Презентация 11-сынып "Тойдан қайтқан қазақтар"
Презентация 11-сынып "Тойдан қайтқан қазақтар"

#1 слайд
“ Адам баласы адам
баласынан
ақыл,ғалым ар,мінез
деген нәрселермен
озады” А
б
а
йМантаева Гүлсім
№ 52.Б.Аралбаев
атындағы жалпы
орта мектеп
Пәні:қазақ әдебиеті
Сынып:11 11-сынып
Сабақ негізделген оқу
мақсаты Сабақ мақсаттары
Көркем шығармадағы
оброзды ашады ,жинақтап
даралайды
Автордың көзқарасын
өмір шындығымен
байланысын анықтайдыБарлық оқушылар істей алады:
Көркем шығармадағы кейіпкерлер
арқылы . өмір шындығын анықтайды,
талдай алады.
Оқушылардың көпшілігі істей алады:
Авторлық идеяның өмір шындығымен
байланысын кейіпкерлер жүйесі арқылы
анықтайды.
Кейбір оқушылар істей алады: кейіпкерлер
жүйесі арқылы заман көрінісіндегі келеңсіз
оқиғаларды бағалап, сыни ой тұжырымдайды
Құндылықтарға дарыту
Шығармадағы кейіпкерлердің іс-
әрекетін,мінез-құлқын салыстыру
арқылы әлеуметтік ортада өзін-өзі
ұстау этикасының маңызын
түсінеді. Коммуникативтік қарым
–қатынас жасауға,
жауапкершілікті сезінуге
дағдыланады. Сыни ойлауы
қалыптасады . Тілдік мақсат
Алдыңғы оқу:Сұлтанәлі
Балғабаев “Тойдан қайтқан
қазақтар “спектакльдерімен
танысҰМЖ:4-тарау Табиғат және адам
Сабақ тақырыбы:«Тойдан қайтқан қазақтар»,
сегізінші көрініс, 4 -сағаты
Бағалау
критерийлері
11.1.3.1.көркем шығармадағы
кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен
даралау арқылы өмір шындығын
көрсету;
11.2.2.1. шығармадағы авторлық
идеяның өмір шындығымен
байланысымен анықтау;
Оқушылар: комедиялық жанрдың ерекшелігін біледі, астарлы ойларды
түсінеді.
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және
терминология):
Комедия,Мизанецена,митинк.
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
Талқылауға арналған сұрақтар:
1.Оқиғаның өмірмен байланысын дәлелдеңдер?
2.Басқа бағытқа кетіп бара жатқан Асай Мүсеевич жанайқайын
түсіндіріңдер?
3.М.Әлібаевич сөздерінің оның сол кездегі хал-жағдайын сипаттаңдар?
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
1.Сіз неліктен автор идеясы шығарманы өмір шындығымен
байланыстырды деп ойлайсың? дескриптор
-Кейіпкерлер ерекшеліктеріне мысалдар
келтіреді
-Ұстанымдары ортақ кейіпкерлерді
анықтайды
-Дара құндылығы бар кейіпкерді табады
Автордың көзқарасын өмір шындығымен
байланыстыра талдайды
-Өз пікірлерін дәлелді тұжырымдайды
1 слайд
“ Адам баласы адам баласынан ақыл,ғалым ар,мінез деген нәрселермен озады” А б а йМантаева Гүлсім № 52.Б.Аралбаев атындағы жалпы орта мектеп Пәні:қазақ әдебиеті Сынып:11 11-сынып Сабақ негізделген оқу мақсаты Сабақ мақсаттары Көркем шығармадағы оброзды ашады ,жинақтап даралайды Автордың көзқарасын өмір шындығымен байланысын анықтайдыБарлық оқушылар істей алады: Көркем шығармадағы кейіпкерлер арқылы . өмір шындығын анықтайды, талдай алады. Оқушылардың көпшілігі істей алады: Авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын кейіпкерлер жүйесі арқылы анықтайды. Кейбір оқушылар істей алады: кейіпкерлер жүйесі арқылы заман көрінісіндегі келеңсіз оқиғаларды бағалап, сыни ой тұжырымдайды Құндылықтарға дарыту Шығармадағы кейіпкерлердің іс- әрекетін,мінез-құлқын салыстыру арқылы әлеуметтік ортада өзін-өзі ұстау этикасының маңызын түсінеді. Коммуникативтік қарым –қатынас жасауға, жауапкершілікті сезінуге дағдыланады. Сыни ойлауы қалыптасады . Тілдік мақсат Алдыңғы оқу:Сұлтанәлі Балғабаев “Тойдан қайтқан қазақтар “спектакльдерімен танысҰМЖ:4-тарау Табиғат және адам Сабақ тақырыбы:«Тойдан қайтқан қазақтар», сегізінші көрініс, 4 -сағаты Бағалау критерийлері 11.1.3.1.көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; 11.2.2.1. шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысымен анықтау; Оқушылар: комедиялық жанрдың ерекшелігін біледі, астарлы ойларды түсінеді. Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): Комедия,Мизанецена,митинк. Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Оқиғаның өмірмен байланысын дәлелдеңдер? 2.Басқа бағытқа кетіп бара жатқан Асай Мүсеевич жанайқайын түсіндіріңдер? 3.М.Әлібаевич сөздерінің оның сол кездегі хал-жағдайын сипаттаңдар? Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? 1.Сіз неліктен автор идеясы шығарманы өмір шындығымен байланыстырды деп ойлайсың? дескриптор -Кейіпкерлер ерекшеліктеріне мысалдар келтіреді -Ұстанымдары ортақ кейіпкерлерді анықтайды -Дара құндылығы бар кейіпкерді табады Автордың көзқарасын өмір шындығымен байланыстыра талдайды -Өз пікірлерін дәлелді тұжырымдайды
#2 слайд
Белсенді оқу әдістері
“ Оқушылар үшін оқу әдіс –тәсілдерін білу ғана
емес,тиісті де тиімді әдісті таңдай білу де
маңызды деген тұжырым жасайды”
Карелл(1998 ) Сараланған әдістер
Ұйымдастыру кезеңі :болжау
сұрақтары арқылы жаңа сабаққа
тақырыбына жетелеймін .
ТЖ . Блум
Кері байланысТыңдалым. Ә: Сығайдың пікірі аудио
арқылы тыңдалады.
Ойтүйін жасалады.
ҚБ.Мадақтау
Ж. Зерттеу әдісі. Прологты оқып, сыни
пікірді оқып,мазмұндайды. Өз тұжырымын
ұсынады. Мұғалімнің қолдауы көркемдегіш
құралдарды байланыстыра талдауы арқылы
жүзеге асады. ТЖ. 1-топ. « Тойдан қайтқан қазақтар»шығармасындағы Мэлис
Әлібаевичтің жиынтық бейнесін жинақтап, жеке басты ойлаған
шенеулік бейнесі арқылы өмір шындығын көрсетудегі автордың сөз
қолданысын талдайды.
2-топ. Асай Мүсеевичтің жанайқайы арқылы авторлық идеяның өмір
шындығымен байланысымен анықтайды. Асай Мүсеевичтің
әрекеттерін даралауда ғылымда бизнеске айналғандардың бейнесін өз
көзқарастарымен талдап түсіндіреді.
3-топ. Пьесаның тіліне, онда қолданылған көркемдегіш құралдарды
талдайды.
Дескриптор
ҚБ Тамаша
ТЖ . Б лум бойынша шығарма сюжетінен қойылым ұйымдастыру арқылы мазмұнды ашады,
талдайды.
Білу. «Қазақстан» поезын күтіп тұрған үшеудің әңгімесі.
Түсіну Жолсерік келіншек, билетсіз жолаушы мен саудагердің әңгімесі арқылы өмір
шындығын көрсетеді.
Қолдану. Мәскеуге жол. Мэлистің өзін Мәскеудің қалай қарсы алатындығы жайында
сұхбатындағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын дәлелдер қолдана талдайды.
Талдау. « Тойға келген қазақтар» арқылы кейіпкер сөздері мен негізгі идея арасындағы
байланысты талдайды.
Жинақтау. « Тойдан қайтқан қазақтар» -сатиралық шығарма. Пьесаның мағынасын ашатын тірек
сөздерді тауып, мағыналарын жинақтап айтады.
Бағалау. Кейіпкерлер жүйесін жіктейді. Кейіпкер сөзі мен іс-әрекеті арқылы автор қандай ойда
айтқысы келеді? Өзіндік бағаларын береді
2 слайд
Белсенді оқу әдістері “ Оқушылар үшін оқу әдіс –тәсілдерін білу ғана емес,тиісті де тиімді әдісті таңдай білу де маңызды деген тұжырым жасайды” Карелл(1998 ) Сараланған әдістер Ұйымдастыру кезеңі :болжау сұрақтары арқылы жаңа сабаққа тақырыбына жетелеймін . ТЖ . Блум Кері байланысТыңдалым. Ә: Сығайдың пікірі аудио арқылы тыңдалады. Ойтүйін жасалады. ҚБ.Мадақтау Ж. Зерттеу әдісі. Прологты оқып, сыни пікірді оқып,мазмұндайды. Өз тұжырымын ұсынады. Мұғалімнің қолдауы көркемдегіш құралдарды байланыстыра талдауы арқылы жүзеге асады. ТЖ. 1-топ. « Тойдан қайтқан қазақтар»шығармасындағы Мэлис Әлібаевичтің жиынтық бейнесін жинақтап, жеке басты ойлаған шенеулік бейнесі арқылы өмір шындығын көрсетудегі автордың сөз қолданысын талдайды. 2-топ. Асай Мүсеевичтің жанайқайы арқылы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысымен анықтайды. Асай Мүсеевичтің әрекеттерін даралауда ғылымда бизнеске айналғандардың бейнесін өз көзқарастарымен талдап түсіндіреді. 3-топ. Пьесаның тіліне, онда қолданылған көркемдегіш құралдарды талдайды. Дескриптор ҚБ Тамаша ТЖ . Б лум бойынша шығарма сюжетінен қойылым ұйымдастыру арқылы мазмұнды ашады, талдайды. Білу. «Қазақстан» поезын күтіп тұрған үшеудің әңгімесі. Түсіну Жолсерік келіншек, билетсіз жолаушы мен саудагердің әңгімесі арқылы өмір шындығын көрсетеді. Қолдану. Мәскеуге жол. Мэлистің өзін Мәскеудің қалай қарсы алатындығы жайында сұхбатындағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын дәлелдер қолдана талдайды. Талдау. « Тойға келген қазақтар» арқылы кейіпкер сөздері мен негізгі идея арасындағы байланысты талдайды. Жинақтау. « Тойдан қайтқан қазақтар» -сатиралық шығарма. Пьесаның мағынасын ашатын тірек сөздерді тауып, мағыналарын жинақтап айтады. Бағалау. Кейіпкерлер жүйесін жіктейді. Кейіпкер сөзі мен іс-әрекеті арқылы автор қандай ойда айтқысы келеді? Өзіндік бағаларын береді
#3 слайд
Рефлексия
Саралауды жоспарлау
Барынша қолдауды қажет ететін
оқушыларға шығармадағы
кейіпкерлердің іс-әрекетін
сипаттауға үзінді ұсынылады.
Орташа қабілетті оқушыларға
шығарма кейіпкерлердің іс-әрекетін
сипаттауда жетелеуші сұрақтар
қойылады.
Аса қабілетті оқушыларға мәтінде
өмір шындығын көрсету
ұсынылады Бағалау
Оқу мақсаттарын бағалауда
оқушыларды ынталандыру арқылы
әртүрлі әдіс –тәсілдерді пайдалануда
сабақ барысында топтық ,жеке жұмыс
арқылы тиімді кері байланыс арқылы
және өзара бағалау арқылы,өзін-өзі
бағалау мұғалімнің қажеттілігімен
анықталды. Бағалау критерийлерге
негізделген дескриптордың көмегімен
іске асады. Сонымен қатар «Екі
жұлдыз, бір тілек», «Қол шапалақтау»
қалыптастырушы бағалау түрлері
қолданылады. Ықшамсабақ ықпалы
Сабақ жоспары қмж жасау барсында оқу
бағдарламасының оқу мақсатын
нақтылау ,сабақ мақсатын шығару,әдіс-
тәсілдер тапсырмаға сай жасалуы
қиындық келтірді.Әріптестерім
оқушылардың жас ерекшеліктері мен
қабілеттіліктеріне қарай тапсырма беру
керектігіне ақыл-кеңестерін берді.
Сондықтан Блум жүйесі бойынша
талдау жолдарын жоспарладым. Сұрақ-
жауап әдісінөзгерттім.Болашақта кәсіби
білімімді арттыру үшін үнемі ізденісте
боламын.SMARТ өлшемін қолдану
жайында теориялық білімімді кеңейтуді,
кәсіби білімімді арттыру үшін үнемі
ізденісте боламын.
3 слайд
Рефлексия Саралауды жоспарлау Барынша қолдауды қажет ететін оқушыларға шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекетін сипаттауға үзінді ұсынылады. Орташа қабілетті оқушыларға шығарма кейіпкерлердің іс-әрекетін сипаттауда жетелеуші сұрақтар қойылады. Аса қабілетті оқушыларға мәтінде өмір шындығын көрсету ұсынылады Бағалау Оқу мақсаттарын бағалауда оқушыларды ынталандыру арқылы әртүрлі әдіс –тәсілдерді пайдалануда сабақ барысында топтық ,жеке жұмыс арқылы тиімді кері байланыс арқылы және өзара бағалау арқылы,өзін-өзі бағалау мұғалімнің қажеттілігімен анықталды. Бағалау критерийлерге негізделген дескриптордың көмегімен іске асады. Сонымен қатар «Екі жұлдыз, бір тілек», «Қол шапалақтау» қалыптастырушы бағалау түрлері қолданылады. Ықшамсабақ ықпалы Сабақ жоспары қмж жасау барсында оқу бағдарламасының оқу мақсатын нақтылау ,сабақ мақсатын шығару,әдіс- тәсілдер тапсырмаға сай жасалуы қиындық келтірді.Әріптестерім оқушылардың жас ерекшеліктері мен қабілеттіліктеріне қарай тапсырма беру керектігіне ақыл-кеңестерін берді. Сондықтан Блум жүйесі бойынша талдау жолдарын жоспарладым. Сұрақ- жауап әдісінөзгерттім.Болашақта кәсіби білімімді арттыру үшін үнемі ізденісте боламын.SMARТ өлшемін қолдану жайында теориялық білімімді кеңейтуді, кәсіби білімімді арттыру үшін үнемі ізденісте боламын.
шағым қалдыра аласыз













