Электр тогы.Тізбек бөлігі үшін Ом заңы. Өткізгіштерді аралас жалғау
Электр тогы.Тізбек бөлігі үшін Ом заңы. Өткізгіштерді аралас жалғау

#1 слайд
Оқушылар тек
тыңдаумен
айналыспай,білім
алуда белсенді
әрекет ету керек
(Хэтти,МАН,23 бет)
Бағала
у
Білім беру
бағдарлама
сы
Оқыту
тәсілдері
Оқушылардың табысын арттырады.
МАН.9 бет. (Roach et al, 2008 ж) Білім беру
бағдарламасының мазмұны, оқыту тәсілдері,
бағалау тәсілдері бір мақсатқа
жұмылдырылуы тиіс
1 слайд
Оқушылар тек тыңдаумен айналыспай,білім алуда белсенді әрекет ету керек (Хэтти,МАН,23 бет) Бағала у Білім беру бағдарлама сы Оқыту тәсілдері Оқушылардың табысын арттырады. МАН.9 бет. (Roach et al, 2008 ж) Білім беру бағдарламасының мазмұны, оқыту тәсілдері, бағалау тәсілдері бір мақсатқа жұмылдырылуы тиіс
#2 слайд
Сабақ негізделген
оқу мақсаты
10.4.2.1- аралас жалғанған өткізгіштерден тұратын
тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолдану
Барлық оқушылар :тізбек бөлігі үшін Ом заңын есеп
шығаруда қолдану
Басым бөлігі :аралас жалғанған өткізгіштерден
тұратын сызбаларын талдау
Кейбір оқушылар :Ом заңын сапалық есептерді
шығаруда қолдану
Сабақ мақсаттары
Сабақтың тақырыбы:
Электр тогы.Тізбек бөлігі үшін Ом заңы.
Өткізгіштерді аралас жалғау
Жетістік
критерийлері
1. Ом заңы арқылы ток күшін, кернеуді, кедергіні анықтайды
2. Аралас жалғанған өткізгіштердің жалпы кедергісін табады
3. Өткізгішті ортасынан майыстырып беттестіргенде,оның кедергісінің
өзгерісін талдайды
2 слайд
Сабақ негізделген оқу мақсаты 10.4.2.1- аралас жалғанған өткізгіштерден тұратын тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолдану Барлық оқушылар :тізбек бөлігі үшін Ом заңын есеп шығаруда қолдану Басым бөлігі :аралас жалғанған өткізгіштерден тұратын сызбаларын талдау Кейбір оқушылар :Ом заңын сапалық есептерді шығаруда қолдану Сабақ мақсаттары Сабақтың тақырыбы: Электр тогы.Тізбек бөлігі үшін Ом заңы. Өткізгіштерді аралас жалғау Жетістік критерийлері 1. Ом заңы арқылы ток күшін, кернеуді, кедергіні анықтайды 2. Аралас жалғанған өткізгіштердің жалпы кедергісін табады 3. Өткізгішті ортасынан майыстырып беттестіргенде,оның кедергісінің өзгерісін талдайды
#3 слайд
Тілдік мақсат
Тілді оқыту мақсаты:Сабақ барысында кездесетін термин сөздерді (ток күші,
кернеу, кедергі, тізбектей, параллель, аралас жалғау) топтық жұмыс барысында
қажетті сөз тіркесін орынды пайдалануға қолдау көрсету.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Есептер шығаруда амалдарды орындауда
математикалық сауаттылығын қолданады,
сызбаларды симметриялы сызу туралы
біліктіліктері 9 сыныпта қалыптасқан.
Құндылықтарға баулу
Еңбек және шығармашылық,өмір
бойы білім алу,ынтымақтастыққа
баулу
Пәнаралық байланыс
Алдыңғы оқу
Электр өрісінің энергиясын есептеу
қазақ тіліндеорыс тілінде ағылшын
тілінде
ток күші сила тока
кернеу voltage
кедергі сопротивление
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Электр тогы- зарядталған ….бағытталған қозғалысы.
Электр тогы болу үшін шарттар:….
Электр тогының эсерлері........
3 слайд
Тілдік мақсат Тілді оқыту мақсаты:Сабақ барысында кездесетін термин сөздерді (ток күші, кернеу, кедергі, тізбектей, параллель, аралас жалғау) топтық жұмыс барысында қажетті сөз тіркесін орынды пайдалануға қолдау көрсету. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Есептер шығаруда амалдарды орындауда математикалық сауаттылығын қолданады, сызбаларды симметриялы сызу туралы біліктіліктері 9 сыныпта қалыптасқан. Құндылықтарға баулу Еңбек және шығармашылық,өмір бойы білім алу,ынтымақтастыққа баулу Пәнаралық байланыс Алдыңғы оқу Электр өрісінің энергиясын есептеу қазақ тіліндеорыс тілінде ағылшын тілінде ток күші сила тока кернеу voltage кедергі сопротивление Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Электр тогы- зарядталған ….бағытталған қозғалысы. Электр тогы болу үшін шарттар:…. Электр тогының эсерлері........
#4 слайд
Белсенді оқыту
Қорытындылау
Бағалау
Жаңа
материалды
игеру
Өткен
тақырыпты
бекіту
Уәж
туындату
Сабақтың басы
Ынтымақтастық атмосфера құру
«Сызбалар арқылы топтасу»
Ширату жаттығуы
“Семантикалық карта”
Топқа
бөлу
тізбектей
жалғау
аралас
жалғау
параллель
жалғау
Физикалық
шамалар
Белгіленуі Формуласы
U I R U I R
тізбектей
параллель
4 слайд
Белсенді оқыту Қорытындылау Бағалау Жаңа материалды игеру Өткен тақырыпты бекіту Уәж туындату Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосфера құру «Сызбалар арқылы топтасу» Ширату жаттығуы “Семантикалық карта” Топқа бөлу тізбектей жалғау аралас жалғау параллель жалғау Физикалық шамалар Белгіленуі Формуласы U I R U I R тізбектей параллель
#5 слайд
Кері байланыс: «Не үйрендім, не қиын
болды?»
Белсенді оқыту: «Джигсо»
1. Тапсырма: (W)
1.Электр үтігі кернеуі 220В желіге қосылған. Үтіктің
қыздыру элементінің кедергісі 50 Ом болған жағдайда
ондағы ток күші неге тең?
2.Ұзындығы 24,2 м,көлденең қимасының ауданы 0,5
мм
2
константан сымы арқылы 2 А ток күші өткенде
қандай кернеуге қосуға болады?(ρ=50*10
-8
Ом*м)
3.Электр үтігі кернеуі 120 В болатын желіге
қосылғанда, оның спираліндегі ток күші 4 А-ге тең
болады. Спиральді дайындау үшін қимасы 0,24 мм
2
болатын 18 м өткізгіш пайдаланылса, ол қандай
материалдан жасалған?
Білім дағдысы: түсіну,қолдану
Бағалау
критерийі
Дескриптор
Ом заңы
арқылы
ток күшін
анықтайд
ы
-Ом заңының
формуласын
пайдаланып,
есептер
шығарады
-ток күшін
анықтайды
Ом заңы
арқылы
кернеуді
есептейді
-кедергіні формула
арқылы анықтайды
-Ом заңының
формуласын
түрлендіреді
-кернеуді
есептейді
Ом
заңының
формуласын
пайдаланып
, меншікті
кедергіні
табады
-кедергіні Ом
заңы арқылы
есептейді
-өткізгіштің
меншікті
кедергісін табады
5 слайд
Кері байланыс: «Не үйрендім, не қиын болды?» Белсенді оқыту: «Джигсо» 1. Тапсырма: (W) 1.Электр үтігі кернеуі 220В желіге қосылған. Үтіктің қыздыру элементінің кедергісі 50 Ом болған жағдайда ондағы ток күші неге тең? 2.Ұзындығы 24,2 м,көлденең қимасының ауданы 0,5 мм 2 константан сымы арқылы 2 А ток күші өткенде қандай кернеуге қосуға болады?(ρ=50*10 -8 Ом*м) 3.Электр үтігі кернеуі 120 В болатын желіге қосылғанда, оның спираліндегі ток күші 4 А-ге тең болады. Спиральді дайындау үшін қимасы 0,24 мм 2 болатын 18 м өткізгіш пайдаланылса, ол қандай материалдан жасалған? Білім дағдысы: түсіну,қолдану Бағалау критерийі Дескриптор Ом заңы арқылы ток күшін анықтайд ы -Ом заңының формуласын пайдаланып, есептер шығарады -ток күшін анықтайды Ом заңы арқылы кернеуді есептейді -кедергіні формула арқылы анықтайды -Ом заңының формуласын түрлендіреді -кернеуді есептейді Ом заңының формуласын пайдаланып , меншікті кедергіні табады -кедергіні Ом заңы арқылы есептейді -өткізгіштің меншікті кедергісін табады
#6 слайд
Белсенді оқыту: «Ойлан, жұптас,бөліс»
2.Тапсырма: (G) Аралас жалғанған өткізгіштердің
жалпы кедергісін табындар.
1.Кедергілері R
1
= 1 Ом, R
2
= 2 Ом, R
3
= 3 Ом, R
4
= 4 Ом, резисторларды АВ
нүктелерінде ток көзіне қосқанда, олардың жалпы кедергісі:
R 3
R 4
B
A
R 1
R 2
Білім дағдысы: қолдану
І топ
Бағалау
критерийі
Дескриптор
жалпы
кедергіні
шығарады
-сызбаны талдайды
-жалпы кедергісін
шығарады
6 слайд
Белсенді оқыту: «Ойлан, жұптас,бөліс» 2.Тапсырма: (G) Аралас жалғанған өткізгіштердің жалпы кедергісін табындар. 1.Кедергілері R 1 = 1 Ом, R 2 = 2 Ом, R 3 = 3 Ом, R 4 = 4 Ом, резисторларды АВ нүктелерінде ток көзіне қосқанда, олардың жалпы кедергісі: R 3 R 4 B A R 1 R 2 Білім дағдысы: қолдану І топ Бағалау критерийі Дескриптор жалпы кедергіні шығарады -сызбаны талдайды -жалпы кедергісін шығарады
#7 слайд
Белсенді оқыту: «Ойлан,
жұптас,бөліс»
2.Тапсырма: (G) Аралас жалғанған өткізгіштердің
жалпы кедергісін табындар.
Суретте көрсетілген электр тізбектің берілгендері
бойынша жалпы кедергісін және амперметрдің
көрсетуін анықта
10 Ом 20 Ом 30 ОмА
V
?
ІІ топ
Білім дағдысы: қолдану
Кері байланыс: “Досыңа қоңырау шал”
Бағала
у
критер
ийі
Дескриптор
аралас
тізбекте
жалпы
ток күшін
есептейді
-тізбектің жалпы
кедергісін
анықтайды
-Ом заңын
пайдаланып ток
күшін есептейді
7 слайд
Белсенді оқыту: «Ойлан, жұптас,бөліс» 2.Тапсырма: (G) Аралас жалғанған өткізгіштердің жалпы кедергісін табындар. Суретте көрсетілген электр тізбектің берілгендері бойынша жалпы кедергісін және амперметрдің көрсетуін анықта 10 Ом 20 Ом 30 ОмА V ? ІІ топ Білім дағдысы: қолдану Кері байланыс: “Досыңа қоңырау шал” Бағала у критер ийі Дескриптор аралас тізбекте жалпы ток күшін есептейді -тізбектің жалпы кедергісін анықтайды -Ом заңын пайдаланып ток күшін есептейді
#8 слайд
Кері байланыс: «Досыңа қоңырау шал»
Белсенді оқыту: «Ойлан, жұптас,бөліс»
2.Тапсырма: (G) Аралас жалғанған өткізгіштердің
жалпы кедергісін табындар.
3 топ.Суретте көрсетілген тізбектің жалпы кедергісін және
жалпы кернеуін тап.
15
Ом
10
Ом
14
Ом
А
3 А
ІІІ топ
Білім дағдысы: талдау
Бағалау
критерийі
Дескриптор
3.аралас
тізбекте
кернеуді
анықтайды
-тізбектің жалпы
кедергісін табады,
-Ом заңын арқылы
кернеуді
анықтайды
8 слайд
Кері байланыс: «Досыңа қоңырау шал» Белсенді оқыту: «Ойлан, жұптас,бөліс» 2.Тапсырма: (G) Аралас жалғанған өткізгіштердің жалпы кедергісін табындар. 3 топ.Суретте көрсетілген тізбектің жалпы кедергісін және жалпы кернеуін тап. 15 Ом 10 Ом 14 Ом А 3 А ІІІ топ Білім дағдысы: талдау Бағалау критерийі Дескриптор 3.аралас тізбекте кернеуді анықтайды -тізбектің жалпы кедергісін табады, -Ом заңын арқылы кернеуді анықтайды
#9 слайд
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек»
Белсенді оқыту: «Ойлану уақыты»
3.Тапсырма: (І)
Металл сымның кедергісі 36 Ом. Сымды
бірнеше тең бөліктерге бөліп алып, оларды
өзара параллель қосқанда кедергі 1 Ом
болды. Сым неше бөлікке бөлінген?
Білім дағдысы: талдау
Бағалау
критерийі
Дескриптор
Ом заңын
сапалық
есепте
қолданад
ы
-жалпы
кедергінің
формуласын
түрлендіреді
-сымның
бөліктер санын
анықтайды
9 слайд
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» Белсенді оқыту: «Ойлану уақыты» 3.Тапсырма: (І) Металл сымның кедергісі 36 Ом. Сымды бірнеше тең бөліктерге бөліп алып, оларды өзара параллель қосқанда кедергі 1 Ом болды. Сым неше бөлікке бөлінген? Білім дағдысы: талдау Бағалау критерийі Дескриптор Ом заңын сапалық есепте қолданад ы -жалпы кедергінің формуласын түрлендіреді -сымның бөліктер санын анықтайды
#10 слайд
Сабақтың
соңы
Тапсырма (W): Тест сұрақтары
1.Тізбектеп қосуда қандай шама тұрақты болады?
а) I ә) U б) R
2. Параллель қосқанда ток күші қалай өзгереді?
а) I =0 ә) I = I
1
+ I
2
б) I = I
1
- I
2
3. Тізбектеп қосқанда толық кернеу неге тең?
а) U = U
1
+ U
2
ә) U = 0 б) U = U
1
-U
2
4. Параллель қосқанда тізбектің жалпы кедергісі қалай өзгереді?
а) артады ә) кемиді б) өзгермейді
5. Тізбектеп қосқанда тізбектің жалпы кедергісі неге тең?
а) R=0 ә) R = R
1
+ R
2
б) R = R
1
- R
2
6. Параллель қосуда қандай шама тұрақты болады?
а) I ә) U б) R
7. Тізбектеп қосуда жалпы кедергісі қалай өзгереді?
а) артады ә) кемиді б) өзгермейді
8. Тізбектегі ток күші барлық жерде бірдей болса, өткізгіштер қалай қосылады?
а) параллель ә) тізбектей б) аралас
Үйгсе тапырма:Ү Үйде параллель жалғанған электр құралдардың
сипаттамалары арқылы кедергісін анықтандар.
Оқулықтан қайталау 231-237 беттер.
Кері байланыс:
“Қате жауаптар”
Білім дағдысы:
жинақтау
Белсенді оқыту:
“Егер 5 минутың
болса....”
Үйге
тапсырма:
10 слайд
Сабақтың соңы Тапсырма (W): Тест сұрақтары 1.Тізбектеп қосуда қандай шама тұрақты болады? а) I ә) U б) R 2. Параллель қосқанда ток күші қалай өзгереді? а) I =0 ә) I = I 1 + I 2 б) I = I 1 - I 2 3. Тізбектеп қосқанда толық кернеу неге тең? а) U = U 1 + U 2 ә) U = 0 б) U = U 1 -U 2 4. Параллель қосқанда тізбектің жалпы кедергісі қалай өзгереді? а) артады ә) кемиді б) өзгермейді 5. Тізбектеп қосқанда тізбектің жалпы кедергісі неге тең? а) R=0 ә) R = R 1 + R 2 б) R = R 1 - R 2 6. Параллель қосуда қандай шама тұрақты болады? а) I ә) U б) R 7. Тізбектеп қосуда жалпы кедергісі қалай өзгереді? а) артады ә) кемиді б) өзгермейді 8. Тізбектегі ток күші барлық жерде бірдей болса, өткізгіштер қалай қосылады? а) параллель ә) тізбектей б) аралас Үйгсе тапырма:Ү Үйде параллель жалғанған электр құралдардың сипаттамалары арқылы кедергісін анықтандар. Оқулықтан қайталау 231-237 беттер. Кері байланыс: “Қате жауаптар” Білім дағдысы: жинақтау Белсенді оқыту: “Егер 5 минутың болса....” Үйге тапсырма:
#11 слайд
1.Оқушылар оқу үдерісіне белсене қатысады
2.Мұғалім оқыту тәсілдерін қолданады
3.Проблемаларды шешудің тәсілдерін қамтиды
4.Оқушылар алған білімдердің талдай білуі
5.Оқушылардың диалогке бірлескен оқуға мүмкіндігі
болуы
6.Оқушылар мен мұғалімдер пікірлерді бағалауда білікті
болуы
Хименес-Александре
Кері байланыс:
Нені білдім?
Нені үйрендім?
Нені білгім келеді?
Бағалау “Басбармақ” әдісі арқылы
әдісі
11 слайд
1.Оқушылар оқу үдерісіне белсене қатысады 2.Мұғалім оқыту тәсілдерін қолданады 3.Проблемаларды шешудің тәсілдерін қамтиды 4.Оқушылар алған білімдердің талдай білуі 5.Оқушылардың диалогке бірлескен оқуға мүмкіндігі болуы 6.Оқушылар мен мұғалімдер пікірлерді бағалауда білікті болуы Хименес-Александре Кері байланыс: Нені білдім? Нені үйрендім? Нені білгім келеді? Бағалау “Басбармақ” әдісі арқылы әдісі
шағым қалдыра аласыз













