Сабақтарда тиімді тәсілдерді қолдану
Сабақтарда тиімді тәсілдерді қолдану

#1 слайд
Сабақты тиімді жоспарлау
Альмагамбетов Қайыржан
Сағынтайұлы
Павлодар қ. Педагогикалық
шеберлік орталығының филиалы
«Назарбаев Интеллектуалдық
мектептер» ДББҰ
1 слайд
Сабақты тиімді жоспарлау Альмагамбетов Қайыржан Сағынтайұлы Павлодар қ. Педагогикалық шеберлік орталығының филиалы «Назарбаев Интеллектуалдық мектептер» ДББҰ
#2 слайд
Біз Сізге сабақты жоспарлау кезінде қажетті
қарапайым әрі аса маңызды қысқаша ескертпені
ұсынамыз.
Егер де осы кеңестерді ескерсеңіз, онда Өзіңіз
оқытудың сауаттылығына, күтілетін нәтижелерге
жеткізетін мақсаттарыңызды қоя алатын боласыз.
2 слайд
Біз Сізге сабақты жоспарлау кезінде қажетті қарапайым әрі аса маңызды қысқаша ескертпені ұсынамыз. Егер де осы кеңестерді ескерсеңіз, онда Өзіңіз оқытудың сауаттылығына, күтілетін нәтижелерге жеткізетін мақсаттарыңызды қоя алатын боласыз.
#3 слайд
Қажетті сұрақтар
Жоспарлау алдында мұғалім өзіне
қажетті сұрақтарды қоя білуі керек
3 слайд
Қажетті сұрақтар Жоспарлау алдында мұғалім өзіне қажетті сұрақтарды қоя білуі керек
#4 слайд
•
Мен сыныпта қалай амандасамын?
• Сабақты қалай бастаймын?
• Сабақтың негізгі сұрағы қалай?
• Оқудың мақсаты қалай? Оқушылар тақырып бойынша қазір не
біледі?
• Сабақтың мақсаты сыныптағылардың барлығы үшін бірдей ме?
• Мен сыныпты топтарға қалай бөлемін?
• Менің үлгеретін және «әлсіз» оқушыларым үшін қандай қосалқы
жоспарым бар?
• Тақырыпты игеруде қандай қиыншылықтар болуы мүмкін? Оқу
үдерісінде барлық оқушылар қалайша әрекет етеді?
• Тақырыптың жалғасы ретінде қандай үй жұмысын
ұсынуға болады?
4 слайд
• Мен сыныпта қалай амандасамын? • Сабақты қалай бастаймын? • Сабақтың негізгі сұрағы қалай? • Оқудың мақсаты қалай? Оқушылар тақырып бойынша қазір не біледі? • Сабақтың мақсаты сыныптағылардың барлығы үшін бірдей ме? • Мен сыныпты топтарға қалай бөлемін? • Менің үлгеретін және «әлсіз» оқушыларым үшін қандай қосалқы жоспарым бар? • Тақырыпты игеруде қандай қиыншылықтар болуы мүмкін? Оқу үдерісінде барлық оқушылар қалайша әрекет етеді? • Тақырыптың жалғасы ретінде қандай үй жұмысын ұсынуға болады?
#5 слайд
МАҚСАТ ҚОЯ БІЛУ ЖӘНЕ
САБАҚТЫҢ ТАБЫСТЫЛЫҒЫНАН
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕЛЕРІ / КРИТЕРИЛЕРІ
Оқу мақсаты – қалаған оқу нәтижесі.
Күтілетін нәтижелер оқу мақсатына сәйкес келеді
және мақсатқа жетудің маңызды «қадамдары» болып
табылады.
5 слайд
МАҚСАТ ҚОЯ БІЛУ ЖӘНЕ САБАҚТЫҢ ТАБЫСТЫЛЫҒЫНАН КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕЛЕРІ / КРИТЕРИЛЕРІ Оқу мақсаты – қалаған оқу нәтижесі. Күтілетін нәтижелер оқу мақсатына сәйкес келеді және мақсатқа жетудің маңызды «қадамдары» болып табылады.
#6 слайд
САБАҚТЫ БАСҚАРУ
ЖОСПАРЫ
Оқу мақсаты
қандай?
Оқушылар не біледі
және сабақтың
соңына қарай не
істей алады?
ЖОСПАРДЫҢ МАЗМҰНЫ
Сабақтың мақсаттары
сыныптағы барлығы үшін
бірдей болып табыла ма?
Оқушылардың оқу
мақсаттарына жеткенін мен
қалай білемін?
Формативтік бағалау үдерісінде
оқушыларды қалайша тарта
аламын?
6 слайд
САБАҚТЫ БАСҚАРУ ЖОСПАРЫ Оқу мақсаты қандай? Оқушылар не біледі және сабақтың соңына қарай не істей алады? ЖОСПАРДЫҢ МАЗМҰНЫ Сабақтың мақсаттары сыныптағы барлығы үшін бірдей болып табыла ма? Оқушылардың оқу мақсаттарына жеткенін мен қалай білемін? Формативтік бағалау үдерісінде оқушыларды қалайша тарта аламын?
#7 слайд
МАҚСАТТАРДЫ АНЫҚТАУ
КЕЗІНДЕ
ҚОЛДАНУҒА БОЛАДЫ
С - нақтылық, оған жету үдерісіне тартылған қатысушылар, оның
неден құралатынын түсінуі тиіс.
М – өлшенушілік, оған жету үдерісіне тартылған қатысушылар,
олардың мақсатқа жеткен, жетпегенін түсінуі тиіс.
А – қол жеткізушілік, оған жету үдерісіне тартылған қатысушылар,
тиісті ресурстарды игеруі тиіс.
Р - шынайылық, нақты нәтижеге бағытталады.
Т – уақытпен белгіленген, әрбір мақсаттар үшін оған жетудің
уақытша жиегі анықталуы тиіс.
7 слайд
МАҚСАТТАРДЫ АНЫҚТАУ КЕЗІНДЕ ҚОЛДАНУҒА БОЛАДЫ С - нақтылық, оған жету үдерісіне тартылған қатысушылар, оның неден құралатынын түсінуі тиіс. М – өлшенушілік, оған жету үдерісіне тартылған қатысушылар, олардың мақсатқа жеткен, жетпегенін түсінуі тиіс. А – қол жеткізушілік, оған жету үдерісіне тартылған қатысушылар, тиісті ресурстарды игеруі тиіс. Р - шынайылық, нақты нәтижеге бағытталады. Т – уақытпен белгіленген, әрбір мақсаттар үшін оған жетудің уақытша жиегі анықталуы тиіс.
#8 слайд
СМАРТ - ТЕХНИКАСЫН
1- мысал: Оқушылар Оңтүстік және Солтүстік Американың флорасы
мен фаунасына салыстырмалы талдау жасайды.
2-мысал: Оқушылар жаңадан 10 ағылшынша сөз қолдана отырып, әңгіме
айтады.
Кеңестер: Оқудың сауатты мақсатын қойыңыз және соған сәйкес келетін күтілетін
нәтижелерді жоспарлаңыз.
Табыс критериі (күтілетін нәтижелер) жетістікке әкелуі мүмкін
8 слайд
СМАРТ - ТЕХНИКАСЫН 1- мысал: Оқушылар Оңтүстік және Солтүстік Американың флорасы мен фаунасына салыстырмалы талдау жасайды. 2-мысал: Оқушылар жаңадан 10 ағылшынша сөз қолдана отырып, әңгіме айтады. Кеңестер: Оқудың сауатты мақсатын қойыңыз және соған сәйкес келетін күтілетін нәтижелерді жоспарлаңыз. Табыс критериі (күтілетін нәтижелер) жетістікке әкелуі мүмкін
#9 слайд
9 слайд
#10 слайд
Табыс критериі – мұғалімдер мен оқушылардың оқу
мақсатына жеткенін мойындауға мүмкіндік беретін
бекітілім.
Блум таксономиясы оқу мақсаттарына сәйкес келетін
міндеттерді жіктеуді көздейді.Табыс критериі
10 слайд
Табыс критериі – мұғалімдер мен оқушылардың оқу мақсатына жеткенін мойындауға мүмкіндік беретін бекітілім. Блум таксономиясы оқу мақсаттарына сәйкес келетін міндеттерді жіктеуді көздейді.Табыс критериі
#11 слайд
Мұғалімнің әрекеті
Негізгі бөлімді еске алыңыз және жазыңыз..., атаңыз, бірге топтаңыз...,
қатысты ұғымдар тізімін жасаңыз..., белгіленген тәртіпте
орналастырыңыз...
Ненің не себепті болғанын түсіндіріңіз..., араңызда болатын өз
көзқарасыңыздың байланысын көрсетіңіз..., оған сондай (қалай,
қайда) мысал келтіріңіз..., не туралы екендігін айтып, идея
құрастырыңыз...
Салыстырыңыз... және ..., сосын негіздеңіз..., ...мүмкіндік беретін
тәсілді ұсыныңыз, .... көрсететін сурет салыңыз,...таныстырылымын
келтіріңіз.
... тұрғысынан ...құрылымын талдаңыз, ...тұрғысынан сипаттайтын
негізгі қасиеттерінің тізбесін жасаңыз,...тұрғысынан салыстырыңыз
және ...ерекшелігін табыңыз, ...тағы сол сияқты мәтінді табыңыз
...жаңа (өзіңнің) жіктемені ұсыныңыз, мүмкіндік беретін жоспар
әзірлеңіз, ...туралы өз пікіріңізді ...формасында баяндаңыз.
...туралы сыни пайымыңызды айтыңыз, ...саралаңыз және
негіздеңіз, ...үшін қандай шешім оңтайлы екенін
анықтаңыз, ...үшін ...мәнін бағалаңыз.Білу
Түсіну
Қолдану
Талдау
Синтез
Баға Оқу мақсаттарының
деңгейі
11 слайд
Мұғалімнің әрекеті Негізгі бөлімді еске алыңыз және жазыңыз..., атаңыз, бірге топтаңыз..., қатысты ұғымдар тізімін жасаңыз..., белгіленген тәртіпте орналастырыңыз... Ненің не себепті болғанын түсіндіріңіз..., араңызда болатын өз көзқарасыңыздың байланысын көрсетіңіз..., оған сондай (қалай, қайда) мысал келтіріңіз..., не туралы екендігін айтып, идея құрастырыңыз... Салыстырыңыз... және ..., сосын негіздеңіз..., ...мүмкіндік беретін тәсілді ұсыныңыз, .... көрсететін сурет салыңыз,...таныстырылымын келтіріңіз. ... тұрғысынан ...құрылымын талдаңыз, ...тұрғысынан сипаттайтын негізгі қасиеттерінің тізбесін жасаңыз,...тұрғысынан салыстырыңыз және ...ерекшелігін табыңыз, ...тағы сол сияқты мәтінді табыңыз ...жаңа (өзіңнің) жіктемені ұсыныңыз, мүмкіндік беретін жоспар әзірлеңіз, ...туралы өз пікіріңізді ...формасында баяндаңыз. ...туралы сыни пайымыңызды айтыңыз, ...саралаңыз және негіздеңіз, ...үшін қандай шешім оңтайлы екенін анықтаңыз, ...үшін ...мәнін бағалаңыз.Білу Түсіну Қолдану Талдау Синтез Баға Оқу мақсаттарының деңгейі
#12 слайд
Оқушының әрекеті
Нақты күндер, оқиғалар, фактілер, терминдер, ережелер,
формулалар және т.б.жасап шығарады.
Фактілерді, теорияларды, қағидаттарды түсіндіреді;
деректерден шығатын салдарларды сипаттайды және т.б.
Нақты жағдайларда заңдар, теориялар, формулалар
қолданылады және жаңа жағдайларды алынған білім
пайдаланылады.
Тұтастың бөліктері арасындағы өзара байланысты табыңыз,
ма-териалдағы логикалық мазмұнының қатесін көреді,
фактілер мен салдарлар арасындағы айырмашылықты
жүргізеді және т.б.
Схемаларды, тапсырмаларды өз бетімен жасайды; тәжірибе,
зерттеу жүргізу жоспарын ұсынады; шығарма, баяндама,
реферат және т.б. жазады.
Сол немесе басқа жұмыстың өнімінің мәнін, жазбаша мәтінді
құру логикасын бағалайды және т.б.Білу
Түсіну
Қолдану
Талдау
Синтез
Баға Оқу мақсаттарының
деңгейі
12 слайд
Оқушының әрекеті Нақты күндер, оқиғалар, фактілер, терминдер, ережелер, формулалар және т.б.жасап шығарады. Фактілерді, теорияларды, қағидаттарды түсіндіреді; деректерден шығатын салдарларды сипаттайды және т.б. Нақты жағдайларда заңдар, теориялар, формулалар қолданылады және жаңа жағдайларды алынған білім пайдаланылады. Тұтастың бөліктері арасындағы өзара байланысты табыңыз, ма-териалдағы логикалық мазмұнының қатесін көреді, фактілер мен салдарлар арасындағы айырмашылықты жүргізеді және т.б. Схемаларды, тапсырмаларды өз бетімен жасайды; тәжірибе, зерттеу жүргізу жоспарын ұсынады; шығарма, баяндама, реферат және т.б. жазады. Сол немесе басқа жұмыстың өнімінің мәнін, жазбаша мәтінді құру логикасын бағалайды және т.б.Білу Түсіну Қолдану Талдау Синтез Баға Оқу мақсаттарының деңгейі
#13 слайд
ОҚЫТУ МЕН ОҚУДА КЕДЕРГІЛЕРДІ ТӨМЕНДЕТУ
НЕМЕСЕ ҚОСАЛҚЫ ПАРАШЮТ
Мұғалімге арналған
ТӘУЕКЕЛДЕР: жоспарлау,
оқыту, бағалау және баға
Оқушы үшін оқудағы
кедергілер: көңіл-күйі,
аффективтілігі,
когнитивтілігі
13 слайд
ОҚЫТУ МЕН ОҚУДА КЕДЕРГІЛЕРДІ ТӨМЕНДЕТУ НЕМЕСЕ ҚОСАЛҚЫ ПАРАШЮТ Мұғалімге арналған ТӘУЕКЕЛДЕР: жоспарлау, оқыту, бағалау және баға Оқушы үшін оқудағы кедергілер: көңіл-күйі, аффективтілігі, когнитивтілігі
#14 слайд
ҚАЖЕТТІ РЕСУРСТАР ЖӘНЕ ОЛАРДЫҢ КӨЗДЕРІ
14 слайд
ҚАЖЕТТІ РЕСУРСТАР ЖӘНЕ ОЛАРДЫҢ КӨЗДЕРІ
#15 слайд
САБАҚТЫ ТАЛДАУ
Өзіңізге сұрақ қойыңыз:
Біздің әрекетіміз қандай күйге әкелді? Одан біз не алдық?
Сабақтың табыстылығы болатын 2 фактіні атаңыз.
Келесі сабақты одан сайын жақсартатын 2 фактіні атаңыз.
Жекелеген оқушылар мен сынып үшін барлығын белсенді оқуға тартуға қандай қадағалау көмектеседі?
15 слайд
САБАҚТЫ ТАЛДАУ Өзіңізге сұрақ қойыңыз: Біздің әрекетіміз қандай күйге әкелді? Одан біз не алдық? Сабақтың табыстылығы болатын 2 фактіні атаңыз. Келесі сабақты одан сайын жақсартатын 2 фактіні атаңыз. Жекелеген оқушылар мен сынып үшін барлығын белсенді оқуға тартуға қандай қадағалау көмектеседі?
#16 слайд
ОЙЛАУШЫ МҰҒАЛІМ
Сізге пайымдауға көмектесетін және сіздің әрекетіңізді түсінетін сұрақтарға жауап
беріңіз:
Менің сабағымның стратегиясы сәтті болды ма?
Сабақты басқаша тиімді етіп жасау үшін қалай құру керек?
• Менің оқушыларым сабақта бірдеңе үйрене алды ма?
Егер үйрене алса, онда ол ненің арқасы? Егер жоқ болса, онда себебі не?
• Сабақта алдымен маған қиын болғаны қайсысы? Келесі жолы мұндай
жағдайда нені қолдану керек?
• Тиімді оқытудың мысалдары болды ма?
• Сабақты басқаша жүргізуге болушы ма еді? Егер болса, онда қалайша?
• Оқушының жұмысы қаншалықты объективті бағаланды ма?
• Оқушыларға оқу жұмысында өздеріне басқару мүмкіндігі берілді ме?
• Сабаққа қандай тәжірибе енгізілді? Табысты болу үшін тағы да озық не
істеу керек?
16 слайд
ОЙЛАУШЫ МҰҒАЛІМ Сізге пайымдауға көмектесетін және сіздің әрекетіңізді түсінетін сұрақтарға жауап беріңіз: Менің сабағымның стратегиясы сәтті болды ма? Сабақты басқаша тиімді етіп жасау үшін қалай құру керек? • Менің оқушыларым сабақта бірдеңе үйрене алды ма? Егер үйрене алса, онда ол ненің арқасы? Егер жоқ болса, онда себебі не? • Сабақта алдымен маған қиын болғаны қайсысы? Келесі жолы мұндай жағдайда нені қолдану керек? • Тиімді оқытудың мысалдары болды ма? • Сабақты басқаша жүргізуге болушы ма еді? Егер болса, онда қалайша? • Оқушының жұмысы қаншалықты объективті бағаланды ма? • Оқушыларға оқу жұмысында өздеріне басқару мүмкіндігі берілді ме? • Сабаққа қандай тәжірибе енгізілді? Табысты болу үшін тағы да озық не істеу керек?
#17 слайд
17 слайд
#18 слайд
18 слайд
#19 слайд
Кері байланыс бойынша ұсыныстар
Үнемі сындарды (конструктивті) кері
байланысты жүзеге асырып отырыңыз,
оқушыларды өз жұмысын, бір-бірінің
жұмысын бағалай алуға
дағдыландырыңыз. «Дұрыс емес»,
«Шындыққа жанаспайды» сияқты
сөздерді қолданудан аулақ болыңыз.
Нақты не дұрыс емес, әрі қарай
жұмысты қалай жақсартуға болатыны
туралы түсіндіріңіз. Әуелі жұмыстың дұрыс
еместігіне емес, жақсы
жағына пікіріңізді
білдіріңіз. Кемшілікті қалай
жоюға болатыны жайлы,
немесе қалыптастырушы
бағалауды өткізуді қалай
жетілдіруге болатыны
туралы ұсыныс беріңіз. Сынаудан, кекесіннен,
күлкі етуден тұратын
жағымсыз пікірлер
беруден аулақ болыңыз,
бұл оқушының жеке
тұлғасының намысына
тиюі мүмкін.
19 слайд
Кері байланыс бойынша ұсыныстар Үнемі сындарды (конструктивті) кері байланысты жүзеге асырып отырыңыз, оқушыларды өз жұмысын, бір-бірінің жұмысын бағалай алуға дағдыландырыңыз. «Дұрыс емес», «Шындыққа жанаспайды» сияқты сөздерді қолданудан аулақ болыңыз. Нақты не дұрыс емес, әрі қарай жұмысты қалай жақсартуға болатыны туралы түсіндіріңіз. Әуелі жұмыстың дұрыс еместігіне емес, жақсы жағына пікіріңізді білдіріңіз. Кемшілікті қалай жоюға болатыны жайлы, немесе қалыптастырушы бағалауды өткізуді қалай жетілдіруге болатыны туралы ұсыныс беріңіз. Сынаудан, кекесіннен, күлкі етуден тұратын жағымсыз пікірлер беруден аулақ болыңыз, бұл оқушының жеке тұлғасының намысына тиюі мүмкін.
#20 слайд
Саралау түрлері
Тапсырма: Әрбір оқушының білім деңгейіне байланысты жеке немесе топта әр түрлі
тапсырмалар беріледі.
Нәтиже: бір оқу мақсатына арналған бірдей тапсырма беріледі, бірақ бұрынғы
білімдерге байланысты мұғалім әр түрлі оқыту нәтижелерін күтеді.
Жұмыс қарқыны: бірдей тапсырма беріледі, бірақ оқушылардың дағдыларына
байланысты әр түрлі орындау уақыты анықталады.
Қолдау: бірдей тапсырма беріледі, бірақ кейбір оқушыларға көбірек қолдау
көрсетіледі.
Ресурстар: бірдей тапсырма беріледі, бірақ әр түрлі ресурстар ұсынылады ( оқу немесе
зерттеу дағдыларына байланысты ) .
Топтастыру : бірдей тапсырма беріледі, бірақ ортақ табыс үшін оқушылар арнайы
топтастырылады.
Рөлдер: бірдей тапсырма беріледі, бірақ әрбір оқушы өз рөлін атқарады.
Сұрақтар қолдану: мұғалім өз сұрақтарын және оқушылардың жауаптарын
саралайды.
Үй жұмысы: әр түрлі тапсырмалар беріледі (мүмкін, кейбір оқушылар сыныпта
аяқталмаған жұмысты жалғастырады )
20 слайд
Саралау түрлері Тапсырма: Әрбір оқушының білім деңгейіне байланысты жеке немесе топта әр түрлі тапсырмалар беріледі. Нәтиже: бір оқу мақсатына арналған бірдей тапсырма беріледі, бірақ бұрынғы білімдерге байланысты мұғалім әр түрлі оқыту нәтижелерін күтеді. Жұмыс қарқыны: бірдей тапсырма беріледі, бірақ оқушылардың дағдыларына байланысты әр түрлі орындау уақыты анықталады. Қолдау: бірдей тапсырма беріледі, бірақ кейбір оқушыларға көбірек қолдау көрсетіледі. Ресурстар: бірдей тапсырма беріледі, бірақ әр түрлі ресурстар ұсынылады ( оқу немесе зерттеу дағдыларына байланысты ) . Топтастыру : бірдей тапсырма беріледі, бірақ ортақ табыс үшін оқушылар арнайы топтастырылады. Рөлдер: бірдей тапсырма беріледі, бірақ әрбір оқушы өз рөлін атқарады. Сұрақтар қолдану: мұғалім өз сұрақтарын және оқушылардың жауаптарын саралайды. Үй жұмысы: әр түрлі тапсырмалар беріледі (мүмкін, кейбір оқушылар сыныпта аяқталмаған жұмысты жалғастырады )
#21 слайд
Сіз үшін осылардың ішінде ең
маңыздысы не болды?
21 слайд
Сіз үшін осылардың ішінде ең маңыздысы не болды?
#22 слайд
Назарларыңызға көп
рахмет!
22 слайд
Назарларыңызға көп рахмет!
шағым қалдыра аласыз













