Презентация Кун мен түн қалай ауысады?
Презентация Кун мен түн қалай ауысады?

#1 слайд
КУАНДЫКОВА АСЕЛЬ БУЛАТОВНА
МҰҒАЛЖАР АУДАНЫ ЕМБІ ҚАЛАЛЫҚ
№ 2 ЖББОМ . Пәні: ЖАРАТЫЛЫСТАНУ
Тақырыбы: КҮН МЕН ТҮН ҚАЛАЙ
АУЫСАДЫ?
Оқу мақсаты:
3.4.3.1 ЖЕРДІҢ ӨЗ ОCІНЕН АЙНАЛУ САЛДАРЫН
ТҮСІНДІРУ
3.1.2.1. АҚПАРАТ КӨЗДЕРІ АРҚЫЛЫ СЕБЕПТЕРІН
АНЫҚТАУ . Сабақ мақсаты:
- АҚПАРАТ КӨЗДЕРІ
АРҚЫЛЫ ЖЕРДІҢ ӨЗ ОСІ
БОЛАТЫНЫН ЖӘНЕ
ЖЕР ШАРЫНЫҢ ӨЗ
ОСІНЕН АЙНАЛУЫН
БІЛЕДІ.
- ТӘЖІРИБЕ БАРЫСЫНДА
КҮННІҢ ТӘУЛІКТІК
БӨЛІГІН АНЫҚТАП,
ЖЕРДІҢ ӨЗ ОСІНЕН
АЙНАЛУ САЛДАРЫН
ТҮСІНДІРЕДІ.
- ПРОБЛЕМАЛЫҚ
СҰРАҚТАР НЕГІЗІНДЕ
ЖЕРДІҢ ӨЗ ОСІНЕН
АЙНАЛУЫНА ДӘЛЕЛДЕР
КЕЛТІРЕ АЛАДЫ. Бағалау критерийлері:
1 . АҚПАРАТ КӨЗДЕРІ
АРҚЫЛЫ ЖЕРДІҢ ӨЗ ОСІ
БОЛАТЫНЫН ЖӘНЕ ЖЕР
ШАРЫНЫҢ ӨЗ ОСІНЕН
АЙНАЛУЫН АНЫҚТАЙДЫ.
2.ТӘЖІРИБЕ АРҚЫЛЫ
ЖЕРДІҢ ӨЗ ОСІНЕН АЙНАЛУ
САЛДАРЫН ТҮСІНДІРЕДІ.
1 слайд
КУАНДЫКОВА АСЕЛЬ БУЛАТОВНА МҰҒАЛЖАР АУДАНЫ ЕМБІ ҚАЛАЛЫҚ № 2 ЖББОМ . Пәні: ЖАРАТЫЛЫСТАНУ Тақырыбы: КҮН МЕН ТҮН ҚАЛАЙ АУЫСАДЫ? Оқу мақсаты: 3.4.3.1 ЖЕРДІҢ ӨЗ ОCІНЕН АЙНАЛУ САЛДАРЫН ТҮСІНДІРУ 3.1.2.1. АҚПАРАТ КӨЗДЕРІ АРҚЫЛЫ СЕБЕПТЕРІН АНЫҚТАУ . Сабақ мақсаты: - АҚПАРАТ КӨЗДЕРІ АРҚЫЛЫ ЖЕРДІҢ ӨЗ ОСІ БОЛАТЫНЫН ЖӘНЕ ЖЕР ШАРЫНЫҢ ӨЗ ОСІНЕН АЙНАЛУЫН БІЛЕДІ. - ТӘЖІРИБЕ БАРЫСЫНДА КҮННІҢ ТӘУЛІКТІК БӨЛІГІН АНЫҚТАП, ЖЕРДІҢ ӨЗ ОСІНЕН АЙНАЛУ САЛДАРЫН ТҮСІНДІРЕДІ. - ПРОБЛЕМАЛЫҚ СҰРАҚТАР НЕГІЗІНДЕ ЖЕРДІҢ ӨЗ ОСІНЕН АЙНАЛУЫНА ДӘЛЕЛДЕР КЕЛТІРЕ АЛАДЫ. Бағалау критерийлері: 1 . АҚПАРАТ КӨЗДЕРІ АРҚЫЛЫ ЖЕРДІҢ ӨЗ ОСІ БОЛАТЫНЫН ЖӘНЕ ЖЕР ШАРЫНЫҢ ӨЗ ОСІНЕН АЙНАЛУЫН АНЫҚТАЙДЫ. 2.ТӘЖІРИБЕ АРҚЫЛЫ ЖЕРДІҢ ӨЗ ОСІНЕН АЙНАЛУ САЛДАРЫН ТҮСІНДІРЕДІ.
#2 слайд
ҰЖ «Блум таксономиясы» әдісі. (ақпарат көздері арқылы
әр топқа әр түрлі дереккөздер арқылы оқушылардың
білімін пысықтау,тиянақтау,тілдік дағдыларын дамыту
болды) « Миға шабуыл» әдісі. ( Бастапқы
бөлімге шолу жасап , балалардың ой
өрісін қалыптастыру. Сұрақ қою арқылы ) Ж.Ж “ Модельдеу ”әдісі (мақсатым : оқу мақсатына
сүйене отырып,ермексазбен жұмыс барысында
жердің өз осі болатынын анықтап,жердің өз осінен
айналу салдарын түсіну болды).
Дескрипторы:
-ермексазбен дөңгелек жер шарының моделін
жасайды
-ортасынан таяқша өткізіп, жердің өз осі болатынын
анықтайды.
-жер шарының өз осінің айналуын көрсетеді .
ТЖ. ҚБ.«Фасол қапшығы»
әдісі. (мақсатым:оқушылардың
сыни ойлау,тілдік дағдыларын
дамыту)
ӨЖ.«Суреттер сыр шертеді» әдісі.( суреттер арқылы
оқушылардың таң,күндіз, талтүс, кеш, түн сөздері
арқылы өз ойларын сабақ тақырыбына байланыстыра
отырып баяндайды) ҰЖ.КБ. «Жанды фото» әдісі. Суреттің көмегімен күн
мен түннің ауысу салдарын түсіндіреді .БЕЛСЕНДІ ӘДІСТЕР
ТЖ. 1-тәжірибе:
Қол шамды глобусқа түсіре отырып
айналдырады.
Дескрипторы:
- Глобусты айналдыра отырып жарық түскен беті-
күндіз, көлеңке жағы –түн болатындығын көрсетеді.
(таң,күндіз,талтүс,кеш)
-Жер өз осінен айналу салдарын түсіндіреді.
ТЖ.2-ТӘЖІРИБЕ
Глобусқа стикер қадап, қол шамды глобусқа түсіре отырып
айналдырады.
Дескрипторы:
- Стикерге жартылай түскен жарық -таң атқанын, толық шам
туссе- күндіз, мүлдем көлеңке болса- түн болатынын көрсетеді.
-Стикер арқылы тәулік бөліктерін анықтайды, атайды.ӨЖ«Аяқталмаған тапсырма» әдісі. Жазбаша
жұмыс. Сөйлемді толықтыр .(тақырып бойынша
оқушылардың білімін пысықтау үшін бердім)
Тапсырмасы:
1.Біз...................ғаламшарында тұрамыз.
2.Бізден алыста орасан зор жұлдыз................бар.
3.Жер озінің...................айналады.
4.Бір айналым- ол бір......................
5. Тәулік дегеніміз- жиырма торт.................
Дескрипторы:
-Сөйлемдерді толықтырады-
Сұрақтарға жауап береді.
2 слайд
ҰЖ «Блум таксономиясы» әдісі. (ақпарат көздері арқылы әр топқа әр түрлі дереккөздер арқылы оқушылардың білімін пысықтау,тиянақтау,тілдік дағдыларын дамыту болды) « Миға шабуыл» әдісі. ( Бастапқы бөлімге шолу жасап , балалардың ой өрісін қалыптастыру. Сұрақ қою арқылы ) Ж.Ж “ Модельдеу ”әдісі (мақсатым : оқу мақсатына сүйене отырып,ермексазбен жұмыс барысында жердің өз осі болатынын анықтап,жердің өз осінен айналу салдарын түсіну болды). Дескрипторы: -ермексазбен дөңгелек жер шарының моделін жасайды -ортасынан таяқша өткізіп, жердің өз осі болатынын анықтайды. -жер шарының өз осінің айналуын көрсетеді . ТЖ. ҚБ.«Фасол қапшығы» әдісі. (мақсатым:оқушылардың сыни ойлау,тілдік дағдыларын дамыту) ӨЖ.«Суреттер сыр шертеді» әдісі.( суреттер арқылы оқушылардың таң,күндіз, талтүс, кеш, түн сөздері арқылы өз ойларын сабақ тақырыбына байланыстыра отырып баяндайды) ҰЖ.КБ. «Жанды фото» әдісі. Суреттің көмегімен күн мен түннің ауысу салдарын түсіндіреді .БЕЛСЕНДІ ӘДІСТЕР ТЖ. 1-тәжірибе: Қол шамды глобусқа түсіре отырып айналдырады. Дескрипторы: - Глобусты айналдыра отырып жарық түскен беті- күндіз, көлеңке жағы –түн болатындығын көрсетеді. (таң,күндіз,талтүс,кеш) -Жер өз осінен айналу салдарын түсіндіреді. ТЖ.2-ТӘЖІРИБЕ Глобусқа стикер қадап, қол шамды глобусқа түсіре отырып айналдырады. Дескрипторы: - Стикерге жартылай түскен жарық -таң атқанын, толық шам туссе- күндіз, мүлдем көлеңке болса- түн болатынын көрсетеді. -Стикер арқылы тәулік бөліктерін анықтайды, атайды.ӨЖ«Аяқталмаған тапсырма» әдісі. Жазбаша жұмыс. Сөйлемді толықтыр .(тақырып бойынша оқушылардың білімін пысықтау үшін бердім) Тапсырмасы: 1.Біз...................ғаламшарында тұрамыз. 2.Бізден алыста орасан зор жұлдыз................бар. 3.Жер озінің...................айналады. 4.Бір айналым- ол бір...................... 5. Тәулік дегеніміз- жиырма торт................. Дескрипторы: -Сөйлемдерді толықтырады- Сұрақтарға жауап береді.
#3 слайд
Э
ҰЖ «Блум таксономиясы» әдісін
оқушылардың әр қажеттіліктеріне
байланысты “ Дереккөздер
арқылы саралаймын”. Планшет,
оқулық, сурет арқылы әр топ әр
түрлі дереккөздерімен білімін
пысықтап,тілдік дағдыларын
дамытып, дүниетанымын кеңейтті
ӨЖ.«Суреттер сыр шертеді» әдісін
“ Диалог және қолдау көрсету”
арқылы саралаймын. Себебі
кейбір оқушылар тапсырманы
орындауда қолдау қажет етеді.
Осындай оқушыларға сөзбен
қолдау көрсетіп, ынталандырып
жетелеп отырдым . ӨЖ«Аяқталмаған тапсырма» әдісін
“ Қарқын” бойынша саралаймын .
Себебі кейбір оқушылар басқа
сыныптастарына қарағанда
берілген тапсырманы тез, жылдам
орындайды. Осыған орай қарқыны
жылдам оқушыларға қосымша
сұрақ бердім.
1-сұрақ: Жер осі айналмаса не
болады?
2-сұрақ: . «Таң атпайын десе, күн
қоймайды»- деген сөзді қалай
түсінесің ?САРАЛАУ Ә ДІСТЕРІ .
Дескрипторы:
-суреттерді топпен талқылайды
-таң,талтүс, кеш,түн сөздерін
байланыстырып,жер өз осінен
айнала қозғалатынын айтады.
-Түн мен күн неліктен ауысатынын
түсіндіреді.
-Басқа топтар жауаптарын
толықтыра отырады Дескрипторы:
- Ақпарат көздері арқылы шер
шарының осі болатынын біледі.
-неліктен күн және түн болатындығын
түсіндіреді. Дескрипторы:
-Сұрақтарға жауап береді
-Сөйлемдерді толықтырады
3 слайд
Э ҰЖ «Блум таксономиясы» әдісін оқушылардың әр қажеттіліктеріне байланысты “ Дереккөздер арқылы саралаймын”. Планшет, оқулық, сурет арқылы әр топ әр түрлі дереккөздерімен білімін пысықтап,тілдік дағдыларын дамытып, дүниетанымын кеңейтті ӨЖ.«Суреттер сыр шертеді» әдісін “ Диалог және қолдау көрсету” арқылы саралаймын. Себебі кейбір оқушылар тапсырманы орындауда қолдау қажет етеді. Осындай оқушыларға сөзбен қолдау көрсетіп, ынталандырып жетелеп отырдым . ӨЖ«Аяқталмаған тапсырма» әдісін “ Қарқын” бойынша саралаймын . Себебі кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда берілген тапсырманы тез, жылдам орындайды. Осыған орай қарқыны жылдам оқушыларға қосымша сұрақ бердім. 1-сұрақ: Жер осі айналмаса не болады? 2-сұрақ: . «Таң атпайын десе, күн қоймайды»- деген сөзді қалай түсінесің ?САРАЛАУ Ә ДІСТЕРІ . Дескрипторы: -суреттерді топпен талқылайды -таң,талтүс, кеш,түн сөздерін байланыстырып,жер өз осінен айнала қозғалатынын айтады. -Түн мен күн неліктен ауысатынын түсіндіреді. -Басқа топтар жауаптарын толықтыра отырады Дескрипторы: - Ақпарат көздері арқылы шер шарының осі болатынын біледі. -неліктен күн және түн болатындығын түсіндіреді. Дескрипторы: -Сұрақтарға жауап береді -Сөйлемдерді толықтырады
#4 слайд
Критериалды бағалау
1. Ақпарат көздері арқылы жердің
өз осі болатынын және жер
шарының өз осінен айналуын
анықтайды. 2.Тәжірибе арқылы жердің өз
осінен айналу салдарын
түсіндіреді
ТЖ.ҚБ.«Фасоль қапшығы» әдісі.
(мақсатым:оқушылардың сыни ойлау,тілдік
дағдыларын дамыту)
Тапсырмасы
- Жер өз осінен айналып шығуына кететін
уақыт?( 24 сағат)
-Ось дегеніміз не?( жер шары айнала
қозғалатын сызық)
-Жер шары қалай айналады?(жер шары өз
осінен айнала қозғалады)
- Таң, күндіз, кеш, түн- бұлар нелер?(тәулік
бөліктері)
- Ғаламшар қандай болады ?( доп тәріздес
дөңгелек)
-
Неліктен күн мен түн ауысады?
Дескрипторы:
-сұрақты топпен талқылайды
-жауап береді
-келесі топ жауабын толықтырады
Бағалау. Аспан денелері арқылы
-ақпарат көздері арқылы жер осінің
болатынын және өз осінен айнала
қозғалатындығын білдім, түсіндім
- Жер осі болатындығын, жер шарының
қалай қозғатындығын түсінбедім. ҰЖ.КБ. «Жанды фото» әдісі.
Тапсырма:
Суретке мұқият қарап,суреттің көмегімен күн мен түннің
ауысу салдарын түсіндір.
Дескрипторы:
-Жер шарының өз осі болатынын айтады.
-
Жер шарының өз осінен айналу салдарын
түсіндіреді .
“ Смайлик”арқылы бағалау. –
-
-Жердің өз осінен айналу салдарын
түсіндім
-
- Жердің өз осінен айналу салдарын
түсіне алмадым
-
4 слайд
Критериалды бағалау 1. Ақпарат көздері арқылы жердің өз осі болатынын және жер шарының өз осінен айналуын анықтайды. 2.Тәжірибе арқылы жердің өз осінен айналу салдарын түсіндіреді ТЖ.ҚБ.«Фасоль қапшығы» әдісі. (мақсатым:оқушылардың сыни ойлау,тілдік дағдыларын дамыту) Тапсырмасы - Жер өз осінен айналып шығуына кететін уақыт?( 24 сағат) -Ось дегеніміз не?( жер шары айнала қозғалатын сызық) -Жер шары қалай айналады?(жер шары өз осінен айнала қозғалады) - Таң, күндіз, кеш, түн- бұлар нелер?(тәулік бөліктері) - Ғаламшар қандай болады ?( доп тәріздес дөңгелек) - Неліктен күн мен түн ауысады? Дескрипторы: -сұрақты топпен талқылайды -жауап береді -келесі топ жауабын толықтырады Бағалау. Аспан денелері арқылы -ақпарат көздері арқылы жер осінің болатынын және өз осінен айнала қозғалатындығын білдім, түсіндім - Жер осі болатындығын, жер шарының қалай қозғатындығын түсінбедім. ҰЖ.КБ. «Жанды фото» әдісі. Тапсырма: Суретке мұқият қарап,суреттің көмегімен күн мен түннің ауысу салдарын түсіндір. Дескрипторы: -Жер шарының өз осі болатынын айтады. - Жер шарының өз осінен айналу салдарын түсіндіреді . “ Смайлик”арқылы бағалау. – - -Жердің өз осінен айналу салдарын түсіндім - - Жердің өз осінен айналу салдарын түсіне алмадым -
#5 слайд
ЫҚШАМ САБАҚТЫҢ САБАҚТЫ ЖОСПАРЛАУҒА ЫҚПАЛЫ
ТУРАЛЫ ҚОРЫТЫНДЫЛАР .
Тренер тарапынан
белсенді әдіс,
оқушылардың
қажеттілігіне
байланысты
саралауды, әр
тапсырмадан кейін
оқушы мен мұғалімнің
арасындағы кері
байланыс
болатындығын, сабақ
мақсатын SMART
форматында жасау
керектігін үйрендім. Әріптестердің кері
байланысы арқылы
қалыптастырушы
бағалау кезеңінде
тапсырманы
өзгертуге және
топтық жұмыстағы
әдіс- тәсілге өзгеріс
енгізу ұсынылды Болашақта осы
жаңартылған білім
жүйесінде үйренген
әдіс- тәсілдерді
қолданамын.Әріптес
теріммен тәжірибе
жұмыстарымен
алмасуды ,
оқушылардың
қажеттіліктеріне
қарай саралау
тәсілдерін тиімді
қолдануды
мақсатыма аламынСабақ жоспарын оқу мақсатына сәйкестендіріп, оқушы деңгейіне қарай құрдым.
Мақсатымы жету үшін әр түрлі әдіс-тәсілдерді қолдандым. Сабақ барысында”Блум
таксономиясы”,”Модельдеу”, “Жанды фото әдістерін тиімді қолдандым.”Суреттер сыр шертеді”
әдісін қолдана отырып, келесі жоспарлау сабағымда өзге де мысылы: “Стоп кадр”әдісін қолданған
жөн болады деп шештім
5 слайд
ЫҚШАМ САБАҚТЫҢ САБАҚТЫ ЖОСПАРЛАУҒА ЫҚПАЛЫ ТУРАЛЫ ҚОРЫТЫНДЫЛАР . Тренер тарапынан белсенді әдіс, оқушылардың қажеттілігіне байланысты саралауды, әр тапсырмадан кейін оқушы мен мұғалімнің арасындағы кері байланыс болатындығын, сабақ мақсатын SMART форматында жасау керектігін үйрендім. Әріптестердің кері байланысы арқылы қалыптастырушы бағалау кезеңінде тапсырманы өзгертуге және топтық жұмыстағы әдіс- тәсілге өзгеріс енгізу ұсынылды Болашақта осы жаңартылған білім жүйесінде үйренген әдіс- тәсілдерді қолданамын.Әріптес теріммен тәжірибе жұмыстарымен алмасуды , оқушылардың қажеттіліктеріне қарай саралау тәсілдерін тиімді қолдануды мақсатыма аламынСабақ жоспарын оқу мақсатына сәйкестендіріп, оқушы деңгейіне қарай құрдым. Мақсатымы жету үшін әр түрлі әдіс-тәсілдерді қолдандым. Сабақ барысында”Блум таксономиясы”,”Модельдеу”, “Жанды фото әдістерін тиімді қолдандым.”Суреттер сыр шертеді” әдісін қолдана отырып, келесі жоспарлау сабағымда өзге де мысылы: “Стоп кадр”әдісін қолданған жөн болады деп шештім
шағым қалдыра аласыз













