Қанайналым мүшелері- жануарлардағы тасымал




1 слайд
7.2.1.Заттардың тасмалдануы
Жануарлардағы қанайналым
мүшелері: буылттық құрттар,
ұлулар, буынаяқтылар және
омыртқалылар
Оқу мақсаты
7.1.3.6- жануарларда
заттар тасмалына
қатысатын мүшелерді
танып білу
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар:
Жануарларда заттар тасмалына
қатысатын мүшелерді танып
біледі
Басым бөлігі:
Жануарлардың заттар
тасмалына қатысатын мүшелер
жүйесінің қызметін суретімен
сипаттап, талқылайды.
Кейбір оқушылар:
Жануарлардың зат тасмалына
қатысатын мүшелердің
қызметін жіктеп, мысал
келтіреді.
Курганова Нагима
Батировна
№ 228 Шәймерден Бәкіров
атындағы орта мектеп
Бағалау критерийі:
Жануарларда заттар
тасымалына
қатысатын мүшелерді
танып біледі.
Құндылықтарға баулу
Мемлекеттік және қоғамдық
өмірдің зайырлы сипаты
экономикадағы өрлеудің, білім беру,
денсаулық сақтау жүйесін
дамытуға баулу.
1 слайд
7.2.1.Заттардың тасмалдануы Жануарлардағы қанайналым мүшелері: буылттық құрттар, ұлулар, буынаяқтылар және омыртқалылар Оқу мақсаты 7.1.3.6- жануарларда заттар тасмалына қатысатын мүшелерді танып білу Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: Жануарларда заттар тасмалына қатысатын мүшелерді танып біледі Басым бөлігі: Жануарлардың заттар тасмалына қатысатын мүшелер жүйесінің қызметін суретімен сипаттап, талқылайды. Кейбір оқушылар: Жануарлардың зат тасмалына қатысатын мүшелердің қызметін жіктеп, мысал келтіреді. Курганова Нагима Батировна № 228 Шәймерден Бәкіров атындағы орта мектеп Бағалау критерийі: Жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып біледі. Құндылықтарға баулу Мемлекеттік және қоғамдық өмірдің зайырлы сипаты экономикадағы өрлеудің, білім беру, денсаулық сақтау жүйесін дамытуға баулу.

2 слайд
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі.
Сыныпта жағымды
ахуал туғызамын.
Шеңбер бойымен
Сағат тілімен
оқушыларды жыл
мезгіліне байланысты 4
топқа бөлемін.
І- топ «Қыс»
ІІ- топ «Көктем»
ІІІ- топ «Жаз»
ІV- топ «Күз»
Сабақтың ортасы
Үй тапсырмасын сұрау. «Конверт» әдісі . Әр топқа
конверттер сұрақтар таратылып беріледі.
Бағалау. «Попкорн» әдісі арқылы.
Жаңа сабақ материалын игерту.
«Ойлан. Жұптас. Бөліс» әдісі. (топтық жұмыс)
І- топ «Қыс» .Жануарлар организмінде заттардың
тасымалдануының маңызы
ІІ- топ «Көктем» Қан айналу жүйесінің типтері
ІІІ- топ «Жаз» Тыныс алу жүйесі
ІV- топ «Күз» Зәр жығару жүйесі
Жаңа тақырып бойынша мәтін 4 топқа бөлініп беріледі.
«Галерея» әдісі арқылы постер қорғайды.
Бағалау. «Қолтаңба» әдісі
Сергіту сәті. «Көңілді күн» бейнежазба
2 слайд
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды ахуал туғызамын. Шеңбер бойымен Сағат тілімен оқушыларды жыл мезгіліне байланысты 4 топқа бөлемін. І- топ «Қыс» ІІ- топ «Көктем» ІІІ- топ «Жаз» ІV- топ «Күз» Сабақтың ортасы Үй тапсырмасын сұрау. «Конверт» әдісі . Әр топқа конверттер сұрақтар таратылып беріледі. Бағалау. «Попкорн» әдісі арқылы. Жаңа сабақ материалын игерту. «Ойлан. Жұптас. Бөліс» әдісі. (топтық жұмыс) І- топ «Қыс» .Жануарлар организмінде заттардың тасымалдануының маңызы ІІ- топ «Көктем» Қан айналу жүйесінің типтері ІІІ- топ «Жаз» Тыныс алу жүйесі ІV- топ «Күз» Зәр жығару жүйесі Жаңа тақырып бойынша мәтін 4 топқа бөлініп беріледі. «Галерея» әдісі арқылы постер қорғайды. Бағалау. «Қолтаңба» әдісі Сергіту сәті. «Көңілді күн» бейнежазба

3 слайд
1-тапсырма. Ашық және тұйық қанайналым жүйесінің ұқсастығы мен айырмашылығын «Венн диаграммасын» толтыру.
Дискриптор:1.Ашық қанайналым жүйесін сипаттайды 1 б
2.Тұйық қанайналым жүйесін сипаттайды 1 б
3.Ашық және тұйық қанайналым жүйесінің ұқсастықтарын сипаттайды 1 б
2-тапсырма. Кестеге мұқият қараңыз.Суреттерге сәйкес келетін затарды тасмалдауға қатысатын мүшелер жүйесін атын дұрыс тауып жазыңыз.
Дискриптор:1.Қан айналым жүйесін сәйкестендіреді
2.Тыныс алу мүшесін сәйкестендіреді
3.Зәр шығару жүйесін сәйкестендіреді
3 слайд
1-тапсырма. Ашық және тұйық қанайналым жүйесінің ұқсастығы мен айырмашылығын «Венн диаграммасын» толтыру. Дискриптор:1.Ашық қанайналым жүйесін сипаттайды 1 б 2.Тұйық қанайналым жүйесін сипаттайды 1 б 3.Ашық және тұйық қанайналым жүйесінің ұқсастықтарын сипаттайды 1 б 2-тапсырма. Кестеге мұқият қараңыз.Суреттерге сәйкес келетін затарды тасмалдауға қатысатын мүшелер жүйесін атын дұрыс тауып жазыңыз. Дискриптор:1.Қан айналым жүйесін сәйкестендіреді 2.Тыныс алу мүшесін сәйкестендіреді 3.Зәр шығару жүйесін сәйкестендіреді

4 слайд
3-тапсырма. Кестеге мұқият қараңыз.Кестеде көрсетілген тыныс алу
мен зәр шығару жүйесінің салыстыру кестесін толтырамыз.
Дескриптор: 1.Қарапайымдардың зат тасымалдау мүшесін жазады 1 б
2.Жауынқұрттың зат тасымалдау мүшесін жазады 1 б
3.Жәндіктердің зат тасымалдау мүшесін жазады 1 б
4.Былқылдақденелілердің зат тасымалдау мүшесін жазады 1 б
5.Балықтардың зат тасымалдау мүшесін жазады 1 б
6.Сүтқоректілердің зат тасымалдау мүшесін жазады 1 б
Барлығы :12 балл
Бағалау: «ТОДҚ» әдісі
4 слайд
3-тапсырма. Кестеге мұқият қараңыз.Кестеде көрсетілген тыныс алу мен зәр шығару жүйесінің салыстыру кестесін толтырамыз. Дескриптор: 1.Қарапайымдардың зат тасымалдау мүшесін жазады 1 б 2.Жауынқұрттың зат тасымалдау мүшесін жазады 1 б 3.Жәндіктердің зат тасымалдау мүшесін жазады 1 б 4.Былқылдақденелілердің зат тасымалдау мүшесін жазады 1 б 5.Балықтардың зат тасымалдау мүшесін жазады 1 б 6.Сүтқоректілердің зат тасымалдау мүшесін жазады 1 б Барлығы :12 балл Бағалау: «ТОДҚ» әдісі

5 слайд
Сабақтың соңы
Кері байланыс: «Борт журналы»
Бұл тақырып бойынша бұрыннан білетінім
……………………………………………
Жаңадан оқып үйренгенім
………………………… ..............................
Тың ақпарат
-----------------------------------------------------
Бағалау.
Үйге тапсырма:Осы тақырыпқа байланысты қызықты ақпарат
жинап келу .
5 слайд
Сабақтың соңы Кері байланыс: «Борт журналы» Бұл тақырып бойынша бұрыннан білетінім …………………………………………… Жаңадан оқып үйренгенім ………………………… .............................. Тың ақпарат ----------------------------------------------------- Бағалау. Үйге тапсырма:Осы тақырыпқа байланысты қызықты ақпарат жинап келу .