Фигураның ауданы.Ауданды өлшеу.Квадрат сантиметр
Фигураның ауданы.Ауданды өлшеу.Квадрат сантиметр

#1 слайд
Сабақтың тақырыбы:
Фигураның ауданы.
Ауданды өлшеу.
Квадрат сантиметр
1 слайд
Сабақтың тақырыбы: Фигураның ауданы. Ауданды өлшеу. Квадрат сантиметр
#2 слайд
Сабақтың
Сабақтың түрі:жаңа сабақ
Әдісі:сұрақ-жауап,түсіндіру,талдау,өзіндік,жұппен.
Көрнекілігі:сызбалар,кестелер,суреттер,интербелсенді тақта
1.Фигураның
ауданы
ұғымымен,оны
өлшеу және
өлшем
бірлігімен
таныстыру;
кестелік көбейту
мен бөлуге
берілген есептерді
шығару.
2.Ауызша
есептеу
жылдамдықтар
ын,танымдық
қабілеттерін
дамыту.
3.Ұжыммен
жұмыс
істеуге,ұйымш
ылдыққа
тәрбиелеу.
Сабақтың мақсаты:
2 слайд
Сабақтың Сабақтың түрі:жаңа сабақ Әдісі:сұрақ-жауап,түсіндіру,талдау,өзіндік,жұппен. Көрнекілігі:сызбалар,кестелер,суреттер,интербелсенді тақта 1.Фигураның ауданы ұғымымен,оны өлшеу және өлшем бірлігімен таныстыру; кестелік көбейту мен бөлуге берілген есептерді шығару. 2.Ауызша есептеу жылдамдықтар ын,танымдық қабілеттерін дамыту. 3.Ұжыммен жұмыс істеуге,ұйымш ылдыққа тәрбиелеу. Сабақтың мақсаты:
#3 слайд
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі:
2 Психологиялық көңіл-күй.
3. Топқа бірігу
4. Үй тапсырмасын пысықтау
4Сергіту сәті
5.Жаңа сабақ
6.Сұрақ-жауап
7.Топтық сұрақтар
8.Өзіндік жұмыс
9.Фигуралардан сюжетті суреттер құрастыру
10.Дәптермен жұмыс
11.Үйге тапсырма
12.Бағалау
3 слайд
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі: 2 Психологиялық көңіл-күй. 3. Топқа бірігу 4. Үй тапсырмасын пысықтау 4Сергіту сәті 5.Жаңа сабақ 6.Сұрақ-жауап 7.Топтық сұрақтар 8.Өзіндік жұмыс 9.Фигуралардан сюжетті суреттер құрастыру 10.Дәптермен жұмыс 11.Үйге тапсырма 12.Бағалау
#4 слайд
Жарқырап күн де ашылды,
Айналаға нұр шашылды.
Қайырлы күн! Біз көңілді
баламыз
Қайырлы күн! Сәлемдесіп
аламыз
Мақсатымыз білім алу
Міндетіміз еңбектену
Еңбектену арқылы 5-ке қолды
жеткізу.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық көңіл-күй.
4 слайд
Жарқырап күн де ашылды, Айналаға нұр шашылды. Қайырлы күн! Біз көңілді баламыз Қайырлы күн! Сәлемдесіп аламыз Мақсатымыз білім алу Міндетіміз еңбектену Еңбектену арқылы 5-ке қолды жеткізу. Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық көңіл-күй.
#5 слайд
1-топ
Шаршы
2 топ
Үшбұрыш
3 топ
Шеңбер
5 слайд
1-топ Шаршы 2 топ Үшбұрыш 3 топ Шеңбер
#6 слайд
Үй тапсырмасын пысықтау
4*6 =24
9*4 =36
3*6 =18
80-7*8 =24
5*7+65 =100
90-6*9 =36
5*6 =30
5*20 =100
8*2 =16
(48+12) :6 =10
(36-27) :3 =3
(24+16) :8 =5
2- мысал
6 слайд
Үй тапсырмасын пысықтау 4*6 =24 9*4 =36 3*6 =18 80-7*8 =24 5*7+65 =100 90-6*9 =36 5*6 =30 5*20 =100 8*2 =16 (48+12) :6 =10 (36-27) :3 =3 (24+16) :8 =5 2- мысал
#7 слайд
Математикалық диктант
1-топ
Шаршы
2 топ
Үшбұры
ш
3 топ
Шеңбер
7-ні 5 есе арттыр;
56-ны 7 есе кеміт;
42 мен 6 сандарының бөліндісінің мәнін
тап;
1-ші көбейткіш 6 , 2-ші көбейткіш 9
көбейтіндінің мәнін тап
Бөлінгіш 28, бөлгіш 4, бөліндінің мәні
1 ші көбейткіш 28, бөлгіш 4, бөліндінің мәнін
тап.
7 слайд
Математикалық диктант 1-топ Шаршы 2 топ Үшбұры ш 3 топ Шеңбер 7-ні 5 есе арттыр; 56-ны 7 есе кеміт; 42 мен 6 сандарының бөліндісінің мәнін тап; 1-ші көбейткіш 6 , 2-ші көбейткіш 9 көбейтіндінің мәнін тап Бөлінгіш 28, бөлгіш 4, бөліндінің мәні 1 ші көбейткіш 28, бөлгіш 4, бөліндінің мәнін тап.
#8 слайд
Сергіту
сәті
8 слайд
Сергіту сәті
#9 слайд
Мақсаты:
Фигураның ауданы
ұғымымен, оны өлшеу
және өлшем бірлігімен
танысу, ақпаратты өз
бетінше меңгеру, топта
бірлесе жұмыс жасай
білу
Жаңа сабақ:
Фигураның ауданы.Ауданды өлшеу.Квадрат сантиметр
9 слайд
Мақсаты: Фигураның ауданы ұғымымен, оны өлшеу және өлшем бірлігімен танысу, ақпаратты өз бетінше меңгеру, топта бірлесе жұмыс жасай білу Жаңа сабақ: Фигураның ауданы.Ауданды өлшеу.Квадрат сантиметр
#10 слайд
Сәйкестендіру
1.4 бұрышы бар көпбұрыш шеңбер
2.Қарама-қарсы қабырғалары тең төртбұрыш үшбұрыш
3.Барлық қабырғалары тең көпбұрыш тік төртбұрыш
4.Үш бұрышы бар көпбұрыш төртбұрыш
5.Бұрыштары жоқ фигура шаршы
10 слайд
Сәйкестендіру 1.4 бұрышы бар көпбұрыш шеңбер 2.Қарама-қарсы қабырғалары тең төртбұрыш үшбұрыш 3.Барлық қабырғалары тең көпбұрыш тік төртбұрыш 4.Үш бұрышы бар көпбұрыш төртбұрыш 5.Бұрыштары жоқ фигура шаршы
#11 слайд
Топтық жұмыс
1 топ:
Берілген фигуралардың ішінен ең үлкенін
және ең кішісін табу.Фигураларды
іріктеу барысында біз олардың несін
табамыз?(бетін,ауданын)
2 топ :
Үшбұрыштың ауданы дөңгелектің ауданынан
кіші екенін
дәлелдеу.(беттестіру,салыстыру)
3 топ:
Сыныптағы қандай заттардың ауданы бар?
Оны қалай өлшеуге болады?
11 слайд
Топтық жұмыс 1 топ: Берілген фигуралардың ішінен ең үлкенін және ең кішісін табу.Фигураларды іріктеу барысында біз олардың несін табамыз?(бетін,ауданын) 2 топ : Үшбұрыштың ауданы дөңгелектің ауданынан кіші екенін дәлелдеу.(беттестіру,салыстыру) 3 топ: Сыныптағы қандай заттардың ауданы бар? Оны қалай өлшеуге болады?
#12 слайд
Сұрақ –жауап
1 топ
-Қандай геометриялық фигураларды білесіңдер?
-Геометриялық фигураларды өлшеу үшін қандай
бірліктер қажет?
2 топ
-Периметр деген не?
Периметрді қалай табамыз?
3 топ
-Қандай геометриялық фигуралардың периметрін
табуға болмайды?
12 слайд
Сұрақ –жауап 1 топ -Қандай геометриялық фигураларды білесіңдер? -Геометриялық фигураларды өлшеу үшін қандай бірліктер қажет? 2 топ -Периметр деген не? Периметрді қалай табамыз? 3 топ -Қандай геометриялық фигуралардың периметрін табуға болмайды?
#13 слайд
Оқулықпен жұмыс
1 топ
№1.а/ 1 см-ұзындықтың бірлігі. Кесіндінің
ұзындығы 6 см. Кесіндінің ұзындығын қалай
өлшейді? Түсіндір.
1 см 6 см
1 см
2
-ауданның бірлігі. Жолақтың ауданы 6 см
2
/квадрат сантиметр/. Фигураның ауданың қалай
өлшейді? Түсіндір.
Ауданды табу үшін фигураның енін ұзындығына
көбейтеді.
Ауданның формуласы:S =a * b
13 слайд
Оқулықпен жұмыс 1 топ №1.а/ 1 см-ұзындықтың бірлігі. Кесіндінің ұзындығы 6 см. Кесіндінің ұзындығын қалай өлшейді? Түсіндір. 1 см 6 см 1 см 2 -ауданның бірлігі. Жолақтың ауданы 6 см 2 /квадрат сантиметр/. Фигураның ауданың қалай өлшейді? Түсіндір. Ауданды табу үшін фигураның енін ұзындығына көбейтеді. Ауданның формуласы:S =a * b
#14 слайд
2 топ
ә/суреттегі әр кесіндіде 1 см неше рет бар?
Әрбір кесіндінің ұзындығы неге тең?
Ұзындықтары бірдей кесінділер бар ма?
3 топ
б/ суреттегі фигуралардың әрқайсысында 1 см
2
неше рет
бар? Әрбір фигураның ауданы неге тең? Аудандары
бірдей фигуралар тап?
S =3 см * 4 см S =3 см * 3 см
S =12 см
2
S =9 см
2
14 слайд
2 топ ә/суреттегі әр кесіндіде 1 см неше рет бар? Әрбір кесіндінің ұзындығы неге тең? Ұзындықтары бірдей кесінділер бар ма? 3 топ б/ суреттегі фигуралардың әрқайсысында 1 см 2 неше рет бар? Әрбір фигураның ауданы неге тең? Аудандары бірдей фигуралар тап? S =3 см * 4 см S =3 см * 3 см S =12 см 2 S =9 см 2
#15 слайд
Топтық сұрақтар
Топ басшылары
15 слайд
Топтық сұрақтар Топ басшылары
#16 слайд
Өзіндік жұмыс
2- есеп
Дәптермен жұмыс
3 есеп
Әр балада-5асық 52к-10.б тең бөлді
6 балада-? Асық Әр балада неше кітап?
16 слайд
Өзіндік жұмыс 2- есеп Дәптермен жұмыс 3 есеп Әр балада-5асық 52к-10.б тең бөлді 6 балада-? Асық Әр балада неше кітап?
#17 слайд
Фигуралардан сюжетті суреттер
құрастыру
17 слайд
Фигуралардан сюжетті суреттер құрастыру
#18 слайд
Дәптермен жұмыс:
1.21:3 7кг-1арыстанның 1 күнде жейтін еті.
2.12:3 4кг-1арыстанның 1 күнде жейтін
балығы.
5 есеп (Ауызша)
7-есеп
18 слайд
Дәптермен жұмыс: 1.21:3 7кг-1арыстанның 1 күнде жейтін еті. 2.12:3 4кг-1арыстанның 1 күнде жейтін балығы. 5 есеп (Ауызша) 7-есеп
#19 слайд
Үйге тапсырма
№7 есеп
19 слайд
Үйге тапсырма №7 есеп
#20 слайд
20 слайд
шағым қалдыра аласыз













