"Сабақты қорытындылау. Рефлексия"
"Сабақты қорытындылау. Рефлексия"

#1 слайд
Сабақты
қорытындылау
Рефлексия
Орындаған: Айғожаева М.З.
1 слайд
Сабақты қорытындылау Рефлексия Орындаған: Айғожаева М.З.
#2 слайд
Рефлексия дегеніміз не?
Шет тілдер сөздігінде рефлексия -
ой елегінен өткізу, өзін-
өзі тану, өз-өзіне есеп беру деген
сөз.
Педагогика саласында рефлексия - іс-
әрекеттің өзіндік талдауы және оның
нәтижесі.
Рефлексия сөзі латын тілінде - reflexio
- артқа қарайлау (кейінге оралу)
деген мағынаны білдіреді.
2 слайд
Рефлексия дегеніміз не? Шет тілдер сөздігінде рефлексия - ой елегінен өткізу, өзін- өзі тану, өз-өзіне есеп беру деген сөз. Педагогика саласында рефлексия - іс- әрекеттің өзіндік талдауы және оның нәтижесі. Рефлексия сөзі латын тілінде - reflexio - артқа қарайлау (кейінге оралу) деген мағынаны білдіреді.
#3 слайд
Рефлексия
Адамның өз істерінің мәнін түсіну,
олар туралы ойлану барысында
өзіне өзінің нені, қалай жасағаны
туралы толық және анық есеп
беруі немесе өзі әрекет барысында
басшылыққа алған ережелер мен
қателерді мойындауы не жоққа
шығаруы.
3 слайд
Рефлексия Адамның өз істерінің мәнін түсіну, олар туралы ойлану барысында өзіне өзінің нені, қалай жасағаны туралы толық және анық есеп беруі немесе өзі әрекет барысында басшылыққа алған ережелер мен қателерді мойындауы не жоққа шығаруы.
#4 слайд
РЕФЛЕКСИЯ – өз іс – әрекетін және оның
нәтижесін талдау
Рефлексия деген өз
жұмысына талдау жасау.
Не істедім?
Қандай мақсатпен?
Неге солай жасадым?
Қандай нәтиже алдым?
Қалай істесем дұрыс
болады?
4 слайд
РЕФЛЕКСИЯ – өз іс – әрекетін және оның нәтижесін талдау Рефлексия деген өз жұмысына талдау жасау. Не істедім? Қандай мақсатпен? Неге солай жасадым? Қандай нәтиже алдым? Қалай істесем дұрыс болады?
#5 слайд
Рефлексия не үшін керек?
Рефлексия оқушыны өз -өзіне есеп
беруге баулиды;
Рефлексия арқылы оқушының
қажеттілігін біле аламыз;
Рефлексия арқылы оқушының өзіндік
көзқарасы қалыптасады;
Рефлексия арқылы білім беру
барысының сапасын жақсартуға
болады;
Рефлексияның нәтижесінде сыни
көзқарас қалыптасады;
Оқушы өз-өзіне баға бере алады ;
Оқушының білім алуға деген
қызығушылығы жоғарылайды .
5 слайд
Рефлексия не үшін керек? Рефлексия оқушыны өз -өзіне есеп беруге баулиды; Рефлексия арқылы оқушының қажеттілігін біле аламыз; Рефлексия арқылы оқушының өзіндік көзқарасы қалыптасады; Рефлексия арқылы білім беру барысының сапасын жақсартуға болады; Рефлексияның нәтижесінде сыни көзқарас қалыптасады; Оқушы өз-өзіне баға бере алады ; Оқушының білім алуға деген қызығушылығы жоғарылайды .
#6 слайд
Мұғалімнің рефлексиялық қызметінің
мақсаты:
1
педагогикалық әрекеттің негізгі
компонентерін
есіне түсіріп, олардың мәнін, алынған
нәтиженің «дұрыс» не «бұрыс» болғанын
дәлелдей алу
2
қолданылған әдіс пен құралдардың тиімді не
тиімсіз болғанына байланысты өзіндік
көзқарасын білдіру
3
орындалып өткен әрекеттің нәтижесін
зерттеу.
6 слайд
Мұғалімнің рефлексиялық қызметінің мақсаты: 1 педагогикалық әрекеттің негізгі компонентерін есіне түсіріп, олардың мәнін, алынған нәтиженің «дұрыс» не «бұрыс» болғанын дәлелдей алу 2 қолданылған әдіс пен құралдардың тиімді не тиімсіз болғанына байланысты өзіндік көзқарасын білдіру 3 орындалып өткен әрекеттің нәтижесін зерттеу.
#7 слайд
Рефлексия түрлері
көңіл-күй және
эмоционалдық
жағдайдың
рефлексиясы
сабақтағы іс-
әрекет
рефлексиясы
оқу
материалы
мазмұнының
рефлексиясы
7 слайд
Рефлексия түрлері көңіл-күй және эмоционалдық жағдайдың рефлексиясы сабақтағы іс- әрекет рефлексиясы оқу материалы мазмұнының рефлексиясы
#8 слайд
Көңіл–күй мен эмоциялық жағдайды
анықтауға арналған кері байланыстың
әдіс–тәсілдері
Тамаша Жақсы
Нашар
8 слайд
Көңіл–күй мен эмоциялық жағдайды анықтауға арналған кері байланыстың әдіс–тәсілдері Тамаша Жақсы Нашар
#9 слайд
•Түрлі түсті
үлестірмелер,
эмоция спектрінің
бейнелері;
•Бет- жүздері
бейнеленген
үлестірмелер;
•Көңіл күйді
білдіретін түрлі-
түсті бейнелер
Көңіл күйі мен эмоционалдық жағдайы
рефлексиясының тәсілдері
РЕФЛЕКСИЯ
САБАҚТА ӨЗІМДІ ЖАҚСЫ
СЕЗІНДІМ, БӘРІН ТҮСІНДІМ
САБАҚТА ӨЗІМЕ СЕНІМСІЗ
БОЛДЫМ,
АЗДАП ҚИНАЛДЫМ
САБАҚТА ЕШТЕҢЕ
ТҮСІНБЕДІМ
9 слайд
•Түрлі түсті үлестірмелер, эмоция спектрінің бейнелері; •Бет- жүздері бейнеленген үлестірмелер; •Көңіл күйді білдіретін түрлі- түсті бейнелер Көңіл күйі мен эмоционалдық жағдайы рефлексиясының тәсілдері РЕФЛЕКСИЯ САБАҚТА ӨЗІМДІ ЖАҚСЫ СЕЗІНДІМ, БӘРІН ТҮСІНДІМ САБАҚТА ӨЗІМЕ СЕНІМСІЗ БОЛДЫМ, АЗДАП ҚИНАЛДЫМ САБАҚТА ЕШТЕҢЕ ТҮСІНБЕДІМ
#10 слайд
«БАҒДАРШАМ»
Оқушыларға үш түсті белгілер
беріледі.
Қызыл түс – «Мен тапсырманы
орындай алмадым, көңіл–күйім
жоқ.»
Сары түс - “Көңіл-күйім
жақсы, сыныптастарымның
көмегімен тапсырманы
орындадым.”
Жасыл түс – «Мен бәрін жақсы
орындадым деп ойлаймын:
менің көңіл–күйім тамаша.»
10 слайд
«БАҒДАРШАМ» Оқушыларға үш түсті белгілер беріледі. Қызыл түс – «Мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл–күйім жоқ.» Сары түс - “Көңіл-күйім жақсы, сыныптастарымның көмегімен тапсырманы орындадым.” Жасыл түс – «Мен бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл–күйім тамаша.»
#11 слайд
«АЛМА АҒАШЫ»
Сабақ басында екі түсті
“алма” беріледі. Сабақ
соңында оны алма ағашына
ілу керек.
Жасыл түсті алма – «Сабақ
өте қызықты, бәрі түсінікті
болды, көңіл – күйім
көтеріңкі.»
Қызыл түсті алма – «Бүгінгі
сабақты меңгере алмадым,
көңіл – күйім жоқ.»
11 слайд
«АЛМА АҒАШЫ» Сабақ басында екі түсті “алма” беріледі. Сабақ соңында оны алма ағашына ілу керек. Жасыл түсті алма – «Сабақ өте қызықты, бәрі түсінікті болды, көңіл – күйім көтеріңкі.» Қызыл түсті алма – «Бүгінгі сабақты меңгере алмадым, көңіл – күйім жоқ.»
#12 слайд
«ҮШ СӨЗБЕН»
Оқушылар өздеріне берілген 12 сөздің
ішінен өздерінің бүгінгі сабақтағы
жағдайын сипаттайтындай 3 сөзді таңдап
айтады:
қуаны
ш ашу
төзімсіздік
шабыт
немқұрайлы
лық
қанағатта
ну
алаңдау
тынышт
ық
сенімсізді
к
зерігу
сенімділі
к
рахаттан
у
12 слайд
«ҮШ СӨЗБЕН» Оқушылар өздеріне берілген 12 сөздің ішінен өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтындай 3 сөзді таңдап айтады: қуаны ш ашу төзімсіздік шабыт немқұрайлы лық қанағатта ну алаңдау тынышт ық сенімсізді к зерігу сенімділі к рахаттан у
#13 слайд
СИНКВЕЙН
• Бірінші жол - тақырып
атауы;
• Екінші жол - тақырыпты
екі сөзбен сипаттау,- белгі
немесе сын есіммен;
• Үшінші жол - осы
тақырыптағы іс-әрекетті үш
сөзбен сипаттау, -
етістікпен;
• Төртінші жол - төрт сөзден
тұратын фраза, тақырыпқа
қатысты сөйлем;
• Бесінші жол - синоним,
тақырыпты ашатын .
13 слайд
СИНКВЕЙН • Бірінші жол - тақырып атауы; • Екінші жол - тақырыпты екі сөзбен сипаттау,- белгі немесе сын есіммен; • Үшінші жол - осы тақырыптағы іс-әрекетті үш сөзбен сипаттау, - етістікпен; • Төртінші жол - төрт сөзден тұратын фраза, тақырыпқа қатысты сөйлем; • Бесінші жол - синоним, тақырыпты ашатын .
#14 слайд
«Аяқталмаған сөйлем» рефлексиясын
қолдану
Бүгін мен …
білдім.
Мен үшін ….
қызық болды.
Мен үшін …. қиын
болды.
Мен… тапсырма
орындадым.
Мен … екенін
түсіндім.
.....менің қолымнан
келді.
Мен енді… жасай
аламын.
Мен…сезіндім.
Мен ...туралы білім
алдым.
Мен .... үйрендім.
Мені ... таң
қалдырды.
Мен....өзімді сынап
көремін.
14 слайд
«Аяқталмаған сөйлем» рефлексиясын қолдану Бүгін мен … білдім. Мен үшін …. қызық болды. Мен үшін …. қиын болды. Мен… тапсырма орындадым. Мен … екенін түсіндім. .....менің қолымнан келді. Мен енді… жасай аламын. Мен…сезіндім. Мен ...туралы білім алдым. Мен .... үйрендім. Мені ... таң қалдырды. Мен....өзімді сынап көремін.
#15 слайд
Оқу материалының мазмұны
рефлексиясының
әдіс-тәсілдері
+ - қызықты
Оң әсер еткен
фактілерді, алған,
білімдері жайлы
жазады.
“Қолымнан
келмей жатыр”
немесе
“түсініксіз болып
тұр ” деген
ойларын жазады.
Өздеріне не
қызықты болды ,
соны жазады,
немесе не
жайында көбірек
білгісі келеді,
соны жазады.
Білемін Білдім Білгім келеді
Маған таныс
ақпарат
Мен үшін жаңа
ақпарат
Мені қызықтырып
алған ақпарат
15 слайд
Оқу материалының мазмұны рефлексиясының әдіс-тәсілдері + - қызықты Оң әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жазады. “Қолымнан келмей жатыр” немесе “түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады. Өздеріне не қызықты болды , соны жазады, немесе не жайында көбірек білгісі келеді, соны жазады. Білемін Білдім Білгім келеді Маған таныс ақпарат Мен үшін жаңа ақпарат Мені қызықтырып алған ақпарат
шағым қалдыра аласыз













