Ортағасырлық саяхатшылар Қазақстанды қалай сипаттайды
Ортағасырлық саяхатшылар Қазақстанды қалай сипаттайды

#1 слайд
LOGO
Сабақтың тақырыбы:Сабақтың тақырыбы:
Тарих пәнінің мұғалімі
Шынжарбекова Динагул
Кемелбековна
Мойынқұм ауданы
Ә.Молдағұлова атындағы шағын
орталықты негізгі мектебі
1 слайд
LOGO Сабақтың тақырыбы:Сабақтың тақырыбы: Тарих пәнінің мұғалімі Шынжарбекова Динагул Кемелбековна Мойынқұм ауданы Ә.Молдағұлова атындағы шағын орталықты негізгі мектебі
#2 слайд
Сабақтың тақырыбы: Ортағасырлық
саяхатшылар Қазақстанды қалай сипаттайды?
ОҚУ МАҚСАТТАРЫ
6.4.1.2 көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшеліктерін
анықтау;
6.2.2.5 көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау;
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ
Оқушылардың бәрі орындай алады: көшпелілердің дәстүрлі
шаруашылығының ерекшеліктеріне түсінік береді; (білу, түсіну )
Оқушылардың басым бөлігі орындай алады: саяхатшылардың
еңбектерін тарих көздері ретінде пайдаланып көшпелілердің
қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттайды (қолдану, талдау )
Кейбір оқушылар: көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін
дәлелдей алады. (жинақтау, бағалау)
2 слайд
Сабақтың тақырыбы: Ортағасырлық саяхатшылар Қазақстанды қалай сипаттайды? ОҚУ МАҚСАТТАРЫ 6.4.1.2 көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшеліктерін анықтау; 6.2.2.5 көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау; САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ Оқушылардың бәрі орындай алады: көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшеліктеріне түсінік береді; (білу, түсіну ) Оқушылардың басым бөлігі орындай алады: саяхатшылардың еңбектерін тарих көздері ретінде пайдаланып көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттайды (қолдану, талдау ) Кейбір оқушылар: көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін дәлелдей алады. (жинақтау, бағалау)
#3 слайд
БЕЛСЕНДІ ӘДІС-ТӘСІЛДЕР
Ой қозғау»
1.«Сурет арқылы сын тұрғысынан ойлауға үйрету» әдісі
білім алушылар суретте ортағасырлық қалалардың
шаруашылығы қалай бейнеленген?
Көріністе қала мәдениетінің дамуы орын алған ба?
Саяхатшы ретінде сізді не таң қалдырды?
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбын болжап айтып береді.
2.Галереяны шарлау» әдісі
Орта Азия саяхатшылардың
Гильом Рубрук, Ибн Баттута,
Марко Поло суреттері көрсетіледі.
Суреттері мен түрлі түсті қағаздарға
саяхатшылардың зертеулерінен
алынған мәтіндер ақпарат ілініп
қойылады.
3 слайд
БЕЛСЕНДІ ӘДІС-ТӘСІЛДЕР Ой қозғау» 1.«Сурет арқылы сын тұрғысынан ойлауға үйрету» әдісі білім алушылар суретте ортағасырлық қалалардың шаруашылығы қалай бейнеленген? Көріністе қала мәдениетінің дамуы орын алған ба? Саяхатшы ретінде сізді не таң қалдырды? Бүгінгі сабағымыздың тақырыбын болжап айтып береді. 2.Галереяны шарлау» әдісі Орта Азия саяхатшылардың Гильом Рубрук, Ибн Баттута, Марко Поло суреттері көрсетіледі. Суреттері мен түрлі түсті қағаздарға саяхатшылардың зертеулерінен алынған мәтіндер ақпарат ілініп қойылады.
#4 слайд
.
3. «Төрт бұрыш» әдісі. Төрт топқа мынадай тапсырма берілді.
Тапсырма Әр бұрышқа әр түрлі сұрақтар ілінеді.
1 топқа – Саяхатшылардың айтуы бойынша шаруашылығын
сипаттайды.
2 топқа – Қолданбалы өнердің дамуын көрсетеді.
3 топқа – Салт –дәстүр жораларын анықтайды.
4 топқа – Сәулет өнерінің ерекшеліктерін табады.
Оқушылар постермен ортаға өз жұмыстарын қорғайды.
Толықтай келісемін. Келісемін. Келіспеймін.
4. ВЕНН ДИАГРАММАСЫ
Гильом Рубрук пен Ибн Баттута еңбектерінен берілген
үзінділерлердің қандай айырмашылықтары мен
ұқсастықтары табады
Гильм Рубруктің жазбалары Батуттаның жазбалары
БЕЛСЕНДІ ӘДІС-ТӘСІЛДЕР
ТӨРТБҰРЫШ
ӘДІСІ
5. «Эссе» әдісі жазады.
Оқушылар саяхатшылар ролінде өзінің саяхаты
туралы эссе жазады Мысалы, көшті көреді, қала,
сауда, базарды көрсетеді, киіз үйді елестету
арқылы эссе жазады
4 слайд
. 3. «Төрт бұрыш» әдісі. Төрт топқа мынадай тапсырма берілді. Тапсырма Әр бұрышқа әр түрлі сұрақтар ілінеді. 1 топқа – Саяхатшылардың айтуы бойынша шаруашылығын сипаттайды. 2 топқа – Қолданбалы өнердің дамуын көрсетеді. 3 топқа – Салт –дәстүр жораларын анықтайды. 4 топқа – Сәулет өнерінің ерекшеліктерін табады. Оқушылар постермен ортаға өз жұмыстарын қорғайды. Толықтай келісемін. Келісемін. Келіспеймін. 4. ВЕНН ДИАГРАММАСЫ Гильом Рубрук пен Ибн Баттута еңбектерінен берілген үзінділерлердің қандай айырмашылықтары мен ұқсастықтары табады Гильм Рубруктің жазбалары Батуттаның жазбалары БЕЛСЕНДІ ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ТӨРТБҰРЫШ ӘДІСІ 5. «Эссе» әдісі жазады. Оқушылар саяхатшылар ролінде өзінің саяхаты туралы эссе жазады Мысалы, көшті көреді, қала, сауда, базарды көрсетеді, киіз үйді елестету арқылы эссе жазады
#5 слайд
САРАЛАУ ӘДІСТЕРІ
Барлығы:
көшпелілердің
дәстүрлі
шаруашылығының
ерекшеліктерін
суретпен көру арқылы
, «Галерия әдісі»
арқылы түсінді, білді,
«Төрт бұрыш» әдісі
арқылы
Саяхатшылардың
айтуы бойынша
шаруашылығын
сипаттады;
Қолданбалы өнердің
дамуын көрсетті; Салт
–дәстүр жораларын
анықтады; Сәулет
өнерінің
ерекшеліктерін тапты.
Оқушылардың
басым бөлігі:
«Галерия әдісі»
арқылы Орта
ғасырдағы
саяхатшылр
қалдырып
кеткен
деректерді
зерттеді,
талдады.
Кейбір
оқушылар:
Гильом Рубрук пен
Ибн Баттутаның
берілген
еңбектерінен
үзінділердің қандай
айырмашылықтары
мен ұқсайтықтарын
Венн диаграммасы
арқылы сипаттады .
ЭССЕ саяхатшылар
ролінде өзінің
саяхаты туралы эссе
жазды.
5 слайд
САРАЛАУ ӘДІСТЕРІ Барлығы: көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшеліктерін суретпен көру арқылы , «Галерия әдісі» арқылы түсінді, білді, «Төрт бұрыш» әдісі арқылы Саяхатшылардың айтуы бойынша шаруашылығын сипаттады; Қолданбалы өнердің дамуын көрсетті; Салт –дәстүр жораларын анықтады; Сәулет өнерінің ерекшеліктерін тапты. Оқушылардың басым бөлігі: «Галерия әдісі» арқылы Орта ғасырдағы саяхатшылр қалдырып кеткен деректерді зерттеді, талдады. Кейбір оқушылар: Гильом Рубрук пен Ибн Баттутаның берілген еңбектерінен үзінділердің қандай айырмашылықтары мен ұқсайтықтарын Венн диаграммасы арқылы сипаттады . ЭССЕ саяхатшылар ролінде өзінің саяхаты туралы эссе жазды.
#6 слайд
КРИТЕРИАЛДЫ БАҒАЛАУ
Тіл
ек
Қалыптастырушы бағалау 1-тапсырма
Ауызша бағалаймын. «Сурет арқылы
сын тұрғысынын ойлау әдісі»Мадақтау
сөздер: Тамаша! Жарайсың!
Бәрекелді! Өте жақсы!
Қалыптастырушы бағалау 2 тапсырма
«Галлерияны шарлау әдісі» «Гүл
сыйлау» арқылы сый сияпат
көрсетемін.
Қалыптастырушы бағалау
«ВЕНН диаграммасынан» кейін
Ауызша бағалау ТАМАША!
Оқушыларға сабақ ұнаса және тапсырманың барлығын
сәтті орындаған болса, желкенді жасыл түске бояды.
Сабақта белгілі бір қиындықты кездестірген болса,
желкенді сары түске бояды.
Сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын
болып,мұғалімнің көмегі қажет болса желкенді қызыл
түске бояды
6 слайд
КРИТЕРИАЛДЫ БАҒАЛАУ Тіл ек Қалыптастырушы бағалау 1-тапсырма Ауызша бағалаймын. «Сурет арқылы сын тұрғысынын ойлау әдісі»Мадақтау сөздер: Тамаша! Жарайсың! Бәрекелді! Өте жақсы! Қалыптастырушы бағалау 2 тапсырма «Галлерияны шарлау әдісі» «Гүл сыйлау» арқылы сый сияпат көрсетемін. Қалыптастырушы бағалау «ВЕНН диаграммасынан» кейін Ауызша бағалау ТАМАША! Оқушыларға сабақ ұнаса және тапсырманың барлығын сәтті орындаған болса, желкенді жасыл түске бояды. Сабақта белгілі бір қиындықты кездестірген болса, желкенді сары түске бояды. Сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып,мұғалімнің көмегі қажет болса желкенді қызыл түске бояды
шағым қалдыра аласыз













