Кері итеруші күш.
Кері итеруші күш.

#1 слайд
Нургалиева.А.Н.
Тақырыбы : Кері итеруші күш
1 слайд
Нургалиева.А.Н. Тақырыбы : Кері итеруші күш
#2 слайд
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары 7.13.1.13 –есептер шығаруда Архимед
заңын қолдану.
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: Архимед заңын
түсіндіру.
Басым бөлігі: Архимед заңын өмірмен
байланыстыра алу.
Кейбір оқушылар: Архимед күшінің
формуласын қолданып есеп шығара
алу.
Эксперимент жасап, дәлелдей ала білу.
2 слайд
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 7.13.1.13 –есептер шығаруда Архимед заңын қолдану. Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар: Архимед заңын түсіндіру. Басым бөлігі: Архимед заңын өмірмен байланыстыра алу. Кейбір оқушылар: Архимед күшінің формуласын қолданып есеп шығара алу. Эксперимент жасап, дәлелдей ала білу.
#3 слайд
I.Ұйымдастыру бөлімі.
1.Амандасу
2.Түгендеу
Суреттер беремін. Сол суреттегі сөздердің бас
әріптері бойынша сынып төрт топқа бөлінеді . Сабақтың басы
3 слайд
I.Ұйымдастыру бөлімі. 1.Амандасу 2.Түгендеу Суреттер беремін. Сол суреттегі сөздердің бас әріптері бойынша сынып төрт топқа бөлінеді . Сабақтың басы
#4 слайд
а ) Сұйық өзіне батырылған денеге неліктен төменнен
жоғары қарай бағытталған қысым түсіреді?
ә)Архимед күшінің әрекеті қалай байқалады?
б)Архимед күші неге тең?
в)Архимед күшінің шамасын анықтауға болатын
қандай тәжірибені білесің?
г )Архимед күші қандай шамаларға тәуелді?
д) сұйыққа толық батқан денеге әрекет ететін Архимед
күшін қалай есептеуге болады?II Үй тапсырмасын сұрау «Миға
шабуыл тәсілі»
4 слайд
а ) Сұйық өзіне батырылған денеге неліктен төменнен жоғары қарай бағытталған қысым түсіреді? ә)Архимед күшінің әрекеті қалай байқалады? б)Архимед күші неге тең? в)Архимед күшінің шамасын анықтауға болатын қандай тәжірибені білесің? г )Архимед күші қандай шамаларға тәуелді? д) сұйыққа толық батқан денеге әрекет ететін Архимед күшін қалай есептеуге болады?II Үй тапсырмасын сұрау «Миға шабуыл тәсілі»
#5 слайд
Сабақтың ортасыI-топқа 1 - тапсырма
II-топқа 2 -тапсырма
III -топқа 3 -тапсырма
IV -топқа 4 -тапсырма
1.Суға көлемі 100 см 3
болатын дене
батырылған . Осы денеге әрекет
ететін Ығыстырушы күшті
анықтаңдар.
2.Су ішінде массасы 600кг, көлемі
0,23 м 3
тасты көтеру үшін қандай
күш жұмсау керек?
IDEAL тәсілі:
3.Мұздың кесегі
бензинде,кеорсинде, глицеринде
жүзіп жүре ала ма?
4.Темір цилиндр , динамометр,су
берілген.Осы денеге әрекет ететін
Архимед күшін табыңдар.
5 слайд
Сабақтың ортасыI-топқа 1 - тапсырма II-топқа 2 -тапсырма III -топқа 3 -тапсырма IV -топқа 4 -тапсырма 1.Суға көлемі 100 см 3 болатын дене батырылған . Осы денеге әрекет ететін Ығыстырушы күшті анықтаңдар. 2.Су ішінде массасы 600кг, көлемі 0,23 м 3 тасты көтеру үшін қандай күш жұмсау керек? IDEAL тәсілі: 3.Мұздың кесегі бензинде,кеорсинде, глицеринде жүзіп жүре ала ма? 4.Темір цилиндр , динамометр,су берілген.Осы денеге әрекет ететін Архимед күшін табыңдар.
#6 слайд
«Ойлан тап»
Логикалы қ тапсырмалар
6 слайд
«Ойлан тап» Логикалы қ тапсырмалар
#7 слайд
1. Суға
батырылған
ш арлардың
қайсысына ең
үлкен кері итеруші
күш әрекет етеді?
7 слайд
1. Суға батырылған ш арлардың қайсысына ең үлкен кері итеруші күш әрекет етеді?
#8 слайд
2.Суы бар ыдыстың
үстінде шары бар мұздан
жасалған білеуше жүзіп
жүр. Шардың тығыздығы
судың тығыздығынан аз.
Егер мұз ерісе, судың
деңгейі өзгере ме?
8 слайд
2.Суы бар ыдыстың үстінде шары бар мұздан жасалған білеуше жүзіп жүр. Шардың тығыздығы судың тығыздығынан аз. Егер мұз ерісе, судың деңгейі өзгере ме?
#9 слайд
3. Суы бар ыдыстың ішінде темір
қорап жүзіп жүр. Қорап судың
түбіндегі шарға ілінген. Шар
ыдыстың түбіне тимейді.
Егер шарды ұстап тұрған жіп
үзіліп кетсе, судың деңгейі қалай
өзгереді?
9 слайд
3. Суы бар ыдыстың ішінде темір қорап жүзіп жүр. Қорап судың түбіндегі шарға ілінген. Шар ыдыстың түбіне тимейді. Егер шарды ұстап тұрған жіп үзіліп кетсе, судың деңгейі қалай өзгереді?
#10 слайд
Бағалау критерийлері
1.Архимед күшінің формуласын
біледі.
2.Архимед заңына өмірден мысалдар
келтіріп, талқылап және
тұжырымдайды.
3.Тәжірибе жасап нәтижесін
қорыта алады. Тапсырмаға байланысты
дескрипторлар
1.Архимед күшінің формуласын біледі.
2. Формуланы пайдаланып есеп шығара
алады.ХБЖ-не айналдыра алады.
3.Белгісіз шаманы формуладан таба
алады.
4.Логикалық ойлау қабілеті дамыған.
5. Эксперименттік жұмысты орындай
алады
10 слайд
Бағалау критерийлері 1.Архимед күшінің формуласын біледі. 2.Архимед заңына өмірден мысалдар келтіріп, талқылап және тұжырымдайды. 3.Тәжірибе жасап нәтижесін қорыта алады. Тапсырмаға байланысты дескрипторлар 1.Архимед күшінің формуласын біледі. 2. Формуланы пайдаланып есеп шығара алады.ХБЖ-не айналдыра алады. 3.Белгісіз шаманы формуладан таба алады. 4.Логикалық ойлау қабілеті дамыған. 5. Эксперименттік жұмысты орындай алады
#11 слайд
1.Саралауға тапсырма:30Н күш жұмсап,тасты су
ішінде ұстап тұрған болсаңдар, тастың ауадағы
салмағы қандай болғаны?
2.Алюминийден жасалған бұйымның ауадағы салмағы
-15Н , ал оның суға батырылғандағы салмағы 4,5
Н.Бұйым таза күмістен жасалған ба, әлде онда мыстың
қоспасы бар ма? Саралау
11 слайд
1.Саралауға тапсырма:30Н күш жұмсап,тасты су ішінде ұстап тұрған болсаңдар, тастың ауадағы салмағы қандай болғаны? 2.Алюминийден жасалған бұйымның ауадағы салмағы -15Н , ал оның суға батырылғандағы салмағы 4,5 Н.Бұйым таза күмістен жасалған ба, әлде онда мыстың қоспасы бар ма? Саралау
#12 слайд
Рефлексия :
БББ кестесі:
-нені білдім ,нені үйрендім ?
-нені толық түсінбедім?
-немен жұмысты жал,астыру керек?Сабақтың соңы
12 слайд
Рефлексия : БББ кестесі: -нені білдім ,нені үйрендім ? -нені толық түсінбедім? -немен жұмысты жал,астыру керек?Сабақтың соңы
#13 слайд
Рефлексия
13 слайд
Рефлексия
шағым қалдыра аласыз













