арттыру.
Халық педагогикасын дамыта
отырып,әртүрлі жағдаяттарда,
әртүрлі қоғамдық ортада өзін-өзі
көрсете білуге бейімдеу. Өз бетінше жұмыс жасау
арқылы өз білімін жетілдіруге
бағыт-бағдар беру.
5 слайд
Халық педагогикасын сабақта қолдану арқылы оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру. Халық педагогикасын дамыта отырып,әртүрлі жағдаяттарда, әртүрлі қоғамдық ортада өзін-өзі көрсете білуге бейімдеу. Өз бетінше жұмыс жасау арқылы өз білімін жетілдіруге бағыт-бағдар беру.
#6 слайд
Тасада қалып бара жатқан
дәстүрлерімізді қайта
жандандыру Оқушының ұлттық сана-
сезімін оятып, тіл, дін, тәрбие,
ұлттық салт-дәстүр үлгі-
өнегені сіңірту Халқымыздың асыл
қазынасын тиімді
пайдалану, салт-дәстүрі
мен мәдениетін құрметтеу
6 слайд
Тасада қалып бара жатқан дәстүрлерімізді қайта жандандыру Оқушының ұлттық сана- сезімін оятып, тіл, дін, тәрбие, ұлттық салт-дәстүр үлгі- өнегені сіңірту Халқымыздың асыл қазынасын тиімді пайдалану, салт-дәстүрі мен мәдениетін құрметтеу
#7 слайд
І. Кіріспе
Халықтық
педагогикасының
мақсаты мен
міндеттері
ІІІ.Қорытынды :
Халықтық
педагогикасының
бір саласы –
ұлттық ойындарЗеріттеу тиімділігі
Мақал - мәтелдер ІІ.Негізгі ІІ.Негізгі
бөлімбөлім
::
7 слайд
І. Кіріспе Халықтық педагогикасының мақсаты мен міндеттері ІІІ.Қорытынды : Халықтық педагогикасының бір саласы – ұлттық ойындарЗеріттеу тиімділігі Мақал - мәтелдер ІІ.Негізгі ІІ.Негізгі бөлімбөлім ::
#8 слайд
8 слайд
#9 слайд
Ұлттық ойындар
Сабақтың басында –
өткен сабақты еске
түсіреді
Сабақтың ортасында –
көңіл-күйін сергітеді, ерік-
жігерін дамытады, сабаққа
ынтасын арттырады Сабақтың соңында –
тақырыпты бекітеді,
алған білімін жинақтайды
9 слайд
Ұлттық ойындар Сабақтың басында – өткен сабақты еске түсіреді Сабақтың ортасында – көңіл-күйін сергітеді, ерік- жігерін дамытады, сабаққа ынтасын арттырады Сабақтың соңында – тақырыпты бекітеді, алған білімін жинақтайды
#10 слайд
Математикалық
сиқырларЖұмбақтар
“ Ойлан, тап” отауы
Халық есептері
Ертегі есептерСанамақтар
ЖаңылтпаштарМақал-мәтелдер
“ Тоғызқұмалақ”
ойыны
10 слайд
Математикалық сиқырларЖұмбақтар “ Ойлан, тап” отауы Халық есептері Ертегі есептерСанамақтар ЖаңылтпаштарМақал-мәтелдер “ Тоғызқұмалақ” ойыны
#11 слайд
“ Бәйге” ойыны
үш қатарда отырған
оқушыларға бірдей
тапсырмалар беріледі, қай
топ бұрын және дұрыс
орындаса, сол топ жеңімпаз
атанады.
«Сақина салу»
партада қатар отырған екі
оқушының біреуі қолына түскен
сақинаны қасындағы оқушыға
сездірмей тапсырманың шешууін
тез айтуы керек
«Асық ату”о йыны.
Екі-екі оқушыдан шығып, асық
лақтырып, асықтарының шік не бүк
түсуіне орай тапсырмаларды кезек-
кезек орындайды. Тапсырмалардың
түгел және дұрыс орындалуына қарай
жеңімпаз аталады .
«Арқан тарту» ойыны.
Тақтада жіпке ілінеген
тапсырмаларды кезек-кезек шығып
орындайды. Әр шығарған есепке
сәйкес жіпті өз тобына қарай
тартып отырады. Қай тоқа
жіптің көп бөлігі жетсе, сол топ
жеңімпаз атанады.
«Қыз қуу» ойыны.
Тақтаға бір ұл, бір қыз шығып
тездетіп есеп шығарады. Егер
ұл бала бұрын шығарса, қызды
қуып жеткені болып
есептеледі. Ал қалып қойса,
қыздың сұрағына жауап береді.
11 слайд
“ Бәйге” ойыны үш қатарда отырған оқушыларға бірдей тапсырмалар беріледі, қай топ бұрын және дұрыс орындаса, сол топ жеңімпаз атанады. «Сақина салу» партада қатар отырған екі оқушының біреуі қолына түскен сақинаны қасындағы оқушыға сездірмей тапсырманың шешууін тез айтуы керек «Асық ату”о йыны. Екі-екі оқушыдан шығып, асық лақтырып, асықтарының шік не бүк түсуіне орай тапсырмаларды кезек- кезек орындайды. Тапсырмалардың түгел және дұрыс орындалуына қарай жеңімпаз аталады . «Арқан тарту» ойыны. Тақтада жіпке ілінеген тапсырмаларды кезек-кезек шығып орындайды. Әр шығарған есепке сәйкес жіпті өз тобына қарай тартып отырады. Қай тоқа жіптің көп бөлігі жетсе, сол топ жеңімпаз атанады. «Қыз қуу» ойыны. Тақтаға бір ұл, бір қыз шығып тездетіп есеп шығарады. Егер ұл бала бұрын шығарса, қызды қуып жеткені болып есептеледі. Ал қалып қойса, қыздың сұрағына жауап береді.
#12 слайд
12 слайд
#13 слайд
“ Оқытудағы әріптестік”
технологияның ерекшеліктері
Топ оқушыларының бір-біріне тәуелділігі
Әр топ мүшесінің жеке табысымен, топ табысына жауапкершілікпен
қарау
Топ оқушыларының оқу-танымдық, шығармашылық қызметтерінің
ұжымдық жұмысы
Топтағы оқушылардың қызметін әлеуметтендіру
Топ жұмысына жалпы баға беру
13 слайд
“ Оқытудағы әріптестік” технологияның ерекшеліктері Топ оқушыларының бір-біріне тәуелділігі Әр топ мүшесінің жеке табысымен, топ табысына жауапкершілікпен қарау Топ оқушыларының оқу-танымдық, шығармашылық қызметтерінің ұжымдық жұмысы Топтағы оқушылардың қызметін әлеуметтендіру Топ жұмысына жалпы баға беру
#14 слайд
“ Жауапкершілікті өзімізге аламыз”
Оқу процесін ұйымдастыру
Топтық
тапсырманы
орындауға
дайындық Топтық
жұмыс Қорытынды
бөлім
14 слайд
“ Жауапкершілікті өзімізге аламыз” Оқу процесін ұйымдастыру Топтық тапсырманы орындауға дайындық Топтық жұмыс Қорытынды бөлім
#15 слайд
Жұмысты бағалау критериі
Топқа бір баға
қойылады Білімді бағалау мына
ережелмен
орындалады: “әр кім
өзі үшін” бірақ
нәтижесі топқа ортақ
балмен есептелінеді Топ оқушыларының
оқу-танымдық
шығармашылық
қызметтерінің
ұжымдық жұмысы
Топтағы
оқушылардың
қызметін
әлеуметтендіруТоп жұмысына
жалпы баға беру
15 слайд
Жұмысты бағалау критериі Топқа бір баға қойылады Білімді бағалау мына ережелмен орындалады: “әр кім өзі үшін” бірақ нәтижесі топқа ортақ балмен есептелінеді Топ оқушыларының оқу-танымдық шығармашылық қызметтерінің ұжымдық жұмысы Топтағы оқушылардың қызметін әлеуметтендіруТоп жұмысына жалпы баға беру
#16 слайд
Маңызды тек қана оқу емес,
мәселе қалай оқуда “ Баланы оқытудағы мақсат,
оның мұалімнің көмегінсіз
әрі қарай өз-бетімен
дамуын қалыптастыру”
Э.Хаббарт
Оқытудың топтық формасын қолдану
Оқу барысында дидактикалық материалдарды қолдану
Техникалық құралдарды қолдану
Топ мүшелерінің бір-біріне қарым-қатынасын жақсы жақтармен
қалыптастыру
Топ мүшелерінің бір-біріне көмегін ұйымдастыру
Топ мүшелерінің топ мүддесін үшін күресін қалыптастыру
Жеке және ұжымдық байланысты жүзеге асыру
16 слайд
Маңызды тек қана оқу емес, мәселе қалай оқуда “ Баланы оқытудағы мақсат, оның мұалімнің көмегінсіз әрі қарай өз-бетімен дамуын қалыптастыру” Э.Хаббарт Оқытудың топтық формасын қолдану Оқу барысында дидактикалық материалдарды қолдану Техникалық құралдарды қолдану Топ мүшелерінің бір-біріне қарым-қатынасын жақсы жақтармен қалыптастыру Топ мүшелерінің бір-біріне көмегін ұйымдастыру Топ мүшелерінің топ мүддесін үшін күресін қалыптастыру Жеке және ұжымдық байланысты жүзеге асыру
#17 слайд
Топтық жұмыс
Топты жұмыс жоспарымен таныстыру
Топ ішіндегі тапсырмаларды бөлу
Тапсырмаларды жеке орындау
Жеке жұмыстарды топпен талқылау
Топтың жалпы тапсырмасын талдау
17 слайд
Топтық жұмыс Топты жұмыс жоспарымен таныстыру Топ ішіндегі тапсырмаларды бөлу Тапсырмаларды жеке орындау Жеке жұмыстарды топпен талқылау Топтың жалпы тапсырмасын талдау
#18 слайд
.
Ұлттық о йындар – балалардың негізгі іс-
әрекеттерінің бір түрі.
Бала өмірі ойынға байланысты. Бала
ойынсыз өсіп өркендей алмайды. Бұл –
өмірдің заңдылығы.
Халықтық педагогика
элементтерін пайдаланудың
оқушылардың ой белсенділігін
арттырудағы маңызы зор .Халық педагогикасы тағылымдарын
сабақтарда қолдану оның білімдік
және тәрбиелік мақсаттарын жүзеге
асыруға септігін тигізеді
18 слайд
. Ұлттық о йындар – балалардың негізгі іс- әрекеттерінің бір түрі. Бала өмірі ойынға байланысты. Бала ойынсыз өсіп өркендей алмайды. Бұл – өмірдің заңдылығы. Халықтық педагогика элементтерін пайдаланудың оқушылардың ой белсенділігін арттырудағы маңызы зор .Халық педагогикасы тағылымдарын сабақтарда қолдану оның білімдік және тәрбиелік мақсаттарын жүзеге асыруға септігін тигізеді
#19 слайд
Сабақ барысында халықтық педагогика
элементтерін оқушының бойына сіңіру
барысында пәнге деген
қызығушылықтарын арттыра отырып
қазақтың дәстүрлерін қалыптастыру.
19 слайд
Сабақ барысында халықтық педагогика элементтерін оқушының бойына сіңіру барысында пәнге деген қызығушылықтарын арттыра отырып қазақтың дәстүрлерін қалыптастыру.
#20 слайд
Ашық сабақтардың көрінісі
20 слайд
Ашық сабақтардың көрінісі
#21 слайд
Мұғалімнің жетістіктері:
21 слайд
Мұғалімнің жетістіктері:
#22 слайд
22 слайд
шағым қалдыра аласыз













