Ее әрпі мен дыбысы 1 сынып сауат ашу

#1 слайд
•Пәні: сауат ашу
•Мектеп: “Сырдария” жалпы орта мектебі
•Күні: 06.12.2017.
•Мұғалімнің аты-жөні: Утегенова Гульжан
•Сынып:1«Ә» Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
•Сабақ тақырыбы: Мен және табиғат.
• Ее дыбысы мен әрпі.
•Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
•1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен
сәйкестендіру.
•1.2.1.1 Сөз\сөйлем сызбасын оқу
•1.3.8.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы
және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін
каллиграфиялық талаптарға сай жазу.
1 слайд
•Пәні: сауат ашу •Мектеп: “Сырдария” жалпы орта мектебі •Күні: 06.12.2017. •Мұғалімнің аты-жөні: Утегенова Гульжан •Сынып:1«Ә» Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: •Сабақ тақырыбы: Мен және табиғат. • Ее дыбысы мен әрпі. •Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) •1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. •1.2.1.1 Сөз\сөйлем сызбасын оқу •1.3.8.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу.
#2 слайд
•Сабақ мақсаттары
•Барлық оқушылар: Әріпті таниды,
ажыратады
•Көптеген оқушылар: Сызба және буындар
мен сөз құрайды, дауысты және дауыссыз
дыбыстарды анықтайды, әріп элементтерін
каллиграфиялық талапқа сай жазады
•Кейбір оқушылар: Сызба және сөзді оқиды,
сөзден сөйлем құрай алады.
•Бағалау критерийлері
•Бағалау критерийі: Білім алушы
• Сөздерді сызбалармен сәйкестендіреді.
• Сызбамен берілген сөйлемдерді оқиды.
2 слайд
•Сабақ мақсаттары •Барлық оқушылар: Әріпті таниды, ажыратады •Көптеген оқушылар: Сызба және буындар мен сөз құрайды, дауысты және дауыссыз дыбыстарды анықтайды, әріп элементтерін каллиграфиялық талапқа сай жазады •Кейбір оқушылар: Сызба және сөзді оқиды, сөзден сөйлем құрай алады. •Бағалау критерийлері •Бағалау критерийі: Білім алушы • Сөздерді сызбалармен сәйкестендіреді. • Сызбамен берілген сөйлемдерді оқиды.
#3 слайд
•Тілдік мақсаттар
•Ее дыбысы мен әрпі
•Құндылықтарды дарыту
•Табиғатты аялауды үйренеді.
•Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне
тәрбиелеу
•Пәнаралық байланыс
•Дүниетану . Математика
•АКТ қолдану дағдылары: аудиотыңдалым,
бейнематериал
•Бастапқы білім
•Ее дыбысы мен әрпін біледі
3 слайд
•Тілдік мақсаттар •Ее дыбысы мен әрпі •Құндылықтарды дарыту •Табиғатты аялауды үйренеді. •Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу •Пәнаралық байланыс •Дүниетану . Математика •АКТ қолдану дағдылары: аудиотыңдалым, бейнематериал •Бастапқы білім •Ее дыбысы мен әрпін біледі
#4 слайд
Сабақтың
жоспарлан
ған
кезеңдері
Сабақта жоспарланған іс-әрекет Ресурс
тар
Сабақтың
басы
5 минут
Психологиялық ахуал
Мұғалімнің көмегімен өлең жолдарын бірге
қайталайды.
Біз балдырған баламыз,
Құстай қанат қағамыз,
Дүниені аралап,
Оқып білім аламыз.
«Кір жаю» әдісі
Дыбыс дегеніміз не? (айтамыз және естиміз)
Әріп дегеніміз не? (әріптерді көреміз және
жазамыз)
Дыбыстар нешеге бөлінеді? (дауысты және
дауыссыз)
Өткен дыбыстарды атаңдар.
( А,Н,Л,Р,О,Т,У,Ш,С,Д,Ы,М,Қ,Ұ,І )
Слайд
4 слайд
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері Сабақта жоспарланған іс-әрекет Ресурс тар Сабақтың басы 5 минут Психологиялық ахуал Мұғалімнің көмегімен өлең жолдарын бірге қайталайды. Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз, Дүниені аралап, Оқып білім аламыз. «Кір жаю» әдісі Дыбыс дегеніміз не? (айтамыз және естиміз) Әріп дегеніміз не? (әріптерді көреміз және жазамыз) Дыбыстар нешеге бөлінеді? (дауысты және дауыссыз) Өткен дыбыстарды атаңдар. ( А,Н,Л,Р,О,Т,У,Ш,С,Д,Ы,М,Қ,Ұ,І ) Слайд
#5 слайд
Сабақтың
ортасы
2 минут
5 минут
10 минут
Жаңа сабақ
Жұмбақ шешу.
Жарға шығып ойнайды,
Ойынға бір тоймайды.
Болсадағы сақалы,
Секеңдеуді қоймайды. Ол не?
Ешкі дегенде қандай дыбыс бірінші естіледі?
Олай болса балалар бүгінгі сабағымыз:
«Е е рпі мен дыбысы»
Бейнересурспен жұмыс
БІЛУ Суреттер арқылы Е дыбысы келетін сөздерді
анықтау.
1.Тыңдалым. Мен атам мен әжеме кім болам?
Суреттегілердің алғашқы әріптерінен жауабын табады.
Түсіну. (МК; Ө; Қ) Оқылым. Сөздердің мағынасын
ажырату, хормен, тізбектей, жекелей оқу білігін бағалау.
Оқулықтағы «Оқы» белгісі тұрған сөздер мен сөйлем
дерді өз бетінше буындап оқуға, жиі кездесетін сөзді
тұтас оқуға, түсініп оқуға жаттықтыру.
Оқушыларға сөздерді хормен, тізбектей, жекелей
оқытамын.
Сөздерді буынға бөлгізіп, дыбыстық талдаулар жасату.
Сурет
Суретті
әліппе
Кеспе
буындар
Бейне
ресурс
Слайд
Оқулық
5 слайд
Сабақтың ортасы 2 минут 5 минут 10 минут Жаңа сабақ Жұмбақ шешу. Жарға шығып ойнайды, Ойынға бір тоймайды. Болсадағы сақалы, Секеңдеуді қоймайды. Ол не? Ешкі дегенде қандай дыбыс бірінші естіледі? Олай болса балалар бүгінгі сабағымыз: «Е е рпі мен дыбысы» Бейнересурспен жұмыс БІЛУ Суреттер арқылы Е дыбысы келетін сөздерді анықтау. 1.Тыңдалым. Мен атам мен әжеме кім болам? Суреттегілердің алғашқы әріптерінен жауабын табады. Түсіну. (МК; Ө; Қ) Оқылым. Сөздердің мағынасын ажырату, хормен, тізбектей, жекелей оқу білігін бағалау. Оқулықтағы «Оқы» белгісі тұрған сөздер мен сөйлем дерді өз бетінше буындап оқуға, жиі кездесетін сөзді тұтас оқуға, түсініп оқуға жаттықтыру. Оқушыларға сөздерді хормен, тізбектей, жекелей оқытамын. Сөздерді буынға бөлгізіп, дыбыстық талдаулар жасату. Сурет Суретті әліппе Кеспе буындар Бейне ресурс Слайд Оқулық
#6 слайд
5 минут
5 минут
(МК; Ұ; Ө; Қ) Мәтінді түсініп, тиісті сөздерді орнына
қою ретін білу білігін бағалау.
2.Айтылым. Оқушыларға “Не ысыды?
Не туды ? сұрағын қойып, жауабын суреттің
көмегімен болжатамын..
(МК; Ө; Қ) Айтылған материал бойынша өз ойын
білдіріп, дәлелдеулер жасай алу білігін бағалау.
Ауа-райы туралы не білетіндерін сұрап, басқа да
мезгілдер жайлы оқушылардың есіне түсіру.
( МК;Ұ;)«Серпілген сауал» әдісі бойынша
оқушыларға бір-бірінің тобына сұрақ
қойғызып,жауабын өздеріне тапқызып қойғызамын.
6 слайд
5 минут 5 минут (МК; Ұ; Ө; Қ) Мәтінді түсініп, тиісті сөздерді орнына қою ретін білу білігін бағалау. 2.Айтылым. Оқушыларға “Не ысыды? Не туды ? сұрағын қойып, жауабын суреттің көмегімен болжатамын.. (МК; Ө; Қ) Айтылған материал бойынша өз ойын білдіріп, дәлелдеулер жасай алу білігін бағалау. Ауа-райы туралы не білетіндерін сұрап, басқа да мезгілдер жайлы оқушылардың есіне түсіру. ( МК;Ұ;)«Серпілген сауал» әдісі бойынша оқушыларға бір-бірінің тобына сұрақ қойғызып,жауабын өздеріне тапқызып қойғызамын.
#7 слайд
«Серпілген сауал “ әдісі
7 слайд
«Серпілген сауал “ әдісі
#8 слайд
3 минут
5 минут
(МК; Ө; Қ) Берілген сөздерді буындап, дыбыс
тық талдау жасап, сурет бойынша сөйлем
құрай алу білігін бағалау.
Жазылым. Ее әріптерін жазу
(Ө; Қ) Әріп элементтерін дұрыс, көркем жазу
білігін бағалау.
Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың
жоғарғы және төменгі сызығын сақтау және
әріп элементтерін дұрыс, көркем жазу білігін
бағалауды ұйымдастыру.
Сергіту сәті. “Сұр қоян”
Оқулық
Бейне
жазба
Жазу
дәптері
8 слайд
3 минут 5 минут (МК; Ө; Қ) Берілген сөздерді буындап, дыбыс тық талдау жасап, сурет бойынша сөйлем құрай алу білігін бағалау. Жазылым. Ее әріптерін жазу (Ө; Қ) Әріп элементтерін дұрыс, көркем жазу білігін бағалау. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтау және әріп элементтерін дұрыс, көркем жазу білігін бағалауды ұйымдастыру. Сергіту сәті. “Сұр қоян” Оқулық Бейне жазба Жазу дәптері
#9 слайд
Кеспе әріппен жұмыс
9 слайд
Кеспе әріппен жұмыс
#10 слайд
Ұ. Қ. Қосымша тапсырма
“Буынға бөлу” ойыны
Қалыптасырушы бағалау
Дескриптор: Білім алушы:
- сызбадағы сөз санын анықтайды;
- сызбаға сәйкес сөйлемдер
құрастырады;
- берілген сызба бойынша
сөйлемдерді оқиды.
Көк,
қызыл
фишка
лар
ҚБ
парақ
Тары
10 слайд
Ұ. Қ. Қосымша тапсырма “Буынға бөлу” ойыны Қалыптасырушы бағалау Дескриптор: Білім алушы: - сызбадағы сөз санын анықтайды; - сызбаға сәйкес сөйлемдер құрастырады; - берілген сызба бойынша сөйлемдерді оқиды. Көк, қызыл фишка лар ҚБ парақ Тары
#11 слайд
11 слайд
#12 слайд
Саралау-оқушы лар
ға қалай көбірек қол
дау көрсетуді жоспар
лайсыз? Қабілеті
жоғары оқушылар
ға қандай міндет
қоюды жоспарлап
отырсыз?
Бағалау-оқушы лар
дың материалды
меңгеру деңгейін
қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасының
сақталуы
Ее дыбысынан
басталатын сөздерден
сөйлем құрату.
Оқушылардың матер
иалды меңгеру дең-
гейі н ұжымдық
белсенді тапсырмалар
арқылы анық
таймын. Мысалы,
сызба бойын ша
сөздер ойлап айту
буындардан сөздер
құрау
Сабақта қауіпсіздік
ережесін сақтау
Жол қауіпсіздік
ережесін
сақтауға тәрбиелеу
12 слайд
Саралау-оқушы лар ға қалай көбірек қол дау көрсетуді жоспар лайсыз? Қабілеті жоғары оқушылар ға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау-оқушы лар дың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Ее дыбысынан басталатын сөздерден сөйлем құрату. Оқушылардың матер иалды меңгеру дең- гейі н ұжымдық белсенді тапсырмалар арқылы анық таймын. Мысалы, сызба бойын ша сөздер ойлап айту буындардан сөздер құрау Сабақта қауіпсіздік ережесін сақтау Жол қауіпсіздік ережесін сақтауға тәрбиелеу
#13 слайд
Сабақ мақсаттары (оқу
мақсаттары дұрыс қойылған
ба?
Оқушылардың барлығы
ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
Сабақ мақсаты мен оқу міндеті толық
орындалды. Сабақта оқушылар Е
әрпімен танысып, оның сөздің
басында, ортасында, соңында
келетінін білді.
Сабақ жоғары деңгейде өтті.
Жоспарланған саралау жақсы іске асты .
Өйткені жұптардың өзара сөйлесулерін
бақылап, тыңдап жүру барысында сұрақ
қоюға қиналатын оқушы ларға дербес
қолдау көрсетіліп отырды.
Тапсырмалар оқушылардың жас
ерекшелігіне сай алынды.
Әр тапсырма өзінің қажетті уақытында
орындалып отырды.
Сабақ жоспарынан ауытқулар болған
жоқ
13 слайд
Сабақ мақсаттары (оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? Сабақ мақсаты мен оқу міндеті толық орындалды. Сабақта оқушылар Е әрпімен танысып, оның сөздің басында, ортасында, соңында келетінін білді. Сабақ жоғары деңгейде өтті. Жоспарланған саралау жақсы іске асты . Өйткені жұптардың өзара сөйлесулерін бақылап, тыңдап жүру барысында сұрақ қоюға қиналатын оқушы ларға дербес қолдау көрсетіліп отырды. Тапсырмалар оқушылардың жас ерекшелігіне сай алынды. Әр тапсырма өзінің қажетті уақытында орындалып отырды. Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ
#14 слайд
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы
да ойланыңыз)?
1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау
2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл
бөлу.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу
туралы да ойланыңыз)?
1: Сабаққа бейне/аудиоматериалдарды қолдану тақырыпты терең
ұғынуына әсер ететінін түсіндім
2: Білімді оқушы практикасымен байланысты ра отырып
меңгертудің маңыздылығын сезіндім.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістік қиындықтары туралын нені білдім, келесі сабақтарда неге
көңіл бөлу қажет? Оқушылардың қызығушылығы мен белсенділігін
көтеру үшін әртүрлі ұжымдық белсенді оқыту тәсілдерін
жоспарлау керектігін білдім.
14 слайд
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау 2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабаққа бейне/аудиоматериалдарды қолдану тақырыпты терең ұғынуына әсер ететінін түсіндім 2: Білімді оқушы практикасымен байланысты ра отырып меңгертудің маңыздылығын сезіндім. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік қиындықтары туралын нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Оқушылардың қызығушылығы мен белсенділігін көтеру үшін әртүрлі ұжымдық белсенді оқыту тәсілдерін жоспарлау керектігін білдім.
шағым қалдыра аласыз













