Презентация .Табиғи жарық көздері дегеніміз не ?
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Алматы облысы
Іле ауданы
Жаңадауір ауылы
№ 5 орта мектеп
1 слайд
Алматы облысы Іле ауданы Жаңадауір ауылы № 5 орта мектеп
2 слайд
Пән: жаратылыстану
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2.
Күні: 12.05.2017
Сынып: 1 сынып
Мұғалім : Камбарова Анель
2 слайд
Пән: жаратылыстану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2. Күні: 12.05.2017 Сынып: 1 сынып Мұғалім : Камбарова Анель
3 слайд
Сабақ тақырыбы:
Өсімдік бөлімдері.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
1.2.1.2 Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату
1.1.2.1 Қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу
Сабақ мақсаттары:
Барлық оқушылар өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажыратады
Басым бөлігі қоршаған ортадағы құбылыстарға бақылау жасайды
Кейбір оқушылар жаңа сабақтан алған білімдерін өмірде
қолданады
3 слайд
Сабақ тақырыбы: Өсімдік бөлімдері. Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: 1.2.1.2 Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату 1.1.2.1 Қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажыратады Басым бөлігі қоршаған ортадағы құбылыстарға бақылау жасайды Кейбір оқушылар жаңа сабақтан алған білімдерін өмірде қолданады
4 слайд
Бағалау критерийлері:
● Өсімдіктердің қандай бөліктерден
тұратынын білетін болады.
Суретте көрсетілген өсімдік бөлектерін
(тамыр, сабақ, жеміс, тұқым) танып
ажырата алады.
Тұқымдар қалай өнеді? зерттеуін
жүргізуде оқушылар бақылау, талдау,
қорытындылау дағдыларын
жетілдіреді.
4 слайд
Бағалау критерийлері: ● Өсімдіктердің қандай бөліктерден тұратынын білетін болады. Суретте көрсетілген өсімдік бөлектерін (тамыр, сабақ, жеміс, тұқым) танып ажырата алады. Тұқымдар қалай өнеді? зерттеуін жүргізуде оқушылар бақылау, талдау, қорытындылау дағдыларын жетілдіреді.
5 слайд
Тілдік мақсат: Үш тілде Өсімдіктер Растение
Plant
Құндылықтарды дарыту: Балаларды өсімдіктерді дұрыс
күтіп баптап, бойындағы табиғатты қорғау құндылықтарын
дарыту.
Пәнаралық байланыс:
Дүниетану, математика
АКТ қолдану дағдылары: Power Point
Бастапқы білім: Өсімдіктердің түрлерін ажырата алады,
өсімдіктерге күтім жасай алады .
5 слайд
Тілдік мақсат: Үш тілде Өсімдіктер Растение Plant Құндылықтарды дарыту: Балаларды өсімдіктерді дұрыс күтіп баптап, бойындағы табиғатты қорғау құндылықтарын дарыту. Пәнаралық байланыс: Дүниетану, математика АКТ қолдану дағдылары: Power Point Бастапқы білім: Өсімдіктердің түрлерін ажырата алады, өсімдіктерге күтім жасай алады .
6 слайд
Сабақ барысы
Сабақтың басы :
Психологиялық дайындық
Таңертең көбелек оянды, тартылды,
Қанаттарын бұлғады, терең тыныс алды,
Азғана айналып, барлығына күліп,
Қайта гүліне оралды.
Өсімдік бөліктері бейнеленген қима қағаздар арқылы 3 топқа бөлу.
- Өсімдік түрлерін ата?
- мәдени өсімдіктер мен жабайы өсімдіктердің қандай айырмашылығы бар?
- Оқулықтағы өсімдік бөліктері бейнеленген суреттерге қарауды ұсынамын.
- Оқушылардан бұл өсімдіктерді бұрын қай жерден көргенін және оның бөліктерін атап көрсетулері
сұралады.
- Олар әр суретті мұқият қарап, әр бөліктің атауын оқып немесе тыңдап, оның ерекшеліктері мен
орналасуын есте сақтаулары тиіс.
- топара бір-біріне өсімдік бөліктеріне қатысты сұрақ қоюды ұсынамын.
- Өсімдік бөліктерін нөмірімен атап, суреттерімен сәйкестендіру керек. Мысалы, 1-тамыр, 2-сабақ, 3-
жапырақ, 4-гүл, 5-жеміс
(Оқушылар өсімдік бөліктерін атап айтуын өзара бағдаршам түстері арқылы бағалап отыра ды
6 слайд
Сабақ барысы Сабақтың басы : Психологиялық дайындық Таңертең көбелек оянды, тартылды, Қанаттарын бұлғады, терең тыныс алды, Азғана айналып, барлығына күліп, Қайта гүліне оралды. Өсімдік бөліктері бейнеленген қима қағаздар арқылы 3 топқа бөлу. - Өсімдік түрлерін ата? - мәдени өсімдіктер мен жабайы өсімдіктердің қандай айырмашылығы бар? - Оқулықтағы өсімдік бөліктері бейнеленген суреттерге қарауды ұсынамын. - Оқушылардан бұл өсімдіктерді бұрын қай жерден көргенін және оның бөліктерін атап көрсетулері сұралады. - Олар әр суретті мұқият қарап, әр бөліктің атауын оқып немесе тыңдап, оның ерекшеліктері мен орналасуын есте сақтаулары тиіс. - топара бір-біріне өсімдік бөліктеріне қатысты сұрақ қоюды ұсынамын. - Өсімдік бөліктерін нөмірімен атап, суреттерімен сәйкестендіру керек. Мысалы, 1-тамыр, 2-сабақ, 3- жапырақ, 4-гүл, 5-жеміс (Оқушылар өсімдік бөліктерін атап айтуын өзара бағдаршам түстері арқылы бағалап отыра ды
7 слайд
Сабақтың ортасы
Оқулықпен жұмыс
Әр топқа берілген тапсырмалар:
1-топ: суреттерге қара жемістердің суретін сал
2-топ: суреттегі тұқымдар мен жемістер несімен ерекшеленеді?
3-топ: Өсімдік гүлінің орнына не пайда болады? (иә,жоқ
стратегиясы арқылы бағаланып отырады)
Дәптермен жұмыс
Үш топқа берілген ортақ тапсырмалар:
- Әр жемістің атауын сәйкес суретпен байланыстырып сыз.
- Әр жемістің тұқымдарының суретін салып, оларды боя.
Көңілді кірпі биін бирге орындау
Зерттейік . Шағын тәжірибелік жұмыс жүргізу. Жұмыс барысында оқушылар “Тұқым қалай өнеді?” деген сұраққа
жауап берулері тиіс. Бұл жұмыстың нәтижелері біраз уақыт күтуді қажет етеді. Сондықтан да мен алдын ала тәжірибе
жасап, осы сабақта нәтижелерін көрсетуім керек. Кейін оқушылар өз жұмысының нәтижелерін мұғалімнің
нәтижесімен салыстыра алады.
Оқушыларды 3 топта орындайды
Әр топқа қажетті заттар беріледі: үрмебұршақ, кішігірім құтылар, мақта, су, стақан.
Оқушыларға мынадай нұсқаулар бері леді :
•
Шағын ыдысты алы п, т үбіне мақта сал амын .
•
Мақта ылғалданатындай, бірақ тұқымдардың бетін жаппайтындай етіп, аздап су құ ямын .
•
Егер тұқымдардың бетін су жауып тұрса, олар бөртеді, бірақ өнбейді, себебі су ауаның өтуіне кедергі жасайды.
•
Бірнеше тұқымды мақтаның үстіне қой ып, қақпақты жап. Қақпақта ауа өтетіндей тесіктер болуы керек.
•
Тұқымды жылы жерге қой ылуын қадағалау .
Шамамен үш күннен кейін тұқымдар бөртіп, бір аптадан кейін өнеді. Алдын ала осы екі нұсқаны жасап қоюға
болады.
Ойлан! Тұқымдардың өнуіне ылғал қажет, сондықтан олар ылғалды мақтада өнеді. Егер мақта құрғақ болса,
тұқым өне алмайды. Егер тұқымды суға батырып қойса, олар өнбейді, себебі тыныс алуға қажетті оттек жетіспей
қалады.
7 слайд
Сабақтың ортасы Оқулықпен жұмыс Әр топқа берілген тапсырмалар: 1-топ: суреттерге қара жемістердің суретін сал 2-топ: суреттегі тұқымдар мен жемістер несімен ерекшеленеді? 3-топ: Өсімдік гүлінің орнына не пайда болады? (иә,жоқ стратегиясы арқылы бағаланып отырады) Дәптермен жұмыс Үш топқа берілген ортақ тапсырмалар: - Әр жемістің атауын сәйкес суретпен байланыстырып сыз. - Әр жемістің тұқымдарының суретін салып, оларды боя. Көңілді кірпі биін бирге орындау Зерттейік . Шағын тәжірибелік жұмыс жүргізу. Жұмыс барысында оқушылар “Тұқым қалай өнеді?” деген сұраққа жауап берулері тиіс. Бұл жұмыстың нәтижелері біраз уақыт күтуді қажет етеді. Сондықтан да мен алдын ала тәжірибе жасап, осы сабақта нәтижелерін көрсетуім керек. Кейін оқушылар өз жұмысының нәтижелерін мұғалімнің нәтижесімен салыстыра алады. Оқушыларды 3 топта орындайды Әр топқа қажетті заттар беріледі: үрмебұршақ, кішігірім құтылар, мақта, су, стақан. Оқушыларға мынадай нұсқаулар бері леді : • Шағын ыдысты алы п, т үбіне мақта сал амын . • Мақта ылғалданатындай, бірақ тұқымдардың бетін жаппайтындай етіп, аздап су құ ямын . • Егер тұқымдардың бетін су жауып тұрса, олар бөртеді, бірақ өнбейді, себебі су ауаның өтуіне кедергі жасайды. • Бірнеше тұқымды мақтаның үстіне қой ып, қақпақты жап. Қақпақта ауа өтетіндей тесіктер болуы керек. • Тұқымды жылы жерге қой ылуын қадағалау . Шамамен үш күннен кейін тұқымдар бөртіп, бір аптадан кейін өнеді. Алдын ала осы екі нұсқаны жасап қоюға болады. Ойлан! Тұқымдардың өнуіне ылғал қажет, сондықтан олар ылғалды мақтада өнеді. Егер мақта құрғақ болса, тұқым өне алмайды. Егер тұқымды суға батырып қойса, олар өнбейді, себебі тыныс алуға қажетті оттек жетіспей қалады.
8 слайд
Зерттейік .
Шағын тәжірибелік жұмыс жүргізу. Жұмыс барысында оқушылар “Тұқым
қалай өнеді?” деген сұраққа жауап берулері тиіс. Бұл жұмыстың нәтижелері
біраз уақыт күтуді қажет етеді. Сондықтан да мен алдын ала тәжірибе жасап,
осы сабақта нәтижелерін көрсетуім керек. Кейін оқушылар өз жұмысының
нәтижелерін мұғалімнің нәтижесімен салыстыра алады.
Оқушыларды 3 топта орындайды
Әр топқа қажетті заттар беріледі: үрмебұршақ, кішігірім құтылар, мақта, су,
стақан.
Оқушыларға мынадай нұсқаулар бері леді :
•
Шағын ыдысты алы п, т үбіне мақта сал амын .
•
Мақта ылғалданатындай, бірақ тұқымдардың бетін жаппайтындай етіп,
аздап су құ ямын .
•
Егер тұқымдардың бетін су жауып тұрса, олар бөртеді, бірақ өнбейді,
себебі су ауаның өтуіне кедергі жасайды.
•
Бірнеше тұқымды мақтаның үстіне қой ып, қақпақты жап. Қақпақта ауа
өтетіндей тесіктер болуы керек.
•
Тұқымды жылы жерге қой ылуын қадағалау .
Шамамен үш күннен кейін тұқымдар бөртіп, бір аптадан кейін өнеді.
Алдын ала осы екі нұсқаны жасап қоюға болады.
8 слайд
Зерттейік . Шағын тәжірибелік жұмыс жүргізу. Жұмыс барысында оқушылар “Тұқым қалай өнеді?” деген сұраққа жауап берулері тиіс. Бұл жұмыстың нәтижелері біраз уақыт күтуді қажет етеді. Сондықтан да мен алдын ала тәжірибе жасап, осы сабақта нәтижелерін көрсетуім керек. Кейін оқушылар өз жұмысының нәтижелерін мұғалімнің нәтижесімен салыстыра алады. Оқушыларды 3 топта орындайды Әр топқа қажетті заттар беріледі: үрмебұршақ, кішігірім құтылар, мақта, су, стақан. Оқушыларға мынадай нұсқаулар бері леді : • Шағын ыдысты алы п, т үбіне мақта сал амын . • Мақта ылғалданатындай, бірақ тұқымдардың бетін жаппайтындай етіп, аздап су құ ямын . • Егер тұқымдардың бетін су жауып тұрса, олар бөртеді, бірақ өнбейді, себебі су ауаның өтуіне кедергі жасайды. • Бірнеше тұқымды мақтаның үстіне қой ып, қақпақты жап. Қақпақта ауа өтетіндей тесіктер болуы керек. • Тұқымды жылы жерге қой ылуын қадағалау . Шамамен үш күннен кейін тұқымдар бөртіп, бір аптадан кейін өнеді. Алдын ала осы екі нұсқаны жасап қоюға болады.
9 слайд
Ойлан!
Тұқымдардың өнуіне ылғал қажет,
сондықтан олар ылғалды мақтада өнеді.
Егер мақта құрғақ болса, тұқым өне
алмайды. Егер тұқымды суға батырып
қойса, олар өнбейді, себебі тыныс алуға
қажетті оттек жетіспей қалады.
9 слайд
Ойлан! Тұқымдардың өнуіне ылғал қажет, сондықтан олар ылғалды мақтада өнеді. Егер мақта құрғақ болса, тұқым өне алмайды. Егер тұқымды суға батырып қойса, олар өнбейді, себебі тыныс алуға қажетті оттек жетіспей қалады.
10 слайд
Сабақтың соңы:
"Еркін микрофон" әдісі бойынша басқа
топтарды бағалайды
Кері байланыс
Әр топқа қалыптастырушы бағалаудың
тапсырмаларын орындату.
10 слайд
Сабақтың соңы: "Еркін микрофон" әдісі бойынша басқа топтарды бағалайды Кері байланыс Әр топқа қалыптастырушы бағалаудың тапсырмаларын орындату.
11 слайд
Сергіту сәті
Тербеледі ағаштар,
Алдымнан жел еседі.
Кім-кішкентай ағаштар,
Үп-үлкен боп өседі.
(1 минут)
11 слайд
Сергіту сәті Тербеледі ағаштар, Алдымнан жел еседі. Кім-кішкентай ағаштар, Үп-үлкен боп өседі. (1 минут)
12 слайд
Сабақтың соңы
Кері байланыс
2 минут
12 слайд
Сабақтың соңы Кері байланыс 2 минут