Материалдар / Натурал сандар және нөл саны презентация
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Натурал сандар және нөл саны презентация

Материал туралы қысқаша түсінік
жаңартылған оқу бағдарламасы бойынша тақырып бойынша презентация
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Қазан 2019
2824
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
img_page_1
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Айтугулова Акбота Сериковна 5.1.А Натурал сандар және нөл саны Өрнектерді ықшамдау

1 слайд
Айтугулова Акбота Сериковна 5.1.А Натурал сандар және нөл саны Өрнектерді ықшамдау

Раздел долгосрочного плана: Десятичные дроби и действия над ними Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламас

2 слайд
Раздел долгосрочного плана: Десятичные дроби и действия над ними Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 5.2.1.1 қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін қолданып, әріпті өрнектерді түрлендіру;   Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар: әріпті өрнектерді түрлендіруде қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін қолданады . Оқушылардың басым бөлігі: өрнектерді ықшамдап, мәнін табады. Кейбір оқушылар: мәтін есептерді шешіп, кері есептер құрастырады. Бағалау критерийі: • Әріпті өрнектерді түрлендіру үшін қосу амалының қасиеттерін қолданады. • Әріпті өрнектерді түрлендіру үшін көбейту амалының қасиеттерін қолданады. Тілдік мақсаттар : қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін жеткізеді;ережесін ауызша түсіндіреді; Пәнге қатысты лексика мен терминология: өрнек, коэффициент, айнымалы, көбейткіш, ауыстырымдылық, терімділік, үлестірімділік Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: өрнектерді ықшамдау, ортақ көбейткіш, қосудың ауыстырымдылық қасиеті, қосудың терімділік қасиеті, көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті, көбейтудің терімділік қасиеті,көбейтудің үлестірімділік қасиеті Құндылықтарға баулу: «Мәңгілік ел» ұлттық идеясы негізінде «Индустрияландыру мен иновацияларға негізделген экономикалық өсу» құндылығын дарыту Пәнаралық байланыс: Физика Тақырып бойынша алдыңғы білім: Сандық және әріпті өрнектер

Сабақтың басы•Оқушылармен амандасу. •Сабаққа дайындықтарын тексеру. •Сабақтың мақсатын қойып тақырыппен таныстыру Ұйымд

3 слайд
Сабақтың басы•Оқушылармен амандасу. •Сабаққа дайындықтарын тексеру. •Сабақтың мақсатын қойып тақырыппен таныстыру Ұйымдастыру кезеңі: •Тренинг «Сөйлегіш қолдар». •Оқушылар жұптасып тұра қалады, мұғалімнің айтуын орындайды. Бірінші қолмен амандасады, достасады, қолдарын шапалақ ұрып ойнайды, қол бұлғайды. Ынтымақтаст ық атмосферас ын қалыптастыр у. •«Бағдаршам» әдісі бойынша түстерді таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді: •I топ – қызыл түстер, II топ – жасыл түстер, III топ – сары түстер •Топ басшылары сайланып, бағалау парақшасы беріледі. Топқа бөлу: «Қатесін тап» әдісі. Жұптық жұмыс. № 83. Арифметикалық амалдардың қасиеттерін пайдаланып, әріпті өрнектердің мәнін табыңдар: 1) 12 + а + 97, мұндағы а = 8; 3; 2) 26 + b + 83, мұндағы b = 14; 7; 3) 49 + с + 38, мұндағы с = 51; 62; 4) 20а•15, мұндағы а = 5; 4; 5) 25b•5, мұндағы b = 4; 12; 6) 8с•12, мұндағы с = 125; 3. Үй жұмысын тексеру: Білімдерін жан – жақты те ксеру. «Кездейсоқтық» әдісі. Барлы қ сыныппен. •Сандық өрнек дегеніміз не? Мысал к елтіріңдер. •Өрнектің мәні деп нені айтады? •Қандай өрнек әріпті өрнек деп атала ды? •Коэффициент деген не? •Қандай өрнектер айнымалысы бар өр нектер деп аталады? •Математикалық өр неттер дегеніміз не? Бағала у критер ийі Дескри птор: Қалыптасты рушы бағалау Өрнек түрлері н ажырат ады -толық жауап береді; -мысал келтіре ді; Жұлдызша төртбұрышБағалау критерийі Дескриптор: Қалыптас тырушы бағалау Айнымалыла рдың берілген мәндері бойынша әріпті өрнектердің мәнін табады -есепті шығару үшін тиісті амалды таңдайды; -өрнектің мәнін табады, жұлдызша тқртбүрыш

Оқушыларға проблемалық сұрақтар қою, тақырыпты түсіндіру.Сабақтың ортасы Жаңа тақырыпты бекіту. «Кім жылдам» әдісі. Жеке жұ

4 слайд
Оқушыларға проблемалық сұрақтар қою, тақырыпты түсіндіру.Сабақтың ортасы Жаңа тақырыпты бекіту. «Кім жылдам» әдісі. Жеке жұмыс. Жұптық жұмыс. «Сұрақ - жауап» әдісі Қосындыны ықшамдаңдар: 1) 4m + 9m; 2) 7a + 13a. Берілген өрнектердің әрқайсысында үш амалдан бар. Осы өрнектердегі амалдар санын азайтып, қалай ықшамдауға болады? В деңгейі. № 98. Өрнектi ықшамдап, мәнiн табыңдар: 1) 7а + 15а, мұндағы а = 3; 2) 23b + 16b, мұндағы b = 8; 3) 44х – 18х, мұндағы x = 5; 4) 14у + 33у – 45у, мұндағы у = 17; 5) 52m – 25m + 45m, мұндағы m = 9; 6) 18n + 34n – 22n, мұндағы n = 6. . Көбейтіндіні ықшамдаңдар: 1) 5 • х • 8; 2) 2 • y • 9. - Көбейтінді түрінде берілген мұндай өрнектердегі амалдар санын азайтып, қалай ықшамдауға болады? Дескриптор: -Қосудың қасиеттерін қолданады; -Мәндерін табады;С деңгейі . № 103. Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып, есепті өрнек құрастырып шығарыңдар. 1) Шаруа ат сатып алу үшiн 15 ц қарабидай сатса, 80 рубль жетпей- дi, ал 20 ц қарабидай сатса, 110 рубль артық қалады. Шаруа сатып алатын ат неше рубль? А деңгейі. № 92. Қосудың қасиеттерін пайдаланып, өрнекті ықшамдаңдар: 1) (9 + а ) + 11; 4) (b + 22) + 18; 2) (16 + b) + 4; 5) (18 + x) + 12; 3) (a + 17) + 23; 6) (43 + y) + 57; Кері байланыс: « 10 сөзді атаңыз» әдісі. Оқушылар түсіндірілген тақырыпқа қатысты 10 сөз жазып, атауы керек. Топтық жұмыс. «Құрастыру» әдісі. Кері байланыс: Мұғалім мен оқушылар арасында. Бір – бірлеріне сұрақ қояды. - Есептің шығарылу жолымен басқа келісесіздер ме? - Басқада ұсыныстарыңыз бар ма? Бағалау критерийі Дескрипт ор: Қалыпт ас тыруш ы бағала у Әріпті өрнектерд і түрлендір у үшін қосу амалының қасиеттері н қолданад ы. -Қосудың Қасиетте рін қолданад ы; -Өрнекті ықшамда йды; Жұлды зша төртбұ рыш Бағалау критерийі Дескрипт ор: Қалыптас тырушы бағалау Әріпті өрнектер ді түрлендір у үшін қосу амалыны ң қасиетте рін қолданад ы. -Қосудың Қасиетте р қолданад ы; -Өрнекті Ықшамда ды; жұлдызш а төртбұры ш Бағалау критерий і Дескриптор: Қалыптас тырушы бағалау Әріпті өрнектер ді түрленді ру үшін көбейту амалыны ң қасиетте рін қолданад ы -Есептің шарты бойынша нені анықтау керектігін көрсетеді; -Өрнек құрастырады. -Шешу жолдарын көрсетеді; -өрнекті түрлендіреді; -жауабын жазады; жұлдызша төртбұрыш

Сабақтың соңы «Мен таптым» әдісі Оқушылар топпен алдыларына берілген қосу мен көбейтудің қасиеттерінің формулаларын тең

5 слайд
Сабақтың соңы «Мен таптым» әдісі Оқушылар топпен алдыларына берілген қосу мен көбейтудің қасиеттерінің формулаларын теңдік сыңарын тауып, жылдам парақшаға жапсырады.Бірінші бітірген топ жұлдызша алады. Кері байланыс: оқушылар мен оқушы арасында. «Бас бармақ» әдісі бойынша. Оқушылар «келісемін» - бас бармақты жоғары, «келіспеймін» - бас бармақты төмен көрсету . Үйге тапсырма: В деңгейі. №95. Өрнектерді ықшамдаңдар: 1) 2x + 3x; 2) 7x – 4x; 3) 5y + 9y; 4) 6y – y; 5) x + 4x + 5x; 6) 8x + 3x – x; 7) 10x + 7x – 8x; 8) 9y + 2y – 4y. В деңгейі. №96. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарыңдар: 1) 7а + 7 · 3; 2) 16 · 5 + 5b; 3) 14с – 14 · 3; 4) 8d – 8 · 5; 5) 6а + 6 · 3 + 6b; 6) 9а + 9b – 9с. Бағалау 6 жұлдыз н/е 5жұлдыз, 1 төрбұрыш – «өте жақсы» 4-5 жұлдыз н/е 3 - 4 жұлдыз және 2 төрбұрыш – «жақсы» 3 жұлдыз н/е 1 – 2 жұлдыз және 2 – 3 төртбұрыш – «қанағаттанарлық» . Рефлекция Маған қызықты болды Түсіндім Түсінбеді м Бағалау критерийі Дескрипт ор: Әріпті өрнектерді түрлендіру үшін қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін қолданады. Өрнектер ді ықшамда йды. Бағалау критерийі Дескриптор: Әріпті өрнектерді түрлендіру үшін қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін қолданады. Ортақ көбейткішті жақша сыртына жазады. Бағалау критери йі Дескрипт ор: Қалыпта стыруш ы бағалау Әріпті өрнекте рді түрленд іру үшін қосу және көбейту амалын ың қасиетт ерін қолдана ды -қосу мен көбейтуді ң заңдарын қолданад ы; - сәйкестігі н табады; жұлдыз ша төртбұрыш

Саралау - Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмала

6 слайд
Саралау - Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? • Оқушылардың қажеттілігін ескере отырып жеке, жұппен, топпен жұмыс жасайды. • Жеке жұмыс бойынша саралаудың қарқынды тәсілін қолданып, есепті өз бетімен шығарады. Оқушы мұғалім рөлін атқарады. Мысалы, өзінің мұғалім тексерген есебімен келесі оқушыны салыстыра отырып тексереді. Үлгермей жатқан оқушыға көмектеседі. • Жұптық жұмыс бойынша саралаудың диалог құру , бір – біріне көмектесу, түсіндіру тәсілі арқылы есеп шығарады. • Топтық жұмыс бойынша топқа мәтін есеп беріледі. Барлық оқушылардың арасындағы кейбір оқушылардың көмегі арқылы тапсырманы орындайды. Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? • Оқушылар «Фигуралар» әдісі арқылы. Бағалау парақшасына топ басшысы жұлдыз н/е төртбұрыш фигураларын белгілейді. Топпен орындаған жұмыста берілген жұлдызша/ төрртбұрыш ортақ болады. • 6 жұлдыз н/е 5жұлдыз, 1 төрбұрыш – «5» • 4-5 жұлдыз н/е 3 - 4 жұлдыз және 2 төрбұрыш – «4» • 3 жұлдыз н/е 1 – 2 жұлдыз және 2 – 3 төртбұрыш – «3» • Бағалау парақшасы. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау • Дұрыс отыру, тыңдау, жазу, мәдениетті сөйлеу. • АКТмен жұмыс жасағанда техника қауіпсіздік ережесін сақтауОқуш ының аты – ж өні Үй тапсырмасы Білімдерін ж ан – ж ақты тексеру Тапсырма 1 Тапсырма 2 Тапсырма 3 «Сәйкестігін тап» Қорытынды