Презентация "Электр өрісі, электр өрісінің кернеулігі", 8 сынып
Презентация "Электр өрісі, электр өрісінің кернеулігі", 8 сынып

#1 слайд
КММ “Шал ақын ауданының
Кривощеково орта мектебі”
Физика пәні
мұғалімі
Рашева Зарина
Алимовна
Сабақтың тақырыбы:
Электр өрісі, электр өрісінің кернеулігі
Оқу мақсаты:
8.4.1.6 – электр өрісі және оның
күштік сипаттамасы ұғымдарының
физикалық мағынасын түсіндіру;
8.4.1.7 – біртекті электростатикалық
өрістегі зарядқа әсер етуші күшті
есептеу;
8.4.1.8 – электр өрісін күш сызықтар
арқылы кескіндеу.
Сабақ мақсаты:
- Электр өрісі мен кернеуліктің
физикалық мағынасын түсіндіре
алады;
- Электр өрісі, электр өрісінің
кернеулігін күнделікті өмірде және
өндірістерде, есептер шығаруда
қолдана білуге үйренеді;
- Электр өрісін күш сызықтар арқылы
кескіндейді.
1 слайд
КММ “Шал ақын ауданының Кривощеково орта мектебі” Физика пәні мұғалімі Рашева Зарина Алимовна Сабақтың тақырыбы: Электр өрісі, электр өрісінің кернеулігі Оқу мақсаты: 8.4.1.6 – электр өрісі және оның күштік сипаттамасы ұғымдарының физикалық мағынасын түсіндіру; 8.4.1.7 – біртекті электростатикалық өрістегі зарядқа әсер етуші күшті есептеу; 8.4.1.8 – электр өрісін күш сызықтар арқылы кескіндеу. Сабақ мақсаты: - Электр өрісі мен кернеуліктің физикалық мағынасын түсіндіре алады; - Электр өрісі, электр өрісінің кернеулігін күнделікті өмірде және өндірістерде, есептер шығаруда қолдана білуге үйренеді; - Электр өрісін күш сызықтар арқылы кескіндейді.
#2 слайд
•Білу
•Түсіну
•Қолдану
Ойлау деңгейлері
2 слайд
•Білу •Түсіну •Қолдану Ойлау деңгейлері
#3 слайд
Тілдік
мақсаттар
Физикалық терминдер мен сөз тіркестері:
Электр өрісі – электрическое поле – electricity
Кернеулік – напряженность – intensity
Заряд – заряд - charge
Күш сызығы – силовые линии – lines of force
Пәнаралық
байланыс
Математика (арифметикалық амалдар)
Тарих (шамалардың, формулалардың шығу
тарихы)
Сызу (күш сызықтарын кескіндеу)
Алдынғы
білім
Оқушылар элементар заряд, нуктелік зарядтың
және өзара әрекеттесу күштің өлшем
бірліктерін, Кулон заңы формуласын біледі
Белсенді оқу
әдістері
Ой қозғау
Мен жаттағышпын
Диалогтық оқыту
Kahoot!
Білім ағашы
3 слайд
Тілдік мақсаттар Физикалық терминдер мен сөз тіркестері: Электр өрісі – электрическое поле – electricity Кернеулік – напряженность – intensity Заряд – заряд - charge Күш сызығы – силовые линии – lines of force Пәнаралық байланыс Математика (арифметикалық амалдар) Тарих (шамалардың, формулалардың шығу тарихы) Сызу (күш сызықтарын кескіндеу) Алдынғы білім Оқушылар элементар заряд, нуктелік зарядтың және өзара әрекеттесу күштің өлшем бірліктерін, Кулон заңы формуласын біледі Белсенді оқу әдістері Ой қозғау Мен жаттағышпын Диалогтық оқыту Kahoot! Білім ағашы
#4 слайд
Сабақтың басы
7 мин
Психологиялық
көңіл-күй
Ынтымақтастық
атмосфераны
қалыптастыру
Топқа бөлу:
“Мозайка” әдісі
арқылы кесілген
суреттерді
құрастырады
Ой қозғау:
“ИЯ, ЖОҚ” әдісі –
оқушылар өткен
тақырыптар
бойынша білімдерін
тексереді
Бағалау:
Өзін-өзі бағалау.
Жауаптар
интерактивті
тақтада беріледі
4 слайд
Сабақтың басы 7 мин Психологиялық көңіл-күй Ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру Топқа бөлу: “Мозайка” әдісі арқылы кесілген суреттерді құрастырады Ой қозғау: “ИЯ, ЖОҚ” әдісі – оқушылар өткен тақырыптар бойынша білімдерін тексереді Бағалау: Өзін-өзі бағалау. Жауаптар интерактивті тақтада беріледі
#5 слайд
Сабақтың ортасы
27 мин
Мәтінмен жұмыс:
“Мен жаттағышпын” әдісі -
Ойнау арқылы оқушылар
кітаптан 2-минут ішінде 1
беттен не түсінгендерін
постерге түсіріп, топ мүшелері
бірлесе отырып жана сабақты
ашады.
Бағалау: “Басбармақ әдісі”
Диалогтық оқыту:
Семантикалық карта
E F k q rQ
1 Заряд тф а э рю
2Өріс кернеулігіл о п йш у
3 Күш ь ем б д ф
4Арақашықтық у с яж к и
5Пропроционалд
ық
коэффициент
ч м т г х а
6 Жылу мөлшері щ ф п а п р
Өзін-өзі бағалау
5 слайд
Сабақтың ортасы 27 мин Мәтінмен жұмыс: “Мен жаттағышпын” әдісі - Ойнау арқылы оқушылар кітаптан 2-минут ішінде 1 беттен не түсінгендерін постерге түсіріп, топ мүшелері бірлесе отырып жана сабақты ашады. Бағалау: “Басбармақ әдісі” Диалогтық оқыту: Семантикалық карта E F k q rQ 1 Заряд тф а э рю 2Өріс кернеулігіл о п йш у 3 Күш ь ем б д ф 4Арақашықтық у с яж к и 5Пропроционалд ық коэффициент ч м т г х а 6 Жылу мөлшері щ ф п а п р Өзін-өзі бағалау
#6 слайд
Тірек-сызба:
Кернеу
лік
Белгіленуі:
Е
Формуласы
:
0q
F
Е
Өлшем
бірлігі:
м
В
Кл
Н
Қандай
шама:
вектор
Қалыптастырушы бағалау
Бағалау критерийі:Дескриптор:
Электр өрістің және
электр өрісіндегі
кернеуліктің
физикалық
мағынасын түсінеді
1.Кернеуліктің қандай
шама екенін түсінеді.
2.Кернеуліктің
белгіленуін біледі;
3.Кернеуліктің
формуласын біледі;
4.Кернеуліктің өлшем
бірлігін шығарады;
5.Кернеуліктің қандай
шамаға тәуелді екенін
біледі.
Графикалық тапсырма:
Қалыптастырушы бағалау
Бағалау критерийі:Дескриптор:
Электр өрісін күш
сызықтар арқылы
кескіндейді
1.Теріс зарядтың
бағытын кескіндейді;
2.Оң зарядтың бағытын
кескіндейді;
3.Әр аттас зарядтардың
бағытын кескіндейді,
қасиетін түсінеді;
4.Аттас зарядтардың
бағытын кескіндейді,
қасиетін түсінеді;
5.Күш сызықтардың
қасиетін біледі және
қолданады.
6 слайд
Тірек-сызба: Кернеу лік Белгіленуі: Е Формуласы : 0q F Е Өлшем бірлігі: м В Кл Н Қандай шама: вектор Қалыптастырушы бағалау Бағалау критерийі:Дескриптор: Электр өрістің және электр өрісіндегі кернеуліктің физикалық мағынасын түсінеді 1.Кернеуліктің қандай шама екенін түсінеді. 2.Кернеуліктің белгіленуін біледі; 3.Кернеуліктің формуласын біледі; 4.Кернеуліктің өлшем бірлігін шығарады; 5.Кернеуліктің қандай шамаға тәуелді екенін біледі. Графикалық тапсырма: Қалыптастырушы бағалау Бағалау критерийі:Дескриптор: Электр өрісін күш сызықтар арқылы кескіндейді 1.Теріс зарядтың бағытын кескіндейді; 2.Оң зарядтың бағытын кескіндейді; 3.Әр аттас зарядтардың бағытын кескіндейді, қасиетін түсінеді; 4.Аттас зарядтардың бағытын кескіндейді, қасиетін түсінеді; 5.Күш сызықтардың қасиетін біледі және қолданады.
#7 слайд
А деңгейі:
0,3 Кл зарядқа әрекет етуші
күштің шамасы 30Н.
Кернеулігі қандай?
Бағалау критерийі: Дескриптор:
Электр өрісінің
кернеулігінің
формуласын есептер
шығаруда қолданады
1.Есептердің берілгенін
дұрыс жазады;
2.Сұрағын дұрыс
анықтайды;
3.Электр өрісінің кернеулігі
формуласын жазады;
4.Берілген сан мәндерді
формулаға қойып, жауабын
дұрыс шығарады.
В деңгейі:
10 см қашықтықтағы
2,7*10
-6
Кл нүктелік
зарядтың электр өрісінің
кернеулігін анықтаңдар.
Бағалау
критерийі:
Дескриптор:
Электр
өрісінің
кернеулігінің
формуласын
есептер
шығаруда
қолданады
1.Есептердің берілгенін дұрыс жазады;
2.Сұрағын дұрыс анықтайды;
3.ХБЖ-не дұрыс аударады;
4.Электр өрісінің кернеулігі
формуласын жазады;
5.Берілген сан мәндерді формулаға
қойып, жауабын дұрыс шығарады.
С деңгейі:
Бетінің электр өрісінің
кернеулігі 4*10
- 6
Н/Кл
болса, өріс тарапынан
зарядқа әрекет ететін күш
2,5 кН. Өрістегі зарядтың
шамасы қандай?
С
А
Р
А
Л
А
У
Бағалау критерийі: Дескриптор:
Электр өрісінің
кернеулігінің формуласын
есептер шығаруда
қолданады
1.Есептердің берілгенін дұрыс
жазады;
2.Сұрағын дұрыс анықтайды;
3.ХБЖ-не дұрыс аударады;
4.Электр өрісінің кернеулігі
формуласын жазады;
5.Кернеуліктің формуласынан
зарядтың формуласын
өрнектейді;
6.Берілген сан мәндерді
формулаларға қойып,
жауабын дұрыс шығарады.
7 слайд
А деңгейі: 0,3 Кл зарядқа әрекет етуші күштің шамасы 30Н. Кернеулігі қандай? Бағалау критерийі: Дескриптор: Электр өрісінің кернеулігінің формуласын есептер шығаруда қолданады 1.Есептердің берілгенін дұрыс жазады; 2.Сұрағын дұрыс анықтайды; 3.Электр өрісінің кернеулігі формуласын жазады; 4.Берілген сан мәндерді формулаға қойып, жауабын дұрыс шығарады. В деңгейі: 10 см қашықтықтағы 2,7*10 -6 Кл нүктелік зарядтың электр өрісінің кернеулігін анықтаңдар. Бағалау критерийі: Дескриптор: Электр өрісінің кернеулігінің формуласын есептер шығаруда қолданады 1.Есептердің берілгенін дұрыс жазады; 2.Сұрағын дұрыс анықтайды; 3.ХБЖ-не дұрыс аударады; 4.Электр өрісінің кернеулігі формуласын жазады; 5.Берілген сан мәндерді формулаға қойып, жауабын дұрыс шығарады. С деңгейі: Бетінің электр өрісінің кернеулігі 4*10 - 6 Н/Кл болса, өріс тарапынан зарядқа әрекет ететін күш 2,5 кН. Өрістегі зарядтың шамасы қандай? С А Р А Л А У Бағалау критерийі: Дескриптор: Электр өрісінің кернеулігінің формуласын есептер шығаруда қолданады 1.Есептердің берілгенін дұрыс жазады; 2.Сұрағын дұрыс анықтайды; 3.ХБЖ-не дұрыс аударады; 4.Электр өрісінің кернеулігі формуласын жазады; 5.Кернеуліктің формуласынан зарядтың формуласын өрнектейді; 6.Берілген сан мәндерді формулаларға қойып, жауабын дұрыс шығарады.
#8 слайд
Сабақтың соңы
6 мин
Пысықтау
“Kahoot!” әдісі
•Берілген
сұрақтарға
белгілі уақыт
ішінде ноутбук
немесе
телефон
арқылы
жұптасып
жауап беру
Рефлексия
“Білім ағашы”
•Жасыл түс–
түсіндім.
•Сары түс –
орташа
•Қызыл түс –
түсінбедім
8 слайд
Сабақтың соңы 6 мин Пысықтау “Kahoot!” әдісі •Берілген сұрақтарға белгілі уақыт ішінде ноутбук немесе телефон арқылы жұптасып жауап беру Рефлексия “Білім ағашы” •Жасыл түс– түсіндім. •Сары түс – орташа •Қызыл түс – түсінбедім
шағым қалдыра аласыз













