Қазақ тілі сабағында қалыптастырушы бағалауды қолданудың тиімді жолодары
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні бойынша
аудандық семинар
•Семинардың тақырыбы: Қазақ тілі мен
әдебиеті сабағында қалыптастырушы
бағалауды тиімді қолдану жолдары
•Мектеп атауы: Ә.Молдағұлова ЖОМ
•Пән мұғалімі: Умиралиева М.
1 слайд
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні бойынша аудандық семинар •Семинардың тақырыбы: Қазақ тілі мен әдебиеті сабағында қалыптастырушы бағалауды тиімді қолдану жолдары •Мектеп атауы: Ә.Молдағұлова ЖОМ •Пән мұғалімі: Умиралиева М.
2 слайд
Жоспарлау қадамдары
Оқу
бағдарламасы
Білім және ғылым
министрлігінің
27.07.2017ж.
№352 бұйрығы
Оқу жоспары
Білім және ғылым
министрлігінің
18.08.2016ж.
№422 бұйрығы
ҰМЖ
Бөлім, бөлімше, мақсат
(сыныптар бойынша)
КТЖ
Бөлім,тақырып,
мақсат,сағат саны, мерзімі
(мектеп директоры бекітеді)
ОМЖ
Бөлім бойынша мұғалім
іс-әрекеттер мен
ресурстарды ұсынады
ҚМЖ
Сабақтың тақырыбы,
оқу мақсаттары, бағалау
критерийлері, тапсырма,
дескриптор, ҚБ, саралау
2 слайд
Жоспарлау қадамдары Оқу бағдарламасы Білім және ғылым министрлігінің 27.07.2017ж. №352 бұйрығы Оқу жоспары Білім және ғылым министрлігінің 18.08.2016ж. №422 бұйрығы ҰМЖ Бөлім, бөлімше, мақсат (сыныптар бойынша) КТЖ Бөлім,тақырып, мақсат,сағат саны, мерзімі (мектеп директоры бекітеді) ОМЖ Бөлім бойынша мұғалім іс-әрекеттер мен ресурстарды ұсынады ҚМЖ Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары, бағалау критерийлері, тапсырма, дескриптор, ҚБ, саралау
3 слайд
3
Оқу сапасын арттыру қадамдары
Оқу
мақсаттары
Бағалау
критерийлері
Тапсырмалар
Дескрипторлар
ҚБ кері
байланыс
Рефлексия
Өзін-өзі бағалау
Нәтиже
3 слайд
3 Оқу сапасын арттыру қадамдары Оқу мақсаттары Бағалау критерийлері Тапсырмалар Дескрипторлар ҚБ кері байланыс Рефлексия Өзін-өзі бағалау Нәтиже
4 слайд
Сабақ тақырыбы
Оқыту мақсаттары
Сабақ мақсаттары
Бағалау критерийлері
Құндылықтарды дарыту
Пәнаралық байланыс
АКТ қолдану дағдылары
Оқу бағдарламасы
(жаңартылған білім
мазмұны)
Жалпы білім беретін
пәндердің үлгілік оқу
бағдарламалары (ҚР БҒМ
министрінің 27.07.2017 № 352
бұйрығы);
Ұзақ
мерзімді
жоспар
Орта мерзімді
жоспар
«Білім алушылардың үлгеріміне
ағымдық бақылау, аралық және
қорытынды аттестаттау өткізудің
үлгілік қағидаларын бекіту
туралы"
Қазақстан Республикасы Білім және
ғылым министрінің 2017 жылғы 6
маусымдағы № 265 бұйрығы.
ТАПСЫРМА
Жаңа сабақ тапсырмасы: Оқу мақсаттарының негізінде
беріледі.
Үй тапсырмасы: Мұғалім сабақ басында, ортасында немесе
аяғанда сұрай алады.
Бағалау критерийлері
Дескрипторлар
Сабақ барысы
Қысқа мерзімді жоспар құрылымы
ҚР БҒМ министрінің
4.04.2017 №150
бұйрығымен бекітілген
оқу басылымдары.
Р
е
с
у
р
с
т
а
р
с
і
л
т
е
м
е
л
е
р
Оқулықтар
Қалыптастырушы
бағалау
Кері байланыс:
Саралау Бағалау
Қауіпсіздік ережесін
сақтау
Сабақ бойынша рефлексия
«Алма ағашы»
«Табыс сатысы»
«Таңдау»
т.б.
Рефлексия:
4 слайд
Сабақ тақырыбы Оқыту мақсаттары Сабақ мақсаттары Бағалау критерийлері Құндылықтарды дарыту Пәнаралық байланыс АКТ қолдану дағдылары Оқу бағдарламасы (жаңартылған білім мазмұны) Жалпы білім беретін пәндердің үлгілік оқу бағдарламалары (ҚР БҒМ министрінің 27.07.2017 № 352 бұйрығы); Ұзақ мерзімді жоспар Орта мерзімді жоспар «Білім алушылардың үлгеріміне ағымдық бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау өткізудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 6 маусымдағы № 265 бұйрығы. ТАПСЫРМА Жаңа сабақ тапсырмасы: Оқу мақсаттарының негізінде беріледі. Үй тапсырмасы: Мұғалім сабақ басында, ортасында немесе аяғанда сұрай алады. Бағалау критерийлері Дескрипторлар Сабақ барысы Қысқа мерзімді жоспар құрылымы ҚР БҒМ министрінің 4.04.2017 №150 бұйрығымен бекітілген оқу басылымдары. Р е с у р с т а р с і л т е м е л е р Оқулықтар Қалыптастырушы бағалау Кері байланыс: Саралау Бағалау Қауіпсіздік ережесін сақтау Сабақ бойынша рефлексия «Алма ағашы» «Табыс сатысы» «Таңдау» т.б. Рефлексия:
5 слайд
5
•Қалыптастырушы бағалау
•Оқу мақсаттары
•Бағалау критерийі
•Ойлау дағдыларының деңгейлері
•Түрлі деңгейдегі тапсырмалар Дескриптор
•Кері байланыс
Қандай терминдер ҚБ қатысты?
Кері байланыс – белгілі бір оқиға немесе әрекетке жауап беру, үн қату, пікір
білдіру
5 слайд
5 •Қалыптастырушы бағалау •Оқу мақсаттары •Бағалау критерийі •Ойлау дағдыларының деңгейлері •Түрлі деңгейдегі тапсырмалар Дескриптор •Кері байланыс Қандай терминдер ҚБ қатысты? Кері байланыс – белгілі бір оқиға немесе әрекетке жауап беру, үн қату, пікір білдіру
6 слайд
Қалыптастырушы бағалаудағы кері байланыс
Кері байланыс дегеніміз не?
Кері байланыс қандай мақсатпен
жүргізіледі?
Кері байланыстың қандай түрлерін білесіз?
Кері байланыс сабақтың қай кезеңінде
жүргізіледі?
Оқу үдерісінде кері байланыстың маңызы
қандай?
Қалыптастырушы бағалау
6 слайд
Қалыптастырушы бағалаудағы кері байланыс Кері байланыс дегеніміз не? Кері байланыс қандай мақсатпен жүргізіледі? Кері байланыстың қандай түрлерін білесіз? Кері байланыс сабақтың қай кезеңінде жүргізіледі? Оқу үдерісінде кері байланыстың маңызы қандай? Қалыптастырушы бағалау
7 слайд
Кері байланыс бойынша ұсыныстар
Үнемі сындарды
(конструктивті) кері
байланысты жүзеге асырып
отырыңыз, оқушыларды өз
жұмысын, бір-бірінің
жұмысын бағалай алуға
дағдыландырыңыз. «Дұрыс
емес», «Шындыққа
жанаспайды» сияқты
сөздерді қолданудан аулақ
болыңыз. Нақты не дұрыс
емес, әрі қарай жұмысты
қалай жақсартуға
болатыны туралы
түсіндіріңіз.
Әуелі жұмыстың дұрыс
еместігіне емес, жақсы
жағына пікіріңізді
білдіріңіз. Кемшілікті
қалай жоюға болатыны
жайлы, немесе
қалыптастырушы
бағалауды өткізуді
қалай жетілдіруге
болатыны туралы
ұсыныс беріңіз.
Сынаудан,
кекесіннен, күлкі
етуден тұратын
жағымсыз пікірлер
беруден аулақ
болыңыз, бұл
оқушының жеке
тұлғасының
намысына тиюі
мүмкін.
7 слайд
Кері байланыс бойынша ұсыныстар Үнемі сындарды (конструктивті) кері байланысты жүзеге асырып отырыңыз, оқушыларды өз жұмысын, бір-бірінің жұмысын бағалай алуға дағдыландырыңыз. «Дұрыс емес», «Шындыққа жанаспайды» сияқты сөздерді қолданудан аулақ болыңыз. Нақты не дұрыс емес, әрі қарай жұмысты қалай жақсартуға болатыны туралы түсіндіріңіз. Әуелі жұмыстың дұрыс еместігіне емес, жақсы жағына пікіріңізді білдіріңіз. Кемшілікті қалай жоюға болатыны жайлы, немесе қалыптастырушы бағалауды өткізуді қалай жетілдіруге болатыны туралы ұсыныс беріңіз. Сынаудан, кекесіннен, күлкі етуден тұратын жағымсыз пікірлер беруден аулақ болыңыз, бұл оқушының жеке тұлғасының намысына тиюі мүмкін.
8 слайд
Кері байланыс «бутерброды» дегеніміз – бұл бірінші жағымды түсініктеме
беріп, кейін сындарлы сын айтып, соңынан тағы да жағымды пікір
білдіру. Мысалы; «Маған ...... ұнады, себебі ..... Енді/келесі жолы .....
жетілдіруге болады деген ойдамын. Сонымен қатар ... жақсы шыққан,
себебі ....».
8 слайд
Кері байланыс «бутерброды» дегеніміз – бұл бірінші жағымды түсініктеме беріп, кейін сындарлы сын айтып, соңынан тағы да жағымды пікір білдіру. Мысалы; «Маған ...... ұнады, себебі ..... Енді/келесі жолы ..... жетілдіруге болады деген ойдамын. Сонымен қатар ... жақсы шыққан, себебі ....».
9 слайд
Тиімді кері байланыс оқушының өзін-өзі
бағалауына ықпал етеді:
Менің оқуым қандай сатыда?
Мен жоғары нәтижеге қалай қол жеткіземін?
Білімімді толықтыру үшін не істеуім керек?
•1. Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызықты болды
......
•2. Сұқ саусақ – мен бүгін .......... түсіндім.
•3. Ортаңғы саусақ – мен үшін ....... қиын болды.
•4. Төртінші саусақ – менің бағам ....... , өйткені...
•5. Шынашақ – Мен ............ білгім келеді.
9 слайд
Тиімді кері байланыс оқушының өзін-өзі бағалауына ықпал етеді: Менің оқуым қандай сатыда? Мен жоғары нәтижеге қалай қол жеткіземін? Білімімді толықтыру үшін не істеуім керек? •1. Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызықты болды ...... •2. Сұқ саусақ – мен бүгін .......... түсіндім. •3. Ортаңғы саусақ – мен үшін ....... қиын болды. •4. Төртінші саусақ – менің бағам ....... , өйткені... •5. Шынашақ – Мен ............ білгім келеді.
10 слайд
«Бағалау ағашы»
Оқушылар себеттегі алма, гүл және жапырақ түріндегі жапсырма қағаздарды қабырғаға
ілінген алма ағашына жапсыру арқылы сабақ бойынша ойларын қорытады, мұндағы:
•Алма – бүгінгі сабақтан түйгенім өте көп, маңызды болды.
•Гүл – бүгін көп нәрсені түсіндім, маған пайдалы болды.
•Жапырақ – бүгін сабақта түсінбеген сұрақтарым бар,
оқуым керек.
10 слайд
«Бағалау ағашы» Оқушылар себеттегі алма, гүл және жапырақ түріндегі жапсырма қағаздарды қабырғаға ілінген алма ағашына жапсыру арқылы сабақ бойынша ойларын қорытады, мұндағы: •Алма – бүгінгі сабақтан түйгенім өте көп, маңызды болды. •Гүл – бүгін көп нәрсені түсіндім, маған пайдалы болды. •Жапырақ – бүгін сабақта түсінбеген сұрақтарым бар, оқуым керек.
11 слайд
11
Тапсырма
Тәмсіл (мысал):
Бір күні бір данышпан жолда келе жатып, аптап
ыстық күннің астында мешіт салу құрылысына қажетті тас толы
арбаны сүйретіп келе жатқан 3 адамды кездестіреді. Данышпан
тоқтап, олардың әрқайсысына сұрақ қояды. Біріншісінен: «Сен
күні бойы не істедің?»,- деп сұрайды. Ол миығынан күліп, күні
бойы тас тасығанын айтады. Екіншісінен: «Ал сен күні бойы не
істедің?»,- деп сұрағанда, ол : «Ал мен өз жұмысымды сапалы
орындадым»,- деп жауап береді. Ал үшінші адам жымиып
күліпті де: «Ал мен адал ниетпен мешіт салуға қатыстым»,- деп,
қуанып, рахаттана жауап беріпті.
11 слайд
11 Тапсырма Тәмсіл (мысал): Бір күні бір данышпан жолда келе жатып, аптап ыстық күннің астында мешіт салу құрылысына қажетті тас толы арбаны сүйретіп келе жатқан 3 адамды кездестіреді. Данышпан тоқтап, олардың әрқайсысына сұрақ қояды. Біріншісінен: «Сен күні бойы не істедің?»,- деп сұрайды. Ол миығынан күліп, күні бойы тас тасығанын айтады. Екіншісінен: «Ал сен күні бойы не істедің?»,- деп сұрағанда, ол : «Ал мен өз жұмысымды сапалы орындадым»,- деп жауап береді. Ал үшінші адам жымиып күліпті де: «Ал мен адал ниетпен мешіт салуға қатыстым»,- деп, қуанып, рахаттана жауап беріпті.
12 слайд
12
Тапсырма
-Ал біз қазір әрқайсымыз бүгінгі жасаған өз
жұмысымызға баға беріп көрейік.
-Кім тас тасыдым деп ойласа, сары түсті
көтереді.
-Кім сапалы жұмыс орындадым деп ойласа, жасыл
түсті көтереді.
-Ал «мешіт салу ісіне» қатыстым деп ойласаңыз,
қызыл түсті көтересіз.
12 слайд
12 Тапсырма -Ал біз қазір әрқайсымыз бүгінгі жасаған өз жұмысымызға баға беріп көрейік. -Кім тас тасыдым деп ойласа, сары түсті көтереді. -Кім сапалы жұмыс орындадым деп ойласа, жасыл түсті көтереді. -Ал «мешіт салу ісіне» қатыстым деп ойласаңыз, қызыл түсті көтересіз.